proiect_poluare 5

6
Proiect de lecție Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic ” N. Oncescu” , anca !ria curriculară: Matematică și științe ale naturii Profesor : Po"escu Tania# Neli $ata : %&.%'.(%)* +lasa : a# #a O-iectul: Biologie Unitatea de învă are: Protecția plantelor și ocrotirea naturii /u-iectul lecției : Poluarea și combaterea ei Ti"ul lecției: "redare de noi cuno0tințe /co"ul : Formarea la elevi a unui comportament ecologic, înţelegând că, ocrotind bunurile naturii, vor avea o viaţă sănătoasă +om"etențe s"eci1ce: !! "denti#carea unor grupe $i specii din regnul Plantae !% &tabilirea relaţiei factori de mediu plante %! 'tili(area de metode $i mi)loace adecvate e*plorării +investigării lu ! -epre(entarea structurii $i funcţiilor sistemelor biologice pe ba(a m .! 'tili(area corectă a terminologiei speci#ce biologiei în diferite sit comunicare .% Pre(entarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare /! 'tili(area în viaţa cotidiană a cunostinţelor de biologie vegetal0 O-iective o"erationale : pe parcursul $i la sfâr$itul activităţii de instrui # capabili: 1! &ă de#nească poluarea 1% &ă cunoască principalele tipuri de poluare 1 &ă preci(e(e cau(ele degradării mediului 1. &ă cunoască măsurile de prevenire și combatere a poluării /trategia didactică : a2 3etode 0i "rocedee : conversația , e*plicația , învăţarea prin lectură b2 3i4loace didactice : manual, plan$e ilustrative c2 5orme de organi6are : frontală, individuală d2 Tim" de des7ă8urare : /3 minute e2 Locul des7ă0urării : sala de clasă 72 3etode de evaluare : prin c4estionare orală 9i-liogra1e: !Floarea 5obran 6 Biologie Manual pentru clasa a 7 a, 8ditura 9eora , %33. %7iorel ;a(ar, Mariana <icolae6;ectia forma de baa a organi(arii proce predare6invatare6evaluare la disciplina biologie, 8ditura =rves, %33> 7iorel ;a(ar ?Metode utili(ate in predarea biologiei, 8ditura =rve .Aoe Partin, "oana &tama ? 8ducatie pentru sanatateC6manual pentru 7" /Prof Dr" =urelia =nto4i6 &a invatam sa traim frumos si sanatosC6 Barlad %33.

Upload: taniapopescu

Post on 02-Nov-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

poluare

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Proiect de lecieUnitatea de nvmnt: Liceul Tehnologic N. Oncescu , Ianca

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii

Profesor : Popescu Tania- Neli

Data : 03.06.2014Clasa : a-V-a

Obiectul: BiologieUnitatea de nvare: Protecia plantelor i ocrotirea naturiiSubiectul leciei : Poluarea i combaterea eiTipul leciei: predare de noi cunotineScopul : Formarea la elevi a unui comportament ecologic, nelegnd c, numai ocrotind bunurile naturii, vor avea o via sntoas.Competene specifice:1.1 Identificarea unor grupe i specii din regnul Plantae

1.2 Stabilirea relaiei factori de mediu plante

2.1 Utilizarea de metode i mijloace adecvate explorrii /investigrii lumii vegetale

3.1 Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor

4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare

4.2 Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare

5.1 Utilizarea n viaa cotidian a cunostinelor de biologie vegetalObiective operationale : pe parcursul i la sfritul activitii de instruire elevii vor fi capabili:O1. S defineasc poluarea .

O2. S cunoasc principalele tipuri de poluare.

O3. S precizeze cauzele degradrii mediului.

O4. S cunoasc msurile de prevenire i combatere a polurii .

Strategia didactic :a) Metode i procedee : conversaia , explicaia , nvarea prin lectur

b) Mijloace didactice : manual, plane ilustrative c) Forme de organizare : frontal, individuald) Timp de desfurare : 50 minute e) Locul desfurrii : sala de clasf) Metode de evaluare : prin chestionare oral .Bibliografie:

1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Viorel Lazar . Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009 4.Zoe Partin, Ioana Stama Educatie pentru sanatate-manual pentru clasele V-VI

5.Prof. Gr.I Aurelia Antohi- Sa invatam sa traim frumos si sanatos- Ed.SFERA Barlad 2004

6.Aurora Mihail,Ghe. Mohan-Biologie- manual pentru clasa a-VIII-a- Ed. ALL, 2000

DESFURAREA LECIEI

ETAPELE LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1.Organizarea clasei .-Notez n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea leciei

-Pregtesc materialul didactic

-anun absenii-i pregtesc crile i caietele

2.Verificarea cunotinelor anterioare .-Prin chestionare oral

- Care este Importana plantelor pentru om ?

