proiect didactic - bluepinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · web...

11
PROIECT DIDACTIC Data: 12.04.2008 Nivel de pregătire: Începători cl. aVIIa -aVIIIa Titlul lecţiei: REACŢIA DE COMBINARE Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe prin lucrare experimentală integrată Scopul lecţiei: realizarea experimentală a unui număr cât mai mare de reacţii de combinare şi interpretarea rezultatelor obţinute Durata: şedinţă de cerc:100 minute OBIECTIVE: 1. Obiective cognitive Elevii: vor dobândi cunostinţele referitoare la reacţia de combinare în scopul formării limbajului chimic caracteristic acestei lecţii; vor utiliza cunoştinţele acumulate şi deprinderile practice dobândite în efectuarea unor experienţe, în realizarea unor instalaţii simple; vor respecta normele de protecţia muncii la efectuarea practică a experimentelor propuse în fişă 2. Capacităţi şi deprinderi intelectuale. Elevii vor: reţine specificul unei reacţii de combinare: interpreta finalităţile reacţiilor chimice în funcţie de condiţiile de reacţie; 3. Comunicare Elevii vor: transpune cu uşurinţă sub forma de ecuaţii chimice reacţiile de combinare efectuate experimental, stabilind reactanţii, produşii de reacţie şi coeficienţii acestora; defini reacţia de combinare şi vor generaliza acest tip de reacţii; îmbunătăţi calitatea lucrului în echipă prin preluarea a diferite roluri şi responsabilităţi. 4. Rezolvare de probleme. Elevii vor: analiza datele obtinute în urma realizării practice a reacţiilor propuse şi vor interpreta rezultatele; vor rezolva sarcinile propuse în fişa de exerciţii; 5. Deprinderi practice Elevii vor:

Upload: others

Post on 17-Jan-2020

9 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · Web viewla sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.04.2008Nivel de pregătire: Începători cl. aVIIa -aVIIIaTitlul lecţiei: REACŢIA DE COMBINARETipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe prin lucrare experimentală integratăScopul lecţiei: realizarea experimentală a unui număr cât mai mare de reacţii de

combinare şi interpretarea rezultatelor obţinuteDurata: şedinţă de cerc:100 minute

OBIECTIVE:1. Obiective cognitive Elevii:

vor dobândi cunostinţele referitoare la reacţia de combinare în scopul formării limbajului chimic caracteristic acestei lecţii;vor utiliza cunoştinţele acumulate şi deprinderile practice dobândite în efectuarea unor experienţe, în realizarea unor instalaţii simple;vor respecta normele de protecţia muncii la efectuarea practică a experimentelor propuse în fişă

2. Capacităţi şi deprinderi intelectuale. Elevii vor: reţine specificul unei reacţii de combinare:

interpreta finalităţile reacţiilor chimice în funcţie de condiţiile de reacţie;3. Comunicare Elevii vor:

transpune cu uşurinţă sub forma de ecuaţii chimice reacţiile de combinare efectuate experimental, stabilind reactanţii, produşii de reacţie şi coeficienţii acestora;defini reacţia de combinare şi vor generaliza acest tip de reacţii;îmbunătăţi calitatea lucrului în echipă prin preluarea a diferite roluri şi responsabilităţi.

4. Rezolvare de probleme. Elevii vor:analiza datele obtinute în urma realizării practice a reacţiilor propuse şi vor interpreta rezultatele;vor rezolva sarcinile propuse în fişa de exerciţii;

5. Deprinderi practice Elevii vor:mânui corect ustensilele şi reactivii chimici necesari experienţelor, respectând instrucţiunile din modul de lucru al fişei experimentale;vor nota observaţiile şi concluziile în rubrica adecvată a fişei experimentale.

Metode didactice: experimentul, conversaţia euristică, demonstraţiaMijloace didactice:

reactivi chimici, aparatură şi ustensile de laborator, modele atomice; fişă de activitate experimentală –reacţia de combinare; prezentare power point atractivă a reacţiei de combinare; fişă de lucru pentru fixarea noilor cunoştinţe -reacţia de combinare.

Page 2: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · Web viewla sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant

DESFAŞURAREA LECŢIEI

1. Moment organizatoricverificarea prezenţei elevilor; formarea a 4 grupe de lucru de câte trei elevi

fiecare; verificarea materialelor de la mesele de lucru şi distribuirea fişelor de activitate experimentală fiecărui elev.

