0 proiect de activitate integrata

7
1 PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Păsări prietene DATA: 30.03.2010 NIVEL II GRUPA MARE Albinutele EDUCATOARE prof. Nicoletta Huştiuc TEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?” SUBTEMA: Săptămâna păsărilor FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (predare, consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor anterioare) DURATA: 1 zi LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă A.D.P. Întâlnirea de dimineaţă. Deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire. A.L.A. Joc de rol: „Ne jucăm de-a păsările călătoare”,,,Dansul rândunelelor” Bibliotecă: Exerciţii grafice: pene de păsărele, scriem cu pana ca în trecut A.D.E. – „Păsări prietene” D.L.C + D.O.S. D.L.C. „Barza şi rândunica” – lectură după imagini D.O.S.,,Rândunica în cuib” – colaj SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la cele două păsări prin exersarea capacităţii de observare, analiză, sinteză şi comparaţie, consolidând deprinderile practice, pentru a fi capabili să se implice în realizarea acţiunilor trasate, valorificând deprinderile de lucru însuşite OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1 - să identifice caracteristicile celor două păsări; O2 - să facă clasificări în ceea ce priveşte păsările; O3:- să colaboreze cu membrii grupului şi cu colegii; O4 - să răspundă corect la întrebări, exprimându-se în propoziţii; O5 - să prezinte în mod personal un material; O6- să urmărească cu atenţie o expunere; O7- să se exprime cât mai cursiv, în propoziţii complete; O8- să enumere materialele puse la dispoziţie; O9- să lipească bucăţi de hârtie creponată pentru cuibul rândunicii la baza farfuriei; O10 - să folosească tehnici de lucru învăţate în redarea compoziţiei practice;

Upload: giurgea-marcela-mg

Post on 12-Aug-2015

167 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect de Activitate Integrata

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Păsări prietene DATA: 30.03.2010 NIVEL II GRUPA MARE Albinutele EDUCATOARE prof. Nicoletta Huştiuc TEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?” SUBTEMA: Săptămâna păsărilor FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (predare, consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor anterioare) DURATA: 1 zi LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă A.D.P. Întâlnirea de dimineaţă. Deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire. A.L.A. Joc de rol: „Ne jucăm de-a păsările călătoare”,,,Dansul rândunelelor” Bibliotecă: Exerciţii grafice: pene de păsărele, scriem cu pana ca în trecut A.D.E. – „Păsări prietene” D.L.C + D.O.S.

D.L.C. „Barza şi rândunica” – lectură după imagini D.O.S.,,Rândunica în cuib” – colaj

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la cele două păsări prin

exersarea capacităţii de observare, analiză, sinteză şi comparaţie, consolidând deprinderile practice, pentru a fi capabili să se implice în realizarea acţiunilor trasate, valorificând deprinderile

de lucru însuşite OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1 - să identifice caracteristicile celor două păsări; O2 - să facă clasificări în ceea ce priveşte păsările; O3:- să colaboreze cu membrii grupului şi cu colegii; O4 - să răspundă corect la întrebări, exprimându-se în propoziţii; O5 - să prezinte în mod personal un material; O6- să urmărească cu atenţie o expunere; O7- să se exprime cât mai cursiv, în propoziţii complete; O8- să enumere materialele puse la dispoziţie; O9- să lipească bucăţi de hârtie creponată pentru cuibul rândunicii la baza farfuriei; O10 - să folosească tehnici de lucru învăţate în redarea compoziţiei practice;

Page 2: 0 Proiect de Activitate Integrata

2

O11- să ducă la bun sfârşit tema dată; O12-să aprecieze verbal critic şi autocritic lucrările colegilor şi lucrarea personală; O13 - să aplice reguli de igienă privind curăţenia în timpul lucrului. STRATEGIE DIDACTICĂ: a. Metode şi procedee: R.A.I, investigaţia de grup, expunerea, jocul didactic, observarea, conversaţia, demonstraţia, turul galeriei, bula dublă, explicaţia, activitate de grup/munca independentă, exerciţiul. b. Mijloace de învăţământ: barză de pluş, planşe cu barza şi rândunica, imagini reprezentând cele două păsări, jetoane cu diferite imagini specifice temei, coşuleţe, fişe individuale,cd-player, cd audio, markere, coală flip chart, stimulente, desene barză şi rândunică, farfurii de plastic, hârtie glasată, aracet, beţişoare, hârtie creponată, confetti. Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual. Bibliografie: S. Breben, E. Gongea, R.Gruiu, M. Fulga- Metode interactive de grup-ghid metodic, Ed. Arves, 2007

Page 3: 0 Proiect de Activitate Integrata

3

Page 4: 0 Proiect de Activitate Integrata

4

SCENARIUL DIDACTIC

Strategie didactică Eveniment didactic

Conţinutul ştiinţific Metode şi procedee Mijloace de

învăţământ Evaluare

1. Captarea atenţiei

A.D.P. Activitatea zilei va începe cu întâlninea de dimineanţă. Bună dimineaţaaaaa....păsărele vesele! Copiii sunt invitaţi să se aşeze în semicerc şi să se prezinte, spunând la alegere, ce pasăre preferă, dintre barză şi rândunică şi de ce. După salut vor urma discuţiile de grup care cuprind ştirea zilei şi completarea în calendarul naturii. Discuţii despre tema săptămânii, a zilei.

Observarea Conversaţia

Barză de pluş orală

2. Anunţarea scopului şi a obiectivelor

Prezentarea ofertei pentru derularea programului zilei, utilizând materialele descoperite.

