00proiect didactic inspectie ioana

10
2. PROIECT DIDACTIC I.DATE DE IDENTIFICARE Domeniul de cunoaştere: Mediul social si cultural Categoria de activitate: a) Educarea limbajului b) Activitate practică Tema activitatii: a)Legenda ouălor roşii-povestire b)Felicitare de Paste-lipire Tipul activitaţii:Mixt II.OBIECTIVE A)Obie cti ve cad ru: a)Dezv oltarea expr imă rii orale, înţ ele ger ea si utilizarea corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale b)Formarea si consolidarea unor abilitaţi practice specifice niv elului de dezvoltare mot ric ă; Dez vol tarea simţ ului practic si estetic. B)Obie cti ve de re fe rinta: a) Să întele ag ă ş i s ă transmit ă me saje si mple; s ă reacţioneze la acestea. Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles. b)Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitaţi practice. C)Exemple de comportamente:a)O1-Să urmărească linia unei povestiri; O2-Să cunoască semnificaţia Sfintelor Paşti; O3-Să răspundă la intrebările puse de educatoare; O4-Să se exprime corect în propoziţii sau fraze; O5-Să sesizeze importanţa păstrării acestei tradiţii. b)O1-Să cunoască şi să utilizeze unelte de lucru pentru realizarea temei; O2-Să se orienteze în spaţiu respectând spaţiul dat pentru lipirea elementelor; O3-Să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în vederea realizării lucrării; O4-Să-şi dezvolte deprinderi practice de lipire; O5-Să aibă o atitudine pozitivă fată de muncă. III.STRATEGII DIDACTICE Me to de ş i procedee: proiectul integrat , conversaţ ie , observare, po ve stire , explicaţie, demonstraţie, exerciţiul. Mijloace didactice: cruce, coş cu ouă, planşe, felicitări, planşa model, coşuleţe cu bucăţi de hârtie, lipici, planşe. Forma de organizare: frontală.

Upload: georgescu-oana-alexandra

Post on 08-Apr-2018

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 1/10

2. PROIECT DIDACTIC

I.DATE DE IDENTIFICAREDomeniul de cunoaştere: Mediul social si culturalCategoria de activitate: a) Educarea limbajului

b) Activitate practicăTema activitatii: a)Legenda ouălor roşii-povestire

b)Felicitare de Paste-lipireTipul activitaţii:MixtII.OBIECTIVEA)Obiective cadru: a)Dezvoltarea exprimării orale, înţelegerea si utilizarea

corectă a semnificaţiilor structurilor verbale oraleb)Formarea si consolidarea unor abilitaţi practice specifice

nivelului de dezvoltare motrică; Dezvoltarea simţuluipractic si estetic.

B)Obiective de referinta: a)Să înteleagă şi să transmită mesaje simple; săreacţioneze la acestea.

Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideileacestuia şi să demonstreze că l-a înţeles.

b)Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucrupentru realizarea unei activitaţi practice.

C)Exemple de comportamente:a)O1-Să urmărească linia unei povestiri;O2-Să cunoască semnificaţia Sfintelor Paşti;O3-Să răspundă la intrebările puse de

educatoare;O4-Să se exprime corect în propoziţii sau fraze;

O5-Să sesizeze importanţa păstrării acesteitradiţii.

b)O1-Să cunoască şi să utilizeze unelte de lucrupentru realizarea temei;O2-Să se orienteze în spaţiu respectând spaţiul

dat pentru lipirea elementelor;O3-Să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în

vederea realizării lucrării;

O4-Să-şi dezvolte deprinderi practice de lipire;O5-Să aibă o atitudine pozitivă fată de muncă.III.STRATEGII DIDACTICEMetode şi procedee: proiectul integrat, conversaţie, observare, povestire,

explicaţie, demonstraţie, exerciţiul.Mijloace didactice: cruce, coş cu ouă, planşe, felicitări, planşa model, coşuleţe cu

bucăţi de hârtie, lipici, planşe.Forma de organizare: frontală.

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 2/10

SCENARIUL DIDACTIC-A) EDUCAREA LIMBAJULUIEtapele activităţii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor O.O. Evaluare1.Organizareaactivităţii.

