scenariul zilei.doc

11
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 05.12.2014 Grupa: mijlocie - ,,Grupa Fluturasilor” Educatoare: Cirilescu Marinela, Puiu Gina Gradinita cu Program Prelungit Nr. 4, Reghin Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ?” Tema activitatii: „In asteptarea lui Mos Nicolae” Tipul activității: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi. Forma de realizare: activitate integrata de o zi Componența activității: Activitate de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineaţă. Activităţi liber alese (ALA 1 , ALA 2 ). Activitate pe domenii experienţiale: Domeniul om si societate. Scopul activității: - Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la sarbatoarea Sf. Nicolae, analizând comportamente sociale şi consolidandu-si aceste comportamente. Obiective: -sa precizeze obiceiurile din preajma sarbatorii Sfantului Nicolae; -sa aprecieze comportamentul personajelor; -sa raporteze propriul comportament la cel al personajelor; -sa realizeze o scrisoare pentru Mos Nicolae cu ajutorul materialelor avute la dispozitie; -sa pregateasca prajituri pentru Mos Nicolae; -sa-si curate ghetutele; STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestea educatoarei, metoda ,,Palariilor ganditoare”-varianta, problematizarea, demonstatia, exercitiul,metoda RAI. Material didactic: saculet pentru surprise, imagini cu povestea, caciulite de Mos Craciun, ghetute, servetele umede, aluat pentru prajituri, fata de masa, sorturi, plansete, forme pentru decupat prajiturile, tavi, scrisoare, imagini decupate cu jucarii si

Upload: inimini83

Post on 08-Nov-2015

238 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 05.12.2014

Grupa: mijlocie - ,,Grupa Fluturasilor

Educatoare: Cirilescu Marinela, Puiu Gina

Gradinita cu Program Prelungit Nr. 4, Reghin

Tema anual de studiu: ,,Cum este, a fost i va fi aici, pe Pmnt?

Tema activitatii: In asteptarea lui Mos Nicolae

Tipul activitii: consolidare i sistematizare de cunotine, priceperi i deprinderi.Forma de realizare: activitate integrata de o ziComponena activitii:

Activitate de dezvoltare personal: ntlnirea de diminea.

Activiti liber alese (ALA1, ALA2). Activitate pe domenii experieniale: Domeniul om si societate.Scopul activitii: - Consolidarea i sistematizarea cunotinelor referitoare la sarbatoarea Sf. Nicolae, analiznd comportamente sociale i consolidandu-si aceste comportamente.

Obiective:

-sa precizeze obiceiurile din preajma sarbatorii Sfantului Nicolae;

-sa aprecieze comportamentul personajelor;

-sa raporteze propriul comportament la cel al personajelor;

-sa realizeze o scrisoare pentru Mos Nicolae cu ajutorul materialelor avute la dispozitie;

-sa pregateasca prajituri pentru Mos Nicolae;

-sa-si curate ghetutele;STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestea educatoarei, metoda ,,Palariilor ganditoare-varianta, problematizarea, demonstatia, exercitiul,metoda RAI.

Material didactic: saculet pentru surprise, imagini cu povestea, caciulite de Mos Craciun, ghetute, servetele umede, aluat pentru prajituri, fata de masa, sorturi, plansete, forme pentru decupat prajiturile, tavi, scrisoare, imagini decupate cu jucarii si dulciuri, lipici, calculator, retroproiector, ecran, surprise pentru copii.

Elemente de joc: surpriza, miscarea, manuirea materialelor, aplauzele.

Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

Durata: o ziMetode de evaluare: aprecieri verbale.

Material bibliografic:

Beian, L., Chivaru, A., 2013, Abordari interdisciplinare in gradinita, in Proiectare didacticasi management European in spatial romanesc Simpozion national EDU, Editia I, Volumul I, ****, Editura EDU, Tg. Mures; Cerghit, I., 2006, Metode de invatamant, Editura Polirom, Iasi; ****, 2013, Draga mea, educatoare, Nr. 1, Editura Diamant, Pitesti. INVENTAR DE ACTIVITATI

ETAPA I

Intalnirea de dimineata: ,,Mos Nicolae Sfantul nostru bun!Rutine: ,,Copii harnici noi suntem/ Si pe Mos Nicolae-l asteptam!