Conversaţia Explicaţia

Materialele pregătite pentru prima parte a activităţii

3. Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării

Cu ajutorul educatoarei, preşcolarii vor fi îndrumaţi spre centrele deschise.: A.L.A. Joc de rol:: „Ne jucăm de-a păsările călătoare”,,,Dansul rândunelelor” Copiii care aleg acest sector vor avea câte o mască de rândunică şi vor dansa pe un cântecel despre păsări, apoi fără mască vor imita dansul păsăreelor mari şi mici cu mâinile întinse, apoi cu mâinile întinse pe jumătate, de la cot. Vor dansa în cerc şi semicerc, în stol. Bibliotecă: Exerciţii grafice: pene de păsărele, scriem cu pana ca în trecut Copiii care aleg acest sector vor scrie semne grafice, liniuţe oblice, pentru a temina penele aripilor rândunelelor. Vom scrie semne grafice pe foaia albă, în maculatoare, cu pana de

Exerciţiu Jocul didactic Conversaţia Explicaţie Exerciţiu

-fişe cu păsări -coli albe -maculatoare

-probă practică -evaluarea fişelor

Page 5: 0 Proiect de Activitate Integrata

5

gâscă sau raţă, înmuiată în tuş. Organizez o mini-expoziţie cu aceste fişe pe care copiii le vor evalua /observa prin turul galeriei.

-evaluare orală

4. Obţinerea performanţei

A.D.E. – Păsări prietene D.L.C..+D.O.S. „Păsări prietene” – lectură după imagini+ activitate practică -folosind metoda Răspunde Aruncă, Interoghează, fiecare copil va avea posibilitatea să spună câte ceva despre păsările călătoare, din cele învăţate în zilele anterioare, de când a început săptămâna păsărilor; *organizarea pe grupuri -anunţ că ne vom juca împreună jocul de mişcare ,,Berzele şi rândunelele”, copiii fiind împărţiţi după jetoanele pe care le vor purta în piept, apoi fiind deja împărţiţi continuăm sarcina de lucru realizând împreună bula dublă Barza şi rândunica *comunicare sarcinii didactice -explic copiilor că am desenat două cercuri, iar în fiecare cerc vom scrie şi vom desena câte ceva despre una din cele două păsări, iar unde se întâlnesc cercurile vom scrie si vom desena prin ce se aseamănă cele două păsări, voi explica faptul că ei vor spune şi eu vor scrie. Grupa Berzelor-va observa planşele cu berze, până la semnalul sonor

-conversaţia - observaţia; - explicaţia; - demonstraţia; - explicaţia; - demostraţia;

-jetoane cu păsări - fişe, planşe cu cele două păsări, imagini, ghicitori, lipici

- probă orală. - probă practică.

Page 6: 0 Proiect de Activitate Integrata

6

anunţat, începutul cântecelului cu barza. Grupa Rândunelelor va observa planşele şi fişele cu rândunele până la semnalul sonor, cântecelul cu rândunica. *activitatea pe grupe -copiii colaborează între ei pentru stabilirea caracteristicilor celor două păsări -îndrum activitatea grupurilor prin întrebări pentru fiecare grup -anunţ încheierea investigaţiei pentru fiecare grupă în parte *consolidarea cunoştinţelor -fiecare grupă, în paralel, va lipi caracteristici, asemănări între cele două păsări, completând cu imagini corespunzătoare *expunerea şi evaluarea frontală -cand bula dublă este completată, fiecare grupă îşi va prezenta cele descoperite, spunând detalii despre pasărea respectivă *realizarea feed-back ului -stabilirea de asemănări şi deosebiri între cele două păsări -sublinierea importanţei existenţei păsărilor -sfaturi pentru ocrotirea păsărilor. *evaluarea -fiecare grup se autoevaluează şi evaluează specific vârstei şi limbajului propriu. Se apreciază activitatea copiilor, drept pentru care fiecare va primi de la Zâna Primăvară câte o farfurie cu materiale pentru confecţionarea cuibului pentru rândunică, fiindcă este o pasăre mică şi fiecare copil vrea să o ajute să îşi construiască mai frumos cuibul -intuirea materialelor primite -scurte discuţii despre materialele primite şi folosirea lor -exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâini: Pluoă uşor, plouă mai tare, pianul, morişca, bate vântul, plouă tare, apare curcubeul -explicarea şi demonstrarea moduluid e lucru -executarea lucrării-de către copii -educatoarea îndrumă din exterior şi ajută unde este nevoie

- execiţiul; - muncă independentă; lucrul în prerechi -explicaţia -conversaţia

Page 7: 0 Proiect de Activitate Integrata

7

-anunţarea încetării lucrului -realizarea expoziţiei finale -turul galeriei-copiii sunt aşezaţi în cerc, fiecare cu lucrarea în mână, îndreptată spre exterior, pentru ca ceilalţi colegi să o poată vedea mai bine -aprecieri şi autoaprecieri ale lucrărilor

5. Asigurarea feedbak-ului

Câţiva copii vor alege cele mai reuşite lucrări, motivând alegerea făcută. Vom face o analiză asupra activităţii desfăşurate pe tot parcursul zilei, insistând pe recomandarea de a îngriji păsărelele şi a ocroti natura

-turul galeriei. -probă orală

6. Evaluare Realizarea unui dialog în care să se exprime aprecieri referitoare la gradul de implicare în activitate şi a rezultatelor obţinute. Interpretarea unui cântecel cu păsări. Oferirea de stimulente-berze şi rândunele tuturor copiilor

- conversaţie;

- buline păsări