•marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui alexandru ioan cuza

16
PROIECT DE LECŢIE I. ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist ”Emanuel” Oradea Profesor propunator: Iştoc Ramona Clasa: a VIII-a B Data: 21.02.2012 Obiectul: Istoria românilor Unitatea de învăţare: Constituirea României moderne Lecţia: Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza. Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală) Loc de desfăşurare: cabinetul de istorie Competenţe-cheie europene: 1.comunicarea în limba maternă. 5.competenţe sociale şi competenţe civice 6.a Învăţa să înveţi. 8.sensibilizare şi exprimare culturală Competenţe generale: 1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate. 2.Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.

Upload: anto76has

Post on 29-Jul-2015

406 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

PROIECT DE LECŢIE

I. ALGORITMUL INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist ”Emanuel” Oradea Profesor propunator: Iştoc Ramona Clasa: a VIII-a B Data: 21.02.2012 Obiectul: Istoria românilor Unitatea de învăţare: Constituirea României moderne Lecţia: Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza. Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală) Loc de desfăşurare: cabinetul de istorie

Competenţe-cheie europene:

1.comunicarea în limba maternă. 5.competenţe sociale şi competenţe civice6.a Învăţa să înveţi.8.sensibilizare şi exprimare culturală

Competenţe generale: 1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.

2.Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.

3.Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă

Competenţe specifice

Page 2: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici faptelor istorice din spaţiul românesc în Epoca Modernă.

2.4. Rezolvarea unor situaţii-problemă, prin utilizarea adecvată a surselor istorice referitoare la fapte din istoria românilor, desfăşurate în Epoca Modernă.

3.6. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor din istoria românilor, desfăşurate în Epoca Modernă, pe baza surselor istorice.

3.10. Formularea unor opinii referitoare la un fapt istoric din istoria românilor în Epoca Modernă, pe baza surselor istorice.

4.2. Utilizarea tehnologiilor de informare şi comunicare pentru obţinerea surselor necesare formulării unui punct de vedere.

Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces, de produs)

Obiective ale evaluării:

Cognitive:

O1: Să utilizeze adecvat următoarele concepte: adunări ad-hoc, puteri garante, caimacam, adunări obşteşti, secularizare, lovitură de stat, vot cenzitar, clăcaşi, cod civil, cod penal, autocefalie, reforme, monstruoasa coaliţie, abdicare, detronare.O2: Să asocieze, pe baza surselor istorice, conţinuturile programelor revoluţionare de la 1848 cu principalele evenimente şi activităţi reformatoare, desfăşurate în perioada 1859-1865, în spaţiul românesc. O3: Să descrie statutul politico-juridic al Ţărilor Române, înainte şi după 1856.

Formative:

O4: Să dovedească capacitatea de a utiliza tehnici de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic

O5: Să compare şi să interpreteze, pe baza surselor istorice, datele referitoare la evoluţia societăţii româneşti pe parcursul sec. al XIX-lea

O6: Să analizeze principalele legi reformatoare din perioada 1863-1865 şi impactul lor asupra vieţii cetăţenilor.

Page 3: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

Atitudinale:

O7: Să formuleze aprecieri obiective, argumentate, cu privire la rolul unor personalităţi istorice în înfăptuirea unirii depline şi în procesul de modernizare a societăţii româneşti, în spiritul programului paşoptist .

O8: Să emită judecăţi de valoare referitoare la importanţa anilor 1859 şi 1866 în istoria românilor.

Valori şi atitudini vizate:

- Gândire criticã şi flexibilã

- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi

Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã, dirijată

Metode:

Expozitiv-euristice:M1-învăţarea prin descoperire; M2-explicaţia, M3-conversaţia euristicã

Interactive:M4-problematizarea, M5-comparaţia, M6- brainstorming,

M7-conversaţia examinatoare,

M8- demonstraţia

Instrumente de evaluare: verificarea frontalã orală, observarea sistematică, fişă de lucru, fişă de personaj

Forme de organizare a activitãţii: frontalã,individualã, pe grupe cooperante

Page 4: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

Resurse:

