proiectarea demersului didactic

49
UNIVERSITATEA TEHNICA “GHEORGHE ASACHI” IASI DEPARTAMENTUL PENTRU PREGATIREA PERSONALULUI DIDACTIC PROIECT DIDACTICA SPECIALITATII

Upload: aveiuli

Post on 15-Dec-2014

2.102 views

Category:

Documents


46 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiectarea Demersului Didactic

UNIVERSITATEA TEHNICA “GHEORGHE ASACHI” IASI DEPARTAMENTUL PENTRU PREGATIREA PERSONALULUI DIDACTIC

PROIECT DIDACTICA SPECIALITATII

Page 2: Proiectarea Demersului Didactic

Coordonator,

Cursant,

Lect. dr. ing. Costica NITUCA ARDELEANU D-tru Daniel

IASI – 2008

Page 3: Proiectarea Demersului Didactic

CUPRINS I. Aspecte teoretice privind proiectarea demersului didactic II. Proiectarea demersului didactic (Exemplificari)

a. Studiul programei scolare b. Planificarea calendaristica semestriala c. Proiectarea unei unitati de învatare d. Proiectarea activitatii didactice (a lectiei)

III. Bibliografie

Page 4: Proiectarea Demersului Didactic

I. Aspecte teoretice privind proiectarea demersului didactic

Proiectarea demersului didactic este o activitate desfasurata de profesor menita sa anticipeze etapele si modalitatile de organizare si de desfasurare concreta a procesului instructiv-educativ.

Pentru realizarea unei proiectari didactice corecte, profesorul trebuie sa raspunda la o serie de întrebari: Ce voi face ? Cu ce voi face ? Cum voi face ? Cum voi sti daca ceea ce trebuia facut a fost facut ?

Raspunsul la aceste întrebari reprezinta de fapt, o conturare a etapelor proiectarii activitatii didactice.

Proiectarea demersului didactic pentru o disciplina tehnica sau tehnologica presupune: 1. studiul programei scolare; 2. planificarea calendaristica; 3. proiectarea unitatilor de învatare; 4. proiectarea activitatii didactice (a lectiei).

I. 1. Algoritmul proiectarii didactice

Proiectarea didactica presupune urmatorul algoritm:

1. Stabilirea obiectivelor educationale.

Obiectivele educationale sunt elementele cele mai importante în realizarea proiectarii didactice.Acestea sunt precizate în programele scolare, programe ce sunt caracterizate ca documente oficiale si obligatoriu de parcurs. Profesorii trebuie sa aiba în vedere, în primul rând, obiectivele care circumscriu trunchiului comun, partea obligatorie a programei scolare si care va constitui temeiul realizarii evaluarii nationale (capacitate si bacalaureat). De

Page 5: Proiectarea Demersului Didactic

asemenea, obiectivele trunchiului comun vor contribui la conturarea profilului de formare la sfârsitul învatamântului obligatoriu. Pe de alta parte, în functie de deciziile care se vor lua la nivelul fiecarei clase, cadrele didactice trebuie sa tina cont de obiectivele care contureaza curriculum extins, în cazurile claselor capabile de performanta în anumite domenii, ale unei motivatii superioare pentru aceste discipline.

2. Selectarea si organizarea continuturilor de învatare.

Aceasta etapa consta în selectarea si organizarea continuturilor în concordanta cu obiectivele educationale urmarite. Activitatea instructiv educativa trebuie sa fie centrata pe obiective si nu pe continuturi, continuturile reprezentând o punte de legatura între obiective si elevi. Un rol important în selectarea si organizarea continuturilor îl constituie identificarea unitatilor de învatare. Plecând de la identificarea unitatilor de învatare trebuie delimitat, stabilit si ordonat unitatile structurale (capitole, subcapitole, lectii). De asemenea, trebuie sa se tina seama de subiectele pentru fiecare lectie, prelucrând si ordonând logic notiunile în concordanta cu posibilitatile de asimilare ale elevilor si cerintele demersului educational.

3. Alegerea strategiilor de predare-învatare. Strategiile de predare-învatare privesc modul de organizare si conducere a actului didactic prin concordanta si îmbinarea eficienta a continutului învatarii cu metodelor de învatare, cu mijloacele didactice, cu formele de organizare a procesului instructiv-educativ în vederea atingerii obiectivelor propuse. La alegerea strategiilor didactice trebuie sa se tina cont de specificul disciplinei, de particularitatile de vârsta ale elevilor, precum si de tipul de lectie abordat.

Page 6: Proiectarea Demersului Didactic

4. Stabilirea metodelor si tehnicilor de evaluare. Reprezinta partea finala a demersului de proiectare didactica prin care profesorul va masura eficienta întregului proces instructiv-educativ. Proiectarea demersului evaluativ va avea în vedere momentul în care se realizeaza evaluare (la începutul procesului de predare-învatare, pe parcursul derularii sale sau la sfârsitul demersului), dar si metodele si tehnicile de evaluare. Proiectarea modulului de realizare a evaluarii va avea ca finalitate asigurarea unui feed-back de calitate atât pentru elevi, cât si pentru cadrul didactic, care, pe baza prelucrarii informatiilor obtinute, îsi vor regla modul de desfasurare a demersului didactic. În privinta instrumentelor de evaluare se pun câteva întrebari: Care sunt obiectivele cadru si obiectivele de referinta ale programei scolare, pe care trebuie sa le realizeze elevii ? Care sunt performantele minime, medii si superioare pe care le pot atinge elevii, pentru a demonstra ca au atins aceste obiective ? Care este specificul colectivului de elevi pentru care îmi propun evaluarea ? Când si în ce scop evaluez ? Pentru ce tipuri de evaluare optez ? Cu ce instrumente voi realiza evaluarea ? Cum voi proceda pentru ca fiecare elev sa fie evaluat prin tipuri de probe cât mai variate, astfel încât evaluarea sa fie cât mai obiectiva si relevanta ? Cum voi folosi datele oferite de instrumentele de evaluare administrate, pentru a elimina eventualele blocaje constante în formarea elevilor si pentru a asigura progresul scolar al fiecaruia dintre ei ?

Page 7: Proiectarea Demersului Didactic

Raspunsul la aceste întrebari trebuie sa conduca la evidentierea progresului înregistrat de elevi, atingându-se în aceste fel obiectivele propuse în programa scolara.

I. 2. Studiul programelor scolare Documentele de proiectare didactica sunt documente administrative realizate de catre profesor dupa o lecturare atenta a programei scolare. Programele scolare sunt centrate pe obiective/competente si nu mai trebuie vizata ca o tabla de materii, care sa fie parcursa într-o anumita perioada de timp. În acest sens, profesorul trebuie sa aiba o vedere de ansamblu asupra întregului curriculum alocat unui an de studiu, sa cunoasca programele disciplinelor înrudite pentru o abordare interdisciplinara a anumitor teme si sa personalizeze demersul didactic, tinând seama de specificul elevilor carora li se adreseaza. Lectura programelor scolare trebuie sa scoata în valoare relatiile care exista între obiectivele cadru – obiectivele de referinta - activitatile de învatare - continuturi si modalitatile de evaluare.