2.Captarea siorientarea atenţieicopiilor.

3.Reactualizareacunoştinţelor însuşiteanterior.

4.Anunţarea temei şia obiectivelor.

4.Desfăşurareaactivităţii.

5.Fixareacunoştinţelor.

6.Încheiereaactivităţii.

Pregătesc materialul didactic pentruactivitate.

-Azi v-am pregătit o surpriză. Cine măajută să vedem ce se află sub şerveţel? Darpe perete?

-Când vopsim ouă roşii?-Ce sărbătorim la Sfintele Paşti?-După câte zile a înviat Iisus?

-Ştiţi voi de ce se vopsesc ouă roşii dePaşte? Pentru a vă putea da seama de ce sevopsesc ouăle de Paşte m-am gândit să văspun Legenda ouălor roşii.

Povestesc copiilor Legenda ouălor roşii şiexplic cuvintele necunoscute.

Prezint planşe care evidenţiază cele maiimportante momente ale legendei şi lediscut împreună cu copiii.

Evidenţiez gradul de participare a copiilorla activitate şi distribui stimulente.

Intră în sală cântând un cântecel în limbaitaliană.

Un copil mă ajută să descopăr coşuleţul şicrucea de pe perete, iar un copil numit de

mine îmi răspunde la întrebări.-În coşuleţ se află ouă roşii; pe perete se află ocruce cu Iisus răstignit.

Copiii ascultă şi răspund la întrebări.

Copiii ascultă şi receptează.

Ascultă.

Copiii privesc imaginile şi răspun la întrebări.

Copiii se bucură şi primesc stimulentele.

O3O4

O2O3O4

O1

O3O4O5

-frontalăorală

-frontală

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 3/10

SCENARIUL DIDACTIC-B)ACTIVITATE PRACTICĂEtapele activităţii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor O.O. Evaluare1.Organizarea activităţii

2.Captarea şi orientareaatenţiei copiilor.

3.Anunţarea temei şi aobiectivelor.

4.Intuirea materialuluididactic.

5.Prezentarea

şi analizarea modeluluieducatoarei.

6.Explicareaşi demonstrarea moduluide execuţie a temei.

Pregatesc materialul necesar desfaşurăriiactivităţii.

Voi realiza captarea atenţiei prinprezentarea unor felicitări de Paşte.Fiecare copil va primi în mânuţă câte o

felicitare.-Ce vedeţi pe aceste felicitări?Discuţie referitoare la câteva dintrefelicitări.

-Azi vom realiza o felicitare cu ocaziaSfintelor Sărbatori de Paşte pe care leputem face cadou celori dragi nouă.

Rog un copil să mă ajute să împartcoşuleţele cu materialul necesar.Cer copiilor identificarea materialelorpuse la dispoziţie.

Se va prezenta planşa model şi se va

analiza modul în care s-a lucrat:recunoaşterea elementelor care compunfelicitarea.

Demonstrez modul de lucru însoţit deexplicaţii.Realizarea lucrării:

Intră in sală şi se aşează la măsuţe.

-Coşuleţe cu ouă; iepuraşi cu ouă;puişori.

Ascultă.

Denumesc materialele: planşa, bucăţi dehârtie colorată, lipici.

Copiii urmaresc cu atenţie şi recunosc

elementele care compun felicitarea.

O1

-frontală

-frontală

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 4/10

7.Exerciţiipentru încalzirea muşchilor miciai mâinii.

8.Executarea temei decătre copii.

9.Analizarezultatelor lucrării.

-bucata de hârtie roşie reprezentând oul seaşează pe masă, aplicăm cu grijă lipiciuldupă care o poziţionăm în centrul colii decarton colorat, apoi luăm bucata de hârtieverde care reprezintă verdeaţa, o aşezămpe msă şi aplicăm lipiciul după care o lipimsub ou cu partea scobită înspre ou; ne-arămas bucata de hârtie galbenă care

reprezintă fundiţa, aplicăm lipiciul şi opoziţionăm cam la jumătatea oului.-Vă place?-Vreţi să realizaţi o felicitare pentrumămica şi tăticul?

Mişcări ale degetelor:închidem-deschidem,boxăm, cântăm la pian, cântăm la fluier,ne spălăm pe mâini,ne ştergem pe degeţele. 