Tranzitii: cantece, jocuri muzicale, numaratori

ETAPA IIActivitate la domeniul experiential om si societate: ,,Poveste de Mos Nicolae povestea educatoarei

ETAPA III

Activitati liber alese:Bucatarie: ,,Cu totii noi muncim/ Pentru Mos Nicolae, prajiturele pregatim - pregatirea de prajiturele pentru Mos Nicolae

Joc de rol: ,,Ghetutele ne curatam/ Si pe Mos Nicolae il asteptm!

Arta: ,,Draga Mos Nicolae realizarea unei scrisori catre Mos Nicolae ,,Ghetutele lui Mos Nicolae - dans

Scenariul zilei

Ziua debuteaz cu ntlnirea de diminea. Copiii salut persoanele aflate n sal:

,,Buna ziua fluturasi,

Buna ziua dragalasi!

,, Buna ziua, doamnelor educatoare,

S-aveti o zi plina cu soare!.

Gimnastica de inviorare:

,,De vreti sa va fie bine

Haideti sa dansati cu mine! In continuare se realizeaz prezena dup care se completeaz calendarul naturii (se va stabili anotimpul, se va observa starea vremii si se precizeaza ziua).

Dup completarea calendarului naturii, la puin timp se aude un ciocnit la u i intr n sala de grup doamna educatoare de la grupa mare cu o surpriz (scule cu surprize) de la copiii din aceast grup. Sculeul se va deschide doar dac ,,fluturaii vor putea s rspund la cteva ntrebri despre evenimentul ce va avea loc n aceast sear.

Cine trece la noapte pe la fiecare copil?

Ce pune Mosul n ghetue?

Toi copiii primesc daruri?

Cum l ateptm pe Mo Nicolae?, etc

Dup ce copiii rspund la ntrebri, sculeul se poate desachide n sfrit i atunci educatoarea scoate din el marea surpriz: o scrisoare de la copiii de la grupa mare i imaginile unei poveti.

,,Dragi prieteni din grupa fluturailor,

Deoarece am auzit c suntei o grup de copiii harnici i cumini ne-am gndit s v trimitem i vou o poveste despre dou fetie.Vrei s auzii povestea?V rog s urmrii cu atenie aceasta poveste , s apreciai faptele bune ale fetelor -punei cculiele rosii pe cap, dar i pe cele rele -nu punem cciuli i sa vedei cum au fost rspltite fiecare feti pentru fapta ei. Si mai credem ca puteti face si voi fapte bune ca sa va aduca Mos Nicolae multe daruri. Asa este?

-Haidei s ascultm povestea!

Se citete povestea:,,Intr-o coliba la marginea unei paduri, locuiau doua fete orfane: una frumoasa si harnica - pe nume Ana si cealalta la fel de frumoasa dar lenesa si rea la suflet - pe nume Magdalena.

In plina iarna, in coliba nu mai erau lemne de foc si Ana a rugat-o pe Magdalena sa mearga cu ea in padure dupa surcele. Zadarnice au fost rugamintile Anei: ,,Surioara, mi-e frica singura prin padure, sa mergem impreuna dupa surcele!, caci Magdalena tot pe a ei o tinea: ,,Nu vreau, nu pot!.

Povestea se opreste si copiii sunt intrebati ce fel de fapta a facut Magdalena si daca punem caciulile pe cap, dupa care se continua povestea.

,,In cele din urma Ana s-a hotarat sa mearga singura in padure dupa surcele. Gerul a fost cumplit si Anei nu i-a fost usor sa adune un brat de crengute (vreascuri) si acelea inghetate ca mainile ei de copil.

Dupa ce adunase cu greutate cateva crengute (surcele), printre copaci zari o luminita si se indrepta cu mare graba intr-acolo pentru a se dezmorti. Nu mica i-a fost mirarea cand zari un mosneag tremurand langa focul ce abia palpaia. Vazand-o cu bratul plin de surcele, batranul i-a multumit zicand:

-De unde ai aparut inger pazitor, caci nu mai am putere sa-mi adun singur surcele. Te rog da-mi mie surcelele pentru a ma incalzi!Vazand starea mosneagului fetita nu se mai gandi la focul de acasa si-n mare graba aprinse focul mosneagului si pe urma porni prin padurea inghetata sa-si adune alte surcele.

