tema1proiect de lectie excretia si sistemul excretor

10
PROIECT DE LECŢIE Data : Profesor: Scoala: Disciplina de învăţământ: Biologie (Anatomia şi fiziologia omului) Tema lecţiei: Excreţia şi sistemul excretor Unitatea de învăţare: Funcţiile de nutriţie Competenţe specifice: 1.1.Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman ; 2.1.Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman; 3.1.Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor; 4.1.Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare; 4.2.Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare. Tipul de lecţie: formare de competenţe Obiectivele operaţionale: Obiective cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili: Oc 1: să definească excreţia Oc 2 : să explice alcătuirea rinichiului Oc3: să explice structura internă a rinichiului Obiective procedurale: La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili: Op 1 : să realizeze activităţi experimentale de punere în evidenţă a structurii rinichiului Op 2 să modeleze prin desen sistemul excretor şi structura internă a rinichiului Obiective atitudinale. La sfârşitul lecţiei elevii ar trebui să fie capabili: Oa 1 :să efectueze riguros sarcinile de lucru Oa 2: să utilizeze corect cunoştinţele despre excreţie în viaţa cotidiană Strategia didactică: Metode şi procedee: -metoda cubului -brainstorming -observarea independentă -conversaţia euristică -matricea conceptuală

Upload: ionela-constandache

Post on 17-Sep-2015

289 views

Category:

Documents


24 download

DESCRIPTION

excretia

TRANSCRIPT

  • PROIECT DE LECIE

    Data :

    Profesor:

    Scoala: Disciplina de nvmnt: Biologie (Anatomia i fiziologia omului)

    Tema leciei: Excreia i sistemul excretor

    Unitatea de nvare: Funciile de nutriie

    Competene specifice: 1.1.Identificarea i observarea alctuirii i funciilor organelor i sistemelor de organe ale corpului uman ;

    2.1.Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman; 3.1.Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor; 4.1.Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare; 4.2.Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.

    Tipul de lecie: formare de competene

    Obiectivele operaionale: Obiective cognitive: La sfritul leciei elevii ar trebui s fie capabili: Oc1: s defineasc excreia Oc2: s explice alctuirea rinichiului Oc3: s explice structura intern a rinichiului Obiective procedurale: La sfritul leciei elevii ar trebui s fie capabili: Op1: s realizeze activiti experimentale de punere n eviden a structurii rinichiului Op2 s modeleze prin desen sistemul excretor i structura intern a rinichiului Obiective atitudinale. La sfritul leciei elevii ar trebui s fie capabili: Oa1 :s efectueze riguros sarcinile de lucru Oa2: s utilizeze corect cunotinele despre excreie n viaa cotidian

    Strategia didactic: Metode i procedee: -metoda cubului

    -brainstorming -observarea independent -conversaia euristic -matricea conceptual

  • -modelarea

    -experimentul

    -nvarea prin descoperire -problematizarea

    Mijloace de nvmant : -mulajul corpului omenesc

    -plan cu sistemul excretor -rinichi de porc

    -trus de disecie, lup -atlase anatomice

    -manuale

    Forme de organizare a activitatilor : frontal, pe grupe;

    Bibliografie:

    -Costic ,Naela , Didactica biologiei.,Ed. tef. Iai,2008 -Costic, Naela Metodica predrii Biologiei, Editura Grphys, Iai, 2008 -Ion, Iordache Metodica predrii-nvrii Biologiei,Editura Solaris, Iai 2004 -Cerghit, Ioan- Metode de nvmnt , Editura Polirom, 2006 -Lazr, Viorel, Nicolae, Mariana- Lecia, form de baz a organizrii procesului de predare- nvare-evaluare la disciplina biologie , Editura Arves, 2007 -ibea, Florica- Atlas de biologie Anatomia omului ,Editura Didactic i Pedagogic, 2006

  • Scenariul didactic

    Etapeleactivitiididactice Obiective

    operaionale

    Activitateaaprofesorului Activitateaelevului ResurseEvaluare

    Coninuturi Materiale

    Procedurale

    Timp

    Moment organizatoric Verific prezena Pregtetematerialul didactic

    Asigur ordinea i disciplina

    Comunicarea

    absenilor. Pregtireapentrulecie

    Urmresc indicaiile

    Catalog

    Material didactic

    Conversaia

    2

    Verificarea

    cunotinelor anterioare/a temei

    Pentru

    acas

    Oa1: s efectueze

    riguros sarcinile de lucru

    -mparte elevii n 6 grupe i, folosind metoda cubului realizeaz o verificare a cunotinelor dobndite n leciile anterioare.Astfel, grupa 1 are ca sarcin s descrie componentele sistemului respirator;grupa 2 are ca sarcin s compare inspiraia i expiraia, grupa 3 are ca sarcin asocierea respiraiei sntoase cu msuri de igien preventiv,grupa 4 are ca sarcin s analizeze legatura dintre structura i funcia plmnilor, grupa 5 are sarcina de a aplica cunotinele , explicnd rolul sistemului respirator n realizarea funciei de nutriie, grupa 6 are ca sarcin s argumenteze de ce tutunul duneaz grav sntaii?

