proiect didactic pielea insp
DESCRIPTION
fdddfTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: POROJAN (STNESCU) ALINA DANIELA
Unitatea colara: coala cu cls. I-VIII SFNTA VINERI - Ploieti
Data:08.12.2014
Clasa: a VII- a
Obiectul: BiologieSubiectul: Pielea - un imens cmp receptorTipul de lecie: MixtTimpul: 50 minute
SCOPUL LECIEI: Cunoaterea de ctre elevi a principalelor componente structurale ale pielii n vederea formrii unor noiuni cu caracter operaional, necesare nelegerii fiziologiei acesteia i a rolului pe care l ndeplinete n viaa individului.OBIECTIVE OPERAIONALE - La sfritul leciei elevii trebuie s:
O1 - recunoasc principalele componente ale pielii;O2 - asocieze diferite componente ale pielii cu funciile pe care le ndeplinesc; O3 enumere anexele glandulare i cornoase ale pielii;O4 - identifice factorii de risc pentru piele; O5 descrie o boal a pielii. DEMERSUL DIDACTICa) RESURSE PROCEDURALE: expunerea, observaia, demonstraia, conversaia euristic, problematizarea, nvarea prin descoperire, experimentul i metoda Copacul ideilor.
b) RESURSE MATERIALE:- pentru fiecare elev: manualul;
- pentru ntrega clas: atlasele, calculatorul, videoproiectorul, Prezentarea Power Point, filmele didactice: Pieleai Firul de pr uman, lupe, mulajul pielea, cerneal etc. c) FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual i perechi.
d) EVALUAREA: chestionarea oral.
e) BIBLIOGRAFIE:1. M. Ciobanu, Didactica tiinelor biologice, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 2008;
2. Maria Eliza Dulam, Metode, strategii i tehnici didactice activizante, Cluj- Napoca, Editura Clusium, 2002.
3. M. Marcu-Lapadat, F. Macovei, F. Dobran, Biologie cls. a VII-a, Bucureti, Editura Teora, 1998.Desfurarea leciei Pielea - un imens cmp receptorNr.crt.Etapele leciei Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor
1.Momentul organizatoric- pregtete materialele didactice pentru nceperea orei;
- noteaz absenii.- elevul de serviciu anun absenii.
2.Reactualizarea cunotinelor- solicit elevilor s numeasc rolurile limbii i nasului, s precizeze locul unde se gsesc receptorii specifici, s numeasc principalele gusturi i mirosuri, s enumere civa factori de risc pentru limb i nas i s descrie o boal a limbii i una a nasului.- rspund la ntrebrile profesorului
3. Captarea iorientarea ateniei- solicit elevilor s spun cte un cuvt sau idee despre piele - rspund la solicitrile profesorului.
4.Anunareasubiectului leciei noi- anun i noteaz titlul leciei pe tabl:
Pielea - un imens cmp receptor- se pregtesc pentru desfurarea lecie;
- noteaz titlul leciei pe caiete.
5.Dirijarea nvrii- anun elevilor obiectivele operaionale;
- descrie pielea;-solicit elevilor s identifice pe atlas/manual componentele pielii;- prezint pe mulaj componentele pielii;- deseneaz pielea;- noteaz pe tabl componentele pielii;-enumer funciile pielii;
- noteaz pe tabl funciile pielii;
- prezint anexele cornoase i glandulare ale piele;
- noteaz pe tabl anexele cornoase i glandulare ale pielii;- solicit elevilor s enumere factorii de risc pentru organele de sim;
- solicit elevilor s identifice factorii de risc pentru piele i s precizeze cte o consecin;- solicit elevilor s numeasc cteva boli de piele;
- noteaz pe tabl bolile pielii.- identific i numesc componentele pieleii;- deseneaz pe caiete pielea;
- noteaz n caiete componentele pielii;
- noteaz n caiete funciile pielii;
- noteaz n caiete anexele cornoase i glandulare ale pielii;
- enumer factorii de risc pentru organele de sim;- numesc factorii de risc pentru piele;
- noteaz n caiete bolile pielii.
6.Fixareacunotinelor- solicit elevilor s rezolve o problem pe baza cuntinelor nvate .- rezolv problema.
7.Indicarea temeipentru acasFormulai 2 enunuri n care s folosii cuvintele din urmtoarea banc de cuvinte: epiderm, derm, hipoderm, receptori, unghie, fir de pr.- noteaz tema n caiet.
Schema lecieiPielea - un imens cmp receptor
Alctuirea pielii: epiderm - strat cornos (cheratin)
- strat generator (melanin) - receptori derm: fire de pr, glande (sebacee i sudoripare), vasede snge,fibre nervoase, receptorihipoderm: esut adipos, vese de snge, fibre nervoase i receptorianexele pielii: - glandulare (glandele sebacee-sebum i sudoripare-transpiraia) - cornoase (firele de pr i unghiile)
Funciile pielii: de protecie termoreglare organ de sim (sensibilitatea tactil, termic, dureroas)Bolile pielii: aceneea
herpesul