proiect didactic clase simultane

18
PROIECT DE LECŢIE DATA:16.03.2011

Upload: monica-gaspar

Post on 30-Jun-2015

1.876 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

CLASELE I-III

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

PROIECT DE

LECŢIEDATA:16.03.2011

PROPUNATOR: GASPAR EVA MONIKA

SCOALA CU CLASELE I –IV ,,CIUHOI”

CLASELE I ŞI A III- A , SIMULTAN

Page 2: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

CLASA I

OBIECTUL: MATEMATICA

SUBIECTUL: Numerele naturale de la 30-100

TIPUL LECŢIEI: recapitulare si sistematizarea

cunostintelor

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Să rezolve exercitii de citire si scriere a

numerelor de la 30 la 100

OBIECTIVE OPERATIONAL:

- La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

-sa citeasca si sa scrie numere de la 30 la 100

-sa identifice cifra zecilor si a unitatilor

-sa compuna si sa descompuna numere

-sa aranjeze crescator si descrescator numerele;

-sa completeze sirurile numerice;

-sa rezolve exercitii de adunare si scadere;

-sa rezolve individual,prin cooperare exercitii si

CLAS A III-A

OBIECTUL:Limba si Literatura romana

SUBIECTUL: Iepurele tobosar,Spiridon Vangheli

TIPUL LECŢIEI: mixta

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa citeasca in mod constient,corect,fluent si

expresiv textul;

Sa cunoasca mesajul textului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

-sa citeasca corect,fluent,expresiv textul propus

-sa identifice personajele si sa le descrie;

-sa-si exprime acordul sau dezacordul in legatura cu

atitudinea personajelor;

-sa alcatuiasca enunturi folosind cuvintele date;

-sa identifice verbe din text;

2

Page 3: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

probleme;

STRATEGIA DIDACTICA:

1.RESURSE PROCEDURALE:

a)Metode si procedee:

-jocul

didactic,explicatia,exercitiul,conversatia,demonstratia,

observarea curenta,munca independenta.

b)Forme de organizare:

-frontal,individual.

c)Forme de evaluare:

-aprecierea verbala;

-observarea curenta;

2.RESURSE MATERIALE:

-planse,fise de lucru,jetoane.

3.RESURSE TEMPORALE:50 minute

4.RESURSE BIBLIOGRAFICE:

-Programa scolara;

-manual de matematica clasa I,Stefan

- sa surprinda esentialul;

STRATEGIA DIDACTICA :

1.RESURSE PROCEDURALE:

a) Metode si procedee:

-conversatia,exercitiul,munca

independenta,problematizarea,explicatia,harta

povestirii.

b)Forme de organizare:

-individual,frontal;

c)Forme de evaluare:

-aprecierea verbala;

-observarea curenta.

2.RESURSE MATERIALE :

-planse,fise de lucru.

3.RESURSE TEMPORALE : 50 minute

4.RESURSE BIBLIOGRAFICE :

-Programa scolara

-Limba si Literatura romana,Marcela Penes,manual

3

Page 4: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

Pacearca,Mariana Mogos,ed. Aramis 2004.

-Metodica predarii matematicii la clasele I-

IV,ED.Didactica si Pedagogica1988

clasa a III-a,ed.Ana,Bucuresti 2000.

Predarea in conditii simultane la ciclul

primar,Ed.All,2000,Nicoleta Tica.

Metodica predarii limbii si literaturii

romane,ed.Didactica 1985.

.

Secvenţele

instruirii

Conţinuturi instructiv

educative

Clasa I

Strategii

didactice

Du

ra

ta

Secvenţele

instruirii

Conţinuturi instructiv

educative

Clasa a III a

Strategii didactice

Organizarea

clasei pentru

lecţie

Reactualizarea

cunoştinţelor

Asigur conditiile necesare

desfasurarii lectiei elevii

pregatind materialele

necesare.

Activitate indirectă

Rezolvarea fişei de muncă

Munca

independentă

Evaluare

2

8

Organizarea

clasei pentru

lecţie

Enunţarea

Asigur conditiile necesare

inceperii orei,elevii

pregatind materialele.

Activitate directă

La ora de limba romana

astazi vom citi lectia ,vom

Conversaţia

Evaluare formativă

frontală

4

Page 5: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

independentă ( anexa 1)

Activitate directă

-fac verificare

cunostintelor dobandite

anterior :

« Din ce sunt alcatuite

numerele ? »

„care sunt numerele pare?”

„Dati exemple de numere

pare si impare?”