Se intrerupe povestea si copiii sunt ntrebai ce fel de fapt a facut fetia dac este o fapt bun s i pun cciulile pe cap iar dac este o fapt rea nu-i pun cciulile. Oare moneagului nu-i este foame? Vrei s-i pregtim cteva bunti? Cine o fii mosneagul?Copiii merg la centrul ,,Buctrie unde vor pregti prjiturele pentru moneag. Dup ce copiii au pregtit prjiturile, se ntorc la centrul ,,Alfabetizare s asculte continuarea povetii.

,,Ramasa singura in coliba friguroasa Magdalena, fata cea lenesa si rea, pleca si ea prin padure strigand-o pe Ana: ,,Mi-e frig, mi-e frig, vino repede acasa!. Ajunse si ea in padure la bietul mosneag, caruia i se terminase surcelele lasate de Ana, fata cea harnica si buna. Vazand-o batranul a rugat-o cu glasul sfarsit:

-Inger pazitor, ajuta-ma, caci mi s-au sfarsit puterile si adu-mi, te rog, niste vreascuri pentru foc!

Dar Magdalena nici macar nu s-a oprit sa-l asculte, ci alerga prin padurea inghetata strigand-o pe Ana.Copiii sunt ntrebai ce fel de fapt a facut fetia, punem caciulile pe cap s-au nu? Se continu povestea.

,,La lasarea serii, Magdalena a ajuns in coliba saraca de la marginea padurii, unde o astepta sora ei cea buna, cu caldura si cu bucate calde. Era seara lui Mos Nicolae, prietenul tuturor copiilor. Cele doua surori si-au curatat ghetele si le-au pus langa usa, dupa care au adormit cu gandul la bunul si batranul Mos Nicolae.

Copiii sunt ntrebai dac vine Mo Nicolae la ei, dac i-au pregtit ghetuele i ce si-ar dori de la Mo Nicolae. Ca s fie siguri c va veni Mo Nicolae, copiii sunt invitai s-si curee ghetele mai bine i s-i ,,scrie o scrisoare moului. n acest moment, copiii se ndreapt la centrele:,,Joc de rol pentru a-i cura ghetele i la ,,Art pentru a realiza scrisoarea pentru Mo Nicolae . Dup finalizarea sarcinilor, fiecare copil ii va duce pe hol ghetuele mpreun cu scrisoarea.

Copiii se intorc n sala de grup pentru a afla dac Mo Nicolae le-a adus ceva celor dou fete.

,,Dimineata, cand s-au trezit cele doua fete au gasit cadourile de la Mos Nicolae: Ana fata cea buna si harnica - a primit dulciuri (banut de aur), iar Magdalena fata cea lenesa si rea la inima - a primit o nuielusa de la Mos Nicolae.

Dupa ce povestea s-a ncheiat, cu ajutorul metodei RAI, se reda firul povestii. Copiii sunt felicitati pentru ca au fost harnici si buni la suflet precum Ana din poveste. Pentru c ,,fluturaii au fost harnici si cumini pot dansa pe melodia cntecelului ,,Ghetuele lui Mo Nicolae, iar n acest timp, Moul cel bun le pune cadourile n ghetue.

Secventele activitatii didacticeContinutul stiintificStrategii didactice

Moment organizatoricSe creaza conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare pentru desfasurarea eficienta a activitatii: se aeriseste sala de grupa, se pregateste materialul didactic.

Conversatia

Captarea atentieiSe va realiza in cadrul Intalnirii de dimineata, in momentul in care apare d-na educatoare de la grupa mare, cu surpriza din partea copiilor de la aceasta grupa.

Conversatia, explicatia

Reactualizarea cunostintelorPentru a se deschide Saculetul cu surprize, copiii trebuie sa raspunda la cateva intrebari despre sarbatoarea Sfantului Nicolae.

Conversatia, explicatia

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se citeste scrisoarea din partea grupei mari, in care se cere copiilor sa fie atenti la poveste, sa recunoasca faptele bune, faptele rele, sa fie si ei harnici si sa faca numai fapte bune pentru a primi multe cadouri din partea lui Mos Nicolae. Sa fie atenti ce primesc copiii care nu fac fapte bune.

Explicatia

Prezentarea continutului si dirijarea invatariiSe spune povestea de catre educatoare, cu ajutorul imaginilor, si se apreciaza faptele personajelor. Daca personajul a facut o fapta buna copiii isi vor pune caciulitele de mos pe cap, iar daca faptele sunt rele copiii raman cu capul descoperit.

