proiect didactic didact… · proiect didactic data: 18.11.2020 clasa: a iv- a unitatea de...

13
PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant Bratu Simona Daniela Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Li mba și literatura română Diagnostic:Deficiență mintală, Intelect de limită Subiectul: Aventurile unei frunzuliţe de toamnă Tipul lecţiei: Fixare și consolidare Competențe generale: Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute; Exprimarea de mesaje orale simple in diverse situații de comunicare; Receptarea unor varietăți de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute. Competenţe specifice: Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate; Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat; Formularea unor enunțuri proprii in situații concrete de comunicare; Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut. Obiective operaţionale: O 1 - să citească corect, conștient și fluent un text literar nou cu respectarea semnelor de punctuație; O 2 – să identifice informațiile din text; O 3 – să formuleze propoziții simple, utiliznd cuvintele date; O 4 – să găseasc forma de plural pentru cuvintele date; O 5 – să găseasc cuvinte cu ințeles asemănător și opus .

Upload: others

Post on 24-Mar-2021

57 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.11.2020

Clasa: a IV- a

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila

Propunător: Înv. Itinerant Bratu Simona Daniela

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Diagnostic:Deficiență mintală, Intelect de limită

Subiectul: Aventurile unei frunzuliţe de toamnă

Tipul lecţiei: Fixare și consolidare

Competențe generale:

Receptarea de mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute;

Exprimarea de mesaje orale simple in diverse situații de comunicare;

Receptarea unor varietăți de mesaje scrise, in contexte de comunicare cunoscute.

Competenţe specifice:

Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;

Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat;

Formularea unor enunțuri proprii in situații concrete de comunicare;

Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din

universul cunoscut.

Obiective operaţionale:

O1 - să citească corect, conștient și fluent un text literar nou cu respectarea semnelor de

punctuație;

O2 – să identifice informațiile din text;

O3 – să formuleze propoziții simple, utiliznd cuvintele date;

O4 – să găseasc forma de plural pentru cuvintele date;

O5 – să găseasc cuvinte cu ințeles asemănător și opus .

Page 2: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

Strategii didactice:

a. Metode şi procedee: Lectura explicativă,Conversația, Explicația, Joc didactic, Exercițiul,

Metoda Cadranelor, Problematizarea;

b. Mijloace didactice: copacul, Lița Frunzulița, fișe, laptop, frunze, carioci, creioane

colorate,recompense;

c. Forme de organizare: individuală;

d. Resurse temporale: 40 minute.

Bibliografie:

Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S.;

Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare,

clasa I şi clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, clasa I şi

clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare, Clasa pregătitoare, clasa I şi

clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea

competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV, program de formare continuă de tip

“blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;

Cleopatra Mihăelescu, Tudora Pițilă, Comunicare în limba română, Manual pentru

clasa a II-a, EDP, 2018, București

https://www.youtube.com/watch?v=gsTfnVglTrs

https://www.youtube.com/watch?v=gsTfnVglTrs

Page 3: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant
Page 4: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele

instruirii

Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

Forme de

evaluare

Activitatea propunătorului

Activitatea elevului

Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Moduri de

organizare

1 2 3 4 5 6 7

1. Moment

organizatoric

Se creează condiţiile optime pentru

desfăşurarea lecţiei: pregătirea

materialului didactic necesar.

Îndrum activitatea de pregătire a

elevului.

Se pregăteşte pentru

activităţi.

Conversaţia Lița Frunzulița,

planşa cu

copăcelul, fişe

de lucru,

carioci, frunze,

lipici, laptop,

creioane.

Individual

2. Captarea

atenţiei

Prezint elevului pe Lița Frunzulița.

“ Astăzi am invitat-o pe Lița

Frunzulița să participe la lecţia

noatră. Ea aduce un coșuleț cu

bilețele și frunze de diferite culori,

Ascultă cu atenţie.

Elevul răspunde

corect la întrebări.

