proiect didactic eu si familia mea

9
PROIECT DIDACTIC NIVEL I : GRUPA MIJLOCIE TEMA ANUALĂ : “CINE SUNT / SUNTEM ?” SUBTEMA : ,, EU ŞI LUMEA MEA ’’ TEMA SAPTĂMÂNII : « FAMILIA MEA » TIPUL ACTIVITĂŢII : FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERI FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATĂ CATEGORII DE ACTIVITĂŢII : D.Ş. + D.O.S. 1.D.Ş.: Activitate Matematică „ Aşează-mă la familia mea!”- joc didactic 2. D.O.S. Activitate practică: „ Album de familie”- lipire SCOPUL ACTIVITĂŢII - Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la mulţimi, sesizarea, observarea şi numirea unor însuşiri comune elementelor unei mulţimi ; -Aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia şi atribuţiile fiecărui membru al familiei, utilizând experienţa acumulată prin intermediul activităţilor din grădiniţă. - Dezvoltarea gustului estetic şi a îndemânării OBIECTIVE OPERAŢIONALE : să formeze mlţimi pe baza unor criterii cerute ( mărime, culoare, formă) verbalizeze acţiunea efectuată; să denumească însuşirea comună a elementelor dintr-o mulţime; să recunoască materialele puse la dispiziţie;

Upload: hanulenuta

Post on 22-Oct-2015

368 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

PROIECT DIDACTIC

TRANSCRIPT

Page 1: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

PROIECT DIDACTIC

NIVEL I : GRUPA MIJLOCIETEMA ANUALĂ : “CINE SUNT / SUNTEM ?”SUBTEMA : ,, EU ŞI LUMEA MEA ’’TEMA SAPTĂMÂNII : «  FAMILIA MEA »TIPUL ACTIVITĂŢII : FORMARE DE PRICEPERI ŞI DEPRINDERIFORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATĂ CATEGORII DE ACTIVITĂŢII : D.Ş. + D.O.S. 1.D.Ş.: Activitate Matematică „ Aşează-mă la familia mea!”- joc didactic2. D.O.S. Activitate practică: „ Album de familie”- lipireSCOPUL ACTIVITĂŢII - Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la mulţimi, sesizarea, observarea şi numirea unor însuşiri comune elementelor unei mulţimi ; -Aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la familie, membrii acesteia şi atribuţiile fiecărui membru al familiei, utilizând experienţa acumulată prin intermediul activităţilor din grădiniţă. - Dezvoltarea gustului estetic şi a îndemânării

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :să formeze mlţimi pe baza unor criterii cerute ( mărime, culoare, formă)să verbalizeze acţiunea efectuată;să denumească însuşirea comună a elementelor dintr-o mulţime;să recunoască materialele puse la dispiziţie;să realizeze lucrări practiv- aplicative respectând cerinţele FORME DE ORGANIZARE: Activitate pe grupuri mici şi individuală

STRATEGII DIDACTICE:

Page 2: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

Metode şi procedee: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,dialogul, jocul liber, jocul dirijat, munca în echipă; Resurse materiale: panouri cu imagini, jucării, fişe, lipici, albume. Forme de organizare: pe grupe Elemente de joc: simularea, mişcarea, aplauze, bătăi din palme, sunetul clopoţelului Sarcina didactică: să separe mulţimi după un criteriu precizat; intuirea şi caracterizarea submulţimilor unei mulţimi date.Regula jocului: educatoarea precizează criteriul de grupare cerut, iar la semnalul educatoarei copii din echipă rezolva sarcina.

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE

Page 3: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

DIDACTIC DIDACTICE

1. Moment organizatoric Pregatirea materialului. Aranjarea mobilierului. Pregătirea panourilor pe cele 4 grupe de copii.Intrarea copiilor in sala de grupa.

Conversatia Corectitudinea raspunsurilor.

2. Captarea atentiei După întâlnirea de dimineaţă care a cuprins salutul, calendarul naturii şi noutatea zilei când i-am anunţat pe copii programul pe care îl vom desfăşura,voi organiza copiii în 4 echipe. Legat de tema săptămânii « Familia mea », li se prezintă copiilor cele 4 panouri pe care sunt reprezentate simbolic familia păpuşilor, familia iepuraşilor familia maşinilor şi familia mingilor.Va sosi in clasă surpriza activitatii – Paiaţa. Ea va aduce copiilor o cutie în care sunt multe jucării amestecate.

Conversatia

Elementul surprizaPaiaţa

Atentia, promptitudinea raspunsurilor.

Observarea comportamentului copiilor.

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Paiaţa motivează că a amestecat jucăriile şi îi roagă pe copii să o ajute să ducă fiecare jucărie la familia ei.Se intuieşte materialul didacticde către copii, se observă că sunt păpuşi, iepuraşi, maşini, mingi. Se anunţă titlul jocului: „ Aşează-mă la familia mea” şi obiectivele operaţionale.

ConversaţiaExplicaţia

4. Explicarea şi demonstrarea joculuiJocul de probă

Se va explica copiilor că vor trebui să grupeze jucăriile de acelaşi fel formând grupa păpuşilor, grupa iepuraşilor, grupa maşinilor şi grupa mingilor şi apoi vor trebui duse la familia lor, dar nu toate odată ci respectând griteriul de grupare cerut de Paiaţă. Se va desfăşura un joc demonstrativ educatoarea ajutată de copii insistând pe regula jocului, pe sarcină şi pe verbalizare.Se introduc elementele de joc aplauzele şi încurajările, precizând condiţiile întrecerii :câştigă echipa care adună cât mai multe buline roşii, drept recompensă pentru răspunsurile corecte.