I. 3. Planificarea calendaristica orientativa

Planificarea calendaristica este un document scolar administrativ care asociaza elementele programei scolare cu alocarea de timp, considerata optima de catre profesor, pe parcursul unui an scolar. Planificarile calendaristice pot fi: anuale - se întocmesc pe un an de studiu; semestriale - continutul din planificarea anuala se distribuie pe semestre.

Page 8: Proiectarea Demersului Didactic

Pentru realizarea planificarilor calendaristice se recomanda parcurgerea etapelor: 1. identificarea unitatilor de învatare; 2. stabilirea succesiunii de parcurgere a unitatilor de învatare; 3. asocierea obiective de referinta - continuturi respectiv, competente specifice - continuturi; 4. alocarea timpului necesar parcurgerii fiecarei unitati de învatare. Planificarile calendaristice pot fi realizate pornind de la urmatoare rubricatie:

Unitatea scolara____________________ Profesor__________________________ Disciplina_________________________

Clasa______Nr. ore/saptamâna_______ Programa scolara___________________

Anul scolar___________

Planificare calendaristica

Semestrul I, II

Unitatea de

invatare

Obiective de referinta/

Competente specifice

Continuturi

Nr.de

ore

Sapt.

Obs.

1 2 3 4 5 6

Page 9: Proiectarea Demersului Didactic

I. 4. Proiectarea unitatii de învatare O unitate de învatare constituie o structura didactica deschisa si flexibila ce prezinta urmatoarele caracteristici: determina formarea la elevi a unui comportament specific, generat prin integrarea unor obiective de /competente specifice; este unitara din punct de vedere tematic; se desfasoara în mod sistematic si continuu pe o perioada de timp; se finalizeaza prin evaluare [30]. În vederea proiectarii unitatii de învatare, profesorul trebuie sa identifice elementele necesare demersului didactic. Pentru aceasta, se vor parcurge urmatoarele etape: 1. identificarea obiectivelor/competentelor, (În ce scop voi face ?); 2. selectarea continuturilor, (Ce voi face ?); 3. analiza resurselor sau a strategiilor didactice: metode de predare-învatare, mijloace didactice, locul de desfasurare a activitatii didactice, formele de organizare si desfasurare a activitatii didactice, timp, (Cu ce voi face ?); 4. determinarea activitatilor de învatare, (Cum voi face ?); 5. stabilirea instrumentelor de evaluare, (Cât s-a realizat).

Page 10: Proiectarea Demersului Didactic

Proiectul unei unitati de învatare poate fi realizat pornind de la urmatoare rubricatie; Unitatea scolara____________________

Profesor__________________________ Disciplina_________________________

Clasa______Nr. ore/saptamâna_______ Programa scolara___________________ Anul scolar__________

Proiectul unitatii de învatare

Unitatea de învatare________________________________________ Numarul de ore alocate_______

Continuturi

Obiective de

referinta/ Competente

Specifice

Activitati de

invatare

Resurse

Evaluare

1 2 3 4 5

Page 11: Proiectarea Demersului Didactic

I. 5. Proiectarea lectiei

Proiectarea unei lectii este operatia de identificare a secventelor instructionale ce se deruleaza în cadrul unui timp determinat, de obicei, o ora scolara. Proiectarea lectiei presupune parcurgerea unor etape: 1. Formularea clara a obiectivelor operationale. Obiectivele operationale indica efectele observabile la sfârsitul lectiei. Pentru a fi atinse, obiectivele de referinta/competentele specifice din programa scolara, acestea sunt transpuse, la nivelul lectiei, în obiective operationale a caror caracteristici sunt prezentate în cele ce urmeaza:

se exprima în functie de elev/clasa de elevi; indica o modificare concreta de comportament; descriu efecte observabile; precizeaza conditii în care se manifesta comportamentul; pot preciza nivelul realizarii. 2. Selectarea si analiza continuturilor. Întrucât cantitatea de informatii este extrem de mare, exista tentatia de a supraîncarca programul elevului prin introducerea a cât mai multe notiuni din cât mai multe domenii. În consecinta, profesorul are sarcina de a selecta si de a analiza din multitudinea de informatii pe cele utile elevului astfel încât sa atinga obiectivele/competentele prevazute în programa scolara. De asemenea, tot în sarcina profesorului cade si estimarea capacitatii fizice si intelectuale a clasei la care preda. Asadar, trebuie estimat nivelul de pregatire, interesul învatarii, ritmul

Page 12: Proiectarea Demersului Didactic

de munca al elevilor, precum si capacitatea necesara trecerii la un nivel superior de învatare a acestora. Predarea unei discipline tehnice impune parcurgerea în conformitate cu modelul stiintific, precum si respectarea logicii didactice. Notiunile de specialitate vor fi astfel restructurate si adaptate vârstei elevilor încât sa poata fi usor întelese si asimilate. Analiza continutului activitatii de învatare presupune: identificarea continuturilor cu obiectivele de referinta/competentele specifice din programa scolara; divizarea si organizarea continutului; stabilirea ordinii de parcurgere a elementelor de continut; stabilirea relatiilor dintre elementele de continut. 3. Analiza resurselor. Aceasta presupune: a) analiza a resurselor umane: particularitatile elevilor (nivelul de cunostinte, motivatia învatarii, ritmul de învatare); competentele cadrului didactic (competente de baza ale cadrului didactic, competentele în, psihopedagogice si metodice precum si competentele psihorelationale). b) analiza a resurselor materiale: mijloace de învatamânt; mediul de instruire; timpul aferent desfasurarii lectiei.

Page 13: Proiectarea Demersului Didactic

4. Adoptarea strategiei didactice. În scopul atingerii obiectivelor operationale fixate, actul educational prevede o strategie didactica reprezentata printr-un ansamblu de metode, mijloace si forme de organizare a clasei de elevi. Alegerea acestor strategii se face în functie de: obiectivele operationale; natura continutului; particularitatile elevilor; competentele cadrului didactic; conditii materiale din dotare; timp disponibil. 5. Evaluarea instrumentelor si probelor de evaluare. Instrumentele de evaluare sunt concepute la începutul activitatii didactice (lectiei) si servesc la masurarea atingerii obiectivelor operationale. Evaluarea trebuie sa fie centrata pe unitatea de învatare, sa fie în raport cu obiectivele prevazute în programa scolara si sa evidentieze progresul înregistrat de elev în raport cu sine însusi. Pentru proiectarea unei lectii, profesorul va elabora un proiect de lectie a carui structura este prezentat în cele ce urmeaza:

Page 14: Proiectarea Demersului Didactic

A. Date generale de identificare Unitatea scolara____________________

Profesor__________________________ Disciplina_________________________

Clasa ______ Nr. ore/saptamâna______ Programa scolara___________________

Anul scolar__________

Proiect de lectie Unitatea de învatare:___________________________________

Lectia: ______________________________________________________

Tipul lectiei: _________________________________________________ Durata lectiei: _____________ Locul de desfasurare: _______________________________

Competenta specifica: _________________________________

Obiective operationale. La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili: O 1. ________________________________________________________

O 2. ________________________________________________________ : O n. ________________________________________________________

Continutul activitatii de instruire

Cod Arii de continut Sub-arii de continut

C1

C2

:

Cn

Page 15: Proiectarea Demersului Didactic

Diagrama obiective-continuturi

Obiective/ Continuturi

C1

C2

Cn

O1

O2

On

Metode si procedee de instruire________________________________

Mijloace de învatamânt:

Cod Denumirea resurselor materiale

B.Continutul stiintific al lectiei _______________________________________________________________ _______________________________________________________________

Bibliografie [1]

_____________________________________________________________________

Page 16: Proiectarea Demersului Didactic

C. Desfasurarea lectiei

Evenimentel

e

i nstruirii

Continut/

Obiective

T

i

m

p

Activitate

a

profesoru

lui

Activitate

a elevului

Strategie didactica

Evalua

re

Metode

de

invatama

nt

Mijloace

de

invatama

nt

For

me

de

org

aniz

are

a

acti

vita

tii

1 2 3 4 5 6 7 8

Page 17: Proiectarea Demersului Didactic

D. Evaluarea cunostintelor

1. Forma de evaluare - proba de evaluare propriu-zisa stabilirea tipului de test;

identificarea obiectivelor;

selectarea continuturilor ce urmeaza a fi evaluate;

construirea itemilor.

2. Diagrama obiective/itemi; 3. Etalonul de rezolvare si punctajul pentru fiecare item (baremul

de notare).

Cunostintele dobândite de elevi pot fi evaluate prin diverse metode. Este indicat ca la întocmirea probelor de evaluare sa se tina cont pe cât posibil de cerintele enumerate mai sus, astfel încât procesul de evaluare sa duca la culegerea unor informatii cât mai utile în vederea luarii unor decizii ulterioare.

Page 18: Proiectarea Demersului Didactic

II. Proiectarea demersului didactic

II. 1. Programa scolara

ELECTRICITATE

Clasa a IX-a

Scoala de Arte si Meserii

CURRICULUM DE DEZVOLTARE LOCALA

Specializarea: Lucrator in electrotehnica

AUTOR: prof. ing. Ardeleanu D-tru Daniel

Page 19: Proiectarea Demersului Didactic

NOTA DE PREZENTARE

In cadrul Curriculum-ului de Dezvoltare Locala a fost

elaborata programa la modulul teoretic pentru „Cultura de

specialitate” la clasa a IX-a, Scoala de Arte si Meserii,

nivelul 1 de calificare, cu denumirea „Electricitate”.

Modulul este conceput sub forma de optional ca

disciplina noua, a carei programa nu cuprinde unitati de

competenta si continuturi tematice din cadrul celorlalte

programe de trunchi comun si uemeaza a fi parcurs intr-un

an de studiu. Programa fiind elaborata dupa modelul celor

de trunchi comun, conform OMECT nr.4664/31.03.2003.

Continuturile tematice au o structura axata atat pe

caracterul informativ cat si pe cel aplicativ si experimental,

permitand elevilor sa-si poata dezvolta dezvolta, cat mai

mult cu putinta, viziunea asupra complexitatii problemelor

din domeniul electric si tehnic in general. Prin parcurgerea

programei acestui modul se urmareste dobandirea

competentelor descrise in Standardele de Pregatire

Profesionala, documente ce stau la baza Sistemului National

de Calificari Profesionale.

Unitatile de competenta si continuturile tematice a

acestei programe sunt capitole, respectiv teme independente

care nu sunt studiate in cadrul celorlalte module de trunchi

comun, fiind elaborate numai dupa modelul acestora.

Continutul tematic are drept scop insusirea cunostintelor

asupra electricitatii si a aplicatiilor practice ale acesteia,

aratandu-se ce este electricitatea, cum se produce, cum se

Page 20: Proiectarea Demersului Didactic

transporta si cum poate fi folosita in diferite scopuri casnice

si industriale. Se prezinta elementele componente ale

instalatiilor electrice, materialele folosite pentru constructia

lor, conditiile pe care trebuie se le indeplineasca,

modalitatile de intretinere si reparare a instalatiilor,

indicandu-se masurile de protectie sau de siguranta de care

trebuie sa se tina seama in diferite situatii problema.

Parcurgerea modulului ofera elevilor posibilitatea

sa-si insuseasca mai bine necesitatea identificarii

problemelor simple, alcatuirea si aplicarea unui plan de

rezolvare a problemelor simple, verificarea rezultatelor

obtinute in urma aplicarii planului de rezolvare, astfel incat,

in final, toate acestea sa conduca spre rezolvarea anumitor

situatii problema intalnite in practica, avand posibilitatea

familiarizarii cu diverse rezolvari de probleme.

Numarul total de ore alocat modulului fiind

repartizat dupa cum urmeaza:

- teorie =64 ore (2 ore/saptamanaX32saptamani);

Timpul alocat pentru studiul disciplinei este de

doua ore pe saptamana, pe care profesorul le poate planifica

in ore de predare-invatare, ore de aplicatii si experimente

sau ore de recapitulare si evaluare.

Profesorul inginer are posibilitatea de a decide

asupra numarului de ore alocat fiecarei teme, in functie de

dificultatea acesteia, de nivelul de cunostinte anterioare ale

elevilor, de compatibilitatea materialului didactic si de

ritmul de invatare si de formare a deprinderilor specific

grupului instruit.

Page 21: Proiectarea Demersului Didactic

COMPETENTE SPECIFICE SI CONTINUTURI

COMPETENTE

SPECIFICE

CONTINUTURI

Identifica

probleme simple

Generalitati privind

electricitatea:

- materia si structura ei;

- explicarea fenomenului;

- tipuri de campuri electrice si

magnetice;

- modalitati de producere a

electricitatii;

- clasificarea centralelor electrice;

- principalele marimi electrice si

unitatile de masura ale acestora;

- procesele care se intalnesc in

circuitele electrice;

- caracteristicile instalatiilor electrice

de lumina si forta;

Utilizarile energiei electrice:

- probleme generale ale instalatiilor

electrice;

marimi si unitati fotometrice.

Alcatuieste si

aplica un plan de

Aplicatii cu caracter practic si

experimental:

- realizarea practica a instalatiilor

si circuitelor electric

- alegerea materialelor optime

functionarii si sigurantei in

exploatare;

- analiza constructiva si

functionala a diferitelor tipuri

Page 22: Proiectarea Demersului Didactic

rezolvare a unei

probleme simple

de aparate electrice din

structura unei instalatii sau

circuit electric;

- studiul instalatiilor electrice de

iluminat si forta din

gospodariile proprii;

Utilizarile energiei electrice:

- surse electrice de lumina;

- corpuri de iluminat;

- transformatoare si masini

electrice;

studiul domeniilor de utilizare a

energiei electrice la diversi

consumatori casnici si industriali.

Verifica rezultatele

obtinute in urma

aplicarii planului de

rezolvare a unei

probleme simple

- identificarea tipurilor de defecte

care apar intr-o instalatie

electrica si a cauzelor;

- conditiile pe care trebuie sa le

indeplineasca instalatiile

electrice;

- instructiuniprivind utilizarea,

intretinerea si repararea

instalatiilor electrice de iluminat

si forta;

- instructiuni privind utilizarea,

intretinerea si repararea

aparatelor electrice din structura

unei instalatii electrice;

- masuri de protectia muncii;

masuri de prim ajutor la electrocutare.

