proiect muzica

9
PROIECT DE LECŢIE DATA: 26.01.2015 CLASA: a II-a A DISCIPLINA:Muzica si miscare UNITATEA TEMATICA:”In prag de vacanta” SUBIECTUL: Mersul melodic suitor şi coborâtor; înălţimea sunetelor muzicale; sunetele vorbite – sunetele cântate; cântarea în grup, în lanţ, TIPUL LECŢIEI: predare/consolidare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O 1 -să intuiască sunetele cântate şi vorbite, emise vocal şi instrumental; O2 – să recunoască şi să diferenţieze înălţimea sunetelor muzicale (joase, medii,înalte); O3- să interpreteze corect noul cântec, în colectiv, în grupuri mici, individual; 04- să se exprime pe muzica prin miscari libere sau sugerate de textul cantecului; STRATEGII DIDACTICE: - METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, memorizarea, exerciţiul, cântatul pe grupe. - FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală.

Upload: frumosu-mitu-iulia

Post on 13-Dec-2015

4 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect muzica clasa a II a

TRANSCRIPT

Page 1: proiect muzica

PROIECT DE LECŢIE DATA: 26.01.2015

CLASA: a II-a A

DISCIPLINA:Muzica si miscare

UNITATEA TEMATICA:”In prag de vacanta”

SUBIECTUL: Mersul melodic suitor şi coborâtor; înălţimea sunetelor muzicale; sunetele vorbite – sunetele cântate; cântarea în grup, în lanţ, TIPUL LECŢIEI: predare/consolidare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1-să intuiască sunetele cântate şi vorbite, emise vocal şi instrumental;

O2 – să recunoască şi să diferenţieze înălţimea sunetelor muzicale (joase, medii,înalte);

O3- să interpreteze corect noul cântec, în colectiv, în grupuri mici, individual;

04- să se exprime pe muzica prin miscari libere sau sugerate de textul cantecului;

STRATEGII DIDACTICE:- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, memorizarea,

exerciţiul, cântatul pe grupe.- FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală.

- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CD, CD-player

- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual,

- FORME DE EVALUARE:observarea sistematica a comportamentului elevilor,- orala/ individuala/practica- DURATA:50 min.

Page 2: proiect muzica

Nr. Crt.

Momentele lecţiei Ob. Op.

Activităţi de învăţare Forme de organizare

Metode de învăţare

1 Moment organizatoric Se asigura conditiile optime inceperii orei de educatie muzcala. Frontal Conversaţia2 Captarea atenţiei Se va realiza prin auditia unor sunete din natura!(Sunetele pasarilor)

Se poarta o scurata discutie pe baza auditiei.Frontal auditia

3 Exerciţii de încălzire a vocii

Deprinderi elementare de cânt bazate pe: -respiraţie; -emisie ;-intonaţie; -dicţie ;- sunete înalte, mijlocii, joase, evidenţiate prin imitare (ciripitul păsărelelor, cântecul cucului, mormăitul ursului);- vocalize;După câteva exerciţii uşoare de respiraţie, vor urma exerciţii de emisie a vocalelor (silabelor scurte CV) în Gama Do major în măsura de 2/4 .

FrontalIndividual

Exerciţiul

converastia

4 Reactualizarea cunoştinţelor

Sunetele din natură şi din mediul înconjurător, sunetele vorbite, sunetele cântate, regulile de cântare vocală, cântarea în grup şi în lanţ se vor reactualiza prin desfăşurarea următoarei povestiri:“Pe malul lacului” (povestire însoţită de cântece)„Copii, astăzi după ore vom face o plimbare pe malul unui lac.Iată că a sosit momentul ! Ne urcăm cu toţii în maşină .................. Motorul se ambalează „vuuuuu - , vuuuu (copiii vor pronunţa de câteva ori) ............ Pornim la drum.Claxonăm !(exerciţiul joc pentru pronunţarea silabei „ti” pe diferite înălţimi însoţită de mimarea mişcării).

ti ti ti

FrontalIndividual

exrcitiul conversatia

Page 3: proiect muzica

Facem viraje ! (propunţarea silabei „vu” pe diferite înălţimi; mimarea mişcării spre stânga – dreapta şiinvers.

vu vu

Am ajuns. Inspirăm aerul curat de lângă lac…. exerciţiu de respiraţie).

