proiect didactic - timtim-timyproiect didactic dată: 26.02.2012 educatoare: stoica gabriela...

9
PROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? Subtema : In lumea povestilorTipul activităţii: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi Formă de organizare: activitate integrată Categorii de activităţi: Întâlnirea de dimineaţă: Povestile ne invata/Lucruri bune despre viata ADE: Alfabetizare: (DLC): joc didactic Ghici, ghici?- alcătuire de propoziţii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical; ADE: Artă: (DOS): Activitate practica- aplicatieMasti pentru carnavalul personajelor din povestilipire; ALA : Manipulative: puzzle Imagini din povesti-alaturarea si îmbinarea parţilor pentru redarea integrală a unei imagini; Construcţii: Casa bunicutei din povestea <Scufita Rosie>- construirea prin alăturare/ suprapunere/ îmbinare; ADP: Joc de rol : De-a gospodinele” formarea unor deprinderi practic-gospodăreşti- prepararea unor prajituri pentru personajele din povesti; Ştiinţă: „Sortăm jetoane cu imagini din povesti!” sortarea de imagini ; Tranzitie: ,,Trenuletul veseliei”-joc ritmic Activităţi de grup: Carnavalul personajelor din povesti dans tematic SCOPURI: Consolidarea cunostintelor despre povestile cunoscute prin alcatuire de propoziţii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical; consolidarea deprinderii de a realiza lucrări originale, valorificând deprinderile de lucru însuşite- lipire, desen. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADE: DLC: Educaţia limbajului O1: să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical ; O2: sa selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare; O3: sa plaseze silueta la povestea potrivita; O4: sa recunoasca personajul dupa descrierea facuta de educatoare cu ajutorul unor ghicitoriș ADE: DOS: Activitate practica O1: lipeasca in mod original materialele puse la dispozitie; O2: sa distribuie elementele pe toata suprafata plastica;

Upload: trandien

Post on 12-Feb-2018

266 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

PROIECT DIDACTIC

Dată: 26.02.2012

Educatoare: Stoica Gabriela Florentina

Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I)

Tema anuală: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

Subtema : „In lumea povestilor”

Tipul activităţii: consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

Formă de organizare: activitate integrată

Categorii de activităţi:

Întâlnirea de dimineaţă: „Povestile ne invata/Lucruri bune despre viata”

ADE: Alfabetizare: (DLC): joc didactic „Ghici, ghici?”- alcătuire de propoziţii simple şi

dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;

ADE: Artă: (DOS): Activitate practica- aplicatie„Masti pentru carnavalul personajelor din

povesti” –lipire;

ALA : Manipulative: puzzle „Imagini din povesti”-alaturarea si îmbinarea parţilor pentru

redarea integrală a unei imagini;

Construcţii: ”Casa bunicutei din povestea <Scufita Rosie>”- construirea prin

alăturare/ suprapunere/ îmbinare;

ADP: Joc de rol : „De-a gospodinele” – formarea unor deprinderi practic-gospodăreşti-

prepararea unor prajituri pentru personajele din povesti;

Ştiinţă: „Sortăm jetoane cu imagini din povesti!” – sortarea de imagini ;

Tranzitie: ,,Trenuletul veseliei”-joc ritmic

Activităţi de grup:

Carnavalul personajelor din povesti –dans tematic

SCOPURI:

Consolidarea cunostintelor despre povestile cunoscute prin alcatuire de propoziţii simple şi

dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;

consolidarea deprinderii de a realiza lucrări originale, valorificând deprinderile de lucru

însuşite- lipire, desen.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE: DLC: Educaţia limbajului

O1: să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;

O2: sa selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;

O3: sa plaseze silueta la povestea potrivita;

O4: sa recunoasca personajul dupa descrierea facuta de educatoare cu ajutorul unor ghicitoriș

ADE: DOS: Activitate practica

O1: să lipeasca in mod original materialele puse la dispozitie;

O2: sa distribuie elementele pe toata suprafata plastica;

Page 2: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

Manipulative: O1: să îmbine/alature piesele unei imagini pentru a o reda integral;

O2: să denumească imaginea descoperită prin îmbinare

Construcţii:

O1: să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere casa bunicutei

Joc de rol:

O1: să respecte reguli de igienă in bucatarie- spălarea mâinilor şi purtarea sortului;

O2: sa intinda aluatul;

O3: sa decupeze cu formele date aluatul;

Ştiinţă:

O1: să sorteze imagini din povesti, denumindu-le;

Activităţi de grup:

O1: să execute miscari ritmice specifice dansului;

O2: sa coordoneze miscarile cu muzica.