Conversaţia,

Observaţia,

Explicaţia,

Lița Frunzulița,

planșa cu

copăcelul,

Stimularea

interesului şi

curiozităţii

Page 5: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

pe care sunt scrise cerințe de

rezolvat. Rezolvând corect cât mai

multe cerințe vei primi o frunzuliță,

pe care o vei lipi în copcel.”

Îi prezint elevului un coșuleț din

care extrage un bilețel, care coține

un cuvânt ( toamnă, ciuboțele,

scorbură, hoț, vrăbiuțe), frunze de

diferite culori, pe care sunt scrise

cerințe și un copăcel.

Frunza galbenă – Desparte în silabe

cuvântul!

Frunza maronie – Eu zic una, tu zici

mai multe!

Frunza ruginie – Câte vocale și câte

consoane are cuvântul!

Frunza portocalie – Alcătuiește o

propoziție! ( Anexa 1)

.

Elevul extrage un

cuvânt din coșuleț.

Desparte corect in

silabe.

Trece la plural

cuvântul extras.

Indică numărul de

vocale și de consoane

din cuvânt.

Alcătuiește o

propoziție.

Joc didactic

Exercițiul

lipici, frunze cu

cerințe, coșuleț,

bilețele.

Aprecierea

verbală a

răspunsurilor

formulate şi

încurajarea la

participare

activă

3. Anunţarea

subiectului lecţiei

şi a obiectivelor

Astăzi vom merge alături de Lița –

Frunzulița în Aventurile unei

frunzuliţe de toamnă .

Ascultă cu atenţie.

Explicaţia

Individual Stimularea

interesului şi

curiozităţii

Page 6: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

4. Dirijarea

invățării

Elevul o va ajuta pe Lița-

Frunzulița să rămână în copac.

” Iți amintești? Ea nu voia să se

desprindă de creangă, își dorea să

rămână agățată. Trebuie să trecem

prin toate probele pe care vântul le-

a trimis la noi!”

Solicit elevului să citească un scurt

text narativ, Frunza agățată, după

Florina Bumbaru (Anexa2)

Inițiez un dialog cu elevul pentru a

înțelege texul.

Pentru a verifica înțelegerea propun

o fișă de lucru, în care răspunde oral,

apoi în scris cerințelor formulate

folosind metoda cadranelor.

Sarcina 1:

Scrie titlul și autorul textului citit.

Sarcina 2:

Formulează propoziții cu ajutorul

cuvintelor : cocoțate, toamna,

frunză.

Sarcina 3:

Transcrie din text personajele.

Sarcina 4.

Găsește și colorează personajul

principal din text. ( Anexa 3)

Elevul citește textul în

ritm propriu și

răspunde la întrebările

adresate pe marginea

textului.

Elevul realizează

sarcinile primite cu

ajutor.

Conversaţia,

Explicaţia

Demonstraţia

Observaţia,

Muncă

independentă,

fişă de lucru

individual,

frunze, lipici,

creioane

colorate

Individual

Observarea

sistematică a

comportamen-

tului elevului.

Aprecierea

verbală a

răspunsurilor

formulate şi

încurajarea la

participare

activă.

Page 7: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

Surpriză!

Din partea Liței- Frunzuliței ai

primit o provocare!

Găsește cuvinte cu înțeles

asemănător pentru:

A se cocoța –

Uimită –

Creangă-

Unește fiecare cuvânt din prima

coloană cu un cuvânt din a doua

coloană, care are înțeles opus:

Mare Zi

Tristă Mică

Noapte Bucuroasă

( Anexa 4)

Elevul este curios de

surpriză și rezolvă

corect cerințele.

5. Evaluarea Îi prezint elevului o fișă de evaluare.

( Anexa 5). Îndrum elevul şi îl ajut

acolo unde este necesar.

Elevul citeşte cu

atenţie cerinţele şi

rezolvă corect fişa de

evaluare.

Explicaţia

Demonstraţia

Lucrul

individual.

