proiecte baschet1

4
PROIECT DE LECŢIE GIMNAZIU „STEFAN CEL MARE”, c. PELINEI PROFESOR: Turcenco Domnica DATA: CLASA A VI-a NR. ELEVI: FETE- BĂIEŢI- TEME ŞI OBIECTIVE: 1.CONSOLIDAREA DRIBLINGULUI ŞI A PASEI DIN DEPLASARE 2.CONS. PASEI ÎN 3 CU SCHIMB DE LOCURI ŞI ARUNCARE LA COŞ CU DOUĂ MÂINI DE PE LOC 3.JOC 3X3, 4X4 LA UN PANOU LOC DE DESFĂŞURARE: SALA DE SPORT DURATA: 45 de min. MATERIALE FOLOSITE: mingi de baschet,jaloane,fluier OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a.)motrice: să execute corect structura tehnică a driblingului să execute corect pasa, în funcţie de deplasare şi partener b.)cognitive: să explice modul corect de execuţie a driblingului şi a paselor să ştie regulile de execuţie a pasei în trei cu sch. de locuri c.) afective: să manifeste interes pt. perfecţionarea tehnicii individuale să manifeste dorinţă de afirmare să manifeste spirit de disciplină şi spirit de echipă

Upload: ionerhedh-tmdgbdzr

Post on 15-Jan-2016

10 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

PROIECTE BASCHET1

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECTE BASCHET1

PROIECT DE LECŢIE

GIMNAZIU „STEFAN CEL MARE”, c. PELINEI PROFESOR: Turcenco Domnica DATA: CLASA A VI-a NR. ELEVI: FETE- BĂIEŢI-

TEME ŞI OBIECTIVE: 1.CONSOLIDAREA DRIBLINGULUI ŞI A PASEI DIN DEPLASARE 2.CONS. PASEI ÎN 3 CU SCHIMB DE LOCURI ŞI ARUNCARE LA COŞ CU DOUĂ MÂINI DE PE LOC 3.JOC 3X3, 4X4 LA UN PANOU

LOC DE DESFĂŞURARE: SALA DE SPORT DURATA: 45 de min. MATERIALE FOLOSITE: mingi de baschet,jaloane,fluier OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a.)motrice:

să execute corect structura tehnică a driblingului să execute corect pasa, în funcţie de deplasare şi partener

b.)cognitive:

să explice modul corect de execuţie a driblingului şi a paselor să ştie regulile de execuţie a pasei în trei cu sch. de locuri

c.) afective: să manifeste interes pt. perfecţionarea tehnicii individuale să manifeste dorinţă de afirmare să manifeste spirit de disciplină şi spirit de echipă

Page 2: PROIECTE BASCHET1

NR.

CRT.

VERIGILE LECŢIEI

CONŢINUT

DOZARE

FORMAŢII DE LUCRU ŞI INDICAŢII

METODICE

OBS.

1

ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE

ELEVI

-adunarea, alinierea, raportul; -verificarea stării de sănătate şi a echipamentului; -informarea colectivului de elevi asupra temelor lecţiei; -exerciţii pentru captarea atenţiei.

2min 30”

30”

30” 30”

În linie pe un rând

2

PREGATIREA ORGANISMULUI

PENTRU EFORT 7min

-alergare uşoară; -mers; -mers pe vârfuri cu braţele la ceafă; -mers pe partea internă şi externă a labei piciorului; -alergare cu genunchii la piept; -alergare cu pendularea gambei la şezută; -pas săltat; -mers cu exerciţii de respiratie; -pas sărit; -alergare cu pas adăugat; -mers. -alerg. cu paşi adăugaţi

6 min 1L 1l 1L 1l 1l 1l 1L 1l 1l 1l 1L

În coloană câte unul

În diagonală

3

INFLUENŢAREA SELECTIVĂ A

APARATULUI LOCOMOTOR 7min

P.I.-stând depărtat cu braţele pe şolduri: T1-2 –aplecări de cap stânga; T3-4 -aplecări de cap dreapta; T5-6 –aplecări de cap faţă; T7-8 –extensia capului. P.I.-stând depărtat braţele pe lângă corp: -rotări de braţe înainte şi înapoi simultan şi alternativ; P.I.-stând depărtat cu braţele îndoite la nivelul pieptului: T1-2 –extensie cu îndoirea braţelor; T3-4 –extensie cu arcuirea braţelor întinse; P.I.-stând depărtat braţul stâng sus braţul drept pe lângă trunchi. T1-2-extensia braţelor cu arcuire; T3-4 –braţul drept sus, stângul pe lângă corp, extensia de braţe cu arcuire; P.I.-stând depărtat cu braţele la ceafă. T1-2 –răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire; T3-4 –rasucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire. P.I.stând depărtat braţele pe şolduri: T1-2-îndoirea trunchiului spre stânga; T3-4 –îndoirea trunchiului spre dreapta. P.I. –stând depărtat cu braţele pe lângă trunchi: T1 –fandarea piciorului stâng inainte,concomitent cu ducerea

6min

3x4

3 x 8

3 x 8

3 x 8

3 x 8

În coloană de gimnastică câte patru Se vor corecta greşelile corporale

Spatele drept, trag de coate înapoi

Spatele drept, trunchiul execută îndoire, tălpile bine fixate pe podea, genunchii

bine întinşi.

Page 3: PROIECTE BASCHET1

braţelor întinse spre înainte; T2 –revenire în poziţie iniţială; T3 –fandarea piciorului drept, concomiutent cu ducerea braţelor spe înainte; T4 –revenire în poziţie iniţială.

Trunchiul drept,capul sus, privirea înainte,piciorul din napoi este bine întins.

4

VERIGA TEMATICĂ

1.Consolidarea driblingului şi a pasei din deplasare: a. Joc:”Prinde-ţi perechea!” cu dribling cu mingea de baschet b. Joc.”Mâţa”, câte 3 la o minge,cu execuţia driblingului,opririi într-un timp şi a pivotării-pasă c. suveică cu dribling şi pasă cu 2 mâini de la piept la partener d. suveică cu pase din alergare,cu partener-concurs 2.Cons. pasei în trei cu schimb de locuri: - câte 3 la o minge,pe tot terenul,cu finalizare la coş 3. Joc 3x3,4x4 la un panou

4min

4 min

2x

3x

4min

10min

-Pe perechi,cel cu minge urmăreşte pe celălalt în viteză,în timp ce execută

dribling

-joc 2x1,cu respectarea regulilor de paşi,fault,dublu dribling

-5suveici simple,cu câte 6 elevi:dribling până la jumătatea ditanţei-pasă din

alergare-alergare la coada şirului opus -2 suveici duble:pase din deplasare cu 2

mâini de la piept pe o dist. de 15m şi revenire.Câştigă echipa care termină mai

repede.

-câte 3 la o minge, -ocolirea partenerului pe la spate şi

alergare înainte -se schimbă poz. de plecare la fiecare tură

-cu 3 pase obligatorii înainte de ar.la coş -cu respectarea regulilor de paşi,fault şi

dublu dribling

5

REVENIREA ORGANISMULUI DUPĂ

EFORT

-mers de voie; -alergare usoară; -exerciţii pentru respiraţie; -exerciţii de relaxare musculară.

2’

În coloană câte unul.

Page 4: PROIECTE BASCHET1

6

ÎNCHEIEREA ORGANIZATĂ A

LECŢIEI

-captarea atenţiei; -evidenţieri pozitive şi negative; -aprecieri individuale; -recomandări pentru activitetea independentă.

2’ În linie pe un rând.