0 cu sania inspectie

14
Proiect de lecție Data: 10.XII.2013 Clasa: a II-a B Școala:Gimnazială Nr.200 Profesor:Ursu Sînziana Aria curriculară :Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Unitatea de învățare: Bucuroși de oaspeți Subiectul : Cu sania ,după Ion Agârbiceanu- Analiza pe text Tipul lecției : mixtă Obiective operaționale : La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să: 1

Upload: ninua-burduja

Post on 08-Apr-2016

29 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Cu Sania Inspectie

Proiect de lecție

Data: 10.XII.2013Clasa: a II-a BȘcoala:Gimnazială Nr.200Profesor:Ursu SînzianaAria curriculară :Limbă și comunicareDisciplina: Limba și literatura românăUnitatea de învățare: Bucuroși de oaspeți Subiectul : Cu sania ,după Ion Agârbiceanu- Analiza pe textTipul lecției : mixtă

Obiective operaționale : La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:

O1- să citească textul cursiv și expresiv ; în condițiile în care s-a aplicat tipuri diferite de citire;obiectivul se consideră realizat dacă cel puțin treisprezece elevi citesc;O2- să explice cuvintele și expresiile noi ; în condițiile în care au fost explicate de către învățător și integrate în construcții noi; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii explică cel puțin două cuvinte;

1

Page 2: 0 Cu Sania Inspectie

O3- să rezolve exercițiile de vocabular care presupune: sinonimie,antonimie,omonimie; în condițiile în care s-au realizat sarcini asemănătoare ; obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă cel puțin două exerciții;O4- să exprime păreri proprii pe marginea textului analizat; în condițiile în care s-a făcut analiză pe text ; obiectivul se consideră realizat dacă cel puțin trei echipe îndeplinesc sarcinile de lucru.

Strategii didactice :

metode si procedee: conversația ,explicația ,lectura explicativă,metoda "Pălăriile gânditoare"forme de organizare : frontal,individual,pe grupemijloace didactice : flipchart,manual,tablă magnetică,pălării colorate,cd cantec" Saniuța fuge".spațiale :sala de clasă temporale :100 min.umane :19 elevi

Bibliografie:Programa pentru clasele a I-a, a II-a,2003Marcela Peneș "Limba si literatura română " ,Manual pentru clasa a II-a ,Editura Ana,2000Carmen Iordachescu - "Să dezlegăm tainele textelor literare" ,Editura Carminis ,Pitești ,2004;Marcela Peneș - Să aprofundăm textele literare ,Clasa a II-a ,Editura Ana 2000,2006

2

Page 3: 0 Cu Sania Inspectie

Desfășurarea lecției

Ora INr.Crt

Etapele lecției

Ob

Timp Conținutul învățării Strategii didacticeMetode și procedee

For-mede orga-nizare

Mijloa-cedidacti-ce

Evalua-re

1. Moment organizatoric

1 min Se asigură climatului necesar orei .Voi intreba care este cea mai curată bancă?

2. Verificareatemei

3 min Voi întreba elevii :

-Ce ați avut de scris?Voi verifica tema cantitativ si calitativ.Voi numi cațiva elevi să citească tema.

Conversa-tia

frontal

3

Page 4: 0 Cu Sania Inspectie

3. Reactualiza-rea cunoștințe-lor și captarea atenției.

O3

10 min

Pe flipchart ,elevii vor avea de completat un rebus cu sinonime si antonime .Pe verticala A-B ,cuvantul va fi Iarna.

Elevii vor iesi pe rând pentru a completa rebusul .

Eu stiu un cântecel despre o săniuță.Voi,copii ,stiți vreun cântecel cu săniuta?Săniuta fuge....Voi pune cd-ul pentru a canta cu elevii melodia.

conversa-tia

explicațiaconversa-ția

Indi-vidual

frontal

frontal

flip-chartrebus

Cd cantec

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

O4

5 min Haideti să vedem ce spune Ion Agârbiceanu despre textul "Cu sania".Deschideți cartea la pagina 40.Ce vedeți în imagine?Cum este îmbrăcat băiatul?Unde se duce el?Noi cu ce ne jucăm iarna?Se va scrie titlul la tablă și autorul.Cu sania

Conversa-ția

frontal manual

4

Page 5: 0 Cu Sania Inspectie

după Ion AgârbiceanuCând înaintea autorului avem cuvântul după înseamnă că textul nu este scris în intregime si au fost înlocuite noi , pentru ca elevii să înteleagă textul.