-Spor la treabă!În timp ce copiii realizează tema, aceştiavor fi urmăriţi îndeaproape şi voi oferiajutor acolo unde este necesar.

Expunerea lucrărilor şi autoaprecierea dinpartea copiilor.

Copiii reţin ordinea operaţiilor de lucru.

Da.

Copiii execută mişcările indicate.

Copiii realizează tema respectândtehnica de lucru : lipire.

Analizează lucrările proprii şi alecolegilor folosind un limbaj adecvat.

O5

O1O2O3O4

O5 individuală

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 5/10

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 6/10

1. ACTIVITĂŢI PE ARII DE STIMULARE

I.SECTOARE: a)Construcţiib)Artă-desen

-modelajc)Bibliotecă

II.TEME: a)Oul de Paşte-mozaicb)Felicitare de Paşte-desen

Coş cu ouă-modelajc)Viaţa Lui Iisus-citire de imagini

III.OBIECTIVEOBIECTIVE CADRU:Cultivarea sensibilităţii copiilor prin jocurile şi

activităţile lor; Dezvoltarea simţului practic şi estetic.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:a)Să redea prin intermediul construcţiilor

modele inspitate din viaţa cotidiană,valorificând deprinderi şi tehnici de lucru

 însuşite anterior.b)Să redea liber teme plastice specifice

desenului.Să exerseze deprinderi tehnice specifice

modelajului în redarea unor teme plastice.c)Să-şi îmbogăţească vocabularul activ.

EXEMPLE DE COMPORTAMENTE:a)Să selecteze, să îmbine şi să asamblezeadecvat piesele puse la dispoziţie;Să manifeste stabilitate şi perseverenţă

 în acţiune.b)Să coloreze suprafeţele unor desene

date;Să utilizeze corect instrumentele de

lucru;Să pregătească materialul pentru

modelat prin frământare, rupere ;Să formuleze păreri personale în

legătură cu lucrările propii şi alecelorlalţi.

c)Să se exprime corect în propoziţii şifraze;Să adreseze întrebări cu privire la

imaginile citite.IV.STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul, observare.

MIJLOACE DIDACTICE:clopoţel, planşe cu desene, creioane colorate,plastelină, planşete, cărţi cu Viaţa Lui Iisus,material mărunt pentru construcţii(trusemozaic).

V.METODE DE EVALUARE:-continuă-observare curentă şi apreciere verbală-finală-analiza lucrărilor.

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 7/10

Etapele activităţii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode şi mijloace1.Organizareaactivităţii.

2.Captareaatenţiei.

3.Anunţareaprogramuluide dimineaţă.

4.Desfăşurareaactivităţii.

Pregătesc cele necesare desfăşurăriiactivităţii.

Se realizează prin   Întâlnirea dedimineaţă.La un sunet de clopoţel şi o scurtăpoezie:

“Dimineaţa a sositToţi copiii au venitÎn cerc să ne adunămCu toţii să ne salutăm.Bună dimineaţa, pici!Mă bucur că sunt aici.A-nceput o nouă ziBună dimineaţa, copii!”

Copiii sunt invitaţi să se aşeze însemicerc.

Va fi realizat de educatoare :-Astăzi la activităţile de dimineaţă vomdesena felicitări de Paşte, vom modeladin plastelină coş cu ouă, vom orna oul

colorat din mozaic şi vom citi dupăimagini viaţa Lui Iisus.

Voi face scurte demonstraţii la fiecaresector.Se va realiza prin executarea jocurilorde către copii.

Copiii se pregătesc pentru activitate.

Copiii ascultă versurile şi se aşează însemicerc aşteptând indicaţii.

Ascultă cu atenţie programul dedimineaţă şi se aşeaza în funcţie depreferinţe la sectoare.

Copiii urmăresc demonstraţiile cuatenţie.Copiii lucrează la sectoarele alese de ei.

-clopoţel

-conversaţia,expunerea,explicaţia

-demonstraţia,-desene, creioane,plastelină, cărţi

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 8/10

5.Asigurarearetenţieişi a transferului.

6.Evaluare.

7.Încheiereaactivităţii.

