proiect integrata

9
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE INVATAMANT: GPN Mitropolia, Scoala Gimnaziala Bradeanu PROF. INV. PRESCOLAR: Bouros Marilena DATA: 12.02.2015 TEMA SAPTAMANII: Pamantul, o planeta din Univers TEMA ACTIVITATII: S.O.S Pamantul DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate – Educatie pentru societate + Domeniul estetic si creativ – Educatie plastica (pictura) TIPUL ACTIVITATII: activitate integrata SCOP: Dezvoltarea deprinderii de a utiliza cunoştinţele referitoare la protecţia mediului; educarea capacităţii de a ocroti şi proteja mediul înconjurător. OBIECTIVE OPERATIONALE: - Să recunoască diferite aspecte ale poluării mediului înconjurător; - Să enumere soluţii pentru rezolvarea diferitelor situaţii prezentate; - Să realizeze corespondenţe între starea Pământului şi imaginile prezentate; - Să enumere comportamente potrivite în spirit ecologic; - Sa picteze baloanele in culorile corespunzatoare fieacrei planete STRATEGII DIDACTICE:

Upload: marry-ilie

Post on 09-Sep-2015

9 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

proiect activitate integrata gradinita

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICUNITATEA DE INVATAMANT: GPN Mitropolia, Scoala Gimnaziala BradeanuPROF. INV. PRESCOLAR: Bouros Marilena

DATA: 12.02.2015TEMA SAPTAMANII: Pamantul, o planeta din UniversTEMA ACTIVITATII: S.O.S PamantulDOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate Educatie pentru societate + Domeniul estetic si creativ Educatie plastica (pictura)TIPUL ACTIVITATII: activitate integrataSCOP: Dezvoltarea deprinderii de a utiliza cunotinele referitoare la protecia mediului; educarea capacitii de a ocroti i proteja mediul nconjurtor.OBIECTIVE OPERATIONALE:-S recunoasc diferite aspecte ale polurii mediului nconjurtor;

-S enumere soluii pentru rezolvarea diferitelor situaii prezentate;

-S realizeze corespondene ntre starea Pmntului i imaginile prezentate;

-S enumere comportamente potrivite n spirit ecologic;- Sa picteze baloanele in culorile corespunzatoare fieacrei planete

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, instructajul verbal, demonstraia, jocul, problematizarea, picturaMIJLOACE DE REALIZARE: plane, imagini cu aspecte ale polurii, baloane, acuarele, pensuleFORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

TIMP: 50 -55 minEtapele activitatiiOb. op.Continutul invatariiStrategii didacticeEvaluare

1.Moment organizatoric Se creeaza conditiile organizatorice si psihopedagogice necesare desfasurarii activitatii

Se pregateste materialul didactic necesar.

2. Captarea atentiei Prezint copiilor o plan cu imaginea Pmntului trist, care plnge i cere ajutor.Propun copiilor s vedem din ce cauz este Pmntul trist i le prezint pe scurt o povestire, care evideniaz cauzele ce l-au adus n aceast stare:

A fost odat un mprat, care avea un fiu pe care-l chema Pmnt. Toi erau foarte suprai deoarece Pmntul fusese blestemat de o vrjitoare rea numit Poluare, care i-a fcut vrji care i-au afectat santatea. mpratul nu mai tia ce s fac i de aceea a cerut ajutorul supuilor si. La mprat au nceput s se prezinte o mulime de oameni cu idei care mai de care mai nstrunice, dar totul era n zadar. ntr-o noapte n vis i-a aprut o zn bun care i-a spus:

-mprate, ai uitat s ceri ajutorul copiilor! Ei sunt viitorul Pmntului, numai ei l pot salva de blestem. Dar pentru ca acest lucru s se ntmple, trebuie ca ei s descopere vrjile fcute de Poluare i s le desfac.

Atunci, mpratul a cerut ajutorul copiilor ca s-i salveze biatul de blestem i astfel Pmntul s se nsnoeasc i s fie vesel.

