0 lectie publica 2013 cl.5

6
Proiect didactic /de zi Data: 25 noiembrie 2013 Clasa: a V-a „A” Disciplina: Istoria românilor şi universală Tema: Omul şi mediul în Europa. Cele mai vechi popoare din Europa Subcompetenţe: Citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică Scopul: La sfârşitul orei elevii vor conştientiza că condiţiile geografice şi climaterice ale Greciei au determinat apariţia şi înflorirea civilizaţiei antice-greceşti. Obiective operaţionale: Elevii vor fi capabili să: O1 – să definească noţiunile: Ionia, argilă, fildeş, eleni; O2 – să identifice aşezarea geografică a Greciei Antice; O3 – să compare condiţiile climaterice a Greciei Antice cu a Egiptului Antic; O4 – să analizeze ocupaţiile populaţiei din Grecia Antică; O5 – să-şi expună opinia vizavi de subiectul orei; Strategii didactice: SINELG, GPP, O călătorie imaginară, Metoda Cercul, Asaltul de idei, Microprelegerea, Câmpul minat

Upload: dammy-marius-kramer

Post on 22-Dec-2015

232 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

este buna pentru profesorul de istorie

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Lectie Publica 2013 Cl.5

Proiect didactic /de zi

Data: 25 noiembrie 2013

Clasa: a V-a „A”

Disciplina: Istoria românilor şi universală

Tema: Omul şi mediul în Europa. Cele mai vechi popoare din Europa

Subcompetenţe: Citirea hărţilor istorice cu referire la istoria antică

Scopul: La sfârşitul orei elevii vor conştientiza că condiţiile geografice şi climaterice ale Greciei au determinat apariţia şi înflorirea civilizaţiei antice-greceşti.

Obiective operaţionale: Elevii vor fi capabili să:

O1 – să definească noţiunile: Ionia, argilă, fildeş, eleni;

O2 – să identifice aşezarea geografică a Greciei Antice;

O3 – să compare condiţiile climaterice a Greciei Antice cu a Egiptului Antic;

O4 – să analizeze ocupaţiile populaţiei din Grecia Antică;

O5 – să-şi expună opinia vizavi de subiectul orei;

Strategii didactice: SINELG, GPP, O călătorie imaginară, Metoda Cercul, Asaltul de idei, Microprelegerea, Câmpul minat

Profesor: Nina Ursu, grad didactic superior

Chişinău 2013

Page 2: 0 Lectie Publica 2013 Cl.5

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei

Ob. oper.

Activitatea profesorului Activitatea elevului

Strategii didactice

Timp.

I. Evocarea Sarcina 1: Vă aşezaţi comod pe scaun, închideţi ochii şi lăsaţi

gândurile dumneavoastră să plece din această încăpre, din oraş, să treacă hotarele republicii, să zboare acolo unde doriţi.

Elevii îndeplinesc sarcina

Sună o muzică liniştită„O călătorie imaginară”

2 min

Sarcina 2: Ce ţară sau continent aţi vizitat?

Elevii răspund pe rând

Metoda „Cercul”

1 min

Sarcina 3: Ce state sunt situate în Orientul Antic?

GPP 1 min

Sarcina 4: Utilizând metoda GPP, timp de 1 minut găsiţi

asemănările dintre aceste state.

GPP 1 min

II. Realizarea sensului

O2

O3

Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale. Microprelegere. Profesorul explică aşezarea

geografică a Greciei

Elevii urmăresc după atlasul geografic

Microprele-gere

4 min

Sarcina 1: Utilizând metoda SINELG, timp de 2 minute

studiaţi aşezarea geografică din manual. Ce aţi ştiut? Ce nou aţi aflat? Ce n-aţi înţeles?

Elevii citesc punctul 1 de la pagina 47.

SINELG 2 min

1 minSarcina 2:

Utilizând metoda SINELG, timp de 3 minute studiaţi condiţiile climaterice şi ocupaţiile populaţiei.

Elevii citesc punctul 2 de la pagina 47.

SINELG 4 min

Page 3: 0 Lectie Publica 2013 Cl.5

O4

O4

Ce aţi ştiut? Ce nou aţi aflat? Ce nu vi-i clar? 1 minSarcina 3:

Utilizând metoda SINELG, timp de 3 minute studiaţi Creta şi civilizaţia minoică.

Ce aţi ştiut? Ce nou aţi aflat? Ce nu vi-i clar?

Elevii citesc punctul 1 de la pagina 49

SINELG 4 min

III. ReflecţiaO1

O3

O3

O4

O5

Sarcina 1: Individual, timp de un minut scrieţi un enunţ cu

noţiunile:Echipa 1 – IoniaEchipa 2 – EladaEchipa 3 – eleni

Elevii îndeplinesc individual sarcina

Exerciţiul 2 min

Sarcina 2: Individual, timp de 2 minute, realizaţi linia timpului

şi indicaţi pe ea apariţia civilizaţiei Eegiptului Antic şi a Greciei Antice.

Elevii îndeplinesc individual sarcina

Exerciţiul 3 min

Sarcina 3: Utilizând metoda GPP, timp de 2 minute, comparaţi

condiţiile naturale ale Greciei şi ale Egiptului. Arătaţi asemănările şi deosebirile.

Elevii lucrează în pereche

GPP 3 min

Sarcina 4: Utilizând metoda GPP, răspundeţi timp de un minut

la sarcinile primite:Echipa 1 – enumeră resursele naturale ale GrecieiEchipa 2 – enumeră ocupaţiile principale ale GrecieiEchipa 3 – enumeră ce se importa şi ce se exporta în Grecia

Elevii lucrează în pereche

GPP 3 min

Sarcina 5: Timp de 5 min scrie o mică compunere, din cel

Elevii îndeplinesc

Compunere 6 min

Page 4: 0 Lectie Publica 2013 Cl.5

puţin 5 enunţuri utilizând noţiunile: Elada, navigatori, condiţii climaterice, pământ pietros, munţi, porturi, Marea Egee, Marea Ionică

individual sarcina

Sarcina 6: Din fiecare echipă ies câte 3 elevi în faţa clasei şi

răspund la întrebările primite.

Câmpul minat

4 min

Autoevaluarea şi evaluarea orei 2 minExtinderea (sarcina pentru acasă)

De analizat tema de la pagina 47 şi exerciţiile 1 şi 2 de la pagina 46

1 min