- Umane :28 elevi

- De timp : 50’

- Materiale: oficiale : RM1: Programa şcolară

RM2: Macroproiectarea didactică

- Manuale: Istorie, clasa a VIII-a, Ed. Humanitas

- izvoare cartografice: RM3: Atlas istoric şcolar

RM4: Harta Europei în sec. al XIX-lea

- izvoare narative: RM5: Discursul lui Mihail Kogălniceanu, ”La legi nouă, om nou” (fragment)

RM6: Proclamaţia lui Cuza, ”Către sătenii clăcaşi” (fragment)

RM7: Florin Constantiniu, O istorie sinceră a poporului român, Bucureşti, 1997, p.233 (fragmente)

- Alte mijloace: aparatură multimedia, PowerPoint

Bibliografie- Dan Berindei, Epoca unirii, Bucureşti, 2000.- Ştefan Pascu, Liviu Maior, Culegere de texte pentru istoria României, Bucureşti, 1977.- Homer Radu, Petru-Ioan Orha, Documente din istoria românilor, Bucureşti, 1966.- Călin Felezeu, Metodica predării istoriei, Ed. Presa Universitară Clujeană, 1998. - Ştefan Păun, Didactica istoriei, Ed. Corint, Bucureşti, 2007.

Page 5: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

II. DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC

Secvenţele demersului

didactic

Conţinuturile vizate

Concepte

operaţionale/

obiective ale evaluării

Activitatea clasei Resurse Evaluare

Profesor Elevi materiale Proced.

Momentul organizatoric

-absenţele-organizează materialele

- organizează clasa

-crează un climat cooperant

- răspund cerinţelor

- pregătesc materialele solicitate

Reactualizarea cunoştinţelor/

evaluare

- noţiuni şi

concepte: adunări ad-hoc, puteri garante, caimacam, adunări obşteşti

- conţinuturi:

Unirea din 1859: context favorabil,

O1

O2

O3

O5

O8

- Prezintă elevilor modalitatea şi sarcinile de lucru; pornind de la unirea din 1859, notează pe tablă fiecare idee emisă de elevi, intervine pt. evitarea blocajelor intelectuale, prin întrebări şi încurajarea formulării altei idei- accentuează algoritmul cauze-consecinţe- evaluează răspunsurile (analizează, critică, decide, laudă, ierarhizează)

- emit idei, le ordonează, le comentează, optează pentru cele mai bune

- autoevaluează

Manual

Notiţele din caiet

RM4

M2

M6

M7

M8

Verificare frontală orală

Page 6: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

dubla alegere, măsuri pt. o unificare deplină

- mediază opiniile

Evocare Necesitatea realizării unor reforme vitale pentru modernizarea României

- solicită elevilor să explice viziunile diferite privind rezolvarea problemei agrare, atât la 1848 cât şi în 1863. - precizează că pe parcursul lecţiei vor identifica principalele reforme care au contribuit la modernizarea statului, vor analiza însemnătatea domniei lui Cuza şi importanţa anului 1866, în istoria românilor- organizează învăţarea

- explică şi realizează conexiuni, compară viziunea liberală şi cea conservatoare cu privire la ţărănime, evident atât la 1848, cât şi în 1863.

Manual

RM7

M2

M5

M7 Observare sistematică

Dobândirea de noi cunoştinţe

Conţinuturi: Marile reforme din perioada 1863-1865.

O1

O3

O4

Prezintă elevilor modalitatea şi sarcinile de lucru şi asigură: defineşte: secularizare, lovitură de stat,vot cenzitar, clăcaşi, cod civil, cod penal, autocefalie, reforme, monstruoasa coaliţie, abdicare, detronare investighează: contextul intern şi extern favorabil realizării unor reforme moderne, în mai multe domenii

Alcătuiesc grupuri de lucru în vederea realizării cerinţelor tematice

-definesc valorificând achiziţiile anterioare

Manual

PowerPoint

RM1

RM2

M1

M2

M3

Observare sistematică

Page 7: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

Noţiuni: secularizare, lovitură de stat, vot cenzitar, clăcaşi, cod civil, cod penal, autocefalie.

