project didactic practica pedagogica
DESCRIPTION
Gradinita- proiect jocuriTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA:25.02.2010GRADINIJA: ,,Voinicel"GRUPA: Mare AMEMBRII PROIECTULUI : Sasu Laura GordanaTEMA CENTRALA: ,,Cands cum si de ce se fntampla? "SUBTEMA: ,,Atentia"DENUMIREA ACTIVITAT!!: Jocuri si activitati de dezvoitare personalaMijloc de realizare: Jocuri distractive si de miscare:
- "Jocul mut!"- "Telefonul fara fir”
TIPUL ACTIVITAT!!: predare-consolidare FORMA DE REALIZARE: jocuri de miscare
SCOPULACTIVITAJII:- dezvoltarea atentiei, rapiditatii in reactii, a indemanarii- dezvoltarea fizica generala a copiilor
OBIECTIVE OPERAJIONALE:- sa respecte regulile de joc- sa dea dovada de spirit de observatie- sa fie foarte atenti in timpul activitatii- sa dea dovada de interes pentru activitate manifestat printr-o participare
cat mai activa
METODE SI PROCEDEE:- explicatia- demonstratia- exercitiul
MATERIAL DIDACTIC:- scaunele
.
DURATA: 20-25 minute
Evenim Didactic
Continutul Stintific Strategiile Didactice
Evaluare
Moment Organizator
Desfasurarea activitatii
Desfasurarea activitatii
Evaluarea activitatii
Incheierea activetatii
Se pregatesc cele necesare pentru o buna desfasurare a activitatii.
1.”Telefonul fara fir”Se poate juca in grupuri si mai mici si mai mari,primul sopteste la urechea celui de langa el un cauvant sau o fraza ,al dilea -celui de al trei-lea si asa mai departe.Este mai distractiv daca se mai deformeaza pe parcurs cuvintele.Ultimul trebuie sa spuna cu voce tare ceea ce a auzit!
2.”Jocul mut”
Copiii vor sta pe scaune intr-un semicerc. Si un scaun in fata, acolo va sta seful care va chema un copil si vor face schimb de locuri . Toate acestea intamplanu-se intr-o liniste completa.
Se face prin intrebari: Ce jocuri ne-am jucat noi astazi?V-au placut aceste jocuri?
O sa le mai jucam si alta data.
Se face aprecieri asupra modului de comportare si participarea la joc.
Demonstratie
Explicatia
Exercitiul
Demonstratie
Explicatia
Exercitiul
Frontal
Aprecierea verbala
Frontal
Aprecieri verbale