0 proiect didacticlectie februarie

7
Proiect didactic Propunător: Niţă Ana Maria Obiectul: Formarea abilităţilor de comunicare Subiectul: Asociere fonem-literă mică şi mare de tipar Unitatea de învăţare: Formarea şi exersarea abilităţii de receptare a mesajului scris Tipul de lecţie: consolidare de cunoştinţe Scop: consolidarea deprinderilor de a asocia fonemul cu litera (mare/ mică de tipar) Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei toţi copiii vor fi capabili să: O1: să recunoască sunetul cu care începe un cuvânt dat; O2: să asocieze acest sunet iniţial cu litera de tipar corespunzătoare; O3: să recunoasă, în diferite contexte, literele de tipar (mari/ mici) învăţate; O4: să numească cuvinte care încep cu un anumit sunet, integrând apoi acel cuvânt într-o propoziţie (cu suport imagistic);

Upload: aliss-alina

Post on 22-Dec-2015

216 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Didacticlectie Februarie

Proiect didactic

Propunător: Niţă Ana Maria

Obiectul: Formarea abilităţilor de comunicare

Subiectul: Asociere fonem-literă mică şi mare de tipar

Unitatea de învăţare: Formarea şi exersarea abilităţii de receptare a mesajului scris

Tipul de lecţie: consolidare de cunoştinţe

Scop: consolidarea deprinderilor de a asocia fonemul cu litera (mare/ mică de tipar)

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei toţi copiii vor fi capabili să:

O1: să recunoască sunetul cu care începe un cuvânt dat;

O2: să asocieze acest sunet iniţial cu litera de tipar corespunzătoare;

O3: să recunoasă, în diferite contexte, literele de tipar (mari/ mici) învăţate;

O4: să numească cuvinte care încep cu un anumit sunet, integrând apoi acel cuvânt într-o

propoziţie (cu suport imagistic);

O5: să despartă în silabe cuvinte (cu suport imagistic);

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic

Material didactic: cartonaşe cu imagini, planşă cu camerele unei case, litere de tipar de

diferite mărimi, gentuţă

Page 2: 0 Proiect Didacticlectie Februarie

Momentele

lecţiei

Ob.

op.

Conţinutul instructiv-educativ Mijloace

didactice

Tim

p

1.Captarea

atenţiei

2.

Enunţarea

scopului şi

a

obiectivelor

3.Prezenta

rea

conţinutu

lui şi

dirijarea

învăţării

O1

O2

-M-am întâlnit cu Zâna alfabetului. Şi

această Zână a spus că vine astăzi să vadă

cât aţi învăţat voi din alfabet. Nu o vedeţi

dar ea vă vede, este pe undeva prin clasă şi,

ca orice zână, poate să devină invizibilă.

Pentru că era sigură că sunteţi copii isteţi şi

nu o veţi face de ruşine i-a invitat la această

lecţie şi pe domnii profesori de la celelalte

clase. Nu trebuie să vă fie frică, ci pur şi

simplu să fiţi atenţi şi să răspundeţi corect.

Zâna mi-a mai spus că, dacă veţi răspunde

frumos, are o surpriză dulce pentru voi.

Pentru a o impresiona pe Zână astăzi ne

vom juca cu literele şi vom arăta cât am

învăţat noi până acum. Vom face exerciţii

folosind literele învăţate pentru că, după

cum am spus, ne urmăreşte Zâna literelor.

1. Cum credeţi voi că arată Zâna literelor?

(trebuie să formuleze răspunsul în

propoziţii).

2. Zâna mi-a dat o gentuţă. Eu nu am

umblat încă în gentuţă. Cine mă ajută să văd

ce e înăuntru?

(Fiecare copil va selecta un cartonaş din

geantă, va denumi obiectul de pe cartonaş,

va spune cu ce sunet începe).

Exemplu: cuvântul „minge” începe cu

Conversaţia

Explicaţia

conversaţia

-gentuţă cu

cartonaşe

-plic cu

literele iniţiale

ale cuvintelor

-exerciţiul

2 m

2 m

3 m

7 m

Page 3: 0 Proiect Didacticlectie Februarie

4.

Evaluarea

performanţ

O5

O4

sunetul „m”.Alege litera „m”dintre cele

expuse pe masă (din plic), ca să aşezăm

litera lângă cartonaş!

3. Avem expuse pe planşetă cartonaşele şi

literele iniţiale ale cuvintelor.

Următorul exerciţiu ne cere să despărţim în

silabe cuvintele reprezentate pe cartonaş.

Apoi vor integra în propoziţii aceste

cuvinte.

4. Mai ţineţi minte povestea „Scufiţa

Roşie”?Ei bine, v-am adus pe planşa aceasta

o imagine cu casa bunicuţei. Ştiţi ce s-a

întâmplat?Bunicuţa citea o carte

când...deodată...s-a auzit o bătaie în uşă şi

umbra lupului pe fereastră. Literele din

carte s-au speriat atât de tare încât s-au

ascuns pe unde au nimerit prin casa

bunicuţei. Pentru că sunteţi nişte copii

inimoşi vă rog să le căutaţi şi să le aşezaţi

din nou în carte!

Desfăşurarea jocului:

-Unde ai văzut litera? (cu această ocazie se

vor exersa şi poziţiile spaţiale: sub,

deasupra, între, pe..., învăţate la celelate

obiecte de studiu).

Copilul va merge la planşă, va scoate litera

şi o va denumi:

-Ce literă ai găsit?

Apoi o va aşeza în carte.

1. Joc:

-jocul didactic

-plaşă cu

camerele

casei

-litere de tipar

-carte de

poveşti

6 m

10m

Page 4: 0 Proiect Didacticlectie Februarie

elor

5.

Încheierea

activităţii

O3

-Am mai jucat acest joc. Trebuie să

veniţi la planşa cu alfabet şi să

„culegeţi” floricele.

(am notat pe planşa mare cu alfabetul

literel învăţate cu floricele ca să le vină

mai uşor să le identifice).

2. Fişă cu literele învăţate.

Încercuiţi pe această fişă doar literele pe

care le-am învăţat.

-Voi face aprecieri asupra modului cum

au răspuns.

- Zâna alfabetului cred că a fost

mulţumită de cum aţi răspuns şi vă

sfătuieşte să fiţi atenţi şi la celelelte

lecţii, să învăţaţi bine alfabetul ca să

puteţi citi pentru că acest lucru vă va

ajuta mult în viaţă.

-planşă mare

cu alfabet

-exerciţiul

-fişă cu litere

-conversaţia

5 m

5 m

5 m

Page 5: 0 Proiect Didacticlectie Februarie