proiect.de.lectie.lectura (preinsp. grad i)

12
PROIECT DE LECTIE Propunator :inv. Dumitru Cornelia Clasa : I A Scoala : Data: Aria curriculara : Limba si comunicare Disciplina : Limba si literatura romana - LECTURA Unitatea de invatare : Vis de copil Subiectul : POVESTEA IEPURAŞULUI DE PAŞTI, de Monica Moisă Tipul lectiei : dobândire de cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.1 sa înteleaga semnificatia globala a mesajului oral 1.4. sa sesizeze sensul cuvintelor într-un enunt dat 2.1. sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date 3.4. sa citeasca în ritm propriu, corect un text cunoscut 3.5. sa manifeste curiozitate pentru lectura OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul orei elevii trebuie: O1 sa citesca in ritm propriu un scurt text la prima vedere; O2 sa explice in cuvinte proprii termenii nou-intalniti in text; O3 recunoască personajele povestirii, titlul si autorul, O4 povestească, respectând şirul de întâmplări sprijinindu-se de imagini; O5 să ordoneze conform desfăşurării acţiunii imaginile date; O6 să colaboreze cu membrii echipei in vederea rezolvarii unei fişe de evaluare sub formă de cadrane RESURSE: 1. Metode si procedee: lectura explicativa, lectura predictiva, conversatia euristica, exercitiul, jocul didactic Adevarat sau fals?, cadranele.

Upload: dumitru-cornelia

Post on 25-Nov-2015

120 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

Povestea iepurasului de Pasti, de Monica Moisa

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

Propunator :inv. Dumitru CorneliaClasa : I AScoala : Data: Aria curriculara : Limba si comunicare Disciplina : Limba si literatura romana - LECTURAUnitatea de invatare : Vis de copilSubiectul : POVESTEA IEPURAULUI DE PATI, de Monica MoisTipul lectiei : dobndire de cunotine

OBIECTIVE DE REFERINTA :1.1 sa nteleaga semnificatia globala a mesajului oral1.4. sa sesizeze sensul cuvintelor ntr-un enunt dat2.1. sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date3.4. sa citeasca n ritm propriu, corect un text cunoscut3.5. sa manifeste curiozitate pentru lectura

OBIECTIVE OPERATIONALE :La sfarsitul orei elevii trebuie:

O1 sa citesca in ritm propriu un scurt text la prima vedere; O2 sa explice in cuvinte proprii termenii nou-intalniti in text; O3 s recunoasc personajele povestirii, titlul si autorul, O4 s povesteasc, respectnd irul de ntmplri sprijinindu-se de imagini; O5 s ordoneze conform desfurrii aciunii imaginile date; O6 s colaboreze cu membrii echipei in vederea rezolvarii unei fie de evaluare sub form de cadrane

RESURSE:1. Metode si procedee: lectura explicativa, lectura predictiva, conversatia euristica, exercitiul, jocul didactic Adevarat sau fals?, cadranele.2. Resurse materiale:fie de lucru, prezentare ppt a povetii, carioca, imagini inspirate din poveste, iepura de plu, calculator, videoproiector.3. Resurse umane: 23 elevi grupati in 6 echipe de cate 3-4 membri

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

1. Bibliografie : Curriculum National , Programe scolare revizuite : Limba i literatura romn , clasele I-a II-a, Bucuresti-2005 Ioan Serdean Didactica Limbii Romane in scoala primara , Editura Teora Bucuresti , 1998 Metodica predarii Limbii Romane in clasele primare , Editura Aramis , Bucuresti , 2000 www.edu.ro, www. didactic.ro