Page 23: Proiectarea Demersului Didactic

VALORI SI ATITUDINI

Adaptarea la cerintele pietei muncii si la dinamica

evolutiei tehnologice

Responsabilitatea pentru asigurarea calitatii

produselor/serviciilor

Manifestarea simtului estetic în design-ul industrial

Manifestarea gândirii critice si creative în domeniul

tehnic

Constientizarea importantei standardizarii în

domeniul tehnic

SUGESTII METODOLOGICE

Intre competente si continuturi exista o relatie biunivoca,

competentele determina continuturile tematice iar parcurgerea

acestora asigura dobandirea de catre elevi a competentelor dorite.

Activitatea de invatare/instruire utilizata de cadrul

didactic va avea un caracter activ, interactiv si centrat pe elev, cu

pondere sporita pe activitatea de invatare si nu pe cea de predare.

Metodele recomandate pentru atingerea obiectivelor sunt:

- explorative (vizite de documentare, observarea independenta,

studiul de caz, problematizarea);

- expozitive (explicatia, descrierea, exemplificarea);

- metode bazate pe actiune (efectuarea de lucrari practice, jocul

de rol, simularea)

Continuturile programei modulului „Electricitate” trebuie sa

fie abordate intr-o maniera diferentiata, tinand cont de

particularitatile colectivului cu care se lucreaza si de nivelul de

cunostinte anterioare ale acestuia.

Page 24: Proiectarea Demersului Didactic

Pentru asigurarea unei logici a intelegerii si invatarii, se

vor parcurge continuturile in urmatoarea ordine:

Cunostinte generale despre electricitate

- Ce este electricitatea;

- Campuri electrice, magnetice si electromagnetice;

- Cum se produce electricitatea. Surse electrice; - Marimi electrice principale si unitati de masura;

- Curentul continuu si curentul alternativ;

- Scheme de legaturi electrice;

- Scurtcircuitul electric;

- Efectele curentului electric;

- Cum se transporta energia electrica.

Instalatii electrice la consumator

- Generalitati;

- Bransamentul;

- Descrierea instalatiei electrice. Parti componente;

- Materiale folosite in instalatiile electrice;

- Diferite tipuri de instalatii electrice;

- Masuri de protectie impotriva tensiunilor de atingere;

- Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca instalatiile

electrice.

Aplicatiile electricitatii

- Generalitati;

- Aplicatiile efectului termic;

- Aplicatiile efectului magnetic;

- Aplicatiile efectului chimic;

- Utilizarile energiei electrice:

- marimi si unitati fotometrice

- surse electrice de lumina

- corpuri de iluminat

Page 25: Proiectarea Demersului Didactic

MATERIALE NECESARE

Folii pentru retroproiector, planse didactice,

modele, cataloage de componente sau extrase de catalog,

fise de activitate independenta, îndrumar de laborator,

manuale de utilizare, colectii de componente si dispozitive

electronice, platforme de lucru/module experimentale,

osciloscop cu doua spoturi, multimetre, generatoare de

semnal, surse de c.c., elemente de conectica.

II. 2. Planificarea calendaristica semestriala Unitatea scolara: Grup Scolar Industrial „Nicolae Iorga” Negresti, jud. Vaslui Disciplina: Electricitate (C.D.L.) Profesor: ing. Ardeleanu D-tru Daniel Clasa: a IX – a. Nr.ore/saptamâna: 2 ore Specializarea: Electrotehnica

Programa scolara: nr. Anul scolar 2007 / 2008

Planificare calendaristica

30 sapamani X 2 ore/sapt = 60 ore

Page 26: Proiectarea Demersului Didactic

Unita

tea

de

invata

re

Obie

ctive d

e

refe

rinta

/ Com

pete

nte

sp

ecifice

Contin

utu

ri

Nr.

de

ore

Sapt.

O

bs.

1

2

3

4

5

6

Rezo

lvare

de

prob

lem

e

Identifica

pro

ble

me

simp

le

A

lcatuieste si

aplica u

n p

lan d

e

rezolv

are a unei

pro

ble

me sim

ple

Gen

eralita

ti

1. C

e este electricitatea;

2. C

am

puri

electrice,m

agnetice

si

electrom

agnetice;

3. C

um

se

pro

duce

electricitatea.

Surse electrice;

4. M

arimi

electrice

prin

cip

ale

si

unitati d

e masu

ra;

5. C

ure

ntu

l co

ntin

uu

si cure

ntu

l

altern

ative;

6. S

chem

e de le

gatu

ri electrice;

7. S

curtc

ircuitu

l electric;

8. E

fectele c

ure

ntu

lui e

lectric;

9. C

um

se

transp

orta

energ

ia

electrica

Insta

latii e

lectr

ice la

con

sum

ato

r

Gen

era

litati;

1. B

ransa

mentu

l;

2. D

escrierea

insta

latie

i electrice.

Parti co

mp

onente;

3. M

ateriale

folo

site in

in

stalatiile

electrice;

4. D

iferite tip

uri

de

insta

latii

electrice;

22

2

1 3 4 4 4

1

1

2

16

1

1 2 8

S1

S2

S3

S4

-5

S6

-7

S1

0-1

1

S1

2

S1

2

S1

3

S1

4

S1

4

S1

5

S1

6-1

9

S2

0

Sapta

m

ana: 8

,9,

pra

ctica

com

asa

ta

Page 27: Proiectarea Demersului Didactic

5. M

asuri

de

pro

tectie im

potriv

a

tensiu

nii

6. C

ond

itiile pe

care treb

uie

sa le

indep

lineasca in

stalatiile electrice;

2

S2

1

Verifica

rezultate

le

obtin

ute in

urm

a

aplica

rii pla

nu

lui

de rezo

lvare a

unei p

rob

lem

e

simp

le

Ap

licatiile e

lectr

icitatii

Gen

era

litati;

1. A

plicatiile e

fectulu

i termic

;

2. A

plicatiile e

fectulu

i magnetic;

3. A

plicatiile e

fectulu

i chim

ic;

4. U

tilizarile energ

iei e

lectrice

m

arim

i si unitati fo

tom

etrice;

su

rse electrice d

e lum

ina;

co

rpuri d

e ilum

inat

22

1

3

3

3

4

4

4

S2

2

S2

2-2

3

S2

4-2

5

S2

5-2

6

S2

7-2

8

S2

8-3

1

S3

1-3

3

Sapta

m

ana: 3

2,3

3

pra

ctica

com

asa

ta

Recap

itul

are:

sem

estr

ial

a si fin

ala

In

stala

tii elec

trice

la

con

sum

ato

r

Ap

licatiile e

lectr

icitatii

4

S3

4-3

5

Page 28: Proiectarea Demersului Didactic

II. 3. Proiectarea unitatii de învatare Unitatea scolara: : Grup Scolar Industrial „Nicolae Iorga”

Negresti, jud. Vaslui Disciplina: Electricitate (C.D.L.)

Profesor: ing. Ardeleanu D-tru Daniel

Clasa: a IX – a. Nr.ore/saptamâna: 2 ore

Specializarea: Lucrator in electrotehnica

Programa scolara: nr.