    -Profesorul aduce la cunotin elevilor faptul c au doar 5 minute pentru a-i rezolva sarcina, dupa care, fiecare grup i va alege cte un lider care va prezenta frontal ideile scrise. -La finalul fiecrei prezentri profesorul face completri, acolo unde este cazul.

    -Elevii se organizeaz pe grupe i rezolv sarcina dat. -Grupa 1 trebuie s descrie componentele sistemului respirator:

    fose nazale, faringe,

    laringe, trahee, bronhii i plmni; -Grupa 2 trebuie s compare procesul de inspiraie cu cel de expiraie, preciznd faptul c primul proces este actv, realizndu-se cu consum de

    energie, cel de-al

    doilea este pasiv;n plus trebuiesc amintite

    i modificrile cutiei toracice, valoarea

    presiunii

    intrapulmonare n inspiraie, respectiv expiraie, muchii implicai; -Grupa 3 trebuie s prezinte msurile de igien necesare pentru a avea o respiraie sntoas: aerisirea camerei, practicarea

    unui sport, utilizarea

    batistei n cazul unei rceli etc;

    Flipchart

    Conversaia

    Metoda cubului

    Explicatia

    10

  • -Grupa 4 are sarcina

    de a preciza existena sacilor alveolari cu rol n realizarea schimburilor de gaze

    -Grupa 5 subliniaza rolul sistemului

    respirator n realizarea funciei de nutriie respectiv vehicularea

    gazelor respiratorii,

    introducerea O2 n organism, fiind utilizat

    n arderea nutrimentelor, eliminarea CO2,

    rezultat n urma arderilor celulare -Grupa 6 trebuie s prezinte ce urmri negative las tutunul, enumernd cteva boli.

  • Dobndirea noilor

    cunotine

    Oc1s defineasc excreia

    Oa2: s utilizeze corect cunotinele despre excreie n viaa cotidian

    Definiia excretiei

    Modalitati de

    excretie

    Alcatuirea

    sistemului

    excretor

    Profesorul pleaca de la un fapt real la care sunt prtai ocazionali toi elevii din clas, respectiv utilizarea aspiratorului n treburile casnice.Plecnd de la ideea c aspiratorul este cel care face curaenie , acumulnd n punga sa praf, elevii sunt rugai s se gndeasca ce structura din corpul nostru poate fi asemnat cu un aspirator ?

    -Plecnd de la informaiile culese de la elevi, profesorul anun titlul noii lecii i l scrie pe tabl; -Anun obiectivele noii lecii -Profesorul precizeaz faptul c rinichii au rol n excreie; -Pentru a putea da o definiie a excreiei , prin intermediul brainstorming-ului se apeleaz la cunotinele elevilor; -Astfel, profesorul noteaz pe o foaie de flipchart termenul de excreie i i invit pe elevi s defineasc printr-un cuvnt termenul deja scris.

    -Plecnd de la informaiile culese de la elevi profesorul d o definiie a excreiei, respectiv procesul prin care sunt eliminate la

    exterior substane nefolositoare.

    -Profesorul recurge la cunotinele dobndite de elevi n leciile anterioare solicitndu-i n enumerarea unor modaliti de excreie nvate.

    -Profesorul va preciza faptul c cea mai mare parte a substanelor nefolositoare sunt eliminate prin intermediul sistemului

    excretor -Face apel la cunotinele dobndite de elevi n clasa a VI-a la alctuirea unui mamifer rugndu-i s-i aminteasc componentele sistemului excretor

    Folosindu-se de noiunile dobndite din clasa a 6-a , elevii vor

    preciza faptul c rinichii pot fi

    asemnai cu un aspirator ce cura organismul de

    substane toxice.

    -Noteaz titlul leciei

    -Elevii noteaz pe foaia de flipchart

    cuvinte care te duc cu

    gndul la excreie. -Noteaz pe caiete definiia dat de profesor.

    -Elevii vor aminti

    procesele de expiraie, defecaie, transpiraie.

    -Pe baza cunotinelor dobndite elevii rspund , preciznd componentele

    sistemului excretor, respectiv rinichi i ci urinare.

    Flipchart

    Se lucreaz frontal

    Conversaie

    Invatarea prin

    descoperire

    Explicatia

    Conversatia

    Explicatia

    Brainstorming

    Conversatia

    25

    Evaluare

    formativ (oral)

    Evaluare

    formativa

    (orala)

  • Oc2: s explice alctuirea rinichiului

    Op2: s modeleze prin desen

    Sistemul

    excretor

    Descrierea

    componentelor sistemului

    excretor

    -Plecnd de la informaiile date de ctre elevi, profesorul scrie pe tabl componentele sistemului excretor, respectiv rinichi i ci urinare pe care apoi le prezint cu ajutorul unei plane

    -Profesorul relizeaza la tabl un desen cu sistemul excretor

    -Profesorul roag elevii s deschida manualele i s observe sistemul excretor -Prin intermediul ntrebrilor adresate elevilor se stabilesc caracteristicile rinichilor i componentele cilor urinare -Profesorul completeaz pe desen informaiile noi, respectiv componentele cilor urinare:pelvis renal, uretere, vezica urinara,.uretra