Dup ce copiii au ascultat povestea, le propun s desfurm activitatea cu tema S.O.S Pamantul!, n care vor ncerca s descopere i s dezlege vrjile fcute de Poluare, astfel nct la sfritul activitii s tie ce trebuie s fac pentru ca acesta s fie mereu vesel. .Conversatia, povestea educatoarei

Planse, imagini, poveste

frontalEvaluare formativa

3. Anuntarea temei si a obiectivelor Copiii sunt anuntati ca pe parcursul desfasurarii activitatii ei vor avea urmatoarele sarcini:- S recunoasc diferite aspecte ale polurii mediului nconjurtor;

-S enumere soluii pentru rezolvarea diferitelor situaii prezentate;

-S realizeze corespondene ntre starea Pmntului i imaginile prezentate;

-S enumere comportamente potrivite n spirit ecologic;- Sa picteze baloanele in culorile corespunzatoare fieacrei planete Expunerea, explicatia

frontal

4. Dirijarea invatariiO1

O2

O3

O4

O5 Anun titlul jocului n termeni accesibili copiilor. S.O.S. Pamantul!

Explicarea i demonstrarea regulilor jocului

Pe rnd, copiii vin i aleg un element aflat pe tablou, iar n interior descoper o vraj o ilustraie care prezint o form de poluare. Astfel vor descoperi pe rnd imagini cu poluarea aerului, apei, solului. Pentru fiecare vraj imagine descoperit, vor preciza ce anume este poluat n imagine, indicnd sursa de poluare i msurile ce se pot lua n acest sens.

Jocul de prob - se ofer explicaii suplimentare n cazul n care se constat c regulile sau modul de desfurare nu au fost bine nelese.

Desfurarea propriu-zis a jocului

Se desfoar jocul conform explicaiilor pn la epuizarea jetoanelor.

Complicarea jocului:

Copiii vor trebui s caute jetoane care arat ce aciuni determin Pmntul s fie vesel.TRANZITIIZburam printre planete

Prezentarea imaginilor model

Se vor prezenta imagini cu planete si sisteme solare din care copiii vor observa culorile fiecarei planete.

Explicarea si demonstrarea modului de lucru Se va descrie si demonstra modul de lucru si regulile ce trebuiesc respectate:

1. Se inmoaie pensula in apa;

2. Se aplica culoarea in spatiul de lucru;

3. Inainte de a se folosi o noua culoare, pensula se va spala foarte bine si se va sterge pe servetel;

4. Se respecta pozitia corecta in timpul activitatii;

5. Se finalizeaza lucrarea.

Intuirea materialului Copiii denumesc materialele primite si definesc rolul acestoraIncalzirea muschilor mici ai mainii

Morisca, Ploaia, Lupta degetelelor etc.

Obtinerea performantei

Inainte de inceperea propriu-zisa a activitatii le vor fi prezentate copiilor criteriile de evaluare:

1. Respectarea tehnicii de lucru abordate;

2. Utilizarea culorilor adecvate;

3. Acuratetea lucrarilor

4. Gradul de finalizare al lucrarii.

Se va crea un cadru de relaxare punandu-se pe fundal diferite melodii linistitoare.

Se asigura o permanenta supraveghere si colaborare intre copii si educatoare.

Evaluarea lucrarilor Fiecare copil va analiza atat propria planeta cat si pe a colegilor si o va numi pe cea preferata.Jocul didactic

Jetoane, imagini cu pamantul trist si vesel

frontalconversatia

frontal

Exercitiul

Acuarele, pensule, baloane

individualEvaluare formativaEvaluare formativaEvaluare formativa

copiii interpreteaza cantecul respectand regulile exercitiilor propuse

5. Incheierea activitaii Educatoarea apreciaza frontal rezultatul muncii copiilor precum si comportamentul pe tot parcursul activitaii.Conversatia,

Frontal, individualEvaluare formativa