radacina patrata

6
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a VIII –a Titlul lecţiei: Rădăcina pătrată Tipul lecţiei: Lecţie comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: - elevii să cunoască noţiunea de rădăcină pătrată - elevii să conştientizeze şi să înţeleagă că pătratul unui număr raţional pozitiv este întotdeauna pozitiv sau zero - elevii să conştientizeze şi să înţeleagă că rădăcina pătrată dintr-un număr negative nu există. - să extragă rădăcina pătrată din numere raţionale pătrate perfecte. - să-şi însuşească algoritmul de extragere a rădacinii pătrate dintr-un număr natural pătrat per

Upload: galina-popesco

Post on 25-Oct-2015

126 views

Category:

Documents


11 download

TRANSCRIPT

Page 1: radacina patrata

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a VIII –a

Titlul lecţiei: Rădăcina pătrată

Tipul lecţiei: Lecţie comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe

Obiective operaţionale:

- elevii să cunoască noţiunea de rădăcină pătrată

- elevii să conştientizeze şi să înţeleagă că pătratul unui număr raţional pozitiv este întotdeauna pozitiv sau zero

- elevii să conştientizeze şi să înţeleagă că rădăcina pătrată dintr-un număr negative nu există.

- să extragă rădăcina pătrată din numere raţionale pătrate perfecte.

- să-şi însuşească algoritmul de extragere a rădacinii pătrate dintr-un număr natural pătrat per

Page 2: radacina patrata

Evenimentele lecţiei

Activităţile din lecţie desfăşurate pentru realizarea obiectivelorP – profesor, E – elev

Strategie didacticăMetode, materiale,

mijloace

Captarea atenţiei.

Pregătirea clasei pentru lecţie

Profesorul face prezenţa, verifică dacă există cretă, cere elevilor să aibă caietele de temă şi de clasă pe bancă . verifică efectuarea temei pentru acasă calitativ.

Povestirea

Prezentarea de material pentru reactualizarea cunoştinţelor

însuşite anterior

P: a).Calculaţi: 32, (–3)2 , , .

b). Dacă x este număr raţional pozitiv, care din afirmaţiile de mai jos sunt adevărate întotdeauna: . c). care numere raţionale au pătratul 9?E: la tablă rezolvă cerinţele.P: împreună cu elevii ajung la concluzia că Pătratul unui număr raţional este întotdeauna pozitiv sau zero (adică nenengativ).P: scrie pe tablă concluzia, elevii în caiete

Exerciţiu individualConversaţie

frontală

Informarea elevului asupra

obiectivelor urmărite

P: Anunţă titlul lecţiei, elevii scriu titlul în caieteRădăcina pătrată a unui număr raţional pozitiv

Definiţie: Fie a un număr raţional pozitiv . Numărul pozitiv x se numeşte rădăcina pătrată a numărului a dacă x2=a.Notăm rădăcina pătrată a numărului a cu

şi =x înseamnă x2=a şi

P: scrie pe tablă elevii în caieteP: Obs: scrierea nu are sens

ExplicaţiaConversaţie

euristică

Prezentarea de P:Exemple:a).

ExplicaţiaConversaţie

Page 3: radacina patrata

material nou.Dirijarea învăţării

Asigurarea feed-back-ului

b). c).

d).

frontală

Conversaţie euristică

Exerciţiu frontal Demonstraţia

Prezentarea de material nou.

Dirijarea învăţării

Asigurarea reţinerii

Asigurarea feed-back-ului

P: In continuare vom prezenta două metode de extragere a rădăcinii pătrate dintr-un număr natural pătrat perfectMetoda 1.

- descompunem numărul în produse de factori primi- scriem numărul ca putere cu exponentul 2- baza puterii este rădăcina pătrată

exemplu: 144 = =12.Obs. calculul rădăcinii pătrate dintr-un număr natural pătrat perfect poate fi efectuat mai simplu dacă descompunem numărul în produse de pătrate perfecteExemplu: 225= 925; P: propune spre rezolvare

Conversaţie euristică

Exerciţiu frontalDemonstraţia

Prezentarea de material nou.

Dirijarea învăţării

Asigurarea reţinerii

Asigurarea feed-back-ului

Metoda 2 Algoritmul de extragere a rădăcinii pătrateCalculăm rădăcina pătrată din 1024.Parcurgem următoarele etape:I. se desparte numărul în grupe de câte două cifre de la dreapta la stângaII. căutăm numărul cel mai mare al cărui pătrat este mai mic sau egal cu 10. Acesta este 3 şi îl scriem în dreapta sus. Pătratul numărului se aşează sub 10. Efectuăm scăderea. Obţinem 1, primul rest parţial.III. Lângă primul rest parţial coborâm grupa următoare. Obţinem 124. Dublăm cifra 3 a rădăcinii pătrate. Obţinem numărul 6, pe care+l aşezăm sub3.

Conversaţie euristică

ExplicaţiaDemonstraţia

Page 4: radacina patrata

IV. Ignorând ultima cifră a numărului 124 obţinem numărul 12. Împărţim 12 la 6 şi obţinem câtul 2. Aşezăm cifra 2 la dreapta numărului 6. Obţinem 62. Înmulţim 62 cu 2, obţinem 124. Scădem 124 din 124. Obţinem restul 0. Trecem cifra 2 la rădăcina pătrată. Algoritmul se încheie.P: Propune spre rezolvare : ;P: tema pentru acasă problemele: 1,2 pag. 64(mate 2000+6)

Page 5: radacina patrata