0 proiect de lectie 9 exemple modele

4
Colegiul “Alexandru cel Bun “, Gura Humorului Anul şcolar 2009 - 2010 Profesor ORTENZIA GOTCU PROIECT DE LECŢIE Data: 20 mai 2010 Clasa: a IX- a F (filologie) Disciplina: Limba şi literatura română Aria curriculară Limbă şi comunicare Manual – Editura Art Unitatea de învăţare: EXEMPLE, MODELE, PERSONALITĂŢI Text suport: PORTRET: G.CĂLINESCU (de Al.Rosetti, Călătorii şi Portrete) COMPETENŢE SPECIFICE 1.3 Exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii si opinii privind textele receptate. 2.1 Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textului literar. 2.3 Compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme propuse pentru studiu. 2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textului literar discutat. 3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat. OBIECTIVE OPERAŢIONALE Elevii vor fi capabili: 1. să prezinte oral subiectul textului suport; 2. să identifice secvenţele componente ale textului; 3. să comenteze fiecare secvenţă textuală; 4. să facă diferenţa între persoană/ personaj literar / personalitate; 5. să identifice perspectiva din care autorul textului realizează portrelui; 6. să prezinte date esenţiale despre activitatea literară şi cea de critic şi istoric literar a lui G. Călinescu (informaţii regăsite în textul suport). Resurse materiale: material bibliografic, portofoliile elevilor; Resurse procedurale: problematizarea, exerciţiul, analiza literară complexă, conversaţia euristică; Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat elevilor, nota; 1

Upload: mitreacristinasilvia

Post on 29-Sep-2015

232 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Colegiul Alexandru cel Bun , Gura Humorului Anul colar 2009 - 2010 Profesor ORTENZIA GOTCU

PROIECT DE LECIE

Data: 20 mai 2010

Clasa: a IX- a F (filologie)

Disciplina: Limba i literatura romn

Aria curricular Limb i comunicare

Manual Editura Art

Unitatea de nvare: EXEMPLE, MODELE, PERSONALITI

Text suport: PORTRET: G.CLINESCU (de Al.Rosetti, Cltorii i Portrete)COMPETENE SPECIFICE

1.3 Exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii si opinii privind textele receptate.

2.1 Aplicarea unor tehnici viznd nelegerea textului literar.

2.3 Compararea ideilor i atitudinilor diferite n dezvoltarea aceleiai teme propuse pentru studiu.

2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textului literar discutat.

3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.

OBIECTIVE OPERAIONALE

Elevii vor fi capabili:1. s prezinte oral subiectul textului suport;

2. s identifice secvenele componente ale textului;

3. s comenteze fiecare secven textual;

4. s fac diferena ntre persoan/ personaj literar / personalitate;5. s identifice perspectiva din care autorul textului realizeaz portrelui;6. s prezinte date eseniale despre activitatea literar i cea de critic i istoric literar a lui G. Clinescu (informaii regsite n textul suport).Resurse materiale: material bibliografic, portofoliile elevilor;

Resurse procedurale: problematizarea, exerciiul, analiza literar complex, conversaia euristic;

Metode de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie, feed-back dat elevilor, nota;

Bibliografie:

1. Vistian Goia, Didactica limbii i a literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002

2. Alina Pamfil, Limba i literatura romn n gimnaziu Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 20033. Lucia Elena Peia, Mrturisirile unui cursant, Editura Signum, Reia, 2001

4. Silviu Angelescu, Nicolae I. Nicolae, Emil Ionescu, Limba i literatura romn, manual pentru clasa a IX-a, Editura ALL

5. Adrian Costache, Florin Ioni, M.N.Lascr, Adrian Svoiu, Limba i literatura romn, manual pentru clasa a IX-a, Editura Art

6. Florin indrilaru, Gheorghe Crciun, Ramona Lapovi Jugureanu, DICIONAR ANTOLOGIE de texte pentru clasa a IX-a, Editura Paralela 45momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.

Frontal

CatalogulConversaia

Evocare

C2.3.

5

9ETAPA COMPREHENSIUNII

Actualizarea termenilor exemple, modele, personaliti.

Explicarea motto-ului Cuvintele te nva, exemplele te pun n micare (proverb latin)

Verificarea i discutarea temei Eseu liber (aprox. 2 pag.), avnd ca tem ntrebarea: Dac a putea cltori n timp i spaiu, ce personalitate a dori s ntlnesc.Frontal

TablaFiele elevilor

Caietele elevilorConversaie dirijat

Brainstorming

Prezentarea unor posibile definiii pentru termenii propui.

Constituirea sensului

O25

20ETAPA INTERPRETRIILectura textului suport: Portret: G.Clinescu (de Al.Rosetti, Cltorii i Portrete)Descifrarea textului pe baza unui set de ntrebri:1. Delimitai secvenele componente ale textului.2. Comentai fiecare secven, subliniindu-i specificul.

3. Analizai metoda de lucru a portretistului.

4. Precizai dac modelul acestui portret este o persoan, un personaj literar sau o personalitate.

5. Cutai motivarea portretului, adoptnd argumentele i perspectiva autorului.

6. Argumentai valoarea de document a acestui portret.Frontal

IndividualFrontal

IndividualManualul

Caietele elevilor

Conversaie euristicProblematizare

Conversaie dirijatElevii propun diferite variante de rspuns. Cele corecte se rein, se completeaz i se noteaz n caiete.

Noteaz informaiile relevante.

Reflecie

C2.3.4ETAPA REFLECIEI

Se revine la semnificaia motto-ului i se coreleaz cu informaii acumulate cu privire la personalitatea lui G.Clinescu.Individual

Caietele elevilorExerciiul de redactare urmat de discuiiNoteaz observaiile finale n caiete.

Tema pentru acas1Scrie un eseu de 1-2 pagini despre personalitatea lui G.Clinescu folosind ca suport textul discutat n clas.Frontal

PAGE 2