schita de lectie model cls a viia
DESCRIPTION
jhgfdTRANSCRIPT
Proiect de lecţieProfesor : MARICA ANA-MARIA Data : Clasa : VIIObiectul : Lb. şi lit română Subiectul lecţiei : Iapa lui Vodă – creaţie epicăTipul lecţiei : mixtă Timp: 50 minObiectiv fundamental : Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare
Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:
să ştie ştie câteva detalii din biografia şi opera lui Mihail Sadoveanu să dea exemple de romane aparţinând acestui scriitor să numească cele nouă povestiri incluse în volumul “Hanu Ancuţei”
şi să prezinte trasăturile distinctive ale poveştilor sadoveniene să ştie ce este povestirea şi să dea exemple de povestiri aparţinând
altor scriitori români să înţeleagă şi să conştientizeze rolul modurilor de expunere şi a
figurilor de stil în conturarea planurilor narrative să-şi consolideze noţiunile de comunicare: emiţator, receptor,
mesaj, cod, canal si context să precizeze locul şi timpul în care se povesteşte şi cele în care se
petrec faptele povestite să ştie să povestească acţiunea reprezentată de autor să surprindă cateva trăsături ale personajului principal, comisul
Ioniţă şi din ce fapte şi cuvinte ale lui se desprind aceste trăsăturiStrategia didactică :
Metode şi procedeeo Comunicareao Conversaţia euristicăo Conversaţia catiheticăo Învăţarea prin descoperireo Problematizareao Demonstraţiao Expunereao Comentariul literaro Analiza lingvisticăo Învăţarea prin exerciţiio Lucrul cu manualulo Studiul de caz
Forme de organizarea învăţării
o Activitatea independentă individuală
o Activitatea independentă pe grupe
o Activitatea frontală
Resurse
o Capacităţile normale de învăţare ale elevilor
o Cunoştinţele anterioare ale elevilor
o Altele:
Mijloace de învăţământ
o Listeo Tabeleo Schemeo Fişe de lecturăo Fişe de lucruo Test pt.
evaluarea formativă
o Manualulo Altele:
Bibliografie
Limba română, manual pentru clasa a VII-a , de Alexandru Crişan, Sofia Dobra şi Florentina Samihăian, Editura Humanitas, Bucureşti, 2002, pp. 40-51Fişele elevilor pentru revolvarea probelor date ca sarcini în activitatea lor independentă ( fişe de lectură la volumul “Hanu Ancuţei”)
Desfăşurarea activităţii :Evenimentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
Organizarea claseiSe stabileşte ordinea în clasă.Se notează absenţele.Se asigură cele necesare desfăşurării lecţiei
Elevii pregătesc cele necesare desfăşurării lecţiei
2
Actualizarea celor învăţate anterior
Se discută liber cu elevii despre viaţa şi opera lui Mihail Sadoveanu şi despre poveştile citite de ei din volumul “Hanu Ancuţei”, ce exprimă ele şi cum ; li se cere, dacă şi le mai amintesc, să numească cele nouă povestiri incluse in volum
Elevii răspund întrebarilor
3
Captarea atenţiei
- Profesorul spune că mulţi poeţi ai literaturii noastre au scris poezii inspirate de frumuseţea peisajului tării, surprins în diferite anotimpuri şi în diverse momente ale zilei.- Li se cere elevilor să-şi amintească diverse povestiri, citite de ei în clasele anterioare. Profesorul încercă să introducă elevii în universul vieţii şi operei scriitoului studiat: Mihail Sadoveanu.
5
Anunţareatemei şi a
obiectivelor
Profesorul anunţă tema şi obiectivelenotând titlul pe tablă: Iapa lui Vodă – creaţie epică, chintesenţă a
operei sadoveniene.
Elevii notează titlul lecţiei 2
Conducerea învăţării
- Profesorul realizează reactualizarea cunoştinţelor dobandite în lecţia anterioară cerand elevilor să explice noţiunile de
Elevii noteazǎ pe caiete schema de 25
regionalisme lexicale, regionalisme fonetice şi arhaisme şi să exemplifice aceste categorii prin cuvinte din textul studiat.- Elevilor li se cere să prezinte oral planul dezvoltat de idei al textului.- Prin activitate frontală, elevii sunt solicitaţi să delimiteze şi să comenteze cele două planuri narative, tipurile de narator, locul şi timpul actiunii din cele două povestiri. În această activitate , se foloseşte şi setul de întrebări şi cerinţe din materialul pus la dispoziţie de profesor.- Activitatea se desfăşoară ca dialog continuu între profesor şi elevi şi chiar între elevi. Pe tablă se vor înregistra trăsăturile cele mai relevante ale personajului principal, într-un tabel, insistandu-se aspura tipurilor de portret existente şi a mijloacelor de caracterizare.- Se vor recapitula elementele constitutive ale comunicării: emiţător, receptor, mesaj, cod, canal, context, cu trimitere directă la textul studiat- Li se cere elevilor să formuleze o concluzie privind substanţa educativă a povestirii “Iapa lui Vodă”. Se ajunge la constatarea că,în această povestire, comisul Ioniţa este un simbol al omului însetat de dreptate şi adevăr, obiective atinse în final prin perseverenţă şi curaj.
caracterizare a nunui personaj
Asigurareafeedback-ului
Se va realiza pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale. La sârşitul orei, elevii vor fi notaţi
3
Evaluarea formativă
Se dă ca o activitate independentă individuală rezolvarea testului cu proba: Comisul Ioniţă promite la sfarşit să istorisească altă întamplare, promisiune reluată la sfarşitul fiecărei povestiri.Ce rol credeţi că are această promisiune?
8
Asigurarea retenţiei şi a transferului
Se cere elevilor să rezume oral întamplarile din poveste comisului Ioniţă.
2
Tema pentru acasă
Citiţi o altă povestire din volumul “Hanu Ancuţei” şi pornind de la informaţiile acumulate realizaţi o compunere cu titlul “Hanu Ancuţei-univers al poveştii”