Jocul didactic:,,Ghici, ghici”

Continutul jocului: Formularea de propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere

gramatical.

Sarcinile didactice: Fiecare copil plaseze silueta unui personaj la poveste potrivita si sa-l caracterizeze in propozitii corecte din punct de vedere gramatical. Sa gaseasca rezolvarea unei ghicitori adresate de educatoare.

Scopul:

Consolidarea cunostintelor despre povestile cunoscute prin alcatuire de propoziţii simple şi

dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;

Regulile jocului: Copiii stau cu ochii inchisi si vor extrage, pe rand, din cutia cu surprize silueta unui

personaj caracterizandu-l prin propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical. Dupa

fiecare raspuns corect prescolarii vor fi aplaudati.

Elementele de joc pe care le folosesc pentru antrenarea copiilor sunt: stafeta, aplauze, aprecieri verbale,

surpriza, inchiderea ochilor.

Complicarea jocului: prescolarii sunt rugati sa aleaga un biletel pe care este scrisa o ghicitoare.

Educatoare citeste fiecarui copil ghicitoarea aleasa. Acestia gasesc rezolvarea ghicitorii si sunt

recompensati cu un ecuson. Ecusonul reprezentand solutia fiecarei ghicitori.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: povestire;

conversatia;

explicatia;

observatia;

exercitiul;

Page 3: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

lucrul in grup;

lucrul individual;

demonstratia;

joc cu rol;

problematizarea;

Mijloace de învăţământ: Alfabetizare:

cutiuta cu surprize;

siluetele personajelor din povesti;

ecusoane cu personaje din povesti;

planse cu scene din povesti;

Arta:

masti;

fulgi;

mac;

aracet;

susan;

margele;

paiete;

forme perforate din hartie;

pensula;

confetii;

Constructii:

lego

Joc cu rol

sortulete;

aluat;

forme pentru prajituri;

rahat;

mac;

susan;

Stiinta:

imagini din povesti;

Matematica/manipulative:

puzzle;

Material bibliografic:

1. Breben Silvia, Fulga Mihaela, Goncea Elena, Metode interactive de grup- Ghid metodic,

Editura Arvers, Bucureşti, 2002;

2. Stefania Zlate, Metodica activitatilor de dezvoltare a limbajului si contributia jocului didactic

la imbogatirea vocabularului, Editura Bren, Bucuresti

3. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT, 2008

4. Mitu Florica, Antonovici Ştefănia, Metodica activităţilor de educarea limbajului în

învăţământul preşcolar, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005

DURATA: 1 zi

strategii de învăţare prin cooperare „Turul galeriilor”

Page 4: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

DEMERSUL DIDACTIC Evenimente

didactice

Conţinutul ştiinţific

Strategii didactice Evaluare

(instrumente şi

indicatori) Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Moment

organizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a

activităţii:

- se va aerisi sala de grupă;

- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în fiecare centru de

activitate

Întâlnirea de dimineaţă:„ Povestile ne invata/Lucruri bune

despre viata”

Salutul

Prezența: „Cine nu este prezent astăzi?”

Mascota grupei

Calendarul naturii: ”Cum este vremea astăzi?".

Povestirea

Conversaţia

Calendarul naturii

Catalog

Panoul de

prezenţă a

copiilor-fotografii

Observarea

comportamentului

iniţial-interesul

răspunsurile

copiilor

Captarea şi

orientarea

atenţiei

copiilor

Educatoare anunta prescolarii ca au venit in vizita la ei mai

multe personaje din povesti. Aceasta afiseaza personajele si ii

intreaba pe copii care sunt numele lor.