Anul scolar 2007 / 2008

Proiectul unitatii de învatare Unitatea de învatare: Rezolvarea de peobleme

Numarul de ore alocate: 56 ore

Page 29: Proiectarea Demersului Didactic

Contin

utu

ri

Ob

iective

de

referin

ta/

Co

mp

etent

e

Sp

ecifice

Activ

itati de in

vata

re

Resu

rse

Evalu

are

1

2

3

4

5

Gen

era

litati

1. C

e sete electricitatea;

2. C

am

puri electrice,

magnetice si

electrom

agnetice;

3. C

um

se pro

duce

electricitatea.

Surse electrice;

4. M

arimi e

lectrice prin

cip

ale

si un

itati de m

asura;

5. C

ure

ntu

l contin

uu si

cure

ntu

l altern

ativ

;

6. S

chem

e de le

gatu

ri

electrice;

7. S

curtc

ircuitu

l electric;

8. E

fectele c

ure

ntu

lui e

lectric;

9. C

um

se transp

orta en

ergia

electrica.

CS

1

CS

2

CS

3

Cunostin

te genera

le desp

re

electricitate;

Exp

licarea fe

no

menelo

r de

pro

ducere a electric

itatii;

Caractrizarea ca

mp

ulu

i

electric: d

efin

ire, marim

i

caracteristice;

Caractrizarea ca

mp

ulu

i

magnetic

: defin

ire, marim

i

caracteristice;

Caractrizarea ca

mp

ulu

i

electrom

agnetic

: defin

ire,

marim

i caracteristice;

Clasificarea su

rselor

electrice (idea

le si reale

):

- generato

are de cu

rrent;

- generato

are de te

nsiu

ne;

Pro

ducerea electric

itatii

prin

transfo

rmarea

diferite

lor fo

rme d

e energ

ie

(chim

ica, mec

anica);

Cen

trale electrice

:

clasificare, co

nstru

ctie,

Fo

lii pentru

retrop

roiecto

r;

Retro

pro

iector;

Man

uale;

Tab

la;

Mark

ere

Ob

servarea

cure

nta;

Intreb

ari

ora

le

Page 30: Proiectarea Demersului Didactic

functio

nare;

Defin

irea si caracterizarea

marim

ilor e

lectrice:

(cantitatea d

e electricitate,

cure

ntu

l electric,

cond

uctib

ilitatea si

rezistenta electrica,

Pote

ntia

lul e

lectric, legatu

ra

din

tre tensiu

ne, cu

rrent si

rezistenta, cad

erea de

tensiu

ne, p

uterea e

lectrica,

energ

ia electrica.

Cure

ntu

l contu

nuu: d

efin

itie,

mo

d d

e pro

ducere;

Tip

uri d

e curre

nt a

lternativ

.

Gen

erarea cu

rentu

lui

altern

ativ;

Legarea in

serie, parale

l si

deriv

atie a com

po

nente

lor

unui c

ircuit e

lectric

Defin

itia si pro

duce

rea

scurtc

ircuitu

lui e

lectric;

Efectu

l term

ic; efectu

l

chim

ic; efectu

l magnetic;

Tra

nsfo

rmato

are electrice;

Lin

ii electrice d

e transp

ort si

distrib

utie.

Page 31: Proiectarea Demersului Didactic

Insta

latii e

lectr

ice la

co

nsu

ma

tor

Gen

era

litati;

1. B

ransa

mentu

l;

2. D

escrierea

insta

latiei

electrice.Parti

com

po

nente;

3. M

ateriale

folo

site in

insta

latiile electrice;

4. D

iferite tip

uri

de

insta

latii elec

trice;

5. M

asuri

de

pro

tectie

impotriv

a tensiu

nii

6. C

ond

itiile p

e ca

re

trebuie

sa le

indep

lineasca

insta

latiile electrice

D

efinirea

notiu

nilo

r de:

retea electrica,

insta

latie

electrica, circ

uit

electric,

consu

mm

ato

r electric,

recepto

r electric;

Descrie

rea unei

insta

latie

i

electrice. Parti co

mpo

nente.

Tab

louri d

e distrib

utie;

Circ

uite d

e lum

ina;

Circ

uite d

e forta;

Materia

le electroizo

lante;

Cond

ucto

are elec

trice

(isolate, n

eizo

late);

Ale

gerea

cond

ucto

arelo

r

pen

tru in

stalatiile in

terioare;

Tub

uri p

rotecto

are;

Izolato

are;

Retele

de

distrib

utie

:

descrie

rea ele

mnte

lor

structu

rale

(stalp

i, ap

arate,

tablo

uri

de

distrib

utie,

conto

are, mate

riale);

Insta

latii de lu

min

a;

Insta

latii pentru

circ

uite

casnice;

Pro

tectia

prin

le

garea

la

pam

ant;

Pro

tectia prin

legarea la n

ul;

Pla

nse;

Stan

d cu

lucrari d

e

laborato

r

Recep

toare

de

lum

ina

si d

e

forta

Tab

louri

de

distrib

utie

Cond

ucto

are

electrice

Fo

lii pentru

retrop

roiecto

r;

Retro

pro

iector;

Man

uale;

Tab

la;

Mark

ere

Ob

servarea

cure

nta;

Intreb

ari

ora

le

Lu

crari

scrise

Activ

itati

practice d

e

labo

rator

Page 32: Proiectarea Demersului Didactic

Fo

losirea d

e tensiu

ni

nep

eric

ulo

ase

Ap

licatiile

elec

tricita

tii

Gen

era

litati;

1. A

plicatiile e

fectulu

i

termic;

2. A

plicatiile e

fectulu

i

magnetic;

3. A

plicatiile e

fectulu

i

chim

ic;

4. U

tilizarile energ

iei

electrice

m

arim

i si unitati

foto

metrice;

su

rse elec

trice de

lum

ina;

co

rpuri d

e ilum

inat

L

am

pa

electrica

cu

inca

ndescen

ta;

Lam

pi

fluoresce

nte

tub

ulare;

Lam

pi

electrice

cu

vap

ori

de m

erc

ur d

e mare p

resiune

si joasa p

resiune;

Aparate

electro

tehnice

:

clasificare,

constru

ctie,

utilizare;

Casificarea

masin

ilor

electrice;

Reg

imurile

de

functio

nare

ale masin

ilor e

lectrice;

Ele

mente g

alv

anice;

Acum

ula

toare e

lectrice;

Prin

cip

ale

le m

arimi

foto

metrice

si unitatilo

r lo

r

de

masu

ra: (flu

xul

lum

inos,

inte

nsitatea

lum

inoasa,

ilum

inarea

si le

gile

ei,

excita

nta

lum

inoasa,

lum

inanta,

cantitatea

de

lum

ina,

exp

unerea

lum

inoasa)

Pla

nse;

Stan

d cu

lucrari d

e

labo

rator

Fo

lii pentru

retrop

roiecto

r;

Retro

pro

iector;

Man

uale;

Tab

la;

Mark

ere

Ob

servarea

cure

nta;

Intreb

ari

ora

le

Lu

crari

scrise

Activ

itati

practice d

e

labo

rator

Page 33: Proiectarea Demersului Didactic

II. 4. Proiectul de lectie A. Date generale de identificare Unitatea scolara: Grup Scolar Industrial „Nicolae Iorga” Negresti, jud. Vaslui Disciplina: Electricitate (C.D.L.) Profesor: ing. Ardeleanu D-tru Daniel Clasa: a IX –a

Programa scolara: nr. C.D.L Nr.ore pe saptamâna: 2 ore Anul scolar 2007 / 2008

Proiect de lectie

Unitatea de învatare: Rezolvarea de probleme

Lectia: Lampi electrice cu incandescenta

Tipul lectiei: Comunicare de noi cunostinte

Durata lectiei: 50 minute

Locul de desfasurare: Laboratorul de electronica

Competenta specifica: CS 3

Continutul activitatilor de instruire:

Page 34: Proiectarea Demersului Didactic

Cod Arii de continut Sub-arii de continut

C1 Clasificare

Definitie. Emisia de lumina

Lampa cu incandescenta

normala si cu ciclu

regenerativ de iod

Parametrii caracteristici

C2

Elemente

constructive.