2. Trecerea la noua lecţie şi stabilirea activităţilorse notează titlul lecţiei pe tablă;se porneşte de la scrierea generalizată a ecuaţiei unei reacţii chimice de

combinare, elevii fiind incitaţi să definească acest tip de reacţie;

3. Desfăşurarea lecţiei noilucrarea de laborator se va desfăşura sub forma unui concurs între grupe,

urmărind astfel eficientizarea activităţii grupelor de elevi, efectuarea cât mai corectă a experimentelor din fişa experimentală şi diversificarea rezultatelor;

se vor reaminti elevilor normele de protecţia muncii specifice lucrului în laborator: cu sursele de încălzire, la arderea magneziului se va evita privirea fixă a flăcării orbitoare etc.

fişa de activitate experimentală este structurată pe grupuri de reacţii: reacţia metalelor cu oxigenul, reacţia nemetalelor cu oxigenul, etc pentru o mai bună înţelegere a reacţiei de combinare de către elevi

la începerea lucrării practice echipele de lucru se vor organiza minuţios; membrii fiecarei echipe îşi vor împărţi riguros sarcinile astfel încât să se asigure utilizarea economică a reactivilor şi încadrarea în timpul avut la dispoziţie;

la sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant (altul la fiecare set de reacţii, pentru dezvoltarea capacităţilor de comunicare a fiecărui elev), care va prezenta concluziile finale pentru grupa respectivă;

se vor corecta şi completa observaţiile şi concluziile prezentate de cele patru grupe de lucru de catre profesor ;

elevii vor nota pe tablă ecuaţiile reacţiilor chimice efectuate şi le vor egala; fiecare elev îşi va completa rubricile goale din fişa experimentală, înainte de a trece la alt set de reacţii;

se va sublinia importanţa reacţiilor de combinare: obţinerea unor substanţe compuse: oxizi, săruri, baze, acizi; etc

4. Fixarea noilor cunoştinţe:se vor distribui elevilor fişele de lucru pentru fixarea noilor cunoştinţeelevii vor rezolva exerciţiile cu caracter teoretic şi practic din fişa de lucru

Page 3: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · Web viewla sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant

FIŞĂ de ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ -REACŢIA DE COMBINARE Nivel: ÎNCEPĂTORI cl. aVIIa ELEV:

Nrcrt

Experiment

Mod de lucruObservaţii -reactanţi

Ec. r. chimice Observaţii –produşiConcluzii

1. Reacţia ferului cu oxigenul

☺se presară pilitură de fer în flacăra spirtierei☺fer pilitură:………, …………….,

☺apar ……………..………………….. asemănătoare artificiilor de culoare ...................

2. Reacţia aluminiului

cu oxigenul

☺se presară pulbere de aluminiu în flacără☺aluminiu:……….., ……………..

☺apar ……………..…………………...asemănătoare artificiilor dar de culoare..................

3. Reacţia sodiului cu oxigenul din aer

☺se taie o bucăţică de sodiu metalic (cât un bob de piper)☺se usucă pe o hârtie de filtru☺se observă sodiu metalic în tăietură proaspătă şi după 2-3 minute☺sodiu:…………., ………..,

☺sodiu se păstrează în petrol deoarece reacţionează foarte uşor cu………şi cu ……….☺în tăietură proaspătă sodiu prezintă………..☺după 2-3min. se acoperă cu un strat de …………..de culoare…………..

4. Reacţia magneziul

ui cu oxigenul din aerReacţia

substanţei obţinute cu apa

☺se arde o panglică de magneziu în flacăra spirtierei☺Magneziu:……….., ……….........!!! NU PRIVI FIX ÎN FLACĂRA ORBITOARE!!!☺substanţa rezultată se introduce într-o eprubetă, se adaugă puţină apă şi se verifică caracterul acido-bazic al produsului de reacţie cu ajutorul fenolftaleinei

☺se formează …...……………………., pulbere de culoare…………☺………………obţinut reacţionează cu apa cu formare de………………..care în prezenţa fenolftaleinei se colorează în……………☺fenolftaleina este un ………………..☺substanţele care colorează fenolftaleina în …………………..au caracter…………..☺oxizii care reacţionează cu apa cu formare de baze se numesc oxizi.………..

Page 4: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · Web viewla sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant

Nr. crt

Experiment Mod de lucruObservaţii -reactanţi

Ecuaţia r. chimice

Observaţii –produşiConcluzii

5. Reacţia sulfului cu oxigenul

Reacţia oxidului

rezultat cu apa

☺într-un cilindru (de 50ml) adaugă o treime apă distilată şi 2-3 picături metilorange☺introdu în cilindru o lingură de ars cu sulf aprins şi acoperă cu o rondea de cauciuc!!!NU INSPIRA GAZUL DEGAJAT LA ARDEREA SULFULUI –este TOXIC!!!☺Sulful: …………............