,, Aceste personaje au venit astazi la noi sa invete lucruri noi,

interesante si sa se distreze alaturi de noi la carnavalul care va

avea loc la sfarsitul activitatii”.

Explicatia,

Planse cu

personaje

Observarea

comportamentului

nonverbal

Anunţarea

temei şi

obiectivelor

Se vor anunţa: tema, obiectivele şi modul de desfăşurare a

activităţii.

Explicaţia

Stimularea

interesului pentru

activitate

Prezentarea

optimă a

conținutului

Tranzitie: ,,Trenuletul veseliei” joc ritmic

Copiii vor urca in trenuletul veseliei si vor vizita pe rand fiecare

centru.

Se intuiesc materialele, se menţionează sarcinile de lucru şi

criteriile de evaluare.

La centrul Alfabetizare prescolarii vor desfasura impreuna cu

educatoarea jocul didactic ,,Ghici, Ghici” unde vor recunoaste

personaje si povestea din care fac parte, exprimand-se in

Explicatia

Conversatia

-cutiuta cu surprize; -siluetele personajelor din

Observarea

comportamentelor

copiilor

Page 5: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere

gramatical.

La centrul Arta copiii vor decora mastile pentru carnaval cu

diferite materiale, distibuindu-le pe toata suprafata si respectand

normele de acuratete.

Construcţii: În acest centru preșcolarii vor avea ca sarcină să

construiască prin alăturare/ suprapunere/ îmbinare, utilizând

cuburi de plastic casa bunicutei.

Joc cu rol:

În acest centru copiii vor pregăti prajituri pentru personajele din

poveste. Copiii vor respecta regulile de igiena in bucatarie

(spalatul mainilor, putarea sortuletelor) si vor intinde aluatul

dupa care il vor decupa cu ajutorul formelor. La sfarsit vor

decora prajiturile cu diferite elemente (rahat, susan, mac, fulgi

de ciocolata).

Ştiinţă:

Copiii vor sorta imagini din povesti cunoscute

Manipulative:

Copiii vor îmbina piesele unei imagini pentru a o reda integral si

vor denumi imaginea descoperita.

Conversaţia,

Explicaţia,

Exercitiul,

Lucrul

individual,

Lucrul in grup,

Joc cu rol,

Lucrul in grup,

Exercitiul;

Exercitiul;

Conversatia;

povesti; -ecusoane cu personaje din povesti; -planse cu scene din povesti; masti; creioane colorate; fulgi; sclipici; mac; aracet; susan; nisip; forme perforate din hartie; pensula;

lego;

sortulete; aluat; forme pentru prajituri; rahat; mac; susan; fulgi de ciocolata;

imagini din

povesti;

puzzle;

Observarea

comportamentelor

copiilor

Page 6: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

Dirijarea

invatarii

Educatoarea le propune preșcolarilor alegerea unui centru în

care ar dori să lucreze cu specificația că se pot roti în ordinea

preferinţelor.

Copiii vor lucra in centre cu materialele puse la dispozitie in

vederea realizarii temelor propuse. Educatoarea va trece pe la

fiecare centru si va oferi explicatii suplimentare, va observa cum

lucreaza fiecare.

Activitatea practica se va desfăşura în centrul Artă:

La acest centru preșcolarii vor avea ca sarcină sa lipeasca si sa

distribuie pe toata suprafata materialele puse la dipozitie in

vederea realizarii mastilor

Educaţia limbajului se va desfăşura la centrul Alfabetizare prin

jocul didactic ,,Ghici, ghici”. Prescolarii vor extrage, pe rand,

din cutiuta cu surprize, tinand ochii inchisi, silueta unui

personaj, o va plasa la povestea potrivita si va caracteriza

personajul.

Dupa realizarea jocului de proba se trece la desfasurarea

propriu-zisa a jocului.

