proiect didactic matematica

10
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: III ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică SUBIECTUL: Împărţirea la 4 TIPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoştinţelor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Să efectueze exerciţii care cuprind operaţii cu împărţiri la 4; O2: Să rezolve corect operaţiile de înmulţire propuse în fişa de lucru; O3: Să utilizeze limbajul matematic specific (deîmpărţit, împărţitor şi cât); O4: Să efectueze exerciţii de împărţire, utilizând scăderea repetată; STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, caiete, manual, tablă. Forma de organizare ׃frontal, muncă independentă. 1

Upload: cuzmin

Post on 11-Nov-2015

4 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect didactic aria curriculara matematica si stiinte ale naturii, clasa a 4-a

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

DATA: CLASA: III ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii DISCIPLINA: Matematic

SUBIECTUL: mprirea la 4TIPUL LECIEI: Consolidarea cunotinelorOBIECTIVE OPERAIONALE: O1: S efectueze exerciii care cuprind operaii cu mpriri la 4; O2: S rezolve corect operaiile de nmulire propuse n fia de lucru; O3: S utilizeze limbajul matematic specific (demprit, mpritor i ct);

O4: S efectueze exerciii de mprire, utiliznd scderea repetat; STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea. Mijloace de nvmnt: fie de lucru, caiete, manual, tabl. Forma de organizare frontal, munc independent.

BIBLIOGRAFIE

Pacearc, tefan, 2005, Matematic- manual pentru clasa a III a, Editura Aramis; Bucureti;

Ana, Dumitru; Logel, Dumitru; Ana, Maria Luiza; Striescu-Logel, Elena, 2007, Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Editura Carminis, Piteti;

Etapele lecieiConinutul lecieiStrategii didactice

Metode i procedeeMijloace de nvamntForme de organizare

1.Organizarea

clasei

Pentru buna desfurare a leciei se au n vedere urmtoarele aspecte:

aerisirea slii de clas;

pregtirea materialelor didactice necesare;

asigurarea ordinii i disciplinei;

adoptarea unei poziii corecte n banc.

Conversaia

Frontal

2. Verificarea temei

Se verific tema pentru acas din punct de vedere calitativ i cantitativ.Conversaia Explicaia

Caiete

Frontal

3.Reactualizarea cunotinelor Dup verificarea temei vom discuta cu elevii despre ce au facut ora trecut la clasa. (mprirea la 2 i la 3)

Vom face cteva exerciii, att mintal ct i pe tabl.

12 : 2= 6 deoarece 6 x 2=12

18 : 2= 9 deoarece 9 x 2=18

12 : 3= 4 deoarece 4 x 3=12

30 : 3=10 deoarece 10x 3=30

24 : 3= 8 deoarece 8x 3=24

-Ct face 27 : 3? (9)

-De cte ori este 3 mai mic dect 27? (de 9 ori)

-De cte ori este 9 mai mic dect 27? (de 3 ori)

-De cte ori trebuie mrit 3 pentru a obine 27? (de 9 ori)

-Spunei un numr de 9 ori mai mic dect 27? ( 3)

Ce este doimea (jumtatea)? (este o parte dintr-un ntreg mprit n dou pri egale). Ce este ptrimea (sfertul)?( este o parte dintr-un ntreg mprit n patru pri egale).

Ce este treimea?( este o parte dintr-un ntreg mprit n trei pri egale).

Exerciiul

Frontal

4.Captarea ateniei

5

Se discut pe scurt despre mprire- Ce este mprirea?

(mprirea este o scdere repetat)

- Cum se numete numrul care se mparte?

(numrul care se mparte se numeste: demprit-acel numr pe care l mprim i mpritor-acel numr la care mprim)

- Cum se numete rezultatul mpririi?

(rezultatul mpririi se numete ct)

Conversaia

Frontal

5. Anunarea subiectului i a obiectivelor operaionale

2 In aceast or vom efectua exerciii i probleme, folosind mprirea la 4. Vom efectua operaii de mprire cu aceste numere, vom rezolva exerciiile i problemele din fia de lucru, pentru ca la sfritul orei s cunoatem mai bine tabla mpririi la 4 . Se noteaz titlul leciei pe tabl i n caiete: Imprirea la 4.Exerciii i probleme

Conversaia

Explicaia

Caiete

Tabl

Frontal

6. Dirijarea nvrii. Aplicaii.

20mprirea la 4.

mpreun cu elevii se scrie tabla mpririi la 4 i se rezolv exerciii la tabl i n caiete.

4

8

12162024283236 40

:4 1 2 3 4 5 6 7 8 910- Efectuai nmulirile, apoi scriei mpririle corespunztoare: 5 x 4 = deoarece EEEEEEEEEEE sau EEEEEEEEEEEE 8 x 4 = deoarece EEEEEEEEEEE sau EEEEEEEEEEEE

9 x 4 = deoarece EEEEEEEEEEE sau EEEEEEEEEEEE

6 x 4 = deoarece EEEEEEEEEEE sau EEEEEEEEEEEE Dan a luat o foaie de hrtie i a mprit-o n patru pri egale .

Apoi a colorat o parte ( o ptrime).

Dac foaia are lungimea de 12 cm, ce lungime are partea colorat?

Calculeaz: 12 : 4=3 Elevii unei clase au plantat 28 de pomi pe 4 rnduri, n mod egal . Ci pomi sunt pe fiecare rnd? 28:4 =7 7 pomi pe fiecare rndConversaia

Exerciiul

Problemati

zarea

Conversaia

ManualulTabl

Caiete

Frontal

7.Intensificarea transferului

Se d fiecrui elev cte o fi de lucru. Fia de lucru are trei exerciii: la primul exerciiu elevii trebuie s scrie mprirea corespunztoare fiecrei scderi repetate, la urmtorul au de rezolvat mpririle la 4 , iar la ultimul exerciiu trebuie s efectueze nmulirile, apoi s scrie mpririle corespunztoare .

Pe parcursul activitii independente se urmrete modul de lucru al elevilor.

Exerciiul

Anexa - Fi de lucruIndividual

8. Asigurarea reteniei 2 Se anun tema pentru acas i se dau indicaiile necesare efecturii acesteia.

Conversaia

Explicaia

ManualulFrontal

9. ncheierea leciei 1 Se fac aprecieri individuale i generale cu privire la comportamentul i modul de lucru pe parcursul leciei.

ConversaiaFrontal

NUMELE .................. Data.......................

ANEXA Fi de lucru

1. Scriei mprirea corespunztoare fiecrei scderi repetate:

164444 = 0 ......................................................

36444444444=0 .......................................................

24 4 4 4 4 4 4 = 0 .......................................................

2.Calculai: 40 : 4 = ___ 28 : 4 = ___ 36 : 4 =____32 : 4 = ___ 24 : 4 = ___ 16 : 4 =____

3.Calculai, apoi scriei operaia invers: 4 x 2 = ____ ____ : ___ = ___ ____ : ___ = ___

4 x 5 = ____ ____ : ___ = ___ ____ : ___ = ___ 4 x 8 =_____ ____ :____=____ ____:____=____

4 x10=_____ ____:____=_____ ____:____=_____PAGE 7