Se revizuiesc temele activităţii şi ideeaprincipală de desfăşurare a acestora.

Se va realiza prin finalizarea

activităţilor de către copii, prinobservarea rezultatelor.

Se fac aprecieri verbale asupraactivităţii desfăşurate de copii.

Repetă temele activităţii.

Participă la analiza lucrărilor.

Copiii se bucură şi aplaudă.

mozaic-exerciţiul

-conversaţia

-observare

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 9/10

LEGENDA OUĂLOR ROŞII

“Dragi copii, se spune că în vremea când Iisus era răstignit pecruce, şi suferea pentru păcatele noastre, în Cetatea Ierusalim a venito femeie care a adus cuiva un coş plin cu ouă. Trecând ea prin aceloraş a auzit că Domnul nostru Iisus Hristos a fost pedepsit la moarteşi a fost dus să fie răstignit pe dealul Golgota. Când femeia a auzitvestea aceea cutremurătoare, inima ei a fost cuprinsă de o maredurere. Ea era cu atât mai supărată pentru că Iisus l-a vindecatodată pe fiul ei care era bolnav de moarte.

Aşa cum era, cu coşul plin de ouă, a fugit repede la dealul Golgotaunde Iisus era bătut în cuie pe cruce şi nişte soldaţi îl păzeau. Dinmâinile şi picioarele Lui sfinte curgeau stropi mari de sânge.

Femeia şi-a aşezat coşul ei cu ouă acolo jos,lângă crucea Domnuluişi a început să se roage plângând de durere. Ea a spus:-DoamneSfinte, Tu care ai făcut numai bine, ai salvat oameni de la moarte, ai

  înviat morţii şi ne-ai învăţat să credem în Dumnezeu, acum eştirăstignit pe cruce ca cel mai mare duşman. Te rugăm iartă-ne pe noipăcătoşii şi lasă-ne un semn să ne aducem aminte de suferinţa pe care

ai îndurat-o pentru noi.Când s-a ridicat femeia de jos, ouăle din coşul ei erau toate roşii dela sângele care picurase pe ele din rănile Lui Iisus.

Femeia n-a mai mers acasă ci a rămas în oraşul Ierusalim. Dupătrei zile de la răstignireacea femeie împreună cu alte femei au mers lamormântul Domnului, dar acesta era gol şi atunci s-au bucurat multspunând: Hristos a înviat!

Plină de bucurie, femeia spunea tuturor despre ouăle roşii dincoşul ei, care erau semnul suferinţelor Lui Iisus pe cruce. Cu ochii

strălucind de bucurie împărţea tuturor câte un ou roşu, spunându-le:Hristos a înviat!De atunci în fiecare an, în Vinerea Mare, femeia aceea credincioasă

  îşi pregătea câte un coş cu ouă roşii În amintirea Răstignirii şiÎnvierii Domnului. Apoi le împărţea copiilor şi săracilor povestindu-le despre suferinţele Lui Iisus pentru mântuirea noastră, aoamenilor. Apoi îi punea să ciocnescă în amintirea învierii Domnului,aceştea spunându-şi: Hristos a înviat!-Adevărat a înviat!

De la femeia aceea a rămas obiceiul să fie vopsite ouă roşii de Paşteşi să fie dăruite în amintirea Patimilor şi Învierii Domnului.

8/7/2019 00proiect Didactic Inspectie Ioana

http://slidepdf.com/reader/full/00proiect-didactic-inspectie-ioana 10/10

3. ACTIVITATE COMPLEMENTARĂ

Joc în aer liber

Tema: Iepuraşu-n iarbă

OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea spiritului de orientare;coordonarea mişcărilor şi dezvoltareaatenţiei.

OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Să-si formeze o ţinută corporalăcorectă (în poziţia stând, şezând şi

 în deplasare).EXEMPLE DE COMPORTAMENTE: Să realizeze sarcina motrică

dată;Să respecte regulile jocului.METODE ŞI PROCEDEE: jocul, explicaţia, demonstraţia.

DOCUMENTARE BIBLIOGRAFICĂ“Metoda proiectelor la vârste timpurii”-Miniped, Bucureşti, 2002“Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”

-2005“Cartea educatoarei”-Târgu Mureş, 2000