3 proiect didactic rezolvarea conflictelor

8
PROIECT DIDACTIC DISCIPLINA: Prevenirea criminalităţii PROFESOR: ………………………………………… CLASA: a X- a SUBIECTUL: ,, Nu lăsa violenţa să te transforme într-un infractor!” ( Introducere în problematica comportamentelor antisociale - violente) TIPUL LECŢIEI: lecţie de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe DATA: ......................... OBIECTIVE GENERALE: 1.Prevenirea comportamentelor predelincvente – violente - conflictelor 2.Conştientizarea comportamentelor violente şi a conflictelor 3.Înţelegerea conceptelor: violenţa/ conflict 4.Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: 1. Să definească termenii: comportament predelincvent/ violenta/ gaşcă/ anturaj/ comportament predelincvent 2. Sa identifice formele violentei, 3. Să descopere şi să analizeze cauzele producerii actelor de violenţă; 1

Upload: dcc231

Post on 13-Jul-2016

9 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: 3 Proiect Didactic Rezolvarea Conflictelor

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Prevenirea criminalităţii

PROFESOR: …………………………………………

CLASA: a X- a

SUBIECTUL: ,, Nu lăsa violenţa să te transforme într-un infractor!” ( Introducere în problematica comportamentelor antisociale - violente) TIPUL LECŢIEI: lecţie de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

DATA: .........................

OBIECTIVE GENERALE:1.Prevenirea comportamentelor predelincvente – violente - conflictelor2.Conştientizarea comportamentelor violente şi a conflictelor3.Înţelegerea conceptelor: violenţa/ conflict4.Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

1. Să definească termenii: comportament predelincvent/ violenta/ gaşcă/ anturaj/ comportament predelincvent

2. Sa identifice formele violentei,3. Să descopere şi să analizeze cauzele producerii actelor de violenţă;4. Să identifice situaţiile conflictuale şi modalităţile nonagresive de rezolvare a

acestora;5. Să înțeleagă caracteristicile găştii și cauzele aderării unei persoane la acest grup;6. Să găsească soluţii care pot contribui la stabilirea unor relaţii bune cu ceilalţi;7. Să identifice instituţiile cărora trebuie să se adreseze în cazul producerii unor

infracţiuni.

RESURSE EDUCAŢIONALE:

1.Timp: 50 min

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1

Page 2: 3 Proiect Didactic Rezolvarea Conflictelor

a) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, activitate independenta, jocul de

rol, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: C.D. - film prezentare “Tentațiile adolescenței”

(extrase), C.D. - film interactiv “Voluntar în conflict”, hârtie Post-it, coli de scris,

pixuri.

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, pe grupe mici.

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- professor, elev-elev;

TIPURI, FORME DE EVALUARE : Expunere, activitate independenta şi în grup, autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului;

2

Page 3: 3 Proiect Didactic Rezolvarea Conflictelor

SCENARIU DIDACTICSecvenţele lecţiei Ob.

op.Activitatea de predare - învăţare Metode

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1.Momentul organizatoric (total: 2 min)

2.Captarea atenţiei(total: 5 min)

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor (total: 3min)

4. Dirijarea învăţării(total: 25 min)

8

1

2

23

5

Pregătirea materialelor necesare în vederea desfăşurării în condiţii optime a lecţiei.

1)Copiii îşi scriu numele si o trăsătură morală apoi îşi prind (lipesc) ecusonul (o fila de POST-IT) cu numele în piept.

Prezentarea temei şi a modului de desfăşurare a lecţiei.

Elevilor le este prezentata lecția și obiectivele ei. Acestea vor fi anunţate la nivelul de înţelegere al elevilor.a)Prezentarea conţinutului lecţiei,b)Profesorul va prezenta tema implicând şi elevii în explicarea fenomenului (prelegere interactivă).Lecţia va avea următorul conţinut:1. Definirea comportamentului predelincvent/ violentei/ gaştii/ anturajului/ a comportamentului predelincvent.2. Formele de manifestare a violenţei în gaștile de cartier (discutii despre infracțiunea de talharie).

Spargerea gheţii- exercitiu de prezentare.

Elevii ascultă şi îşi notează titlul temei.

Elevii ascultă şi îşi notează titlul temei.

Expunere

Activitate independenta

Expunere

Problematizarea

3

Page 4: 3 Proiect Didactic Rezolvarea Conflictelor

5.Fixarea cunostintelor (total: 7 min)

4

6

7

3. Cauzele comiterii actelor violente.4. Riscurile comiterii actelor violente și a escaladării unui conflict în gașcă.Vizionarea unor fragmente din filmul “Tentațiile adolescenței”. 5. Identificarea modalităților de gestionare a conflictelorăn gașcă (prevenirea şi limitarea violenţei) în timpul vizionarii filmului interactive (2) “Voluntar în conflict”. (Împreună cu elevii, profesorul va explica :Ce măsuri putem lua pentru prevenirea violenței?Cui ne putem adresa în cazul în care suntem martorii sau victimele unor infracţiuni?

Joc : Grupează corect cuvintele după: ,,AŞA DA”/,,AŞA NU” (ANEXA 1).

- După susținerea temei, elevilor li se distribuie o fișe de lucru, ei trebuie să aleagă cuvinte potrivite și să le înscrie diagramă la rubrica din care considera ca fac parte (pe fişe vor avea cuvinte ca: acceptare, ameninţare, respect, furie, atac etc.)

După ce elevii completează fişele se discută răspunsurile corecte şi fiecare elev se autoevaluează, analizând propriile răspunsuri.

Copiii vizioneaza filmul si raspund la interbarile adresate prin intermediul filmului (1).

Copiii vizioneaza filmul si raspund la interbarile adresate prin intermediul filmului (2).

Elevii participă activ la completarea fiselor si la discutii despre acestea.

Conversaţia

Joc de rol

Exercitiu

4

Page 5: 3 Proiect Didactic Rezolvarea Conflictelor

6.Încheierea activităţii(total: 8 min)

Alegeţi cuvintele potrivite desenului :acceptare , ironie , ameninţare ,

armonie, jignire, îngăduinţă, respect, bătaie,înţelegere, prietenie, furie, atac.

« AŞA DA » « AŞA NU »

Tema pentru perioada ce va urma (o luna) -Parola de sistem - fiecare grupă va alege o ,,parolă” pe care să o folosească ori de câte ori intervine o situaţie tensionată în grup. Va fi desemnat un elev ca „ADMINISTRATORUL PAROLEI”Toti elevii vor realiza diploma personală de “VOLUNTAR IN DISCIPLINA”, pe care vor scrie numarul de urgenta 112. Profesorul va semna fiecare diplomă, va distribui fiecărui elev anexa 2 și anunţă încheierea lecţiei precum şi tema lecţiei viitoare.

Elevii participa activ, deseneaza diploma si adreseaza intrebari.

Conversatie

Activitate independenta

5