ANEXA PROIECTImaginile din poveste

IEPURASUL DE PASTI dupa Monica Moisa Primvara a aternut un covor verde cu ppdie, brndue i ghiocei prin toat pdurea dar i n curtea fermei. Iepuraul Codi Alb era nespus de bucuros. opia de la floare la floare i se bucura de tot ce vedea n jur. Albinua Bzz Bzz culegea plin de hrnicie polen de pe o ppdie i din cnd n cnd privea la veselul Codi. Deodat dinspre coteul ginilor se auzi ceart mare, cotcodcit.... zarv mare. Codi Alb i Bzz Bzz s-au apropiat s vad ce se ntmpl.Ce crezi c vzur?...... Un iepura tare colorat trgea dup el un co plin cu ou. Codi privea mirat. Nu mai vzuse niciodat un iepura att de colorat. Deodat, de dup col au aprut cpria Tia i ruca Buca strignd: Hei!! Oprete-te!! Cine eti de furi munca ginilor?Iepuraul colorat se mpiedec de o buturug i rsturn couleul iar oule se rostogolir prin iarb. Cine eti tu? Mai ntrebar o dat cei doi.Iepuraul s-a ridicat i a spus suprat: - Sunt up, Iepuraul de Pati. Mi-e din ce n ce mai greu s adun ou colorate pe care s le dau copiilor n ziua de Pati. Dar oule acestea nu sunt colorate, spuse ruca Buca. nc nu, dar iat ce fac. i scoase din coule pensule i ncepu s coloreze foarte frumosoule pe care cei doi prieteni le adunasera. Ce frumos coloreaz! se minunar ntr-un glas cocoul i puiorul Glbiorul. Bravooo!!! Strig cocoul. Aa ou frumoase n-am vzut niciodat n cuibarul ginilor. Dar ce facem acum cu ele? ntreb nedumerit cpria Tia. .........- Le vom ascunde n jurul casei, ca s le gseasc Mriuca, fetia fermierului.Zis i fcut. Fiecare animal lu cte un ou i porni s-l ascund pe lng cas. Dup ce risipir oule pe ici pe colo n toat curtea, animalele se retraser ateptnd s vad ce se ntmpl.......... Deodat se deschise ua i n prag apru Mriuca, foarte vesela. Imediat apru lng ea i Azorel, celul. Alergnd de colo pn colo, gsi un ou frumos colorat. - Vino s mai cutm! Poate mai gsim i altele, spuse Mriuca.ncepur s caute i rnd pe rnd le gsir pe toate. - Nu credeam niciodat c nite daruri mici pot aduce o bucurie att de mare, spuse emoionat Coco, cocoul pintenog. Se spune ca toi copiii cumini primesc in dar de la iepuraul de Pati ou colorate , dulciuri, iar uneori i jucrii.

DESFURAREA LECIEI

Etapele lecieiOb. Op.Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

I. Moment organizatoric1Verific existenta materialelor la fiecare grupa. Stabileste linistea si ordinea.Elevii se pregtesc pentru lecie. Sunt organizati pe grupe de 3 sau 4 eleviInstructajul verbal

frontal

II. ActualizareaCunotinelor4Se va realiza printr-un exerciiu-joc: Adevarat sau fals?Propunatoarea citeste propozitii referitoare la textele studiate anterior:Iepurele se teme i de umbra lui.Cnd ursul i vede umbra nseamn ca a sosit primvara.Scufia Roie a fost mncat de lup. Capra avea cinci ieziori. Gscanul i-a pierdut papucii.Frumoasa adormit se nepase ntr-un fus Vulpea a fost pclit de urs.Mama vitreg o iubea pe Alb-ca Zpada.Ursul a mncat ieziorii caprei. Fata moului era harnic i cuminte. Cocoul a gsit o pungu cu bani.

Asculta cu atenie i stabilesc valoarea de adevar a afirmatiilor

Jocul didactic

Enunturi referitoare la povestile invatate anterior

frontala

Aprecierea verbala a raspunsurilor elevilor

III.CaptareaAteniei8Reaminteste elevilor titlul ultimului text studiat: Fricosul, de E. GrleanuAntreneaz elevii ntr-o discuie privind eroul povetii.