Varianta I

Copiii vor extrage câte o silueta a unui personaj, vor pasa silueta

la povestea potrivita, vor identifica poveste si vor caracteriza

personajul, alcătuind propoziţii simple şi dezvoltate corecte din

punct de vedere gramatical. Răspunsurile corecte se vor aprecia

verbal şi vor fi aplaudate.

Explicatia;

Exercitiul;

Observatia;

Explicatia,

Demonstratia,

masti; creioane colorate; fulgi; sclipici; mac; aracet; susan; nisip; forme perforate din hartie; pensula;

-cutiuta cu surprize; -siluetele personajelor din povesti; -ecusoane cu personaje din povesti;

Observarea

comportamentelor

copiilor

Colaborarea dintre

copii în timpul

jocului, respectarea

regulilor de joc,

aplauze, aprecieri

verbale.

Page 7: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

Obtinerea

performantei

Varianta II – Complicarea jocului

Educatoare spune cate o ghicitoare pentru fiecare personaj din

cele trei povesti (Scufita Rosie, Capra cu trei iezi, Ursul pacalit

de vulpe)

Copiii care raspund corect vor primi cate un ecuson cu

personajul recunoscut.

-Cioc, cioc,cioc,

-Cine e,.oare?

-Nepotica cu mancare?

( Scufita Rosie)

Pe un ger foarte cumplit

Vulpea mi l-a pacalit

Fara coada a ramas

Si ii rada acum in nas.

( Ursul)

Pe carare tot mergand

A-ntalnit lupul flamand.

De sfatul mamei a uitat

Si greseala a costat!

Ghici, ghici, cine este?

(Scufita Rosie)

E un personaj vestit

Dintr-o poveste a venit

Si-a pedepsit fara de veste

Tot un lup dintr-o poveste

Ghici, ghici, cine este?

(Vanatorul)

Sfaturi bune eu i-am dat

Sa nu stea cu nimeni la sfat,

La bunica repede sa ajunga

Exercitiul,

Problematizarea,

Exercitiul,

Problematizarea,

Exercitiul,

-planse cu scene

din povesti;

-ghicitori;

Observarea

comportamentelor

copiilor

Aprecierea

raspunsurilor date

Aprecieri verbale

Page 8: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

Ca-i bolnava si batrana!

Ghici, ghici, cine este?

(Mama)

Si pe iezi si pe Scufita

Imediat i-a inghitit.

Dar i-a venit de hac cumatra

Si vanatorul iscusit!

Ghici, ghici, cine este?

(Lupul)

Un cantec i-a invatat

Iar iezii nu au ascultat

Si drumul la usa au dat!

Ghici, ghici, cine este?

(Capra)

Dare-i greu sa fii ca ea

Ca toti o vorbesc de rau:

Spune ca-i hoata, ca-i vicleana

Ori ca minte… si-i pare rau!

Ghici, ghici, cine este?

(Vulpea)

La centrul Arta prescolarii finalizeaza lucrarile, iar acestea vor fi

afisate.

Problematizarea,

Aprecierea

raspunsurilor date

Observarea

comportamentelor

copiilor

Evaluarea

Asigurarea

feed-back-

ului

Copiii trec în grup pe la fiecare centru. Educatoarea pofteste

prescolarii sa mearga in centrul unde le-a placut cel mai mult si

sa explice alegerea facuta.

Se v-a desfasura dansul tematic ,,Carnavalul personajelor din

poveste” unde copiii vor purta mastile confectionate la centrul

strategii de

învăţare prin

cooperare

„Turul

galeriilor”

Explicatia

dans tematic

joc cu rol

Produsele

activităţii

CD

Aprecieri verbale

Aprecieri pozitive

ale răspunsurilor

Analiza produselor

activităţii

Page 9: PROIECT DIDACTIC - timtim-timyPROIECT DIDACTIC Dată: 26.02.2012 Educatoare: Stoica Gabriela Florentina Grupă: mijlocie A Step by Step (nivelul I) Tema anuală: Cu ce si cum exprimam

Arta.

Încheierea

activităţii

Prescolarii sunt apreciati pentru modul cum au lucrat si au

desfasurat activitatea.

Aprecieri verbale