5. Dirijarea învățării

Ora II

O1

O2

O1

20 min

20 min

Citirea textului în gând.Elevii vor citi textul în gând și cu un creion vor sublinia cuvintele necunoscute.La tablă voi scrie -Cuvinte și expresii noi.slăbise frigul-a se domoli.a se linisti,a înceta.zări -a vedea ,a privirar-lent,puțin

Vom alcătui enunțuri cu ele.Pe rând va ieși câte un copil la tablă.

Citirea textului integral.Un elev va citi textul integral.

Citirea în șir. Elevii vor citi câte un enunț pe rând.Analiza înțelegerii textuluio Câte zile a nins?o Care sunt personajele?o Ce aștepta Petricăo Cine nu îi dădea voie băiatului să iasă cu

Conversa-țiaexercitiul

explicatia

Conversa-Tia

Indivi-dual

Fron-Tal

Manual

TablaMagneTica

manual

5

Page 6: 0 Cu Sania Inspectie

O1O3

sania? Citire selectivă

-Citeste enunțul în care Petrică nu avea voie să iasa afară.-Citeste prima întrebare din text.-Citeste dialogul dintre mamă si baiat.-Citeste enuntul unde se găseste semnul exclamării.

Citire pe roluri. Voi numi trei elevi pentru a citi pe roluri textul. -povestitor,băiatul,mama,bunicaAnaliza pe text1.Scrieti cuvinte cu acelasi întelesa se opri-privea-a se termina-2.Scrieti cuvinte cu înțeles opusa pleca-rar-nouă-Copii,ia să vedem în textul nostru unde găsim cuvântul nouă?Ce înseamna nouă?

Conversa-tiaExplicatia

exercitiul

Indiv.

frontal

tabla

6

Page 7: 0 Cu Sania Inspectie

Căciula este cumpărată ,nefolosită,adică este nouă.Ia să vedem mai stiți și alte sensuri pentru acest cuvânt?

6. Obținerea perfomanței

O4

10 min

Metoda "Pălăriile gânditoare" Elevii vor forma grupe si vor primi cate o palarie.

1. Pălăria albă-Informează-Despre ce este vorba în text?

Pălăria roşie-Spune ce simţi!-Crezi că Petrică era un copil ascultător ?

2. Pălăria neagră-Aspecte negative-De ce crezi că Petrică nu avea voie să ia căciula la joacă?

3. Pălăria galbenă-Aspecte pozitive

Explicatia

Conversatia

Grupe Palarii Colorate

7

Page 8: 0 Cu Sania Inspectie

-Ce joc specific anotimpului de iarnă i-a adus bucurie băiatului?Enumeră şi alte jocuri specifice acestui anotimp. 5.Pălăria verde- Generează idei-Ce s- ar fi întâmplat daca Petrică nu ar fi ascultat de mama?6.Pălăria albastră-Clarifică

-Pune o întrebare colegilor tăi să verifici dacă au înţeles conţinutul textului.

7. Evaluare 5 min Vom lucra pe caietul special Să aprofundăm textele literare textul "Cu sania".

ExplicatiaConversatia

Indiv. Caiet special

8. Încheierea activității

2 min Se vor face aprecieri frontal.Tema pentru acasa.Ex 3,4,5 pg 40

8

Page 9: 0 Cu Sania Inspectie

Nume: Data:

Fișă de lucru

1.Alcătuiți enunțuri cu cuvăntul sania care să aibă la sfărșit: semnul exclamării,semnul intrebarii și punct.

____________________________________________________________________________

9

Page 10: 0 Cu Sania Inspectie

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

10