tehnici de invatare prin cooperare....praslea cel voinic...proiect de lectie

9

Click here to load reader

Upload: probulina

Post on 30-Nov-2015

492 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

activitate de invatare

TRANSCRIPT

Page 1: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

Proiect de lectie

UNITATEA: Scoala Generala Nr.1 BalanData: 15.05.2012Profesor: Catalina CsibiDisciplina: Limba şi literatura românăClasa: a V-a Subiectul lecţiei: Praslea cel voinic si merele de aur- basmulTimpul: 50/

Tipul lecţiei: recapitulare

Competente specifice:2.1. Sa realizeze inlantuirea clara a ideilor intr-un mesaj oral;2.5. Sa manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare;3.2. Sa recunoasca modurile de expunere utilizate intr-un text narativ;3.5. Sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura, adaptandu-se la situatia concreta de lectura.

Obiective operationale: O1: să definească basmul;O2: să precizeze particularităţile basmului;O3: sa identifice si sa precizeze personajele pozitive si negative ale basmului;O4: să privească personajul principal în relaţie cu celelalte personaje şi cu mediul in care el trăieştei;O5: sa redacteze un cvintet care sa evidentieze rodul reflectiei elevilor asupra notiunilor insusite.

Strategie didactica:

1. Resurse procedurale: a) Metode si procedee: rebusul ,metoda hexagonului,palariile ganditoare, lucrul pe grupe, explicatia, conversatia euristica, cvintetul,eseul de 5 minute. b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.2. Resurse materiale: Text suport din manual, fise de lucru , flipchart, markere, tabla.

Bibliografie:1. - ,,Limba şi literatura română’’ , manual de clasa a V-a, Victoria Padureanu, Editura All, Bucureşti, 2005;2. Dobra, Sofia- Literatura romana si comunicarea in gimnaziu, editura Humanitas, Bucuresti, 20073. Ilie, Emanusela- Didactica literaturii romane, editura Polirom, Bucuresti, 20084. Iordachescu, Carmen- Sa dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis, Pitesti, 2001;5. Pamfil, Alina- Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, editura Paralela 45, 2007.

Page 2: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

DEMERS DIDACTIC

Momentelelectiei

Timp OB Activitati de invatareStrategie didactica

Obs. ResurseEvaluareForme

de organizare

Metode Mijloace

1. Moment organizatoric 1

min.

-Voi avea grija ca elevii sa-si pregateascamaterialele necesare orei de limba si literatura romana si voi nota absentii.- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

2. Verificarea temei 5 min.

O1O2

Verific tema scrisa pentru acasa, aprob sau corectez temele facute.Actualizarea cunostintelor se va realiza prin intrebari adresate frontal referitoare la cunostintele dobandite anterior:♦ Ce este basmul?♦ Unde se desfasoara actiunea basmului?♦ Cand se desfasoara actiunea basmului?♦ Cate formule specifice basmului ati invatat? Care sunt acestea?

Activitatefrontala

Conversatiaeuristica

3. Captarea atentiei

5 min.

Se va da elevilor spre rezolvare un rebus( anexa 1)

Activitate frontala

Flipchart /coli

4. Anuntareasubiectului si enumerarea obiectivelor

1 min.

- Vom descoperi impreuna titlul lectiei cu ajutorul numelui descoperit la rebus; -Se vor enunta obietivele lectiei Activitate

frontalaExplicatia

5. Dirijareainvatarii

30 min.

O3

Povesteşte, pe scurt, basmul raspunzand la toate întrebările. (Anexa 2)

Precizaţi, în perechi, cât mai multe caracteristici ale basmului. Câştigă cei care scriu în dreptul fiecărei raze o trăsătură a speciei basm. (Anexa 3)

Clasa va fi împărţită în şase grupe, după numărul pălăriilor. Timp de 10 minute vor răspunde la sarcina de lucru, după care vor comunica celorlalţi soluţiile găsite. (anexa 4)

Activitate frontala

Activitate pe grupe

Activitate pe grupe

Metoda hexagonului

Soarele caracteristici-lor

Palariile ganditoare

Flipchart

Fise de lucru

Evaluareorala

2

Page 3: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

6. Asigurarearetentiei si

a transferului

7. Tema pentru acasa

8. Aprecierigenerale

6s’

1’

1’

O5

O4

- Pentru a se asigura transferul de informatie catre toti elevii, acestia vor avea de alcatuit o poezie de cinci versuri care sa oglindeasca perfect rodul reflectiei elevilor asupra notiunilor insusite, fiecare vers trebuind sa raspunda la o serie de cerinte exacte:- versul 1- precizeaza, printr-un substantiv, subiectul;- versul 2- utilizeaza doua adjectivepentru a descrie subiectul- versul 3- scrie 3 verbe referitoare la actiuni proprii subiectului;- versul 4- noteaza patru cuvinte intr-un enunt care sa iti exprime starea afectiva fata de subiect;- versul 5- reda, intr-un singur cuvant, esenta subiectului

Exemplu de raspuns:1) Praslea2) curajos, puternic;3) se lupta, convinge, salveaza4) Praslea este un erou.5) viteaz

Tema pentru acasa include realizarea unuitext de 10-15 randuri in care fiecare elev trebuie sa-si expuna opinia in legatura cu personajul principal si meritul sau de a deveni protagonist.

- Voi face aprecieri colective si individuale, pozitive si negative.

Activitate individuala

Eseul de cinci miute

Explicatia

Cvintetul

Explicatia

Flipchart

Autoeva -luare

3

Page 4: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

Anexa 1

REBUS

1. Locuinta imparatului2. Verbul a ramane indicativ,prezent,persoana I,singular3. Un sinonim al cuvantului seara4. La palat are multe trepte5. Sinonim pentru batalie 6. Cititori ai basmelor culese de Petre Ispirescu7. Verbul a ajunge la modul indiativ,prezent,persoana I,singular

Pe verticala vei obtine numele perosnajului principal al unei opere studiate.

ANEXA 2

4

Page 5: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

METODA HEXAGONULUI

Povesteşte, pe scurt, basmul urmărind să răspunzi la toate întrebările.

sAnexa 3

5

CUM ?

U CN A

DE CE? D R CE?E E? ?

CÂND?

Page 6: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

Precizaţi, în perechi, cât mai multe caracteristici ale basmului. Câştigă cei care scriu în dreptul fiecărei raze o trăsătură a speciei basm.

Anexa 4

6

Page 7: Tehnici de Invatare Prin Cooperare....Praslea Cel Voinic...Proiect de Lectie

Clasa va fi împărţită în şase grupe, după numărul pălăriilor. Timp de 10 minute vor răspunde la sarcina de lucru, după care vor comunica celorlalţi soluţiile găsite.

Palariaalbastra Cei care au extras pălăria de această culoare vor fi moderatori şi îi vor ajuta pe ceilalţi să găsească soluţii şi să le exprime. Palaria alba Prezentaţi două dintre momentele în care Prâslea iese în evidenţă. Palaria rosie Numiţi sentimentele pe care vi le-au trezit Prâslea, fraţii lui, zmeii, balaurul, fetele. Palarianeagra Menţionaţi lucrurile rele (negative) care apar în derularea povestirii. Palaria galbena Identificaţi faptele pozitive care se petrec în decursul basmului. Palaria verde Gândiţi-vă ce s-ar fi întâmplat dacă feciorul cel mic nu era scos de pe tărâmul celălalt de pasărea zgripsor.

7