proiect didactic integrat

14
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ,, Primăvară, bine ai venit!”

Upload: calina-ioana

Post on 11-Nov-2015

10 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRAT ,, Primvar, bine ai venit!

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA:

INSTITUIA:GRUPA: MarePROPUNTOR: Coci Lavinia,Kis Geczi Emilia, Malia Ioana-Clina, Restea Rodica DanielaTEMA ANUAL: Cnd, cum i de ce se ntmpl?TEMA ZILEI: Primvar, bine ai venit!MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat (ADP+ ALA1+ ADE)TIPUL ACTIVITII: predare- nvareDURATA: o ziLOCUL DE DESFURARE: Sala de grupELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:ADP: ntlnirea de diminea :Primavara - ghicitoare Tranziii: -interpretarea unor cntecele cunoscute de copii Degetele jucue,Vine, vine primvara -joc cu text i cnt Minile pe mas s le aezmRutine: -Singurel m ngrijesc-exersarea unor deprinderi igienice; -M pregatesc de activitateALA1: Construcie: Ronduri pentru flori (construcii cu piese lego) tiin: Ghivece cu flori (plantm flori pe care le vom drui mamelorde 8 martie) Art: Colorm flori de primvarADE: D( cunoaterea mediului): Cea mai frumoas floare de primvar- ghiocelul observare DOS( activitate practic): Crengua nflorit- aplicaie pe crengue de copac

OBIECTIV FUNDAMENTAL: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia, precum i dezvoltarea exprimrii orale, formarea i dezvoltarea unor abiliti practice.OBIECTIVE CADRU:DOMENIUL TIINE ( cunoaterea mediului) Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia; Utilizarea unui limbaj adecvat n prezentarea unor fenomene din natur i din mediul nconjurtor;

DOMENIUL OM I SOCIETATE ( activitate practic) Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltaremotric; mbogirea cunotinelor despre materiale i caracteristicile lor, precum idespre tehnici de lucru necesare prelucrrii acestora n scopul realizrii unorproduse simple;OBIECTIVE DE REFERIN:DOMENIUL TIINE ( cunoaterea mediului) S cunoasc unele elemente componente ale lumii nconjurtoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetaia, fauna, fiina uman ca parte integrant a mediului) precum i interdependena dintre ele. S comunice impresii, idei pe baza observrilor fcute. S manifeste disponibilitate n a participa la aciuni de ngrijire i protejare a mediului, aplicnd cunotinele dobndite.

DOMENIUL OM I SOCIETATE ( activitate practic) S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizareaunei activiti practice. S identifice, sa proiecteze i s gseasc soluii pentru realizareatemei propuse n cadrul activitilor practice; S efectueze operaii simple de lucru cu materiale din antur isintetice.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

1.Construcii: S redea ct mai apropiat de realitate elemente ale mediuluinconjurtor; S redea tema prin tehnica suprapunerii, mbinrii i/sau alturripieselor din trusele puse la dispoziie; S coopereze cu colegii de grup n vederea finalizrii sarcinii.2. tiin: S planteze florile i seminele de flori puse la dispoziie nghivece; S manifeste dragoste fa de natur i n special fa de flori.

3. Art: S coloreze n contur imaginile primite; S compun spaiul plastic aa cum cred ce cuviin;S recunoasc elemente ale limbajului plastic i s difereniezeforme i culori n mediul nconjurtor.

Activiti pe domenii experieniale:

1.Domeniul tiin:O1- S-i nsueasc cunotine despre mediul nconjurtor i nspecial despre plante;O2- S identifice elementele structurale ale mediului apropiat ;O3- S intuiasc rspunsuri n funcie de imaginile prezentate;O4- S sesizeze cu sprijin legturile directe i indirecte dintreelementele mediului;O5- S manifeste o atitudine corespunztoare fa de mediu.

2. Domeniul om i societate:O1-s exerseze tehnici specifice activitilor practice;O2- S utilizeze corect materialele de lucru;O3- S fie capabili s aplice corect florile pe crengue;O4- S stabileasc relaii de intercomunicare, de cooperare cumembri grupului;O5- S manifeste interes pentru investigarea realitiinconjurtoareO6- S recunoasca frumosul n natur i n creaii artistice.

Activiti de dezvoltare personal: S gaseasca raspunsul ghicitorii; S participe la activiti att n calitate de asculttor ct i devorbitor; S-i aminteasc versurile cntecelor propuse sper interpretare

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee:M1: conversaiaM2: explicaiaM3: joculM4: problematizareaM5: demonstraiaM6: exerciiulM7: observarea

Mijloace de nvmnt i materiale didactice: flori naturale, imagini cu flori,semine de flori, ghivece, pmnt, cuburi de diferite dimensiuni, pastde lipit, creioane colorate, plane de colorat cu flori de primvar,crengue, hrtie creponat, ae de mrior.