ExlicaţiaDemonstraţiaExerciţiul Grupe de jucării

Aprecieri verbale

5. Desfăşurarea jocului Pentru fiecare variantă de joc există câte un criteriu de grupare. Mărime - culoareF. P- .Aşează păpuşile mari la familia lor;F.I. – Aşează toţi iepuraşii cu blăniţă albă. La familia lorF.M. Aşează la familia maşinilor maşinile roşii.F. MI. Aşează mingile mici.la familia lorSe va evalua fiecare răspuns corect prin primirea unei buline

ExerciţiulJocul problematizarea

Aprecieri verbaleAplauze

Page 4: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

Varianta II

roşii pe panoul familiei respective..F.P.Aşează păpuşile mici la familia lor;F.I. Aşează iepuraşii mari la familia lor;F.M. Aşează maşinile mari la familia lor, pe scaunF. MI. Aşează mingile galbene în faţa mingilor mici la familia lor

Exerciţiul Demonstraţia Aplauze

ÎncurajăriVarianta III F.P. Aşează păpuşile cu părul scurt la familia păpuşilor

F.I. Iepuraşul care are morcovi groşi aşează-l la familia iepuraşilor F.M. Aşează maşinile care au antenă la familia lor. F. MI. Aşează mingile care au bulinuţe roşii.la familia lor.

Exerciţiul

Varianta IV F.P. Aşează păpuşile mici lângă căsuţă la familia lor;F.I. Asează iepuraşii în căsuţă la familia lor;F.M. Aşează maşina de poliţie în faţă iar maşinile albe în spatele ei;F.MI. Aşează pe scaun mingea cea mai mare.;

Complicarea joculuiCopiii descoperă că pe lângă aceste jucării mai există şi figuri geometrice (pătrate, cercuri, triunghiuri)F.P.Aşează la familia păpuşilor pătratele care au aceeaşi culoare cu costumul tatălui( pătrate albastre)F.I. Aşează la familia iepuraşilor cercurile care au aceeaşi mărime ca nasturii de la bluza mamei iepuras .(cercuri mici )F.M. Asează la familia maşinilor figurile care au aceeaşi formă cu roţile de la maşină (cercuri).F. MI. Aşează la familia mingilor figurile geometrice care au aceeaşi formă cu coiful tatălui.(triunghiuri).

Explicaţia Problematizarea

ObservareaComportamentuluicopiilor

Evaluarea Consemnez rezultatele întrecerii,prin numărarea bulinelor obţinute de fiecare echipă în urma efectuării fiecărei probe. Aprecieri verbale

Încheierea jocului Se fac aprecieri globale şi individuale asupra calităţii execuţiei jocului;Se repetă -fixând titlul jocului desfăşurat

Conversaţia Explicaţia

Tranziţia

Page 5: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

Eu acasă-s cel mai mic Dar aici sunt un voinic Cuminţi în rând ne aşezăm

Page 6: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

D.O.S. – ACTIVITATE PRACTICĂ- „ ALBUM DE FAMILIE”

Page 7: proiect didactic EU SI FAMILIA MEA

EVENIMENT DIDACTIC

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Introducerea în activitate

Materialul este pregătit pe mese.Copiii se vor aşeza la mese în funcţie de echipa din care au făcut parte , fiecare masă având un simbol corespunzător( păpuşi, iepuraşi, maşini, ming

Captarea atenţiei Pe mese vor fi aşezate albume cu fotografii, fişe reprezentând

păpuşi, iepuraşi, maşini şi mingi Voi recita copiilor câteva versui sigestive despre familie.”Sora, fratele, mămica Tata, bunicul, bunica Ce alcătuiesc cu toti? Hai ghiceste daca poti!” (Familia)

ConversaţiaExplicaţia

Anunţarea temei şi a obiectivelolr

Pentru că la activitatea matemmatică ne-am jucat cu familia păpuşilor, familia iepuraşilor, familia maşinilor şi familia mingilor, în continuare vor realiza un album al acestor familii.Se va intui materialul didactic(fişe lipici, cariaci, coli colorate, albume)Li se anunţă copiilor tema:”Album de familie” şi obiectivele: să coloreze imaginile; să le lipească pe foi colorate; să le aşeze în albumul fiecărei familii.

Explicaţia

Desfăşurarea activităţii

Explicarea şi demonstrarea Li se explică copiilor că vor colora păpuşi,cei din grupa păpuşilor, iepuraşi- cei din grupa iepuraşilor, maşini- cei din grupa maşinilor şi mingi cei din grupa mingilor.După ce le colorează le vor lipi fe foile colorate şi apoi le vor aşeza în albumul fiecărei familii.Exerciţii pregătitoare Se efectuează exerciţii de încălzile a mîinilor înainte de începerea lucruluiRealizarea temei de către copii se va face având grijă să îndrum şi să ofer sugestii pentru a finaliza lucrările conform cerinţelor stabilite.

ExplicaţiaDemonstraţia Exerciţiul

Observarea comportamentului copiilor

Evaluarea După trecerea timpului de lucru voi analiza lucrările împreună cu copiii, dacă au respectat cerinţele date: Albumele vor fi aşezate într-o expoziţie la centrul tematic „Familia mea”

Conversaţia Aprecieri oraleAnaliza produselor activităţii