proiect ev sumativa

6
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 26. 01. 2015 GRUPA: Mijlocie a ursuleților GRĂDINIŢA: nr.25 Baia Mare OBIECTUL: DS+ALA I+DOS „Când/cum și de ce se intamplă?” DS „Când se întâmplă?” + ALA I (Artă) “Simboluri pentru toamna si iarna”+DOS (Copacelul anotimpurilor”) SUBIECTUL: Când se întâmplă?” TIPUL LECŢIEI: evaluare SCOPUL: - sistematizarea și verificarea cunoștințelor despre anotimpurile toamna și iarna - formarea deprinderii de a observa și analiza imagini METODE DE INVATAMANT: conversația, explicația, exercițiul, jocul; MIJLOACE DIDACTICE: planșă cu toamna, planșă cu iarna, imagini cu toamna și iarna,

Upload: ttsdac

Post on 04-Sep-2015

216 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 26. 01. 2015 GRUPA: Mijlocie a ursuleilorGRDINIA: nr.25 Baia MareOBIECTUL: DS+ALA I+DOS Cnd/cum i de ce se intampl?

DS Cnd se ntmpl? + ALA I (Art) Simboluri pentru toamna si iarna+DOS (Copacelul anotimpurilor)SUBIECTUL: Cnd se ntmpl? TIPUL LECIEI: evaluare

SCOPUL: - sistematizarea i verificarea cunotinelor despre anotimpurile toamna i iarna - formarea deprinderii de a observa i analiza imagini METODE DE INVATAMANT: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul; MIJLOACE DIDACTICE: plan cu toamna, plan cu iarna, imagini cu toamna i iarna, jetoane cu imagini reprezentative pentru cele dou anotimpuri, machete ce reprezint un copac n anotimpul iarna i unul n anotimpul toamna, jetoane cu fulgi de nea i frunzeActivitati liber alese (ALA I)I. Sectorul BIBLIOTEC

Tema: Citire i descrieri de imagini cu aspecte ale anotimpului toamna si iarnII. Sectorul ART

Tema: Simboluri pentru toamna si iarna- colorare in contur

Activitati liber alese (ALA II)Tema: Gsete fulgii i frunzele (joc distractiv)ELEMENTE DE JOC: aplauze, surprizaEDUCATOARE: Pop LoredanaETAPE I CONINUTOBIECTIVELE ACTIVITIICONCEPEREA I ORGANIZAREA ACTIVITIIEVALUARE

Moment organizatoric- pregtirea materialelor pentru activitate;

- aezarea copiilor pe scunele n semicerc.

Captarea ateniei- crearea atmosferei propice activitii- prezentarea sub form de surpriz a unui celu de plu marionet care st aezat pe o plan ntoars cu spatele la copii i le povestete acestora despre toamn i iarn, anotimpuri pe care le tot ncurc. Celuul e disperat c nu cunoate cele dou anotimpuri i cere ajutorul copiilor pentru a le nva. aprecieri frontale

Anunarea temei- Haidei s ne jucm un joc care se numete Cnd se ntmpl? ca s nvee i Grivei care sunt caracteristicile toamnei i care ale iernii.

Desfurarea activitii

- s precizeze principalele caracteristi ale anotimpurilor toamna i iarna pornind de la imagini;- s identifice crui anotimp aparine ficare simbol;

- s recunoasc anotimpul reprezentat de imagine;

Varianta I - frontal- se va prezenta un tablou de toamn i succint se vor descrie cu ajutorul copiilor principalele caracteristici ale acestui anotimp. Fiecare idee va fi subliniat repetndu-se cnd se ntmpl: Exemplu: Ce culoare au frunzele?

...roii, galbene, portocalii.

Cnd frunzele au culoarea roie, galben sau portocalie?

...n anotimpul toamna.

- n acelai mod se va descrie tabloul de iarn

Varianta II - frontal- pe dou msue n faa copiilor sunt aezate dou machete reprezentnd cte un copac unul specific toamnei i unul specific iernii.

-se va identifica anotimpul simbolizat de fiecare copac.

-educatoarea va arta copiilor o imagine sugestiv pentru unul din cele dou anotimpuri, iar copii vor trebui s ghiceasc crui anotimp i se potrivete. Dup ce se identific anotimpul din imagine, aceasta e aezat lng copcelul care reprezint respectivul anotimp. De fiecare dat educatoarea subliniaz cnd se ntmpl aciunea reprezentat n imagine. - ca elemente de joc, imaginile vor fi prezentate sub diferite forme: copiii vor sta cu ochii nchii, vor exista imagini ascunse n sal pe care unii copii le vor gsi i descrie;-aprecieri individu-ale i frontale

Obinerea performanelor prin joc- s sorteze jetoane cu imagini sugestive pentru anotimpurile toamna i iarnaVarianta III - pe echipe -fiecare copil va primi cte un jeton reprezentnd fie un fulg de nea, fie o frunz.

- li se va cere copiilor s se grupeze n jurul mesei ce reprezint anotimpul potrivit pentru semnul care l au n mn.

-pn cnd copii se vor grupa la cele dou msue fiecare grup, pe rnd va intona un cntec specific anotimpului;

- la fiecare msu va exista un numr de imagini ce le-au colorat ei, iar copiii vor trebui s le aleag doar pe acelea care se potrivesc anotimpului lor si sa le puna pe copacel.aprecieri individu-ale i frontale

Concluzii i aprecieri- celul Grivei subliniaz concluziile activitii, mulumete pentru informaii i realizeaz aprecierea final a activitii copiilor