Posibile rspunsuri la ntrebrile profesorului: plantele furnizeaz oxigenul necesar realizrii procesului de respiraie, o condiie vital pentru supravieuire

plantele sunt folosite n tratarea bolilor de ctre medicina naturist

plantele produc fructe i semine folosite de om n alimentaie, deci reprezint o veritabil surs de hran

fructele i legumele sunt sursa de energie pentru organismul uman

o mare parte sunt folosite n hrana animalelor

o drumeie n natur ne relaxeaz i ne mprospteaz forele

3. Captarea ateniei .-Prezentarea materialului stimul : roag elevii s observe prezentarea planelor i ncurajeaz elevii s-i exprime prerea despre ce vor studia n aceast lecie.-Observ materialul stimul i ajung la concluzia c n lecia de astzi vom studia poluarea mediului nconjurtor.

4. Anunarea temei i a obiectivelor operaionale .-Anun i scriu pe tabl tema leciei i prezint obiectivele pe care elevii trebuie s le cunoasc la terminarea leciei.-Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele.

5. Prezentarea

optim a coninutului i dirijarea nvrii. Profesorul definete termenul de poluare folosind metoda brainstorming-ului.

POLUAREA este procesul de modificare a factorilor de mediu ( ap, aer, sol) prin impurificarea cu diferite substane toxice care afecteaz viaa plantelor, animalelor i a omului.

Profesorul prezint elevilor principalele tipuri de poluare:

Poluarea poate fi:

natural artificial - apare datorit interveniei omuluiPoluarea natural se datoreaz:

-erupiilor vulcanice

-cutremurelor

-incendiilor spontane

-inundaiilor

-alunecrilor de teren

Poluarea artificial , poate fi de mai multe feluri folosind 2 criterii de clasificare :

1. Dup NATURA poluantului :A. POLUARE FIZIC: - poluare sonor

- poluare radioactiv

- poluare termic

- poluare electromagneticB. POLUARE CHIMIC

C. POLUAREA BIOLOGIC2. Dup MEDIUL n carea cioneaz poluanii, deosebim :

A. Poluarea AERULUI Msuri

B. Poluarea APEI Msuri

C. Poluarea SOLULUI - Msuri

- ascult cu atenie explicaiile profesorului.-ofer rspunsuri, astfel nct s putem defini acest termen

- elevii urmresc prezentarea profesorului i noteaz n caiete informaiile primite, referitoare la clasificarea polurii

6.Fixarea noilor cunotine i realizarea feed-back-ului.- Fiecare elev trebuie s conceap un slogan conform cruia ndeamn la formarea unui comportament ecologic responsabil.- prezint sloganul

7. Evaluarea .Se evalueaz activitatea (ce a plcut, ce nu a fost bine, ce ar mai dori s nvee etc.). discut despre ce ar mai fi vrut s nvee sau dac ceva din comportamentul colegilor nu le place vis-a vis de mediu

Anexa 1

SCHEMA LECIEIDefiniie : POLUAREA este procesul de modificare a factorilor de mediu ( ap, aer, sol) prin impurificarea cu diferite substane toxice care afecteaz viaa plantelor, animalelor i a omului.Principalele tipuri de poluare:

Poluarea poate fi:

natural artificial - apare datorit interveniei omuluiPOLUAREA NATURAL se datoreaz : erupiilor vulcanice, cutremurelor , incendiilor spontane , inundaiilor , alunecrilor de teren

POLUAREA ARTIFICIAL , poate fi de mai multe feluri :

1. Dup NATURA poluantului :A. POLUARE FIZIC: - poluare sonor ( ex. Zgomotele stradale, social, traficul aerian i feroviar)

- poluare radioactiv ( ex. Substane radioactive din industria nuclear )

- poluare termic (ex. Cu lichide fierbini provenite de la turntoriile de oel )

poluare electromagnetic( ex. Telefoanele mobile)B. POLUARE CHIMIC Ex. Pesticide, insecticide, substane petroliere, detergeniC. POLUAREA BIOLOGIC ex. Ageni patogeni i deeuri de origine uman2.Dup MEDIUL n carea cioneaz poluanii, deosebim :

A. Poluarea AERULUI : pulberi i gazele emanate de autoturisme, praf de crbune, de ciment Msuri : montarea filtrelor, vehicule mai puin poluante, plimbri cu bicicleta, plantarea de arboriB. Poluarea APEI : apele reziduale industriale i menajere, reziduuurile petroliere, substanele folosite n agricultur, deeurile aruncate n apele de suprafa Msuri : epurarea apelor reziduale, colectarea deeurilor i reziduurilor i reciclarea lorC. Poluarea SOLULUI : tierile masive de pduri, depozitarea la ntmplare a diferitelor reziduuri, suprapunatul, folosirea n cantiti mari a ngrmintelor chimice sau cele folosite n combaterea buruienilor, bolilor sau duntorilor la plante Msuri : plantarea de arbori, combaterea alunecrilor de teren, ndiguiri, consolidri de maluri, colectarea igienic a deeurilor menajere n pubele, containere amplasate n zone cu puin circulaie i bine acoperite, folosirea judicioas a ngrmintelorSLOGANURI : RECICLEAZ DAC VREI S TRIETI SNTOS ,

STRADA NU ESTE TOMBERONUL TU ,

MEDIUL LAD DE GUNOI ? ATUNCI OAMENI SUNTEM NOI ? ,

SALVEAZ PMNTUL , PLANTEAZ UN COPAC