proiect didactic compl de scop....def

6
Proiect didactic Liceul Teoretic “Pavel Dan”, Câmpia Turzii Profesor: Ana-Maria Cosma Clasa: a VIII-a Data: 7.05.2014 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Titlul lecţiei: Propoziţia circumstanţială de scop (finală) Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe Competenţe generale: 1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Competente specifice : 1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral; 1.2. sesizarea semnificaţiei îmbinării elementelor verbale cu cele nonverbale (gest, mimică etc.) într-un text oral 1.4. sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat;

Upload: diana-gal

Post on 08-Dec-2015

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Compl de Scop....Def

Proiect didactic

Liceul Teoretic “Pavel Dan”, Câmpia Turzii

Profesor: Ana-Maria Cosma

Clasa: a VIII-a

Data: 7.05.2014

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Titlul lecţiei: Propoziţia circumstanţială de scop (finală)

Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:

1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată

3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice :

1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral;1.2. sesizarea semnificaţiei îmbinării elementelor verbale cu cele nonverbale (gest, mimică etc.)

într-un text oral1.4. sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat;

2.3. respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze;

4.3. organizarea secvenţelor textuale în funcţie de o cerinţă specifică;

Obiective operaţionale: la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

- să definească propoziţia circumstanţială de scop; - să recunoască propoziţia circumstanţială de scop;

Page 2: Proiect Didactic Compl de Scop....Def

- să alcătuiască fraze în care să existe subordonata circumstanţială de scop;- să aplice regulile privind topica şi punctuaţia interjecţiei.

Strategia didactică :

Metode şi procedee : conversaţia, brainstormingul, lectura expresivă, exerciţiul, explicaţia.

Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi în perechi.

Mijloace didactice : fişe, manuale, caietele elevilor, tabla.

Bibliografie :

1. Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Manual de Limba română pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaţional ;

2. Gramatica limbii române, Editura Academiei Române ;3. Mihaela Secrieru, Metodica predării limbii române, Editura StudIS, Iaşi, 2008 ;4. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi, 1999.

Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie.

Spaţiu de lucru : sala de clasă.

Timp : 50 de minute

Scenariul didactic

1. Moment organizatoric ( 1 minut )

Se stabileşte ordinea în clasă, se notează absenţii, elevii îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării orei, se asigură un climat adecvat orei de limba şi literatura română.

2. Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior şi a temei ( 4 minute )

Profesorul numeşte pe câţiva elevi să citească tema şi face observaţiile necesare.

3. Captarea atenţiei ( 5 minute )

Profesorul a pregătit bileţele pe care sunt scrise nişte enunţuri pe care elevii trebuie să le completeze astfel încât subordonata să fie circumstanţială de scop. Câţiva elevi vor trage bileţele şi vor merge la tablă şi vor scrie enunţurile completate.

Page 3: Proiect Didactic Compl de Scop....Def

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale ( 1 minut )

Profesorul anunţă titlul lecţiei noi : Propoziţia circumstanţială de scop (finală). Enumeră obiectivele propuse pentru această lecţie : elevii vor defini propoziţia circumstanţială de scop, o vor recunoaşte, vor alcătui fraze cu subordonate circumstanţiale de scop.

5. Dirijarea învăţării ( 28 de minute )

Profesorul împarte elevilor o fişă de lucru care cuprinde fraze. Elevii trebuie să delimiteze propoziţiile, să incercuiască elementele de relaţie şi să identifice felul propoziţiilor. Profesorul numeşte pe câte un elev care va merge la tablă şi va rezolva câte o frază.

Pornind de la acest exerciţiu, profesorul împreună cu elevii enunţă definiţia propoziţiei circumstanţiale de scop : Propoziţia circumstanţială de scop sau finală ţine, în frază, locul complementului circumstanţial de scop şi, ca urmare, răspunde la întrebările : cu ce scop ?, în ce scop ?

Propoziţia circumstanţială de scop determină :

un verb : Merge la piaţă ca să cumpere fructe. o locuţiune verbală : A luat-o la sănătoasa ca să scape de observaţii. o interjecţie : Hai să citim.

După ce elevii îşi notează în caiete noţiunile teoretice, profesorul le dă elevilor ca muncă independentă exerciţiul 1 de pe pagina 207. Timpul necesar rezolvării acestui exerciţiu este de 10 minute. După expirarea timpului de lucru, elevii vor veni la tablă şi vor rezolva exerciţiul. Pe baza acestui exerciţiu, se introduc alte aspecte legate de propoziţia circumstanţială de scop : elementele introductive, topica şi punctuaţia.

Elementele introductive :

a. conjuncţii subordonatoare : ca să, să, de ;b. locuţiunea conjuncţională pentru ca să.

Topica şi punctuaţia : Propoziţia circumstanţială de scop stă după regentă sau înaintea ei. Se desparte prin virgulă, dacă stă în faţa regentei.

6. Obţinerea performanţei şi a feed-back-ului ( 10 minute )

Grupaţi câte doi, elevii vor rezolva exerciţiile 3 şi 4 de la pagina 208 din manual. Timpul necesar rezolvării exerciţiilor este de 8 minute. După expirarea timpului alocat rezolvării se corectează exerciţiile şi se mai completează sau se mai explică, dacă este cazul.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului ( 1 minut )

Profesorul precizează tema pentru acasă : exerciţiile 5 şi 6 de la pagina 208, din manual.

Page 4: Proiect Didactic Compl de Scop....Def

Fişa de lucru

1. Indică felul propoziţiilor:

a. Am muncit mult ca să găsim o soluţie a problemei.

b. Am venit să-ţi dau vestea cea bună.

c. Ca să nu mai greşesc, tata mi-a adus aminte de trecut.

d. Hai să căutăm un magazin.

e. Învăţ mult pentru ca să am note bune.

f. Pleacă de învaţă!

Fişa de lucru

1. Indică felul propoziţiilor:

a. Am muncit mult ca să găsim o soluţie a problemei.

b. Am venit să-ţi dau vestea cea bună.

c. Ca să nu mai greşesc, tata mi-a adus aminte de trecut.

d. Hai să căutăm un magazin.

e. Învăţ mult pentru ca să am note bune.

f. Pleacă de învaţă!