proiect didactic clasa x-servirea preparatelor din peste

Upload: cimpeanu-cristina

Post on 09-Oct-2015

450 views

Category:

Documents


31 download

DESCRIPTION

contine fise si scheme de sustinere a lectiei

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data :

Profesor :

Clasa: Modulul: MIV-Servirea preparatelor din pesteTipul de lectie: recapitulare a cunostintelorDurata:50 minuteUnitatea de competenta: U21-Servirea n uniti de alimentaieScopul lectiei: sistematizarea si reordonarea cunostintelor dobandite despre sistemele de servire, constatarea nivelului de pregatire a elevilor,corectarea unor confuzii

Competente specifice: C1 Servete preparatele i buturile n unitile de alimentaieCompetente derivate:

C1: sa clasifice si sa inteleaga cum se face selectia sistemele de servire

C2: sa descrie sistemele de servire a preparatelor din peste

C3: sa precizeze avantajele si dezavantajele sistemele de servire n alimentaia publica

Metode i procedee: conversatia euristica, comparatia, explicatia, demonstratia, ciorchinele

Mijloace de invatamant: manual,auxiliar curricular,carti de specialitateBibliografie: Manual pentru calificarea Ospatar(chelner) vanzator in unitati de alimentatie:anul de completare:domeniul Turism si Alimentatie,nivel 2/ Dinca Cristian coord.-Bucuresti, EDP 2009

Auxiliar curricular-Servirea consumatorilor

Nr.

crtEtapele lectieiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea Elevilor Strategii didacticeEvaluare

MetodeMijloaceMod

Org.

1Moment organizatoric

2-Saluta elevii

-Face prezenta

-Verifica tinuta elevilor

-Pregateste materialul didactic-Saluta profesorul

-Elevul de serviciu anunta elevii absenti

-se pregatesc pentru inceperea lectiei

-sunt atentiConversatiaFrontal

individual

2Precizarea continutului, obiectivelor si a unui plan de recapitulare

15Verifica tema pentru acasa

1. Clasificarea sistemelor de servire

2 Modalitati de servire a preparatelor culinare din peste.

3. Preluarea de la sectii a preparatelor culinare din peste.

4. Servirea preparatelor culinare din peste.

5. Debarasarea.-Sunt atenti

-Noteaza in caiete planul de recapitulareExpunerea

Conversatia Frontal

3Recapitularea continutului pe baza planului stabilit3Se realizeaza frontal oral dar si scris pe baza unei fise de lucru.

Profesorul adreseaza interogatii frontale:

Ce intelegeti prin operatia de servire?

De cine este efectuata aceasta operatie?

Toate preparatele culinare sunt servite in acelasi mod?

Pe baza acestor intrebari scoate in evidenta modalitatile de efectuare a operatiei de servire.

Aplica metoda ciorchinelui: scie pe tabla cuvintele nucleu-sisteme de servireiar apoi elevii evidentiaza legatura intre formele de servire realizand in final clasificarea sistemelor de servire.

Dupa prezentarea sistemelor de servire cere elevilor rezolvarea unei fise de lucru axata pe servirea preparatelor culinare din peste.

Precizeaza modalitatea de completare a fisei de lucru.

Se verifica completarea fisei de lucru.Sunt atenti

Participa activ la lectie

Noteaza in caiete

Receptioneaza mesajele

Completeaza fisa de lucru.

Sunt atentiConversatia

Problemati-zarea

Expunerea

Descrierea Manual

Schema tablei(ST)

Tabla

Fisa de lucruFrontal

individualoralascrisa

4Aprecierea activitatii elevilor17Se completeaza lacunele

Se corecteaz greselile

Notarea elevilor.Sunt atenti

Participa activ la lectie

Noteaza in caiete

Receptioneaza mesajeleConversatia

Expunerea

Descrierea Frontal

6Moment organizatoric final

3Anunta si noteaza pe tabla titlul temei pentru acasa.

Realizati schema de clasificare a preparatelor culinare din peste si exemplificati asocierea acestor preparate cu diferite tipuri de bauturi.Ofera explicatiile necesare rezolvarii temei de casa.Sunt atenti

Noteaza in caieteConversatia

Expunerea Tabla

ManualFrontal

individual

Sisteme de servire1.Clasificarea sistemelor de servire

2.Descrierea fiecrui sistem de servire

3.Avantajele i dezavantajele sistemelor de servire

Clasa aXa

M IV servirea preparatelor si bauturilor

Numele elevului.

FISA DE LUCRUTimp de lucru 10 minuteI. Notati cu A enunturile adevarate si cu F afrimatiile false,in exemplele de mai jos:

a) Preparatele culinare din peste sunt asociate in cadrul meniurilor cu bauturi aperitiv.

b)Stridiile se servesc pe platorui cu gheata pisata.c)Servirea preparatelor culinare din peste se realizeaza pe partea dreapta.d)..Pestele va fi montat pe farfuria intinsa mare cu capul inspre dreata.

e)Furculita pentru peste are doar trei furcheti.II. Completati urmatoarea schema:

Rezolvare fisa de lucru:I

a- F, b-a, c-A, d F, e- A

II Sisteme efectuate de catre chelner

Servirea la gheridon Servirea la farfurie

Servirea la platou

cu ajutorul cruciorului

Servirea de ctre osptar

Sistemul servire direct (englez)

Sistemul servire indirect (francez)

la gheridon

la ceac

la farfurie

cu ajutorul cletelui

Servirea la domiciliu

Servirea prin automate

Room service

Autoservirea

Servirea n unitile de transport

Sisteme de servire

Servirea rapid (fast food)

Sisteme de servire

Servirea de ctre osptar a preparatelor din peste

Servirea indircta

a preparatelor din peste