„Cum se numeste rezultatul

adunarii? Dar al scaderii?”

formativ

individuală

Conversaţia

scopului şi

obiectivelor

Dirijarea

invatarii

caracteriza personajul

principal,vom rezolva

exercitii.

„Ce am avut de invatat ?”

„De cine este scris textul?”

Cer elevilor sa citeasca

textul. Orientez atentia

elevilor asupra unei planse

ce constituie descrierea

mamei „Diamantul”.Elevii

vor lucra pe fise.

Solicit elevilor sa

povesteasca lectia pornind

de la ideile principale.

Activitate indirectă

Elevii îşi desfăşoară

activitatea propriu-zisă

realizând correct fisele de

lucru.

Observaţia

Munca

independentă

Exerciţiul

5

Page 6: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

Captarea

atentiei:

Prezint elevilor o mica

povestioara despre o

problema a iepurasului de

Pasti.

„ In una din zile,zmeul

cel rau care nu iubeste

deloc sarbatorile l-a prins

pe iepurasul care aduce

cadouri de Pasti si l-a

inchis in castelul sau de la

poalele muntilor.Ce sa

faca iepurasul? E tare

suparat!Se teme ca nu va

mai ajunge de Paste sa

aduca bucurie copiilor.plus

ca el este scolarel in clasa I

si nu e bine sa lipseasca de

la scoala.

Mie imi e tare mila de el

asa ca am incercat sa il

induplec pe zmeu sa-i dea

Observaţia

Conversaţia

20

6

Page 7: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

drumul dar mia zis ca il va

elibera doar daca il ajuta

niste elevi de clasa

I .Poarta castelului este

inchisa cu 3

lacate .Drumul pana la

castel este presarat cu

obstacole de fapt sunt niste

floricele si ciuperci care

contin sarcini de lucru pe

care trebuie sa le rezolvati.

Ce ziceti? Vreti voi sa-l

ajutati?

Prezint elevilor plansa.

Precizez ca exista 2

drumuri pana la castel.Voi

imparti clasa in 2 perechi

fiecare isi va alege drumul

pe care il vor strabate.

La intersectia

drumurilor clasa se va

Jocul didactic

7

Page 8: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

reuni pentru deschiderea

lacatelor. Ultimul lacat va

fi deschis de catre elevul

care rezolva primul corect

fisa de evaluare.Acesta va

fi salvatorul iepurasului.

Se trece la rezolvarea

exercitiilor.eleviii vor lucra

pe caiete.

Obstacolul 1:

Calculeaza:

10+12= 16+10=

Ostacolul 2:

Vecinii lui:

46 52

Obstacolul 3:

Coloreaza numarul mai

mic:

50si49 70si64

Obstacolul 4:

Descompune numerele in Z

Exercitiul

8

Page 9: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

SI U :

47 SI 62 38SI96

Obstacolul5:

Incercuieste cifra zecilor:

80,33,64,75,86/

82,28,64,43,27

Obstacolul 6:

Ordoneaza crescator:

31,14,47,53,25/

97,10,29,34,45

Am ajuns la poarta.

Zmeul propune sa rezolvati

alte exercitii pentru a

deschide lacatele.

Obstacolul 7.

Iepurasul avea 14 morcovi

A mancat 4 din ei .Cati

morcovi mai are iepurasul?

Obstacolul 8

Rezolva exercitiile si

ordoneaza crescator

Problematizarea

9

Page 10: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

rezultatele:

5+3=

10-7=

25+3=

14+4=

Am ajuns la ultimul

lacat.Acesta este cel mai

greu de deschis.Veti avea

de rezolvat o fisa,cel care

rezolva corect va fi

considerat salvatorul

iepurasului.

Activitate independenta.

Munca independenta

10

Feed back-ul

Activitate directa:

Fac verificare fiselor.In

continuare vom lucra pe

Exercitiul

10

Page 11: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

Activitate directa:

Verific fisa de lucru prin

rezolvarea unor exercitii la

tabla. Ofer recompensa

castigatorului.

Fac aprecieri asupra

lectiei .

conversatia10

Tema pentru

acasa.

plansa si in fise realizarea

unei comparatii intre 2

povestiri: fata babei si fata

mosului si Iepurele tobosar.

Activitate independenta:

Propun elevilor sa lucreze

pe fisa de evaluare :”Harta

povestirii.”

De scris povestirea

textului.

Munca

independenta

11

Page 12: PROIECT DIDACTIC CLASE SIMULTANE

12