1proiectdelec_ie22

5
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a IX- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: PERICOLUL DROGURILOR TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 1 ORĂ PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. identificarea responsabilităţilor proprii, în diferite contexte, şi a modului de implicare în viaţa comunităţii 2. analizarea consecinţelor unor comportamente care încalcă morala creştină, asupra vieţii personale şi asupra comunităţii 3. explicarea urmărilor consumului de droguri STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

Upload: florin-dan

Post on 17-Sep-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIECLASA: a IX- a UNITATEA COLAR: Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Baia MareDISCIPLINA: RELIGIELECTIA: PERICOLUL DROGURILORTIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: dobndire/ nsuire de noi cunotineDURATA: 1 ORPROPUNTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZAOBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)1. identificarea responsabilitilor proprii, n diferite contexte, i a modului de implicare n viaa comunitii2. analizarea consecinelor unor comportamente care ncalc morala cretin, asupra vieii personale i asupra comunitii 3. explicarea urmrilor consumului de droguriSTRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.

3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Biblia 3. Cri de rugciuniDESFURAREA ACTIVITII

Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)-Profesorul rostete cu elevii rugciunea

Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Rostesc rugciunea

Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia

Captarea ateniei

(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia

euristic

FrontalManual Evaluare oral

Dirijarea nvrii. 123Noteaz titlul leciei pe tabl. Prezint elevilor nocivitatea consumului de droguri pentru sntate i specific faptul c aceasta nseamn un pcat mpotriva vieii.

Explic elevilor urmrile pe care le are consumul de droguri. i consecinele asupra vieii.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi nece-sar.Elevii noteaz n caiete.Conversaia

Expunerea ModelareaFrontal

Manual

BibliaEvaluare oral

Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul

Feed-back-ulIndividualManual Biblia Evaluare scris

ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.Rostete rugciunea. Sunt ateni la cerine

Rostesc rugciunea

-

Schia tablei

Pericolul drogurilor

Consumul de droguri este pcat mpotriva vieii.

Omul acioneaz mpotriva propriului trup atunci cnd consum o substan nociv.

Consumul de droguri creaz dependent, obinuin i provoac sinucidere lent.

Urmrile consumului de substane nocive:

Provoac anxietate

Dezechilibru afectiv

Pierderea autocontrolului

Diminuarea ateniei, puterii de munc, rezistenei organismului

Tulburri de comunicare

Violen