Principiu de

functionare.

Rolul functional al

elementelor componente

Reactii si fenomene

chimice si fizice

C3

Analiza

comparative a

lampilor cu

incandescenta

Fiabilitatea lampilor cu

incandescenta

Avantajele si

dezavantajele lampilor cu

incandescenta

Obiectivele operationale: La sfârsitul lectiei elevii vor fi

capabili:

O 1. Sa explice emisia de lumina la lampile cu incandescenta;

O 2. Sa clasifice lampile cu incandescenta;

O 3.Sa defineasca parametrii fotometrici ai lampilor cu

incandescenta;

O 4. Sa cunoasca elementele constructive ale lampilor cu

incandescenta;

O 5. Sa explice functionarea lampilor cu incandescenta;

O 6. Sa explice avantajele si dezavantajele lampilor cu

incandescenta;

Page 35: Proiectarea Demersului Didactic

Diagrama obiective-continut:

Obiective/Continut C1 C2 C3

O1 X

O2 X

O3 X

O4 X

O5 X

O6 X

Metode si procedee de instruire: Conversatia, explicatia,

demonstratia, exercitiul.

Mijloace de învatamânt de uz general: Flipchart (FC),

markere (MK), tabla ecologica (TE), pixuri, creioane colorate,

caiete de notite.

Mijloace de învatamânt specifice:

Cod Denumirea resursei materiale

M Manual de specialitate

R Retroproiector

W Filament de Wolfram

Ln Lampi cu incandescenta normale

Lci

Lampi cu incandescenta cu ciclu

regenerative de iod

Evaluare: Observare curenta; Evaluare orala; Evaluare

scrisa.

Page 36: Proiectarea Demersului Didactic

B Continutul stiintific al lectiei

C 1: Clasificare. Emisia de lumina.

Emisia de lumina a acestor izvoare se datoreste

aducerii la incandescenta a unui filament metallic parcurs de

current.

Ca element de circuit, lampa cu incandescenta este un

rezitor neliniar, inertial, cu o caracteristica dinamica volt-amper

simetrica.

Se disting doua tipuri de lampi electrice cu

incandescenta:

- lampi incandescente normale;

- lampi incandescente cu ciclu regenerative de iod.

Parametrii fotometrici.

- randamentul optic; este raportul dintre fluxul energetic

emis in domeniul vizibil al

spectrului si fluxul total al sursei;

- efectul vizual util; se defineste ca fiind raportul dintre

fluxul luminos estimate in wati

luminosi si fluxul energetic

corezpunzator domeniul vizibil al

spectrului;

- eficacitatea luminoasa a sursei; reprezinta raportul

dintre fluxul luminos exprimat

in lumeni si fluxul

energetic al sursei.

Pentru o sursa reala, indifferent de legea dupa care

functioneaza, eficacitatea luminoasa se defineste ca raportul

dintre fluxul luminos si puterea totala Pa absorbita de retea:

Unde, Pa = Pe + DP, cu

Pe-puterea efectiva a sursei;

Page 37: Proiectarea Demersului Didactic

DP-pierderi de putere pe elementele conexe de circuit

(startere, balasturi, etc.)

C 2: Elemente constructive.Principiul de functionare.

Din punct de vedere constructive, lampa cu incandescenta

prezinta trei parti principale:

1- Balonul de sticla; care poate avea forme diferite(in

functie de destinatia lampii) si se realizeaza din sticla clara,

mata (cu asperitati de natura chimica sau mecanica), laptoasa (cu

suspensii din oxizi de thoriu, fosfor), opala (cu incluziuni de ipsos,

talc, oxizi de plumb) sau de tip solar (cu spectru corectat).

2- Soclul; care asigura legatura, mecanuca si electrica, cu

suportul lampii (fasung) si poate fi de tip cu filet (Edison) sau

baionet (Swan).

3- Filamentul; se realizeaza din wolfram care, comparative

cu alte metale greu fuzibile, prezinta o serie de avantaje si

anume:

- temperatuara de topire ridicata (3600gr.K);

- rezistenta mecanica buna;

- volatizare redusa la temperature inalte.

Pentru evitarea oxidarii filamentului baloanele lampilor cu

incandescenta de putere mica se videaza.

Lampile cu puteri mai mari de 40W au balonul umplut cu

gaz (Ne, Ar, Kr, N) si filament dublu spiralat, ceea ce permite

cresterea temperaturii de lucru (circa 3000gr. K) si implicit

diminuarea sectiunii filamentului.

Lampile cu incandescenta utilizat in mod current in

instalatiile de iluminat au balonul de forma unei suprafete

izoterme si se construiesc pentru tensiuni de 127, 220, 230 V cu

puteri unitare de maximum 2000W. Eficacitatea luminoasa este

Page 38: Proiectarea Demersului Didactic

de cel mult 23…24 lm/W, ceea ce corespunde la un randament al

sursei de circa 3,5%, durata de functionare fiind de 1000 ore.

Pentru a diminua volatilizizarea filamentului, in conditiile

ameliorarii sensibile a caracteristicilor de functionare, in balonul

lampii se introduce un halogen (iod, in ultimul timp brom),

obtinandu-se lampa incandescenta cu halogeni.

Daca in balon se introduce, de exemplu, iod se obtine o

lampa cu incandescnta cu ciclu regenerativ de iod, functionarea

fiind urmatoarea.

- la temperatura (2000gr.C) relative ridicata a filamentului,

moleculele de iod disociaza in atomi:

I2 -------2I,

ce se rqaspandesc in balonul de sticla.

- particulele de wolfram, condensate pe balon sau aflate in

vecinatatea acestuia, la temperaturi relative scazute (200gr.C)

se combina cu atomii de iod,

W + 2I = WI2

rezultand iodura de wolfram volatila.

Page 39: Proiectarea Demersului Didactic

- in vecinataea filamentului iodura se descompune

eliberand wolframul ce se depune pe filament, iodul ramanand

liber pentru o noua reactie.

Ciclul descris de ecuatia:

W + 2I =========== WI2

Delimiteaza in interiorul balonului doua zone de temperatura,

separate de o suprafata izoterma de circa 1300gr. C. In

exteriorul acesteia sunt preponderente reactiile de formare a

iodurii de wolfram, fenomen ce inlatura depunerea metalului pe

balonul lampii. In interiorul suprafetei izoterme predomina

reactiile de disociere, insotite de concentrarea wolframului in

zona filamentului.

