rezolvarea conflictelor inspecȚie

9
PROIECT DE LECȚIE Data: 12.05.2015 Unitatea şcolară: Școala Gimnazială Nr. 5 Râmnicu Vâlcea Profesor: Udrea Maria-Magdalena Disciplina: Consiliere psihopedagogică Subiectul lecţiei: Rezolvarea conflictelor Tipul lecţiei: De asimilare de noi cunoştinţe Timp efectiv: 50 min Clasa: a IVa Obiective: La finalul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1 să înţeleagă ce înseamnă coflictul O2 să identifice consecinţele conflictelor O3 să găsească propriile modalităţi de rezolvare a conflictelor O4 să ia decizii în ceea ce priveşte propria persoană O5 să conştientizeze că fiecare răspunde diferit la conflict Strategii didactice -Activităţi :frontală, independentă, în grup; -Materiale : fişe, postere,creioane colorate/carioci, cartonaşe

Upload: lorinilie

Post on 10-Dec-2015

5 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

fygh

TRANSCRIPT

Page 1: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE

PROIECT DE LECȚIE

Data: 12.05.2015Unitatea şcolară: Școala Gimnazială Nr. 5 Râmnicu VâlceaProfesor: Udrea Maria-MagdalenaDisciplina: Consiliere psihopedagogicăSubiectul lecţiei: Rezolvarea conflictelorTipul lecţiei: De asimilare de noi cunoştinţe Timp efectiv: 50 minClasa: a IVa

Obiective:

La finalul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 să înțeleagă ce înseamnă coflictul

O2 să identifice consecințele conflictelor

O3 să găsească propriile modalități de rezolvare a conflictelor

O4 să ia decizii în ceea ce privește propria persoană

O5 să conștientizeze că fiecare răspunde diferit la conflict

Strategii didactice

-Activități :frontală, independentă, în grup;

-Materiale : fișe, postere,creioane colorate/carioci, cartonașe

-Metode și procedee didactice: conversația didactică, argumentarea, jocul didactic

Bibliografie:

Băban, A. (2001) – Consiliere educaţională, Ed. Imprimeria Ardealului, Cluj Napoca

Page 2: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE

Momentele lecției

Obiective Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Resurse procedurale

Resurse materiale

Moment organizatoric

Captarea atenției

7 min

Anunțarea temei lecției

3min

O5

O1

Salută elevii.Pregătește materialele necesare orei.Verifică prezența elevilor.Asigură climatul psihopedagogic optim pentru desfășurarea lecției.

Elevii primesc cartonașe pe care sunt rugați să descrie situații în care s-au certat cu cineva, s-au bătut, au fost jigniți etc. Elevii nu își notează numele pe foi.

Astăzi vom vorbi despre conflict. Vom căuta soluții pentru rezolvarea sau diminuarea acestora

Se strâng cartonașele și se citesc situațiile. Concluzionând,se scriu pe tablă comportamentele implicate în situațiile

Aduc la cunoștință dacă sunt absenți.Se pregătesc pentru oră.

Elevii notează pe cartonașe

Elevii sunt atenti

Frontal

Individual

Frontal

Cartonașe

Page 3: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE

Desfășurarea propriu-zisă a lecției

30 min

O1

O3

O4

O3

O4

conflictuale : hărțuire verbală, bârfă, excluderea dintr-un grup, bătaie.

Le este prezentată elevilor planșa cu definiția conflictului și soluția diminuării conflictului: construirea de mesaje la peroana I- Mă simt………-Când te………-Pentru că………….- Vreau ca tu să………./Am nevoie ca tu să………

Se alcătuiesc 4 grupe. Fiecare grup se concentreazăasupra unui comportament implicat într-o situație conflictuală, pentru a găsi modalități de rezolvare a conflictului.

Revenind la grupul mare, se noteaza soluțiile.Urmează ca fiecare din cele 4 grupe să numească 2

Elevii sunt atenți

Elevii formează grupele și îndeplinesc cerința

Frontal

În grup

Plansa

Fișe de lucru

Page 4: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE

Asigurarea feed-back-ului

5min

Evaluarea activității

5min

Încheierea actvității

O3O2

membrii care să interpreteze ceea ce le sugerează imaginile, întâi in manieră conflictuală, apoi punând în aplicare modalitățile de reducere a tensiunii.

Concluzii asupra jocului de rol.

Cum v-ați simțit participând la lecția de astăzi?

Cine credeți că merită un zâmbăreț pentru participarea la lecția de astăzi?

Mulțumește elevilor pentru participare.Salutul

Elevii numiți îți exprimă părerea în legătură cu lecția de astăzi.

Elevii primesc zâmbăreți.

Elevii salută

Frontal

Frontal

Planșe cu situații conflictuale

Autocolante cu zâmbăreți

Page 5: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE

Anexa 1

Page 6: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE
Page 7: rezolvarea conflictelor INSPECȚIE