30 proiect de activitate integrata

14
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data: 19.03.2015 Grupa: mică Educatoare: Iuga Floarea Tema anuală: CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM? Subtema: „Flori în mii de culori” Tema zilei: „Buchet de lalele” Forma de realizare: Activitate integrată ADP + ALA + ADE + ALA Categorii de activități: Activități liber alese (ALA 1) Activități pe domenii experențiale DȘ (Activitate matematică) DOS (Activitate practică) Activități liber alese (ALA 2) Tipul activității: Verificare și consolidare de cunoștințe și deprinderi Scopul: Verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la culori (galben, roșu) și la număratul în limitele 1-3; stimularea interesului pentru activități prin colaborare sau lucrând individual pentru realizarea sarcinilor de lucru.

Upload: simida-precup

Post on 15-Jan-2016

30 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: 30 Proiect de Activitate Integrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 19.03.2015Grupa: micăEducatoare: Iuga FloareaTema anuală: CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?Subtema: „Flori în mii de culori”Tema zilei: „Buchet de lalele”Forma de realizare: Activitate integrată

ADP + ALA + ADE + ALACategorii de activități: Activități liber alese (ALA 1)

Activități pe domenii experențiale DȘ (Activitate matematică) DOS (Activitate practică) Activități liber alese (ALA 2)

Tipul activității: Verificare și consolidare de cunoștințe și deprinderi Scopul: Verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la

culori (galben, roșu) și la număratul în limitele 1-3; stimularea interesului pentru activități prin colaborare sau lucrând individual pentru realizarea sarcinilor de lucru.

Page 2: 30 Proiect de Activitate Integrata

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)

ADP: Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, Fluturași isteți!”

Rutine: „Sunt oaspete bun!” (deprinderi de ordine, disciplină și autoservire)

Tranziții: „1, 2, 1, 2 Faceți toți la fel ca noi!” „Trenulețul” „Vine. Vine primăvara” – cântec.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

Joc de masă: „Lalele colorate” – puzzleSarcina didactică: reconstituire de imaginiObiective operaționale:

- Să reconstituie corect imaginile;- Să descrie imaginile reconstituite (specificând culoarea și

numărul lalelelor).Construcție: „Vaze pentru lalele”Sarcina didactică: construirea unor vaze pentru lalele din piese lego, respectând criteriul culorii (alb, roșu, galben). Obiective operaționale:

- Să construiască din piese lego, vaze pentru lalele;- Să accepte sugestii din partea educatoarei;- Să colaboreze în vederea realizării construcției.

Artă: „Vază cu lalele”Sarcina didactică: să lipească vaze și lalele din hârtie colorată.Obiective operaționale:

- Să lipească vaze și lalele din hârtie colorată;- Să finalizeze lucrarea.

Page 3: 30 Proiect de Activitate Integrata

Materiale folosite: puzzle, piese lego, vaze din hârtie colorată, numerotate, lalele din hârtie colorată, coli colorate, lipici, șervețele umede.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE

DȘ – Activitate matematică: „Lalele multicolore” – exerciții – joc.Obiective operaționale:

- Să sorteze lalele după criteriul culorii;- Să numere crescător de la 1 la 3;- Să recunoască cifrele de la 1 la 3;- Să verbalizeze acțiunile;- Să respecte regulile jocului.

Sarcina didactică: separarea lalelelor după criteriul culoare; formarea de mulțimi cu „atâtea obiecte cât îți arată cifra, de aceeași culoare cu vaza”, raportarea numărului la cantitate și invers.Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialelor, aplauze.Variante de joc

V1 – copiii separă lalelele și formează mulțimi după criteriul culorii;

V2 – copiii așează lalele albe în vaza albă, roșii în vaza roșie, galbene în vaza galbenă, respectând numărul cerut;

V3 – „Spune ce s-a schimbat!”

DOS – Activitate practică: „Vaza cu lalele” – lipireObiective operaționale:

- Să denumească materialele pregătite pentru activitate;- Să lipească lalele și vaze, respectând criteriul culorii și

numărul de pe vază;- Să aprecieze corect lucrarea proprie cât și pe cele ale

colegilor;- Să adopte o poziție corectă la masa de lucru, conform

indicațiilor primite.Sarcina didactică: lipirea elementelor date, respectând cerințele

Page 4: 30 Proiect de Activitate Integrata

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2)

Joc de mișcare: „Fluturași, veniți la floare!”Sarcina didactică: așezarea fiecărui fluturaș pe floarea corespunzătoare culorii lui.Obiective operaționale:

- Să respecte regulile stabilite în cadrul grupului;- Să participe cu plăcere și interes la joc, alături de ceilalți

colegi.Locul desfășurării: sala de grupă.Material didactic folosit: flori mari din carton, ecusoane cu fluturași;Elemente de joc: mișcarea

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea, demonstrația, exercițiul, problematizarea, observația, jocul, turul galeriei, mâna oarbă.Mijloace de învățământ: ecusoane cu fluturași, coșuleț, lalele din carton, panou din polistiren, coli A4 colorate, lipici, lalele și vaze colorate decupate din carton, CD-player, vaze colorate (din plastic), recompense.Metode de evaluare: evaluare orală (apreciere verbală), analiza produselor, observarea sistematică.Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

BIBLIOGRAFIE

- Curriculum pentru învățământul preșcolar- Metode interactive de grup, Editura Arves, 2008- Activitatea integrată din grădiniță, Editura D. P. H.