C 3: Analiza comparativa a lampilor cu incandescenta

Comparativ cu lampile incandescente normale, cele cu ciclu

regenerative de iod, prezinta o serie de avantaje, dintre care cele mai importante sunt:

- flux luminos practice constant pe toata durata de viata a lampii;

- durata de functionare mare (de circa 2000 de ore)si eficacitatea luminoasa ridicata (22…26lm/W) la puteri unitare pana la 10kW;

- temperature de culoare ridicata (2900gr.K) ce asigura o mai buna

redare a culorilor.

D Desfasurarea lectiei:

Page 40: Proiectarea Demersului Didactic

Evenim

ent

ele

instru

irii

Contin

ut/

Ob

iective

T

i m

p

Activ

itatea

pro

fesoru

lui

Activ

itatea ele

vulu

i

Strate

gie d

idactica

Evaluare

Meto

de d

e

invata

mant

Mijlo

ace

de

invata

mant

Fo

rme d

e

org

an

izare

a

activitatii

1

2

3

4

5

6

7

8

Secv

enta

org

anizato

rica

1

Face

preze

nta

elev

ilor,

no

teaza

elev

ii ab

senti

în

catalog

ul

clase

i;

face o

bserv

atii si

recom

and

ari, d

aca

este cazul.

Rasp

und

la

întreb

arile p

use

de

pro

fesor, îsi

însu

sesc observ

atiile

si reco

mandarile

prim

ate.

Conversati

a

Catalo

g,

pix

uri,

TE

, MK

Fro

nta

la

------

Verifica

rea

tem

elo

r

3

Prin

so

nd

aj,

solic

ita caietele d

e

tem

e.

Face

aprec

ieri,

corectari,

und

e

este cazul.

Cei so

licitati p

rezin

ta

caietele d

e tem

e.

Ceila

lti ele

vi

asculta

aprecie

rile si

eventu

al îsi

corecteaza

raspuns

urile

în

caiete

le

de

tem

e.

Conversati

a Exp

licatia

Caiete

le de

tem

e,

pix

uri

colo

rate

Ind

ivid

ual

a Fro

nta

la

Eval. orala

Page 41: Proiectarea Demersului Didactic

Tra

nsm

itere

a no

ilor

cunostin

te

Dirija

rea

învatarii

C 1

– O

1,

O 2

10

Pro

pu

ne

ele

vilo

r

o n

oua lectie.

Lam

pi

electrice

cu in

cand

escenta

Prez

inta

ob

iectivele lectie

i.

În

prim

a etap

a

prez

inta

defin

itia

lam

pii

cu

inca

nd

escenta

si

clasificarea

acestora.

În

con

tinuare

prez

inta si e

xp

lica

para

metrii

foto

metric

i.

Asc

ulta

si devin

interesati

de

pro

punerea fac

uta.

Noteaza

în

caiete

le

de

notite

defin

itia si

clasificare

lam

pilo

r

cu in

candesce

nta.

Ap

licand

cunostin

tele

ante

rioare,

dup

ace-si

no

teaza defin

itia

para

metrilo

r

foto

metric

i, ded

uc

relatiile m

atem

atice d

e

defin

itie.

Noteaza

exp

licatiile

prim

ite si

desen

eaza

în

caiete

le de

no

tite

schem

ele

pro

iectate

pe tab

la

Exp

unerea

Exp

licatia

Observ

atia

Conversati

a

R,

Ln,

Lci.

Caiete d

e

no

tite, pix

.

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

----------

Obtin

erea

perfo

rmant

ei

5

So

licita u

n e

lev sa

prez

inte

clasif.

lam

pilo

r electrice

cu in

cand

escenta.

So

licita

alti

ele

vi

din

clasa

sa

defin

easca

para

metrii

foto

metric

i.

Ele

vul

solic

itat

prez

inta

clasificare

ceruta.

Ceila

lti ele

vi

sunt

atenti

si in

tervin

unde este cazu

l.

De

asem

enea,

elevii

prez

inta

exp

licatiile

ce li s-auceru

t.

Conversati

a

Tab

la,

creta,

burete,

Setu

l de

pla

nse

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

Obs. curenta

Page 42: Proiectarea Demersului Didactic

, Eval. orala

Asig

urarea

FE

ED

-

BA

CK

-

ulu

i

2

Co

nfirm

a si

apreciaza

raspu

nsu

rile

corecte

ale

elev

ilor.

Face

ob

servatii

si

corectii,

daca

este

cazul.

Retin

ap

recierile

si

exp

licatiile

sup

limentare.

Exp

licatia

R,

Ln,

Lci.

Caiete d

e

no

tite.

Fro

nta

la,

Ind

ivid

ual

a

Obs. curenta

Dirija

rea

învatarii

C 2

– O

3,

O 4

,

O 5

14

Prez

inta p

artile

prin

cip

ale a

le unei

lam

pi e

lectrice c

u

inca

nd

escenta si

rolu

acestora.

Exp

lica

fun

ctionarea

Observ

a sc

hem

a

facuta p

e tabla.

Îsi noteaza în

caiete

schem

a si

exp

licatiile prim

ite.

Ded

uc

împ

reuna

cu

pro

fesoru

l

Exp

unerea

Observ

atia

Conversati

a Exerc

itiul

Tab

la,

creta,

burete,

R,

Ln,

Lci.

Caiete d

e

Fro

nta

la

Obs. cur

Page 43: Proiectarea Demersului Didactic

filam

entu

lui si

prez

inta

pro

prie

tatile

acestuia, m

ateria

lele

utilizate.

Exp

lica mo

du

l de

ob

tinere a la

mp

ilor

electrice cu

inca

nd

escenta c

u

ciclu

regenerativ

e

de io

d si

fun

ctionarea

acestora.

functio

narea

lam

pilo

r cu

cic

lu

regenerativ

e

de

iod

i

si noteaza

relatiile

de

calc

ul

si

reactiile ch

imice

în

caiete.

no

tite.

enta

Obtin

erea

perfo

rmant

ei

5

So

licita u

n e

lev sa

realizeze la

tabla

schem

a unei la

mp

i

cu

inca

nd

escenta

no

rmale.

So

licita

alti

ele

vi

din

clasa

sa

exp

lice m

od

ul

de

fun

ctionare a celo

r

do

ua

tipu

ri d

e

lam

pi

electrice

cu

inca

nd

escentat.

So

licita

clasa

de

elev

i sa exp

lice cu

m

se regenereaza io

nii

de

iod

.. R

estul

clasei su

nt so

licitati

Ele

vii

solic

itati

realizeaza la

tab

la

schem

ele ceru

te si le

exp

lica.

Ele

vii

solic

itati

sup

limentar

com

enteaza si

apreciaza

raspunsu

rile

cole

gilo

r verificati.

Conversati

a Exerc

itiul,

Tab

la,

creta,

burete,

R,

Ln,

Lci.

Caiete d

e

no

tite.

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

Obs. curenta, Eval.