O5

O7

identifică: principalele legi adoptate în perioada guvernării lui Mihail Kogălniceanu - enumerã: personalităţi implicate în procesul de reformare şi modernizare a societăţii româneşti;

-investighează sursele puse la dispoziţie de către profesor

- completează fişele de lucru

RM4

RM5

Fişă de lucru

Page 8: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

Conţinuturi:Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

Noţiuni: reforme, monstruoasa coaliţie, abdicare, detronare

O1

O4

O6

O5

b) înţelegerea noilor conţinuturi-explicã: lupta politică aprigă, pe fondul discuţiilor din Adunare asupra proiectelor de reformă agrară, între liberali şi conservatori; formarea ”monstruoasei coaliţii”

-precizează: principalele măsuri în politica externă .

c)analiza-analizeazã: principalele prevederi ale legilor adoptate în perioada 1863-1865, urmările lor, precum şi rolul lor în făurirea statului naţional român modern.-comparã: evoluţia societăţii româneşti în prima şi a doua jumătate a sec. XIX-deduce: necesitatea adoptării legii privind secularizarea averilor mănăstireşti, precum şi importanţa loviturii de stat din 1864, pentru activitatea reformatoare ulterioară.

- explică, pe baza algoritmului cauze-consecinţe poziţia diferitelor forţe politice interne privind rezolvarea problemei agrare.

- pornind de la izvoarele istorice analizate, evidenţiază principalele măsuri de politică externă menite să întărească autonomia statului.

- analizează principalele legi reformatoare, reliefând atât aspectele pozitive cât şi pe cele negative

- compară evoluţia societăţii româneşti, înainte şi după 1859, evidenţiind progresele înregistrate în domeniu politic, social,

RM6

RM7

manual

RM3

M2

M3

M5

M8

Verificare frontală

Fişă de lucru

Observare sistematică

Page 9: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

O7

O8

d)sinteza-formulează opinii cu privire la contribuţia unor personalităţi istorice la constituirea statului naţional România, precum şi la accelerarea procesului de modernizare a societăţii româneşti- formulează opinii cu privire la însemnătatea anilor 1859 şi 1866, în istoria românilor

economic şi cultural

- îşi asumă responsabilitatea unei opinii argumentate

RM5 M2

M8

Fişă de personaj

Stimularea performanţei

O8

Crează o problemă: Cuza a abdicat sau a fost detronat?

-analizează problema

- oferă soluţii Manual M4 Verificare frontală

Asigurarea retenţiei şi a transferului

O7

Solicită prezentarea fişei de personaj – Al. I. Cuza, pentru a evidenţia însemnătatea domniei sale.

- prezintă fişa de personaj

RM7 M2

M8

Observare sistematică

Evaluarea:

Capacităţi/aptitudini/atitudini

Analizează critic, laudă, ierarhizează, decide şi notează

- se raportează la aprecierile formulate

Page 10: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza
Page 11: •Marile reforme din perioada 1863-1865. Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza

LEGE DATA ADOPTĂRII CONȚINUTLegea secularizării

averilor mănăstireşti

Dec. 1863 Averile mănăstirilor pământene şi

închinate au trecut în proprietatea

statuluiStatutul

dezvoltător al Convenţiei de la

Paris

Mai 1864 Noua constituţie a statului

Puteri sporite pt. domn

Înfiinţarea SenatuluiLegea electorală Mai 1864 Scade censul, creşte

numărul alegătorilor, împărțiți în direcți și

primariLegea rurală Aug. 1864 Desființarea clăcii,

împroprietărirea ţăranilor în funcţie de numărul de vite

deţinute, prin răscumpărare

Legea instrucţiunii Nov. 1864 Învăţământul primar a devenit gratuit şi

obligatoriu Legea organizării

armateiNov. 1864 Toţi românii între 20

şi 50 de ani puteau fi mobilizaţi

Codul civil Dec. 1864 Moderniza sistemul juridic şi introducea căsătoria şi divorţul

civilPRINCIPALELE LEGI ADOPTATE ÎN TIMPUL DOMNIEI LUI AL.

I. CUZA