0_1_proiectul_meu

12
PROIECT DE LECTIE DATA : 5. XII. 2011 ŞCOALA : Scoala cu clasele I-VIII Batrani, Prahova CLASA : a II-a INVATATOARE : MORARU MIHAELA CORINA ARIA CURRICULARĂ : LIMBĂ ŞI COMUNICARE, MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE, ARTE DISCIPLINE: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ, MATEMATICA, CUNOASTEREA MEDIULUI, ED. MUZICALA, ED. TEHNOLOGICA. SUBIECTUL : Sfantul Nicolae- prietenul copiilorTIPUL LECŢIEI : activitate transdisciplinară SCOPUL LECŢIEI : - Cunoaşterea caracteristicilor anotimpului iarna; îmbogăţirea cunostintelor despre Sfantul Nicolae; aplicarea în exerciţii şi lucrări practice a cunoştinţelor dobandite; OBIECTIVE FUNDAMENTALE: O1. Dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a mediului înconjurător; O2. Dezvoltarea deprinderilor de observare a unor caracteristici specifice Sfantului Nicolae; O3. Formarea unor atitudini şi comportamente de respect pentru mediul înconjurător; OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 să descrie aspectele generale ale iernii : fenomenele specifice lunilor de iarna, schimbările survenite în natură O2 sa identifice sarbatorile de iarna;

Upload: nutaandrei

Post on 11-Apr-2016

8 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

k

TRANSCRIPT

Page 1: 0_1_proiectul_meu

PROIECT DE LECTIEDATA : 5. XII. 2011ŞCOALA : Scoala cu clasele I-VIII Batrani, PrahovaCLASA : a II-aINVATATOARE: MORARU MIHAELA CORINAARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE, MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE, ARTEDISCIPLINE: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ, MATEMATICA, CUNOASTEREA MEDIULUI, ED. MUZICALA, ED. TEHNOLOGICA. SUBIECTUL : „Sfantul Nicolae- prietenul copiilor”TIPUL LECŢIEI: activitate transdisciplinarăSCOPUL LECŢIEI: - Cunoaşterea caracteristicilor anotimpului iarna; îmbogăţirea cunostintelor despre Sfantul Nicolae; aplicarea în exerciţii şi lucrări practice a cunoştinţelor dobandite;

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

O1. Dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a mediului înconjurător; O2. Dezvoltarea deprinderilor de observare a unor caracteristici specifice Sfantului Nicolae; O3. Formarea unor atitudini şi comportamente de respect pentru mediul înconjurător;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 să descrie aspectele generale ale iernii : fenomenele specifice lunilor de iarna, schimbările survenite în naturăO2 sa identifice sarbatorile de iarna;O3 sa precizeze care sunt dorintele ce vor sa fie indeplinite de Sfantul Nicolae;O4 sa rezolve corect exercitiile de pe ghetuta mosului;O5 sa orneze ghetuta dupa propriul gust, manuind corect ustensilele de lucru;O6 să intoneze corect cântecelele „Mos Nicolae” si “Ghetutele” respectând poziţia corectă, tonul şi semnalul de început;O7 să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupe/echipe.

Page 2: 0_1_proiectul_meu

RESURSE:a) PROCEDURALE:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, braistorming-ul, jocul didactic, exerciţiul, problematizarea, munca independentă, lucrul pe grupe/echipe, activitatea practică;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

b) MATERIALE: caietul de lucru „Sfantul Nicolae”, fişe individuale si pe echipe, markere, creioane colorate, acuarele, lipici, CD cu negativ, PPt imagini iarna, plansa model la ed. tehnologicac) TEMPORALE: 45 minute;

d) UMANE: 24 elevi

Page 3: 0_1_proiectul_meu

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOARELOR

ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Momentorganizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare desfăşurării lectiei în bune condiţii. Se va asigura liniştea în clasă. Se va realiza un joc de gandire pozitiva. Toti copiii au la dispozitie un bilet de culoare roz care reprezinta atentie, cumintenie si unul verde care reprezinta neatentie, obraznicie. Se cere elevilor sa arunce la cos acea hartie care i-ar face ca in timpul activitatii sa fie neatenti sau obraznici.

Elevii pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei.

Vor alege biletelul ce ii va caracteriza pe tot parcursul orei.

2. Captarea atenţiei

Se va prezenta CD-ul “Iarna si sarbatorile ei” care cuprinde o sectiune referitoare la semnele aparitiei anotimpului iarna. Pe baza acestui material se vor adresa cateva intrebari referitoare la cunostintele domandite anterior: -In ce luna ne aflam ? -A carui anotimp este aceasta luna? -Care sunt lunile de iarna? - Care sunt sarbatorile de iarna?