Page 5: 30 Proiect de Activitate Integrata

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu „Întâlnirea de dimineață.”Salutul. Așezați în semicerc, copiii se salută, apoi facem

prezența. După notarea prezenților și absenților, se poartă o scurtă discuție despre anotimpul în care ne aflăm, despre starea vremii din ziua respectivă și se completează „Calendarul naturii.”

Împărtășirea cu ceilalți. Schimbul de impresii, aducerea în prim plan a experiențelor proprii, păreri despre o întâmplare, un eveniment pe care l-au trăit recent.

Acest moment solicită întreaga grupă și contribuie la realizarea unei intercunoașteri, la exprimarea liberă în fața celorlalți, învățând să asculte și să-și exprime trăirile.

Le voi spune copiilor că pe parcursul zilei vom avea parte de multe activități frumoase.

Activitatea de grup: „Ne jucăm, ne jucăm,Suntem fluturași și ne jucăm!

Page 6: 30 Proiect de Activitate Integrata

Suntem fluturașii minunațiȘi după culoare adunați.”

Copiii vor extrage dintr-un coșuleț ecusoane cu fluturași și se vor grupa după culoare (alb, roșu galben).

Noutățile zilei. Copiii sunt anunțați că avem un invitat – o doamnă – care vrea să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniță, cum se joacă, ce au învățat, ce le place să facă.

Le voi spune copiilor că pe parcursul întregii zile, vom cânta, ne vom juca, vom lipi, vom construi și vom număra până la 3. Prezint tema zilei și obiectivele.

Tranziție: „1, 2, 1, 2 Faceți toți la fel ca noi!” / „Mâinile le ridicăm/ Ca fluturașii noi zburăm”

Vom trece la desfășurarea activității matematice , cu tema „Lalele multicolore” Această activitate se va desfășura frontal cu întreaga grupă.

După activitatea matematică, vom trece la activități pe sectoare.

Voi prezenta centrele și materialele puse la dispoziție, copiii alegându-și locul unde vor lucra pentru început, urmând să se rotească pe la toate centrele.

Rotația grupurilor se va face în așa fel încât toți copiii să participe la sectorul Artă, sector la care se va desfășura activitatea din cadrul domeniului Om și societate.

Trecerea de la o activitate la alta se va face prin tranziția „Trenulețul să formăm/ Unul după altul stăm/ Noi spre baie ne-ndreptăm/ Uuu! Uuu!”

Finalitatea zilei: „Fluturași, veniți la flori!” – joc.Se fac aprecieri generale și individuale cu privire la

activitatea și comportamentul copiilor și fiecare copil va primi recompense.

Page 7: 30 Proiect de Activitate Integrata
Page 8: 30 Proiect de Activitate Integrata

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITĂȚII

CONȚINUT ȘTIINȚIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode și procedee

Material didactic

Moment organizatoric

Pentru o bună desfășurare a activității se iau următoarele măsuri:

- Aerisirea sălii de grupă;- Amenajarea spațiului de desfășurare a

activității;- Pregătirea materialului necesar- Intrarea copiilor în sala de grupă

Captarea atenției

Se realizează prin prezentarea sub formă de surpriză a materialelor

-explicația-observația-conversația

Coș cu lalele din carton (albe, roșii, galbene), vaze colorate

Anunțarea temei și a obiectivelor

Voi anunța tema în mod direct și voi enunța obiectivele pe înțelesul copiilor

-conversația

Observarea sistematică

Prezentarea noului conținut

Voi explica regulile și modul de desfășurare a joculuiJocul se desfășoară cu întreaga grupăVarianta 1. Într-un coșuleț se află lalele de culoare albă, roșie și galbenă. copiii au ca sarcină să separe lalelele, așezându-le în vaze, după culoare, verbalizând acțiunea.

