rezolvasrea problemelor elaborarea algoritmului scrierea programului testarea programului....

20
Proiect didactic Clasa: a XII-a real Profesor: Ieşeanu Ecaterina Unitatea de învăţare: Modele Tema: Rezolvarea problemelor .Elaborarea algoritmului scrierea programului testarea programului. analiza si interpretarea rezultatelor. Tipul lecţiei: Lecţie mixtă Locul de desfăşurare: - cabinetul de informatică Durata lecţiei: 45 min. SCOPUL LECŢIEI: INFORMATIV - fixarea şi consolidarea noţiunilor teoretice prin fişe de lucru şi aplicaţii concrete; FORMATIV - formarea deprinderilor de utilizare corectă a instrumente de lucru pentru sistemele informatice; EDUCATIV - dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de instrumentele de lucru în toate domeniile de activitate; - stimularea dorinţei de o cunoaştere cât mai largă; - exprimarea unui mod de gândire creativ; NIVELUL INITIAL AL CLASEI: - elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de prelucrarea datelor ; - elevii utilizează corect noţiunile învăţate; COMPETENŢE GENERALE : - Organizează şi prelucrează informaţiei;

Upload: dumitruieseanu

Post on 04-Oct-2015

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Clasa: a XII-a real

Profesor: Ieeanu EcaterinaUnitatea de nvare: Modele Tema: Rezolvarea problemelor .Elaborarea algoritmului scrierea programului testarea programului. analiza si interpretarea rezultatelor.Tipul leciei: Lecie mixt

Locul de desfurare: - cabinetul de informatic

Durata leciei: 45 min.

SCOPUL LECIEI: INFORMATIV

- fixarea i consolidarea noiunilor teoretice prin fie de lucru i aplicaii concrete;

FORMATIV

- formarea deprinderilor de utilizare corect a instrumente de lucru pentru sistemele informatice;

EDUCATIV

- dezvoltarea atitudinii pozitive fa de instrumentele de lucru n toate domeniile de activitate;

- stimularea dorinei de o cunoatere ct mai larg;

- exprimarea unui mod de gndire creativ;

NIVELUL INITIAL AL CLASEI: - elevii i-au nsuit toate noiunile teoretice legate de prelucrarea datelor;

- elevii utilizeaz corect noiunile nvate;

COMPETENE GENERALE: - Organizeaz i prelucreaz informaiei;COMPETENTE SPECIFICE :

- clasificarea i folosirea tipurilor de date cunoscute;

- identificarea operatorilor i funciilor studiate;OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfritul leciei elevii vor fi capabilis defineasc noiunea de scenariu, s creeze i s manipuleze scenarii, s creeze un sumar al scenariului creat.STRATEGIA DIDACTIC:

( Principii didactice

- principiul participrii i nvrii active;

- principiul asigurrii progresului gradat al performanei;

- principiul conexiunii inverse(feedback-ului).

( Metode de nvmnt

- metode de comunicare oral: conversaia, explicaia;

- metode de aciune: exerciiul, problematizarea;

( Procedee de instruire

- itemi de consolidare;

- explicaia (n etapa de asimilare a noilor cunotine);

- aplicaii de consolidare;

( Forme de organizare a activitii instructive

- frontal;

- individual;

( Forme de dirijare a activitii

- dirijat de profesor sau prin materiale didactice;

( Resurse procedurale:

- explicaia, conversaia, exerciiul; ( Resurse materiale :

reea de calculatoare, aplicaia AeL, manualul, fie de lucru;BIBLIOGRAFIE :

- " Tehnologia Informaiei i Comunicaiilor" , de Mariana Miloescu, manual clasa a IX a Ed. Didactic i Pedagogic.

DESFURAREA ACTIVITII

1. Momentul organizatoric

pregtirea leciei

- ntocmirea proiectului didactic;

- pregtirea temei;

- pregtirea setului de ntrebri;

- pregtirea setului de aplicaii;

organizarea i pregtirea clasei

- verificarea frecvenei elevilor;

- verificarea existenei resurselor materiale;

2. Captarea ateniei clasei

anunarea subiectului pentru tema respectiv;

anunarea obiectivelor urmrite;

explicarea modului de desfurare a activitiiDurataActivitatea desfurat de profesorActivitatea elevilorMetoda de

nvmntEvaluare

2 minMomentul organizatoric

Se stabilete prezena i se verific dac sunt asigurate condiiile didactico-materiale utile desfurrii leciei.

Raporteaz absenii.Conversaia

7 minReactualizarea cunotinelor dobndite anterior se realizeaz printr-un test n AeL Operatorii sunt:

a. combinaii de cifre i litere cu o ordine bine stabilit;

b. simboluri sau cuvinte cheie prin care se reprezint operaiile;

c. definii printr-un nume i o list de parametrii;

2. Stabilii valoarea de adevr a afirmaiei de mai jos:

Funcia este un program care poate s execute operaii complexe i care furnizeaz un rezultat ce poate fi folosit ca operand ntr-o expresie.

3. Atribuii fiecrui tip de operator din prima coloan exemplul corect prezentat n coloana a doua:

Numerici

&, +

Logici

>, =,