Se aude cântecul unei privighetori:

li-ru li-ru li-ru li-ru

De lângă baltă îi răspunde un brotac:

oac oac oac oac oac

Copiii vor pronunţa silabele la înălţimea pe care trebuie să le emite . Iata, copii, pe malul lacului un melc!Haideti sa-l cantam cantecul: “ Melc , melc codobelc Scoate coarne bouresti…… “ Elevii vor canta frontal , pe grupuri.

FrontalIndividual

exrcitiul conversatia

5 Anunţarea temei şi a obiectivelor

- astăzi vom învăţa să diferentiem sunetele inalte de cele joase. - vom învăţa cântecul “Cate unul pe carare ..…” -anuntarea obiectivelor pe intelesul copiilor

Frontal Conversaţia

Page 4: proiect muzica

6 Dirijarea învăţării 03 Înălţimea sunetelor muzicale. Mersul melodic suitor şi coborâtorElevii vor asculta cântecul ”In padure ” ;Exerciţii de învăţare a cântecului nou:a) prezentarea noului cântec, în interpretarea învăţătoarei;b) scurtă discuţie asupra primei impresii, după audiere, şi a conţinutului tematic;c) recitarea ritmică a textului: pe strofe, refren, în întregime; colectiv; d) învăţarea melodiei: pe strofe, refren, în întregime; colectiv;

Exerciţii de consolidare a cântecului: -pe grupuri - cântare în lanţ - cântare alterna - cântare cu acompaniament(cd-player)

Individual

Individual

Frontal

Pe grupe

Explicaţia

Exerciţiul

Memorizarea

Conversaţia

7 Obtinerea performantei

Asigurarea retentiei si a transferului

01

02

Elevii vor răspunde unor întrebări ,iar răspunsurile vor fi dirijate spre a face distincţie între înălţimea sunetelor (grave, medii şi înalte) şi mersul melodic al lor : urcător şi coborâtor. Întrebări:

1. Unde trăiesc urşii în pădure ? pe sol sau în copaci ? (jos – pe sol). 2. Care sunt sunetele pe care le scot ei prin care comunică ? („mor –mor !). 3. Cum e glasul lor ? subţire sau gros ? (gros- grav). 4. Păsărelele din cântec unde îşi au căsuţa ? („ sus pe rămurele”). 5. Cum e glasul lor ? (subţire – înalt).

Elevii vor cânta cele trei onomatopee („mor – mor” , „cu-cu” şi „ci-cirip”) la înălţimea din cântec şi vor deduce înălţimea sunetelor emisePe tablă se vor prezenta prin linii orizontale, în culori diferite, cele trei registre: grav(jos), acut(inalt)Elevii vor schiţa şi ei pe planşa de desen în: -roşu - înălţimea joasă ;-albastru – sunetele înalte ;

Individual

Frontal

Explicaţia

Exerciţiul

Memorizarea

Conversaţia

Page 5: proiect muzica

(culoare albastră) ____ ____cip – cirip

(culoare rosie)_____ _____mor - mor

Individual

Frontal

Evaluarea cunoştinţelorAsigurarea feed-back-ului

03

04

-se cântă cu intregul colectiv , fiecare elev maifestan miscari sugerate de textul cantecului;-se cântă pe grupe, apoi individual, în perechi;- se reia interpretarea integrală de către toţi elevii, manifestându-se aşa cum simt .

Pe grupe Frontalindividual

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Incheierea activiatatii Se vor face aprecieri asupra modului cum s-au prezentat elevii. Elevilor li se recomandă să cânte acest cântec şi acasă.

Page 6: proiect muzica

Cate unul pe carare

Cate unul pe carareMergem in padurea mareIn padure pasareleCanta sus pe ramurele.

Refren:Uite sus si uite jos Totu-i vesel si frumosFiecare-n fel si chipCip cirip si cip cip cip.

Umbla ursii prin padureDupa fragi si dupa mureAscultati si glasul lorMor,mor,mor si mor,mor,mor

Refren:

Intr-o zi se intalniraEi pe loc se sfatuiraCa sa cante toti in corCip,cirip si mor mor mor