proiect didactic · alexandra manea, claudia matache ”ghidul practic pentru clasa...

8
PROIECT DIDACTIC DATA: UNITATEA ȘCOLARĂ: CLASA PREGĂTITOARE C PROFESOR ÎNV. PRIMAR: MOCAN ELENA CLAUDIA ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare, primăvară!” SUBIECTUL LECȚIEI: ,,A venit primăvara” de Emilia Plugaru FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL LECȚIEI: transmitere de noi cunoștințe SCOPUL LECTIEI : însuşirea de noi cunoştinţe pe baza unui text audiat Competenţe specifice : Comunicare în limba română 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar; 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple; 3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare; 4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Upload: others

Post on 04-Nov-2019

40 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA ȘCOLARĂ:

CLASA PREGĂTITOARE C

PROFESOR ÎNV. PRIMAR: MOCAN ELENA CLAUDIA

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: ,,Salutare, primăvară!”

SUBIECTUL LECȚIEI: ,,A venit primăvara” de Emilia Plugaru

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECȚIEI: transmitere de noi cunoștințe

SCOPUL LECTIEI : însuşirea de noi cunoştinţe pe baza unui text audiat

Competenţe specifice : Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar; 2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple; 3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare; 4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Competenţe integrate: Dezvoltare personală

2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare; 2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară; 3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar.

Matematică și explorarea mediului 2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/ direcţii precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic; 3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi.

Arte vizuale și abilități practice 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitive: OC1. Să răspundă corect la întrebări pe baza textului audiat; OC2. Să formuleze enunţuri logice cu ajutorul cuvintelor: urs, păsări, iepuraş, veveriţă; OC3. Să despartă cuvintele date în silabe realizând reprezentarea grafică în timpul alocat efectuării sarcinii de lucru; OC4. Să identifice poziţia corectă a unui sunet colorând bulina corespunzătoare lui; OC5. Să rezolve până la finalizare sarcinile de lucru propuse implicându-se individual și/ sau prin cooperare; OC6. Să stabilească ordinea logică a celor 4 secvenţe din povestea audiată ordonând imaginile. b) Afective:

OA1. Să manifeste interes pentru activitate implicându-se activ; OA2. Să-și exprime emoțiile.

c) Psihomotorii: OM1. Să folosească corect instrumentele de lucru; OM2. Să mențină ordinea pe parcursul activității respectând regulile clasei; OM3. Să execute mișcările sugestive în ritm.

STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Procedurală: - conversaţia, observaţia, explicaţia, jocul didactic. 2. Materială: - planșa didactică, tabla, fişă de lucru, caiete auxiliare, jetoane cu imagini, imagini din textul audiat, flipchart. 3. Forme de organizare: - frontal, individual. 4. Temporale: 45 minute – 5 minute activităţi recreative. 5. Spațiale: sala de clasă. 6. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, observarea sistematică. BIBLIOGRAFIE : Barbu, Mariana „Metodica predării limbii şi literaturii române” , Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003

Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei Naţionale Nr. 3418/ 19.03.2013

Alexandra Manea, Claudia Matache ”Ghidul practic pentru clasa pregătitoare”, Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2016

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE LECŢIEI

OB. OP.

CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE Activitatea învăţătoarei Activitatea

elevilor Metode şi procedee

Mijloace de înv.

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

OA1 OM2

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Comunicare în limba română: - aerisirea sălii de clasă - amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii - pregătirea materialului didactic. Elevii sunt rugați să fie atenți pe tot parcursul orei.

Se pregătesc pentru activitate

Frontal

2.Captarea atenției

OC1 OA1

Se continuă drumul parcurs de Clopoţica, care vrea cu orice preţ să ajungă în ţinutul primăverii. Afişez în faţa clasei o planşă cu un cadru natural. Cu ajutorul elevilor, care vor răspunde la ghicitori, se va realiza tabloul poveştii, care apoi va fi audiată. Ghicitorile sunt despre personajele textului: urs, iepuraş, veveriţă, vrăbii. ANEXA 1

Conversația

Explicația

Conversaţia

eursitică

Observația

Panoul

cu imagini din text

Frontal

Individual

Observarea sistematică

Apreciere verbală

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale

OA1 Se anunţă tema şi se explică obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă elevilor, le spun că îl vor ajuta pe uruleţul din poveste să vadă şi el sosirea primăverii, să îl conducă în ţinutul primăverii, alături de prietenii săi şi Clopoţica.

Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile.

Conversația

Explicaţia

Planșă

Frontal

Individual

Observarea sistematică

Apreciere

verbal

4. Dirijarea învățării

OC1 OC2 OC3 OC4 OC5 OC6 OM1 OM2 OA1 OA2

Elevii ascultă povestea A venit primăvara după Emilia Plugaru. Vor răspunde la întrebări din text prin- tr-un joc. Voi arunca pe rând elevilor o minge. Elevul care are mingea va răspunde în propoziţie la întrebarea adresată. Apoi un stol de vrăbiuţe aduc în zbor bilete cu cuvinte. Elevii vor alcătui propoziţii cu acele cuvinte: urs, păsări, iepuraş, veveriţă. Elevii primesc biletele, citesc cuvântul, aleg imaginea potrivită pentru cuvânt, lipesc imaginea la flipchart, apoi se lucrează pe fiecare cuvânt. Fiecare cuvânt va fi despărţit în silabe, se reprezintă grafic silabele şi sunetele din silabe. Cer elevilor să localizeze un sunet din cuvânt: sunetul iniţial, sunetul final, al doilea sunet, sunetul care se repetă în cuvânt. Elevii vor lucra la flipchart şi îşi vor completa fişele lor. ANEXA2 Un alt exerciţiu este să alinte cuvintele. Le spun că primăvara

Elevii formulează răspunsuri Despart in silabe cuvinte, localizează sunete, alcătuiesc propoziții.

Explicaţia

Conversaţia

Demonstra- ţia

Exercițiul

Jetoane cu

cuvinte

Frontal

Individual

Observarea sistematică

Apreciere verbală

vieţuitoarele au şi pui. În acest mod alintăm cuvinte: iepure- iepuraş, vrabie- vrăbiuţă, urs- ursuleţ, vulpe- vulpiţă. Le explic elevilor că există animale care au pui cu o altă denumire decât cea obţinută prin alintare. Împreună cu ei găsim câteva exemple: oaie- miel, vacă- viţel, capră- ied, găină- pui. Fiecare cuvânt va avea şi imaginea potrivită pentru asociere. Eu le arăt jetonul cu imaginea unui animal, iar elevii vor găsi puiul. După acest exerciţiu îndrept atenţia elevilor spre imaginile poveştii audiate. Imaginile din povestea audiată s-au amestecat. Ei trebuie să restabilească cele 4 imagini în ordinea întâmplărilor şi le vor lipi la tablă. După ce povestea a fost întregită, elevii vor deschide caietele auxiliare şi vor colora imaginile.

5. Realizarea feed-back-ului Activitate recreativă

OM2 OA1 OM3 OA2

La finalul actvităţii se vor bifa obiectivele atinse şi se va lipi podul reconstruit pe traseul urmat de către Clopoţica.

Răspund solicitărilor

Conversația Explicaţia

Demonstra-ţia

Frontal Individual

Aprecieri verbale

Observarea sistematică

6. Evaluarea performanței

OA2 Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.

Elevii ascultă şi primesc aprecierile.

Conversaţia

Frontal Individual

Aprecieri verbale

ANEXA 1

Ghicitori pentru personajele din povestire:

Vara umblu după miere Ronţăie nuci şi alune, Urecheat cu haine sure, Iarna dorm să prind putere. Sare graţioasă, Stă pe câmp şi în pădure. (Ursul) Coada-i e stufoasă – ( Ieuraşul) De-o ghiceşti, îndată spune! (Veveriţa) Ţup, ţup, ţup, prin iarbă sare Ghemuleţ mic cu picioare, Dar motanul când apare Ce-o să facă ghemul oare? Zvârrr! Colea pe o crenguţă Zboară-n pom o… (vrăbiuţă).

ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRU

Găseşte cuvântul potrivit imaginii, desparte-l în silabe reprezentând grafic silabele şi sunetele.