    -Prezint elevilor pe mulajul uman localizarea i componentele sistemului excretor

    -Toate informaiile culese de la elevi sunt sintetizate i notate pe tabl: -Rinichii-organe pereche situate de o parte si de alata a coloanei vertebrale lombare

    -Au culoare brun inchis fiind bogat

    vascularizati -Au forma bobului de fasole

    -Caile urinare sunt reprezentate prin pelvis

    renal, 2 uretere, vezica urinara si uretra

    -Profesorul ntreab elevii la ce concluzie au ajuns ei n legtur cu culoarea rinichilor

    -Noteaz n caiete

    -Elevii deseneaz n caiete sistemul

    excretor

    -Folosind manualul ca

    surs de informare i dirijai de ctre profesor , elevii

    observ localizarea rinichilor n regiunea abdominal, faptul c au culoare brun nchis, forma bobului de

    fasole

    -Tot elevii precizeaz i componentele cilor urinare

    -Noteaz n caiete -Completeaz desenul

    -Fcnd analogie cu coroida, respectiv

    ficatul elevii vor

    Plansa cu sistemul

    excretor

    Manualul

    Mulajul

    Uman

    Tabla,

    creta

    Observatia

    Modelarea

    Explicatia

    Conversatia

    Invatarea prin

    descoperire

    Evaluare

    formativ (orala)

  • Oc3:s explice structura

    interna a

    rinichiului

    Structura

    interna a rinichiului

    -Pentru o mai bun fixare a noiunilor, profesorul prezint elevilor un rinichi de porc netiat, subliniind forma, culoarea

    -Profesorul le strnete curiozitatea elevilor prin deschiderea trusei de disecie i realizarea diseciei n vederea observrii structurii interne a rinichiului -Profesorul realizeaz demonstrativ disecia i roag elevii s observe seciunea ;

    -Profesorul solicit elevii s compare seciunea din tav cu cea din manual i cu ajutorul manualului s identifice structurile caracteristice rinichiului

    -Pe baza observaiilor fcute de elevi profesorul noteaz pe tabl : -la exterior capsula renala

    -zona corticala, la exterior -zona medulara , la interior formata din 7-14

    piramide renale

    -Profesorul completeaz informaiile preciznd de orifiiciile prin care piramidele se deschid in pelvisul renal

    rspunde c aceast culoare indic faptul c sunt bogat vascularizai

    -Elevii observ rinichiul

    -Observ seciunea prin rinichi

    -Folosind manualul

    elevii observ cele dou zone ale rinichiului, respectiv

    zona cortical i zona medular -La nivelul zonei

    medulare elevii vor

    observa piramidele Malpighi

    Noteaza in caiet

    -Cu ajutorul lupelor elevii vor observa la

    nivelul seciunii mici orificii n varful

    Rinichi de porc

    Trusa de

    disectie

    Lupe

    Observatia

    Experimentul

    Conversatia

    Invatarea prin descoperire

    Observatia

    Explicatia

    Observatia

  • -Pentru o mai bun nelegere profesorul realizeaz la tabl un desen ce reprezint sectiunea prin rinichi

    -Cu ajutorul desenului de la tabla profesorul

    subliniaza ca o piramida renala impreuna cu tesutul inconjurator din coricala formeaza

    lobul renal

    -Profesorul noteaza pe tabla lobul renal ca parte componenta a zonei medulare

    piramidelor

    -Elevii deseneaz n caiet seciunea prin rinichi

    Noteaza in caiete

    Tabla

    creta

    Modelarea

    Explicaie

    Fixarea

    Noilor

    cunotine

    Formuleazntrebri De ce este important sistemul

    excretor ? Ce deosebiri exista intre zona corticala si cea

    medulara a rinichiului ?.

    De ce sunt rinichii bogat vascularizati ?

    Rspund la ntrebri.

    Conversaie

    3

    Evaluare

    cunotinelor noi

    -Profesorul mparte elevii pe grupe i prezint sarcina pe care o au de ndeplinit -Folosind matricea conceptual fiecare grupa va trebui s rezolve sarcinile din cadranele matricei

    1.Rezolv sarcinile

    Foi de flipchart

    7

  • Excreia

    Definiie

    Prezentai dou caracteristici

    Reprezentai printr-un

    desen

    excreia

    -Dup prezentarea frontal a sarcinii de

    lucru, se stabilesc concluziile.

    Evaluare formativa

    (scris)

    Tema de cas. Indicaii pt. nvare. Aprecierealeciei

    1.Comunica tema:Realizati un rebus astfel

    incat pe verticala sa iasa SISTEMUL EXCRETOR, folosind notiuni studiate in

    lectie de zi.

    2.Ofer indicaii pentru realizarea rebusului

    3.Apreciaz activitatea elevilor.

    1.Noteaz

    temaiindicaiile de realizare

    Instructaj

    Conversaie 3