Povestea se intrerupe pentru aprecieri si pentru a discuta si pentru a pune problema: ,,Ce ati putea face si voi pentru mosneag? si ,,Oare cine este acel mosneag?. Povestea educatoareiPalariile ganditoare

Problematizarea

Obtinerea performanteiCopiii se vor uita prin sala de grupa pentru a afla surprizele la centrul Bucatarie se afla un bol cu aluat pentru a pregati prajituri mosneagului din padure.

Dupa cese pregatesc prajiturile, copiii se spala pe maini si se intorc la poveste.

La un moment dat povestea se intrerupe din nou si copiii, la centrul Arta vor realiza o ,,Scrisoare pentru Mos Nicolae lipesc imagini cu cadoul dorit pe scrisoare si la centrul Joc de rol isi vor curata ghetutele pentru ca Mos Nicolae sa le puna cadouri in ele.

Explicatia,

demonstratia,

exercitiul, aprecieri verbale

Fixarea cunostintelorCopiii se intorc la poveste pentru a afla ce le-a adus Mos Nicolae celor doua surori.Se reda firul povestii cu ajutorul unei mingi: copilul care va primi mingea asculta intrebarea, daspunde la intrebare si pune o intrebare din poveste altui copil care va prinde mingea.

Metoda RAI

Aprecieri verbale

Incheierea activitatiiCopiii vor dansa pe melodia cantecului ,,Ghetutele lui Mos Nicolae, in timp ce Mos Nicolae va pune cadouri in ghetute.Infinal copiii se vor bucura de cadourile primite.

Aprecieri verbale

POVESTE DE MOS NICOLAEIntr-o coliba la marginea unei paduri, locuiau doua fete orfane: una frumoasa si harnica - pe nume Ana si cealalta la fel de frumoasa dar lenesa si rea la suflet - pe nume Magdalena.

In plina iarna, in coliba nu mai erau lemne de foc si Ana a rugat-o pe Magdalena sa mearga cu ea in padure dupa surcele. Zadarnice au fost rugamintile Anei: ,,Surioara, mi-e frica singura prin padure, sa mergem impreuna dupa surcele, caci Magdalena tot pe a ei o tinea: ,,Nu vreau, nu pot!.

In cele din urma Ana s-a hotarat sa mearga singura in padure dupa surcele. Gerul a fost cumplit si Anei nu i-a fost usor sa adune un brat de crengute (vreascuri) si acelea inghetate ca mainile ei de copil.Dupa ce adunase cu greutate cateva crengute (surcele), printre copaci zari o luminita si se indrepta cu mare graba intr-acolo pentru a se dezmorti. Nu mica i-a fost mirarea cand zari un mosneag tremurand langa focul ce abia palpaia. Vazand-o cu bratul plin de surcele, batranul i-a multumit zicand:

,,-De unde ai aparut inger pazitor, caci nu mai am putere sa-mi adun singur surcele. Te rog da-mi mie surcelele pentru a ma incalzi!Vazand starea mosneagului fetita nu se mai gandi la focul de acasa si-n mare graba aprinse focul mosneagului si pe urma porni prin padurea inghetata sa-si adune alte surcele.

Ramasa singura in coliba friguroasa Magdalena, fata cea lenesa si rea, pleca si ea prin padure strigand-o pe Ana: ,,Mi-e frig, mi-e frig, vino repede acasa!. Ajunse si ea in padure la bietul mosneag, caruia i se terminase surcelele lasate de Ana, fata cea harnica si buna. Vazand-o batranul a rugat-o cu glasul sfarsit:,,-Inger pazitor, ajuta-ma, caci mi s-au sfarsit puterile si adu-mi, te rog, niste vreascuri pentru foc!

Dar Magdalena nici macar nu s-a oprit sa-l asculte, ci alerga prin padurea inghetata strigand-o pe Ana.

La lasarea serii, Magdalena a ajuns in coliba saraca de la marginea padurii, unde o astepta sora ei cea buna, cu caldura si cu bucate calde. Era seara lui Mos Nicolae, prietenul tuturor copiilor. Cele doua surori si-au curatat ghetele si le-au pus langa usa, dupa care au adormit cu gandul la bunul si batranul Mos Nicolae.Dimineata cand s-au trezit cele doua fete au gasit cadourile de la Mos Nicolae: Ana fata cea buna si harnica- a primit dulciuri (banut de aur), iar Magdalena fata cea lenesa si rea la inima- a primit o nuielusa de la Mos Nicolae.

IN ASTEPTAREA LUI MOS NICOLAE