☺la arderea sulfului se degajă un…………: ……………….☺compusul rezultat reacţionează cu apa din cilindru cu formare de………………☺reacţia de mai sus este însoţită de modificarea culorii metilorangelui de la …………la ……………☺substanţele care dau coloraţie ………….în prezenţa metilorange au caracter………….☺oxizii care reacţionează cu apa cu formare de acizi se numesc oxizi.………..

6. Reacţia hidrogenului cu oxigenul

☺într-o eprubetă pe jumătate cu apă introdu o bucată de sodiu cât un bob de piper şi acoperă cu un dop prevăzut cu un tub drept☺hidrogenul degajat îl vei culege într-un vas (curat şi uscat) cu gura în jos ca în instalaţia prezentată de profesor☺observă pereţii vasului după introducerea H2

☺sodiu reacţionează foarte …………cu apa din eprubetă; se degajă un gaz ………….care arde la partea superioară a tubului de sticlă cu flacără……………☺pe peretii vasului apar………………………NU vei lucra cu sodiu decât cu profesorul lângă tine

7. Reacţia ferului cu

sulful

☺amestecă pilitură de fer cu pulbere de sulf într-o capsulă☺aşează un magnet deasupra amestecului, ferul este……….de magnet☺introdu amestecul de fer şi sulf într-o eprubetă şi încălzeşte; apropie din nou magnetul de amestec

☺iniţial magnetul atrage....................☺după încălzire magnetul ……………ferul. ☺la încălzirea amestecului de fer şi sulf se formează o substanţă……………………care aderă la pereţii eprubetei.

Page 5: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · Web viewla sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant

FIŞĂ DE LUCRU: REACŢIA DE COMBINARE

I. Completează spaţiile libere:a. În reacţia oxidului de magneziu cu apa se formează ……………............. care dă cu fenolftaleina o coloraţie …………. .b. NaOH colorează fenolftaleina în roşu carmin deci NaOH este o .................................c. Din reacţia dioxidului de sulf cu apa se formează................................care determină virajul indicatorului metil oranj de la ........................ la...........................d. La încălzirea amestecului de fer şi sulf se formează o substanţă de culoare ……………cu formula chimică................care aderă la pereţii eprubetei.

II. Cu ajutorul unei pile mai mari din atelierul tatei obţine pilitură de fer dintr-un cui de fer. Presară pilitura obţinută în flacăra aragazului. Scânteile strălucitoare asemănătoare artificiilor se obţin ca urmare a reacţiei:

A. 2Fe + 2O2 → Fe3O4

B. 2Fe + 3/2O2 → Fe2O3

C. 3Fe + 2O2 → Fe3O4

III. “Flacăra orbitoare” se obţine la efectuarea practică a reacţiei:

A. Al + O2→Al2O3

B. Mg + O2 → MgO

C. 2Mg + O2 → 2MgO

IV. Pilitura de aluminiu formează prin ardere în flacăra spirtierei scântei albe, strălucitoare motiv pentru care e folosită (alături de pilitura de fer) la obţinerea artificiilor pentru Crăciun. Ecuaţia reacţiei chimice de ardere a Al pilit. în flacăra spirtierei e :

A. 2Al + 3O2→2Al2O3

B. Mg + O2 → MgO

C. 4Al + 3O2 → 2Al2O3

Page 6: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/pdreactia... · Web viewla sfârşitul fiecărui grup de reacţii, grupele îşi vor delega un reprezentant

V. Se dă schema:

1. a + Mg b

2. b + c d

3. S + a e

4. e + c H2SO3

a. Efectuează experimentele în ordinea stabilită în schemă respectând indicaţiile:1. respectă normele de protecţia muncii la aprinderea magneziului!2. după ce ai efectuat reacţia 2 adaugă în eprubeta respectivă 2-3 pic. fenolftaleină;3. nu inspira gazul degajat în reacţia 3; ESTE TOXIC!4. adaugă 1-2 pic. de metil oranj în vasul în care ai efectuat practic reacţia 4

b. Determină substanţele a, b, c, d, e şi notează ecuaţiile reacţiilor chimice.c. Notează caracterul acido bazic al substanţei d şi al H2SO3 şi demonstrează .