educatiacaofloare.files.wordpress.com  · web viewlogopedie prin jocuri și exerciții, ed....

12
PROIECT DE ACTIVITATE Unitatea de învăţământ: Centrul de Resurse și Asistență Educațională „Speranța” Propunător: Diana TIRITEU Data: 06.12.2017 Ora: 16:30 Clasa: grupa pregătitoare Numele și prenumele copilului: P.D. Aria curriculară: terapii specifice și de compensare Tema activității: Diferențierea sunetelor s și z Tipul lecţiei: formare de proceperi si deprinderi Obiectiv general: Exersarea abilității de receptare a mesajului verbal și nonverbal; Obiective de referință: Educarea și exersarea auzului fonematic; Obiective operaționale: a) Cognitiv-informaționale: O 1 – să respecte poziția organelor articulatorii la emiterea sunetului S; O 2 – să respecte poziția organelor articulatorii la emiterea sunetului Z; O 3 – să pronunțe corect sunetul S în diverse structuri verbale; O 4 – să stabilească poziția sunetului și literei S în cuvinte; O 5 – să pronunțe corect sunetul Z în diverse structuri verbale; O 6 – să stabilească poziția sunetului și literei Z în cuvinte; O 7 – să grupeze cartonașele cu imagini în funcție de S și Z. b) Afectiv-motivaționale: O 8 – să participe cu plăcere și interes la activitate.

Upload: vuongdat

Post on 18-Apr-2018

223 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

PROIECT DE ACTIVITATEUnitatea de învăţământ: Centrul de Resurse și Asistență Educațională „Speranța”Propunător: Diana TIRITEUData: 06.12.2017 Ora: 16:30 Clasa: grupa pregătitoare Numele și prenumele copilului: P.D.Aria curriculară: terapii specifice și de compensareTema activității: Diferențierea sunetelor s și zTipul lecţiei: formare de proceperi si deprinderiObiectiv general:

Exersarea abilității de receptare a mesajului verbal și nonverbal;Obiective de referință:

Educarea și exersarea auzului fonematic;Obiective operaționale:

a) Cognitiv-informaționale: O1 – să respecte poziția organelor articulatorii la emiterea sunetului S; O2 – să respecte poziția organelor articulatorii la emiterea sunetului Z; O3 – să pronunțe corect sunetul S în diverse structuri verbale; O4 – să stabilească poziția sunetului și literei S în cuvinte; O5 – să pronunțe corect sunetul Z în diverse structuri verbale; O6 – să stabilească poziția sunetului și literei Z în cuvinte; O7 – să grupeze cartonașele cu imagini în funcție de S și Z.

b) Afectiv-motivaționale: O8 – să participe cu plăcere și interes la activitate.

Metode: conversația, demonstrația, explicația, exercițiulMijloace: cartonașe imagini, minge, oglindăForme de organizare: individual independent și individual dirijat;Evaluare: formativă pe tot parcursul activității, orală prin întrebări și răspunsuri, prin observarea comportamentului în timpul lecției

Page 2: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

Bibliografie: Vrăsmaș, E. (2007) – Să învățăm cu... plăcere, Supliment al revistei Învățământul Preșcolar;Hărdălău, L., Drugaș, I. (2010) – Logopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea;http://clipartix.com

Nr. Crt.

Secvențele lecției

Doz

are Ob.

Op.Conținutul învățării Strategia didactică Observații

Metode Materiale și mijloace

Forme org.

1. Organizarea învățării

1 min

Pregătirea materialelor. Primirea copilului în cabinet.

conversația

2. Captarea atenției 1 min

I se prezintă copilului două imagini. (ANEXA 1). El va trebui să emită sunetul făcut de muscă (bzzz) și cel făcut de șarpe (sss).

conversație cartonașe imagini

I

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

1min

„Astăzi vom învăța să facem diferența între S și Z.”

explicația D

4. Reactualizarea cunoștințelor

21min

O1

O2

O3

Se vor realiza următoarele activități:

-exerciții în fața oglinzii – ambele sunete: vârful limbii se sprijină pe baza incisivilor inferiori, pe alveole. Buzele sunt întredeschise, cu comisurile trase în părți. Dinții sunt închiși. Pentru sunetul Z, copilul va pune mâna pe gât, pentru a simți vibrația produsă.

-joc Vocea animalelor: (ANEXA 2) Se va cere copilului să pronunțe litera S (emiterea sunetului va fi crescendo, cu cât imaginea

explicația, demonstrația,

exercițiul

exercițiuldemonstrația,

explicația

oglindă

cartonașe imagini

D

D

Page 3: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

5. Intensificarea retenției și a transferului

O4

O5

O6

O7

este mai mare, cu atât sunetul trebuie pronunțat mai cu putere).- exercițiu pronunție: Copilul va repeta structuri verbale după terapeut, atunci când mingea ajunge la el. (ANEXA 3)

Se prezintă copilului cartonașe cu imagini. El va trebui să numească obiectele prezentate și să spună unde se află sunetul S (la începutul, mijlocul sau finalul cuvântului). (ANEXA 4)

- exercițiu pronunție: Copilul va repeta structuri verbale după terapeut, atunci când mingea ajunge la el. (ANEXA 5)

Se prezintă copilului cartonașe cu imagini. El va trebui să numească obiectele prezentate și să spună unde se află sunetul Z (la începutul, mijlocul sau finalul cuvântului). (ANEXA 6)

-exercițiu de grupare: Copilul va trebui să grupeze cartonașele care conțin litera S, respectiv Z. (ANEXA 7)

exercițiul

explicația, exercițiul

exercițiul

explicația, exercițiul

explicație, exercițiu

minge

cartonașe imagini

minge

cartonașe cu imagini

cartonașe cu imagini

D

I

D

I

I

6. Încheierea activității

1 min

Se vor face aprecieri asupra modului de participare a copilului la activitate și se vor oferi ca recompensă două cartonașe alese de copil.

conversația cartonașe cu imagini

Page 4: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

ANEXA 1

Page 5: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

ANEXA 2

Page 6: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

ANEXA 3

Page 7: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

ANEXA 4

sac sanie salam semafor pisică casă

fasole sfoară scoică strugure cactus pasăre

ANEXA 5

Page 8: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

ANEXA 6

Page 9: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;

Zebră

ANEXA 7

Page 10: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;
Page 11: educatiacaofloare.files.wordpress.com  · Web viewLogopedie prin jocuri și exerciții, Ed. Primus, Oradea; . Nr. Crt. Secvențele lecției; Dozare; Ob. Op. Conținutul învățării;