BIBLIOGRAFIE:

,,Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008; Culea F, Sesovici A, Grama F, Pletea M, Ionescu D, Anghel N (2008) -Activitatea integrat din grdini- Ghid pentru cadrele didactice dinnvmntul preuniversitar - Editura Didactica Publishing House,Bucureti Aplicarea noului curriculum pentru educaia timpurie- o provocare?,Editura Diana. www.didactic.ro -surs on-line

SCENARIUL ZILEI

ntlnirea de dimine: ntlnirea a debutat cu salutul Bine ai venit, dragi copii!, ncepem o nou spmn cu o ghicitoare: Zpada s-a topit Ghiocelul a rsrit Pomul a nmugurit Ce anotimp a sosit? (Primvara) Noutatea zilei: reprezint sosirea Znei Primvara n grupa mare, care aduce un coule cu surprize. Educatoarea spune copiilor c Zna nu-i cunoate i ar vrea s fac cunotin cu ei. Fiecare copil salut i se prezint: Bun dimineaa Primvar, eu sunt ... mprtirea cu ceilali: n aceast etap se face prezena copiilor i mpreun cu ei se completeaz calendarul naturii, dup care se poart scurte discuii despre cum i-au petrecut weekend-ul, se fac sesizri la felul cum s-au mbrcat, ce au observat ei zilele acestea. La discuii particip i Zna Primvara care le spune copiilor c azi se va juca cu ei i le va arta multe lucuri interesante.Activitatea de grup: se va executa jocul cu text i cnt Prin pdure.Copiilor li s-au prezentat centrele la care urmau s-i desfoare activitatea, prezentndu-li-se sarcinile pe care le aveau de realizat i intuindu-se materialele de la fiecare sector, urmnd ca ei s-i aleag centrul care doresc s lucreze. La Construcii, copiii vor construi cu piese lego i alte piese mrunte ronduripentru flori. Urmtoarea propunere este sectorul Art unde copiii vorcolora flori de primvar cu creioane colorate. Ultima propunere pentru aceast etap a zilei este sectorul tiinunde pe mese sunt pregtite ghivece, pui de flori, semine de flori,pmnt i alte instrumente de grdinrit. Cu acestea vom planta flori pecare le vom drui mamelor n ziua de 8 martie. Dup ndeplinirea sarcinilor de la sectoare, vom trece prin rutinelezilei precum splatul pe mini care este foarte important pentrundeprtarea microbilor care duc la contactarea unor boli.Trecerea spre activitile pe domenii experieniale se va face cuinterpretarea unor cntecele cunoscute. Pentru urmtoarea etap azilei, Zna Primvar a adus un buchetel de ghiocei pe care copiii il vor observa in cadrul primei activitati( D- cunoaterea mediului), folosindu-se de toti analizatorii. Se observ mai nti floarea ghiocelului, care este mai atrgtoare pentru copii. Se analizeaz pe baza unui plan stabilit:-Cum este floarea ghiocelului? Ce form are?-Cum sunt petalele?-Ce culoare are?-Ce miros are floarea?-Cum sunt frunzele?-Ce culoare au?-Cum este tulpina?-Dar radacina? Pentru a fixa cunotinele acumulate, copiii se vor aeza la msue undevor primi cte un ghiocel cu rdcin pe care l vor observa. Asftel m asigur cceea ce am discutat mai devreme va contribui la mbogirea bagajului decunotine al copiilor. La finalul acestei activiti, copiii vor fi apreciai de ctre ZnaPrimvar pentru rspunsurile pe care le-au dat si vor fi ncurajai pentrua intra n urmtoarea activitate. Tranziia spre urmtoarea parte a activitii se va face interpretnd joculmuzical Minile pe mas. Pentru a doua parte a activitilor pe domenii experieniale, copiitrebuie s lipeasc motocei din hrtie creponat pe crengue de copac.Astfel vor obine crenguele nflorite crora le vom lega nururi demrior.( DOS- activitate practic)La finalul activitii facem aprecieri asupra modului de lucru, allucrrilor realizate i al felului cum au respectat tema. Toate lucrrile seaeaz n expoziia care i ateapt pe prini s le admire. Dup attea activiti, meritm s ne relaxm puin i vom faceasta n aer liber. Vom folosi dou jocuri ndrgite de copii: Ursul doarmei viseaz-joc distractiv i Deschide urechea bine- joc de atenie.La finalul zilei, copiii vor fi apreciai si stimulati pentru ncurajareaactivitilor i performanelor viitoare.

"Degetele jucue"

Nejucm, ne jucm,Cu degetul mare ne jucm.Cnd degetul mare a obosit,Arttorul a i sosit.

Ne jucm, ne jucmCu arttorul ne jucm.Cnd arttorul a obosit,Mijlociul a i sosit.

Ne jucm, ne jucm,Cu mijlociul ne jucm.Cnd mijlociul a obosit,Inelarul a i sosit.

Ne jucm, ne jucm,Cu inelarul ne jucm,Cnd inelarul a obosit,Degetul mic a i sosit.

Ne jucm, ne jucm,Cu degetul mic ne jucmCnd degetul mic a obosit,Palmele au i sosit.

Ne jucm, ne jucm,Cu palmele noi ne jucm,Cnd palmele au obosit,Pumniorii au i sosit.

Ne jucm, ne jucm,Cu pumniorii noi ne jucm.Cnd pumniorii au obosit,Picioarele au i sosit.

Ne jucm, ne jucm,Cu picioarele ne jucm.Cnd picioarele au obosit,Ochiorii au adormit.

Vine, vine primvara

Vine, vine primvaraSeaterne-n toataraFloricele pe cmpiiHai s le-adunm, copii.

Crete, crete iarba verdeCiocarlia-n nori se pierdeHaideis-ascultm copiiAl ei cntecdincmpii.

Cucu, cucu strig tarePicpalacul-n lunc sareMieii zburd pe cmpiiHaidei s-i vedem copii.

Sectorul ART