Prezint elevilor un iepura de plu. Le spune ca acesta nu e fricosul din poveste ci e un iepura cu totul special, despre care vor afla in aceasta ora o poveste minunat.Pentru inceput ns, iepuraul ar vrea s tie daca elevii din clasa I A pot sa creeze ei nii o poveste. El le vine in ajutor cu 5 cuvinte: iepura, gini, ou, culori, Pati

i amintesc de fricosul urechiat care s-a speriat de umbra lui, creznd ca e o artare ciudata cu coarne.

Creeaz oral scurte povesti.Conversatia euristica

Predictia cu termeni dati in avans

Iepura de plu, jetoane cu cele 5 cuvintefrontal

IndividualFrontal

orala

Aprecierea verbala a raspunsurilor a 3-4 elevi

IV.Anunarea temei si a obiectivelor1Anunta titlul lecturii: Povestea iepuraului de Pati, autorul, enunta pe scurt obiectivele ( pe parcursul orei elevii vor asculta povestea, vor da sugestii privind modul cum va continua firul povestii, vor identifica personajele, vor explica cuvintele noi, vor povesti dupa imagini si vor completa o fisa de evaluare)Asculta cu atentie

conversatiaFrontal

V.Dirijarea nvrii18

O1

O3

O2

O5

O4

Se realizeaza prin urmatoarele etape:*Lectura model a invatatorului cu suport vizual.Fiind o lectura predictiva, n punctele cheie ale naraiunii propuntorul va solicita prerea elevilor privind modul cum va continua actiunea din poveste. Se compara predictia cu povestea.Ultimul fragment din poveste este dat elevilor sa-l lectureze individual.

*Conversatia dupa prima citire.Elevii sunt solicitati sa raspunda unor intrebari precum:V-a placut? De ce? Ce anume v-a placut mai mult?Despre cine este vorba in text?Cum se numeste textul? Dar autoarea?Numiti cateva personaje.

*explicarea unor termeni, cu reluarea enunturilor in care apar:Zarv, buturug, pintenog

*povestirea dupa imagini:Fiecare grupa va primi la intmplare cte o imagine din poveste, pe care trebuie sa o fixeze corect in randul celorlalte imagini,respectnd firul epic al povestii.

Dirijeaza elevii sa povesteasc dupa imagini

Emit pareri diverse privind modul cum va continua povestea.

Citesc fragmentul final de pe fise in gnd, apoi un elev citete cu voce tare.

Raspund la ntrebri.

Explica, noteaza termenii pe fisa

Identifica momentul actiunii reprezentat in imagine, fixeaz plansa pe tabla magnetica.3-4 elevi numii vor repovesti textul pe baza imaginilorLectura predictiva

Conversatia

Lecturaexplicativa

Explicatia

Povestirea dupa imagini

Textul-suportPrezentare ppt

Fise cu ultimul fragment din poveste

Plane cu imagini din povesteFrontal

Individual

Frontal Oral

Individual

Frontal

Frontal

Aprecierea verbala a raspunsurilor elevilor

VI.Evaluarea11

O6

Incurajeaza elevii sa fie uniti si sa colaboreze, pentru a putea rezolva mai usor sarcina urmatoare. Imparte postere-cadrane . Afiseaza sarcinile de lucru in format ppt (anexa). Citeste pe rand fiecare sarcina.Afiseaz produsele de grup la tabla.Verifica, face aprecieri.Colaboreaza si rezolva sarcinile, pe masura ce le sunt dezvaluite de invatator.Un reprezentant al fiecarei grupe posteaza produsul grupului si prezinta rezolvareaMetoda cadranelor

Postere Markere

Pe grupeProdusele realizate de elevi.Aprecieri verbale.

VII.Concluzii si aprecieri 1Face aprecieri asupra activitatii elevilor pe parcursul leciei.

Conversaia

Frontal