-privesc materialul

-răspund întrebărilor

3. Anuntarea temei si a

obiectivelor

Elevii sunt informati ca in aceasta ora vor afla cat mai multe cunostinte despe Sfantul Nicolae-prietenul copiilor lectie in care ei vor dovedi cunostinte de lb. romana, matematica, stiinte si arte. In acest scop ei au fost impartiti in 8 grupe de cate 3 elevi, deoarece vor avea de lucru si ceva in echipa.

Sunt enuntate obiectivele operationale pe intelesul elevilor.

Se va prezenta elevilor caietul de lucru primit de fiecare in parte, pe care se vor lucra individual, pe tot parcursul orei.

-asculta care este

- rasfoiesc caietul de lucru

Page 4: 0_1_proiectul_meu

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOARELOR

ACTIVITATEA ELEVILOR

4. Dirijarea învăţării

-Cu ajutorul metodei brainstorming-ului se cere elevilor să spună cât mai multe cuvinte care le vin în minte când se gândesc la anotimpul iarna. -Brainstorming: „Când aud cuvântul iarnă mă gândesc la.......” (anexă)

IARNA

Se cere sa se completeze in caietul de lucru braistormingul . Se va prezenta un material ppt cu legenda Sfantului Nicolae. Pe baza materialului, se vor adresa cateva intrebari:-Care este data cand se sarbatoreste Sfantul Nicolae?- Cine era Sfantul Nicolae?-Pe cine rasplateste el de obicei?-Cum rasplateste el bunatatea oamenilor?

Se va prezenta un nou material ppt despre Sfantul Nicolae. Dupa vizionare , se va interpreta cantecelul „Mos Nicolae”

In caietul de lucru primit, elevii vor mai avea de rezolvat cate o fisa specifica unor discipline de invatatmant:Limba si literatura romana Vor avea ca cerinta sa scrie pe ghetuta ce isi doresc ei de la Mos Nicolae, dupa care vor citi ce au scris si se va purta o scurta discutie referitoare la dorinte.

Cauta cuvinte care se refera la iarna

-completeaza in caietul de lucru braistormingul.

-raspund intrebarilor

-vizioneaza materialul-interpreteaza cantecelul

-vor nota ce isi doresc de la Mos Nicolae

-citesc dorintele

Page 5: 0_1_proiectul_meu

(ANEXA 1)

ETAPELELECŢIEI

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOARELOR

ACTIVITATEA ELEVILOR

Matematica Daca si-au spus dorintele, ca sa se indeplineasca, elevii vor avea de aflat rezultatul exercitiilor scrise pe ghetuta. Exercitiile vor fi rezolvate si la tabla, dar si pe fisa, individual.(ANEXA 2)

Abilitati practice In echipa, vor avea de realizat un puzzle cu imaginea Sfantului Nicolae. Vor avea componentele pe banca. Va castiga echipa care va realiza prima puzzle-ul. (ANEXA 3) Fiecare elev va avea in caietul de lucru o fisa ce cuprinde o ghetuta ce va trebui ornata dupa propriul gust. Vor folosi lipici, vata, elemente perforate. In realizarea lucrarii se va tine cont de acuratetea lucrarii si modul de lucru. Se vor evidentia in fata clasei lucrarile cele mai reusite. Dupa realizarea lucrarii se va canta cantecelul „Ghetutele”.

-calculeaza

-realizeaza puzzle-ul

-

-realizeaza ghetuta dupa bunul plac

5. Obtinerea performantei

Se va da elevilor spre rezolvare Harta –Mos Nicolae ce cuprinde cateva intrebari din lectie. Se vor evidentia elevii care s-au remarcat cel mai mult printr-o diploma, iar ceilalti vor primii ca stimulent portretul Sfantului Nicolae.

6. Incheierea lectiei

Se va da ca tema pentru acasa sa coloreze imaginile din caietul de lucru si sa realizeze o scrisoare lui Mos Nicolae, in care sa precizeze faptele bune si cele rele, facute tot anul.

Page 6: 0_1_proiectul_meu

ANEXEANEXA 1

Page 7: 0_1_proiectul_meu

ANEXA 2

Daca vrei ca Mos Nicolae să-ţi umple ghetuţele cu daruri, află rezultatele exerciţiilor scrise pe ghetuţă. Colorează ghetuţa!

___________________________ __

____________________________ _________________________ ____________________________ _________________________ ____________________________ _________________________

Page 8: 0_1_proiectul_meu

ANEXA 3

Page 9: 0_1_proiectul_meu