Fişă de lucru

individual,

creioane

Individual

Aprecieri

verbale

Page 8: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

6. Aprecierea

activităţii

Fac aprecieri asupra modului în care

s-a desfăşurat lecţia şi aspura

comportamentului elevului.

„Eu îţi mulţumesc pentru că ai fost

atent, ai răspuns foarte bine, ai

participat frumos la toate activităţile

şi pentru că te-ai comportat atât de

bine primeşti o recompensă dulce

din partea Liței Frunzuliței!”

Ascultă şi se bucură

de cuvintele frumoase

şi de recompensa

dulce.

Îşi spune părerea în

legătură cu ora de

limba şi literatura

română.

Conversaţia,

Explicaţia

Bomboane Individual Aprecieri

verbale

Evaluarea

orală

Page 9: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

Anexa 1

„MÂNA OARBĂ”

toamnă scorbură hoţ ciuboțele vrăbiuțe

Vocale

/consoane

Silabele

Mai multe

Ai extras cuvântul?

Alcătuieşte un enunţ cu el!

..............................................................................................................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................................................

Page 10: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

Anexa 2

Frunza agățată

după Florina Bumbaru

Se uita speriată la vrăbiuțele cocoțate pe creangă cum o zdruncinau.

– Opriți-vă! Nu vreau să cad!

– De ce nu vrei să cazi, frunză frumoasă de toamnă? a întrebat-o uimită o vrăbiuță care nu mai văzuse frunză să nu cadă.

– Of, cine știe unde voi ajunge…

– Dar unde crezi că vei ajunge?

– Dacă voi fi călcată în picioare și ruptă-n bucăți?

– E adevărat? Frunzele sunt călcate în picioare?

– Așa cred. Dacă voi fi doar o frunză-n vânt ce nu ajunge nicăieri?

– Cine ți-a zis asta? De unde știi ce se-ntâmplă cu frunzele care se desprind dacă tu nu ai zburat încă?

– Așa am auzit.

– Toate frunzele ajung undeva! a dat din cap vrăbiuța.

– Cum adică? Eu sunt neîncrezătoare.

– Toate frunzele ajung undeva, dar nu toate ajung la fel!

Era așa de atentă la discuția cu vrăbiuța că nici nu a băgat de seamă cum vântul o tot legăna și s-a desprins de crenguță.

Page 11: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

METODA CADRANELOR Anexa 3

1. Scrie titlul și autorul textului citit. 2. Formulează propoziții cu cuvintele : cocoțate, toamna,

frunză.

3. Transcrie personajele din text .

4. Colorează personajul principal din textul dat.

Page 12: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

Anexa 4

Surpriză!

Găsește cuvinte cu înțes asemănător pentru:

A se cocoța –

Uimită –

Creangă-

Unește un cuvânt din prima coloană cu un cuvânt din a doua coloană, care are înțeles opus:

Mare Zi

Tristă Mică

Noapte Bucuroasă

Page 13: PROIECT DIDACTIC didact… · PROIECT DIDACTIC Data: 18.11.2020 Clasa: a IV- a Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic “ A. Saligny” , Brăila Propunător: Înv. Itinerant

Anexa 5 FIȘĂ DE EVALUARE

Încercuiește răspunsurile corecte:

1. Personajele textului sunt:

a. Veverița și frunza;

b. Vrăbiuța și frunza;

c. Frunza și ciupercuța.

2. Cuvântul ” cocoțate” are :

a. 3 consoane și 3 vocale;

b. 4 consoane și 4 vocale;

c. 5 consoane și 2 vocale.

3. Cuvântul ” vrăbiuță” este despărțit corect :

a. Vră-biu-ță;

b. Vră –bi-uță;

c. Vră –bi-u-ță.

4. Cuvântul cu același ințeles pentru ” creangă” este:

a. Arbore;

b. Ramură;

c. Frunziș.

5. Cuvântul cu ințeles opus pentru ” tristețe” este:

a. Fericire ;

b. Răutate ;

c. Blândețe.