proiect hiv predare lectie bio

8
Proiect diactic UNITATEA SCOLARA:Colegiul National Mihai Eminescu OBIECTUL: Biologie TEMA LECŢIEI: HIV/SIDA-pericol social? CLASA : IX D PROFIL: stiinte ale naturii bilingv engleza DURATA:50 minute PROFESOR: Virag Maria TIPUL LECTIEI: de comunicare-insusire de noi cunostinte SCOP:Prezentarea informatiilor corecte legate de HIV-SIDA si incurajarea unui mod de viata responsabil Competente specifice:1.1,3.2,4.1 Competente derivate Concepte operationale 1.Descrierea caracteristicilor infectiei cu HIV si a manifestarilor SIDA Identificarea cailor de transmitere a virusului HIV Cunoasterea semnelor si simptomelor pe care le poate dezvolta o persoana infectata cu HIV Prezentarea modalitatilor de testare HIV Identificarea modalitatilor de prevenire 2.Stimularea atitudinilor pozitive, de implicare in prevenirea HIV -SIDA Cunoasterea impactului infectiei HIV in viata oamenilor Deducerea riscurilor

Upload: alexandra-ale

Post on 29-Oct-2015

166 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

biologie plan de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Hiv predare lectie bio

Proiect diactic

UNITATEA SCOLARA:Colegiul National Mihai Eminescu

OBIECTUL: Biologie

TEMA LECŢIEI: HIV/SIDA-pericol social?

CLASA : IX D

PROFIL: stiinte ale naturii bilingv engleza

DURATA:50 minute

PROFESOR: Virag Maria

TIPUL LECTIEI: de comunicare-insusire de noi cunostinte

SCOP:Prezentarea informatiilor corecte legate de HIV-SIDA si incurajarea unui mod

de viata responsabil

Competente specifice:1.1,3.2,4.1

Competente derivate Concepte operationale

1.Descrierea caracteristicilor infectiei cu

HIV si a manifestarilor SIDA

Identificarea cailor de transmitere a

virusului HIV

Cunoasterea semnelor si simptomelor pe

care le poate dezvolta o persoana

infectata cu HIV

Prezentarea modalitatilor de testare HIV

Identificarea modalitatilor de prevenire

2.Stimularea atitudinilor pozitive, de

implicare in prevenirea HIV -SIDA

Cunoasterea impactului infectiei HIV in

viata oamenilor

Deducerea riscurilor neprotejarii

impotriva virusului

3.Stimularea muncii in echipa si educarea

responsabilitatii fata de sine si ceilalti

Participarea activa la realizarea sarcinilor

de grup

Manifestarea unei atitudini de schimbare

a prejudecatilor in ceea ce priveste modul

de transmitere

Page 2: Proiect Hiv predare lectie bio

Elemente ale strategiei

Resurse materiale a)pentru activitate frontala

plansa cu virusul HIV, fisa -Mituri si realitati despre

SIDA,

b)pentru activitatea individuala :bilete cu modalitati de

transmitere/netrasmitere a virusului,pliante

c)pentru activitate pe grupe

fise de activitate

Resurse procedurale Conversatie

Comparatie

Observatie

Problematizare

Explicatie

Joc de rol

Dialogul

dezbatere

Forme de activitate Frontala

Individuala

Pe grupe

Anticiparea

dificultatilor

Intrebari ale elevilor care depasesc programa –

asigurarea unui fond de documentare;

Page 3: Proiect Hiv predare lectie bio

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei

Comp.vizate

Activitati de invatare Forme de organizare

Resurse procedurale

1.organizarea clasei

Notarea absentilorAsigurarea materialelor necesare lectiei

2.captarea atentiei

Conversatie situationala frontal

3.anuntarea subiectului,scopului,obiectivelor

Tema . HIV/SIDA -pericol social?

frontal

4.Dirijarea invatarii

1,2,3Impartirea tabla in 3 coloane:ce stiu?/Ce vreau sa stiu?/Ce am invatat? Impartirea clasei in 3 grupe de elevi;fiecare elev isi va imparti o coala in 3 coloane asemanatoare cu ce este scris pe tabla Completarea de catre elevi a tot ce stiu despre tema lectiei in prima coloana Strangerea ideilor de catre un elev al grupei care le prezinta claseiProfesorul le va nota la tabla

Definirea notiunilor de HIV,SIDAObservarea structurii virusului HIV si modul in care afecteaza imunitatea Identificarea modalitatilor de transmitere/netransmitere a virusului prin extragerea unor biletele Realizarea unui joc didactic cu modul de transmitere a virusului prin luarea de semnaturi de la colegi

Identificarea modalitatilor de depistare a virusului,simptome ,tratamentCompletarea de catre elevi a celei de a doua rubrici –ce

Pe grupe

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Brainstorming

ConversatieProblematizare

Joc didacticExplicatie

Conversatie

Page 4: Proiect Hiv predare lectie bio

vreau sa stiu si de catre profesor la tabla

Distribuirea elevilor a materialului :Mituri si realitati despre SIDA si discutarea acestuia

Prezentarea de catre elevi a unor planse realizate de catre acestia referitoare la tema abordata Conversatii privind gasirea unor solutii pentru schimbarea atitudinilor de respingere si discriminare fata de victimele virusului pornind de la anumite cazuri distribuite grupelor de elevi.

Frontalfrontal

individual

pe grupe

ProblematizareJoc de rol

5.asigurarea feed-back-ului

Elevii vor completa ultima rubrica a pliantului –ce am invatat

frontal conversatie

6.evaluare Comparatie intre ceea ce stiau elevii si ceea ce au invatat

frontal conversatie

Page 5: Proiect Hiv predare lectie bio

Fisa de activitateCazul 1

Aflii ca vecina de la etajul III are unul dintre copiii cu care tu te jucai frecvent in parc , purtator al virusului HIV.

Cum nu poti sa tii o asemenea veste pentru tine, te duci la prietenul tau cel mai bun si comentezi situatia.

Fisa de activitateCazul 2

Anca este o adolescenta caruia ii plac petrecerile cu prietenii.La una din ele a depasit masura si a folosit pentru prima data droguri.Nu-si mai aminteste daca seringa pe care a folosit-o a fost utilizata mai intai de Vlad.

Despre acesta a aflat mai tarziu ca este HIV pozitiv.Nu a spus nimanui asta, nici macar pe Vlad nu il poate intreba.Acum ii este frica,rusine si este speriata.Nu mai merge nici la scoala.Nici

parintilor nu le poate spune.Ce sa faca? Cum sa iasa din aceasta situatie?Mai bine pleaca de acasa.

Fisa de activitateCazul 3

Marius are 40 de ani si de curand a aflat ca are virusul HIV. Familia il sustine,si-a insusit regulile pentru o buna convietuire. La birou este atent sa nu se raneasca si sa infecteze pe altcineva

In schimb,aceasta situatie l-a demoralizat devenind mai putin comunicativ,retras. Nu mai are acelasi randament iar seful l-a anuntat ca va fii disponibilizat daca nu isi indeplineste sarcinile.Ce sa faca?SA ii spuna?Daca nu il intelege?Sa-si dea demisia?