-expunerea-conversația-problemati-zarea-exercițiul

Coșuleț din carton cu lalele albe, roșii și galbeneVaze colorate

Observarea sistemică-sortează lalele respectând criteriul culorii-verbalizea-ză acțiunile

Page 9: 30 Proiect de Activitate Integrata

ETAPELE ACTIVITĂȚII

CONȚINUT ȘTIINȚIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode și procedee

Material didactic

Obținerea performanței

Ei vor forma mulțimea lalelelor albe, mulțimea lalelelor roșii și mulțimea lalelelor galbene.Varianta 2. Pe un panou, copiii vor descoperi trei vaze din care vor extrage jetoane cu cifre ( de la 1 la 3). Ei vor avea ca sarcină să pună în vaze atâtea lalele câte indică cifra și să respecte criteriul culorii (lalele albe în vaza albă, lalele galbene în vaza galbenă, lalele roșii în vaza roșie)Varianta 3. Li se va cere copiilor să închidă ochii, timp în care voi schimba anumite lucruri în cele trei vaze. La un semnal, copiii vor deschide ochii și vor sesiza schimbările făcute. Exemplu: „În vaza roșie a apărut o lalea albă.” „În vaza cu numărul trei sunt numai două lalele.”Fiecare răspuns corect va fi aplaudat.

-jocul

-explicația-conversația

Panou de polistirenVaze colorateJetoane cu cifreLalele din carton

-aprecieri verbale-recunosc cifrele 1, 2,3-numără lalelele în limita 1-3-grupează lalelele în vaze, respectând cerințele-verbalizează acțiunile-sesizează schimbările făcute

Asigurarea retenției și a transferului

Tranziție: „Trenulețul”După o scurtă pauză voi prezenta materialele și sarcinile de lucru din cadrul centrelor de activitateCopiii își aleg centrul unde doresc să lucreze și care prezintă cel mai mare interes pentru fiecare.La „Joc de masă”, 3-4 copii reconstituie imaginile și spun câte lalele sunt în imaginile reconstituite și ce culoare au acestea.La „Construcții” copiii construiesc vaze pentru lalele respectând criteriul culorii (una albă, una galbenă, una roșie) și le numără (sunt 3).La „Artă” se va desfășura activitatea din cadrul domeniului experiențial Om și societate și se va

-conversația-explicația-demonstra-ția

-

Puzzle (cu 1, 2, 3 lalele roșii, albe galbene)Piese Lego (roșii, albe,

Evaluare continuă

-reconstituie imaginile-descriu imaginile precizând numărul și culoarea

Page 10: 30 Proiect de Activitate Integrata

ETAPELE ACTIVITĂȚII

CONȚINUT ȘTIINȚIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode și procedee

Material didactic

avea grijă ca la acest sector să ajungă toți copiii în vederea realizării temei „Vaza cu lalele” Se vor intui materialele.Se vor explica și demonstra copiilor ce trebuie să realizeze cu ajutorul materialelor primite.Vom face exerciții de încălzire a mâinilor și vom da startul la lucru.Pe parcursul executării lucrării voi trece pe la fiecare măsuță astfel încât să pot supraveghea, îndruma și ajuta copiii.Lucrările vor fi expuse la panou și analizate. Voi aprecia realizarea comportamentelor propuse la ariile curriculare.Voi face aprecieri și asupra efortului depus de copii pentru finalizarea produselor la centrele de activitate.

conversația-explicația-demonstra-ția

-turul galeriei-conversația

galbene)Coli colorate, vaze și lalele decupate din hârtie coloratăLipici, șervețele umedeCD player

lalelelor-construiesc vaze respectând cerințele-colaborează în cadrul grupului-denumesc materialele-realizează lucrarea respectând cerințele-spun câte lalele au lipit și ce culoare au acestea-sintetizează verbal acțiunile desfășurate și prezintă produsele obținute

Încheierea activității

În încheierea activității ne vom juca împreună jocul „Fluturași, veniți la floare!”Regulile jocului: Copiii sunt așezați pe scăunele purtând în piept ecusoanele-fluturași, primite la „Întâlnirea de dimineață.” Pe covor, în sala de grupă sunt așezate flori de aceeași culoare cu

-conversația-explicația-demonstra-ția

SilueteFloriEcusoane- fluturiJetoane cu cifre

-participă cu entuziasm la desfășurarea jocului-observarea comportamentu

Page 11: 30 Proiect de Activitate Integrata

ETAPELE ACTIVITĂȚII

CONȚINUT ȘTIINȚIFICSTRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode și procedee

Material didactic

fluturașii. La comanda: „Fluturași, veniți la flori!”, „fluturașul” trebuie să se așeze pe floarea potrivită culorii lui.Se va desfășura jocul de probă, apoi se va trece la desfășurarea jocului propriu-zis.În complicarea jocului, voi așeza pe flori jetoane cu cifre, urmând ca „fluturașii” să se grupeze respectând numărul cerut și culoarea florii.Copiii vor primi recompense, apoi vor părăsi sala de grupă, cântând „Vine, vine primăvara.”

-jocul

lui copiilor

-recompense