Page 44: Proiectarea Demersului Didactic

sa faca

ob

servatii

sau

com

pleta

ri p

e

marg

inea

celo

r

disc

utate.

orala

Asig

urarea

FE

ED

-

BA

CK

-

ulu

i

2

Prez

inta

din

no

u

schem

ele

ofe

rind

elev

ilor

po

sibilitatea

sa-si

corecteze

schem

ele

realizate, p

recu

m

si eventu

ale

le

greseli fac

ute.

Ap

reciaza

raspu

nsu

rile

corecte.

Ofe

ra,

daca este cazu

l,

exp

licatii

sup

limentare.

Corecteaza

eventu

ale

le grese

li

din

caiete

le de

no

tite.

Retin

ap

recierile

si

exp

licatiile

sup

limetare.

Conversati

a

Caiete d

e

no

tite,

pix

uri,

catalog

ul

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

-----------

Fix

area si

conso

lidarea

no

ilor

cunostin

te

Evalu

area

perfo

rmant

ei

5

Prez

inta, p

e scurt,

no

tiun

ile p

redate,

pu

nân

d accen

t pe

no

tiun

ile

mai

dific

ile si

repro

iectân

d

foliile

transp

arente.

So

licita e

lev

ilor sa

raspu

nd

a la unele

Ele

vii

îsi în

susesc

înca o

data n

otiu

nile

pred

ate,

fixând

u-le m

ai b

ine.

Ele

vii

raspund

la

intreb

arile prim

ite.

Retin

exp

licatiile

sup

limetare.

Corecteaza

raspunsu

rile gresite.

Conversati

a Exerc

itiul

Tab

la,

creta,

burete,

R,

Ln,

Lci.

Caiete d

e

no

tite

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

Obs. curent

Page 45: Proiectarea Demersului Didactic

intreb

ari.

Dup

ace ele

vii a

u

raspu

ns

disc

uta

împ

reu

na c

u e

lev

ii

raspu

nsu

rile

acestorat.

Co

recteaza, d

aca

este

cazul, rasp

unsu

rile

gresit.

a, Eval. orala

Secv

en

ta

finala.

Ap

recierea

desfasu

rarii

lectiei si a

asimila

rii

cunostin

tel

or

2

Fo

rmu

leaza

aprecie

ri,

ob

servatii

si

recom

and

ari.

Ap

reciaza

prin

no

te rasp

unsu

rile

elev

ilor

mo

tivând

u-le.

Retin

ap

recie

rile,

observ

atiile si

recom

andarile.

Conversati

a

Caiete d

e

no

tite,

pix

uri,

catalog

ul

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

--------

Preze

ntare

a tem

ei

de

lucru

ind

ivid

uale

1

Prez

inta

contin

utu

l u

nei

întreb

ari.

Noteaza p

rob

lem

a de

rezolv

at; retin

prec

izarile

pro

fesoru

lui.

Conversati

a Exp

licatia

Caiete d

e

tem

e.

Fro

nta

la

Ind

ivid

ual

a

---

Page 46: Proiectarea Demersului Didactic

Tema pentru acasa

Întrebare:

Cum vor fi polarizate jonctiunile j1, j2, si j3, la polarizarea inversa,

respectiv polarizarea directa ?

Raspuns:

La polarizarea inversa jonctiunile j1, si j3, sunt polarizate invers, iar j2, este

polarizata direct. La polarizarea directa, jonctiunile j1, si j3, sunt

polarizate direct, în timp ce jonctiunea j2, este

polarizata invers.

DIDACTICA SPECIALITATII

21 Test de evaluare

Cititi cu atentie întrebarile si raspundeti în scris prin încercuirea

raspunsurilor corecte, respectiv completarea spatiilor libere:

I1. Tiristorul este un dispozitiv: 0,5 puncte;

a). capacitiv;

b). semiconductor;

c). rezistiv.

I2. Tiristorul are: 0,5 puncte;

a). 4 straturi semiconductoare si 3 jonctiuni;

b). 3 straturi semiconductoare si 2 jonctiuni;

c). 2 straturi semiconductoare si o jonctiune

I3. Simbolul tiristorului este: 0,5 puncte;

a). b). c).

I4. Ce se întâmpla cu tiristorul daca se aplica o tensiune UAK < 0 la bornele

anod-catod ?

1,5 puncte;

I5. Având la dispozitie folia retroproiector f) stabiliti expresia curentului

anodic: 4 puncte;

I6. Identificati marimile electrice ce caracterizeaza circuitul din plansa

de mai sus: 2 puncte;

Din oficiu 1 punct;

Total 10 puncte = 10 (zece).

Page 47: Proiectarea Demersului Didactic

Diagrama obiective/itemi

Obiective/Itemi I1 I2 I3 I4 I5 I6

O1 x x

O2 x

O3 x

O4 x

O5 x

A

C

PROIECT - DIDACTICA SPECIALITATII

22 Raspunsuri si baremul de notare:

1. b) 0,5 puncte;

2. a) 0,5 puncte;

3. b) 0,5 puncte;

4. Daca se aplica o tensiune UAK < 0 între anod si catod, tiristorul se

considera blocat, prin el circulând doar un curent rezidual

invers IR de valoare foarte mica. Daca tensiunea UAK creste peste o anumita

valoare notata cu USTR numita tensiune de

strapungere, atunci aceasta va conduce la distrugerea tiristorului,

1,5 puncte;

5. Tinând cont de folia f) se pot scrie relatiile:

IA = IC1 + IC2; IK = IA + IG;

2 0

2 2

C

C K

Page 48: Proiectarea Demersului Didactic

I

I M I a ;

2 0

1 1

C

C A

I

I M a I Eliminând între cele patru ecuatii pe IC1, IC2 si IK rezulta:

1 2

0 2

1 a a

a

M

M I I

I C G

A ,

La tensiunile anodice inferioare celei de strapungere M=1 si curentul

anodic are expresia: 1 2

0 2

1 a a

Page 49: Proiectarea Demersului Didactic

a

C G

A

I I

I , 4 puncte;

6. A Anod;

K Catod

G Grila de comanda;

UAK Tensiunea aplicata între anod si catod;

IA Curentul care circula prin anod;

IK Curentul care circula prin catod;

IG Curentul injectat prin grila de comanda;

T1 Tranzistor bipolar de tip pnp;

T2 Tranzistor bipolar de tip npn;

1, 2 Factori de transfer ai celor doua tranzistoare;

IB1 Curentul care cuircula prin baza tranzistorului T1.

IB2 Curentul care cuircula prin baza tranzistorului T2.

IC2 Curentul care cuircula prin colectorul tranzistorului T2.

2 puncte;

Din oficiu 1 punct.

Total 10 puncte = Nota 10.

III : Bibliografie [6] Stanciu, M., Didactica postmoderna, Editura Universitatii Suceava, 2003. [9] Gabriela-Carmen, Oproiu; Elemente de didactica disciplinelor tehnice, Editura Printech, 2003.

[12] Cucos, C., Pedagogie, Editura Polirom, Iasi, 1996. [30] Consiliul National pentru Curriculum – Ghid Metodologic pentru aplicarea

programelor scolare, Tehnologii, Liceu tehnologic, profil tehnic, Editat de Aramis Print, 2002.