118644427-proiectul-de-lectie.doc
TRANSCRIPT
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 1/9
PLAN DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National,,Constantin Cantacuzino”DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIECLASA: a V-a AUNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢIICON INUTȚ : Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt TIPUL LECTIEI: Lec ie MIXTĂ(predare-invatare-evaluare)ț
STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELA DURATA: 50 MIN.DATA: 09.11.2012
.
COMPETENTE SPECIFICE
3.3. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surseloristorice;3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse
istorice, cunoscute sau la prima vedere;4.1. Elaborarea de instrumente grafice folosind informaţii referitoare la timp si spaţiu.tabel primele regate si imperii în baza informaţiilor din fişe;
COMPETENTE DERIVATEC1 Identificarea spatiului istoric si geografic al Egiptului Antic
C2 Expunerea informatiilor dobandite din citirea hartii istorice si a axei cronologice
C3 Selectionarea,cu pricepere a principalelor fapte si procese istorice din materialeleprezentate (scheme,tabele,texte)
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 2/9
STRATEGIA DIDACTICAMetode şi procedee: - conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, descrierea,
utilizarea documentului istoric; harta istorica, explicatia, comparatia , metoda,,
Stiu,Vreau sa stiu, Am invatat”- activitate frontală, individuală, pe grupe ;
MIJOACE DE INVATAMANT:
-Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Băluţoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc.,2001;
-Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc.,2000
BIBLIOGRAFIE:• Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis
Print, Buc., 2001;• Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional,
Buc., 1999;• Bogdan Murgescu, Istoria lumii în texte, Editura Teora , 1999
• Minodora Perovici, Istoria universală în texte, Corint , 2003• Radu Manolescu, Istoria medie universală• Horia C. Matei,O istorie a lumii antice,Ed.Albatros,1984• Horia C. Matei,Enciclopedia Antichitatii,Ed.Meronia,1995
RESURSE: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă
-
umane: elevii clasei a V- aMETODE DE EVALUARE:
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 3/9
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 4/9
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 5/9
SECVENTELEINSTRUIRII
CREEAREA SITUATIILOR DE INVATARESTRATEGIIDIDACTICE
FORME DEINSTRUMENTE DEEVALUARE
ACTIVITATEAPROFESORULUI
ACTIVITATEAELEVILOR
I.ORGANIZAREACLASEI SI
CAPTAREAATENTIEIELEVILOR
-Consemnareaabsentelor
-Pregatireamaterialelor necesaredesfasurarii lectiei-Realizarea unui climatsocio-afectiv necesarinvatarii
-Elevul de serviciucomunica elevii absenti
-Pregatirea mapelor cumaterial
II.VERIFICAREA,REACTUALIZAREA;SISTEMATIZAREA
-Formuleaza intrebaricare fac apel lacunostintele dobanditepe parcursul lectiei
anterioare-Profesorul facecompletari daca estenecesar
Raspund la solicitare,utilizand informatiiledobandite anterior
-Conversatia euristica-Explicatia
Evaluare predictiva
III.ANUNTAREATEMEI SI ACOMPETENTELOR DERIVATE
-Realizeaza trecerea latema noua printr-unrebus-Noteaza pe tabla titlullectiei-Comunica
competentele derivateale lectiei
-Raspund la intrebarisi rezolva Rebusul-Noteaza titlul lectiei incaiete
-Conversatia
-Descoperirea
IV.DOBANDIREANOILOR CUNOSTINTE
-Profesorul alcatuiesteschema la tabla ameodei:,,STIU,VREAU SASTIU,AM INVATAT”-Dirijeaza discutiile-Le arata hartaEgiptului
Elevii noteaza celescrise pe tabla
-Raspund la intrebari-Studiaza harta siplaseaza Egiptul in
spatiu(N. Africii)
-Expunerea
-Conversatia euristicaEvaluare formativa
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 6/9
-Profesorul impartefoile si solicita elevilorsa isi spuna parereadespre primacerinta,iar pe tabla senoteaza lucrurile cucare sunt toti de acord-Profesorul solicitaelevilor sa formulezeintrebari desprelucrurile pe care vor sale invetete-Completeaza coloanadin mijoc,de la tabla-In continuare,li se cereelevilor sa urmareascaaxa cronologica dinmanual(iicoordoneaza)-Realizeaza pe tabla oschema cu noilecunostinte,ce reies dinlectura textului.-Completeazacoloana ,,AMINVATAT”
-Elevii isi expuncunostintele despreEgipt si vorcompleta,pe foaie ,inprima coloana atabelului
-Raspund lacerinte,intrebarile potfi produsul curiozitatiielevilor
-Noteaza in coloana dinmijloc-Elevii analizeaza axasi raspundcerintelor,coordonatide catre profesor
-IdentificacaracteristicileregatuluiEgipt,conditiile istoriceale evolutieiregatului,formareaImperiului,rolul siimportanta regatuluiEgiptean in OrientulAntic-Informatiile se trec incoloana,, AMINVATAT “
-Descoperirea
-Conversatia euristica
-Explicatia
Evaluarea formativa
V.REALIZAREAFEED_BACK-ULUI
-Profesorul trece inrevista toateinformatiile noi si cere
-Raspund la intrebarileprofesorului-Completeaza fisa de
Conversatia euristicaEvaluare continua
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 7/9
elevilor sa completeze ofisa de evaluare pentrua consolidacunostintele noidobandite
evaluare primita de laprofesor
VI.TEMA PENTRUACASA
-Propune elevilor cacunostintele incerte siintrebarile fararaspuns sa ramanatema pentru acasa-Se fac aprecieriasupra calitatiiprestatiei elevilor sisunt notati
-Solicita informatiilegate de rezolvareatemei
-Au de pregatittema,,REGATULEGIPTULUI”
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 8/9
Fişa nr.2 Realizaţi o hartă conceptuală de tip ,,pânza de păianjen”- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz:
Egipt
FARAONUL
7/27/2019 118644427-Proiectul-de-Lectie.doc
http://slidepdf.com/reader/full/118644427-proiectul-de-lectiedoc 9/9