proiect didactic al sedintei de training eu sunt scolar

33
Proiect didactic al şedinţei de training Liceul: Liceul Teoretic „Dante Alighieri” Psiholog: Manole Veronica Grupul ţintă: elevii claselor I- a Tema: „Eu sunt şcolar – emoţiile legate de şcoală” Data : 15.11.2012 Tipul activităţii : Training de adaptare şcolară Competenţe: Diminuarea anxietăţii şcolare: dezvoltarea abilităţilor de depăşire a stărilor negative. Subcompetenţe: să utilizeze modalităţi potrivite de exprimare a emoţiilor în relaţiile cu colegii şi învăţătoarea; să descrie efectele emoţiilor asupra organismului (asupra lor şi a persoanelor cu care interacţionează); să recunoască în exemple din viaţa de zi cu zi, rolul emoţiilor; Obiective operaţionale: să se prezinte în calitate de ce merg în călătoria imaginară; să asculte atent povestea „Răţuşca cea urîtă” să recunoască denumirile diferitelor emoţii plăcute şi neplăcute din povestire; să exprime prin fişe cu mutriţe, emoţiile trăite de răţuşcă; să deosebească durerea fizică de cea emoţională;

Upload: ferent-ionut

Post on 02-Dec-2015

47 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

proiect didactic sedinta de training

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Proiect didactic al şedinţei de training

Liceul: Liceul Teoretic „Dante Alighieri”

Psiholog: Manole VeronicaGrupul ţintă: elevii claselor I- a

Tema: „Eu sunt şcolar – emoţiile legate de şcoală”Data : 15.11.2012

Tipul activităţii : Training de adaptare şcolară

Competenţe: Diminuarea anxietăţii şcolare: dezvoltarea abilităţilor de depăşire a stărilor negative.

Subcompetenţe: să utilizeze modalităţi potrivite de exprimare a emoţiilor în relaţiile cu colegii

şi învăţătoarea; să descrie efectele emoţiilor asupra organismului (asupra lor şi a persoanelor cu

care interacţionează); să recunoască în exemple din viaţa de zi cu zi, rolul emoţiilor;

Obiective operaţionale: să se prezinte în calitate de ce merg în călătoria imaginară; să asculte atent povestea „Răţuşca cea urîtă” să recunoască denumirile diferitelor emoţii plăcute şi neplăcute din povestire; să exprime prin fişe cu mutriţe, emoţiile trăite de răţuşcă; să deosebească durerea fizică de cea emoţională; sa identifice (de pe mutriţe) şi să numeasca corect emoţiile trăite de ei ca

şcolari; să sesizeze rolul emoţiilor în realizarea diferitor activităţi; să susţină emoţional răţuşca; să aprecieze activitatea orei.

Locul desfăşurării: sala de clasă nr.1, clasa I-a „A”Durata : 45 min.Strategie didactică:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, lucrul în grup, demonstraţia, problematizarea, „braistormingul”, informaţie „powerpoint.

Page 2: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Mijloace: coli, creioane colorate, fişe de lucru,cutii, cartonaşe cu tipurile de bază ale emoţiilor, o răţuşcă jucărie, mutriţele emoţionale, clei, plasturi şi inimi din hîrtie; calculator

Modalităţi de organizare: individuală, grup, frontală

Page 3: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Demersul metodic-analitic al activităţii

Etapelelecţiei

Strategia didactică Obiecti-vele

Activitatea elevilor

Metode şi procedee

timp

1 2 3 4 5 61.Moment

organiza-toric

Salutul. Se anunţă începutul activităţiiSe pregăteşte materialul necesar desfăşurării activităţii: penare, (coli, fise de lucru, pliculeţe cu cartonaşe,etc.)

Se pregătesc pentru lecţie

conversaţia 1 min

2.Captarea atentiei

1) Încep activitatea prin a le spune copiilor că vom face o călătorie imaginară la şcoala animalelor.

2) Elevii sunt rugaţi pe rînd să sustragă din cutiuţă cîte o fişă pe care va fi un animăluţ, în calitate de ce vor merge în călătoria imaginară la şcoala animalelor.

3) Le fac cunoştinţă elevilor cu - răţuşca cea urîtă (de pluş) - ,,colega’’lor pentru această oră.

O.Op.1 Se vor prezenta întregei clase, în calitate de ce vor merge în călătorie. (de ex.: puişor, vacă, oiţă, broscuţă....)Fac cunoştinţă cu colega de la Şcoala animalelor.

Prezentarea, conversaţia

5 min

3.Anunţarea temei

„Astăzi vom vorbi despre emoţii şi vom observa că emoţiile sunt ceva firesc, pe care noi învăţăm să le percepem corect, să diferenţiem emoţiile şi să deosebim durerea fizică de cea emoţională.Dintr-o cutie le cer să scoată rînd pe rînd cîte ,,o mutriţă’’ ce indică o anumită emoţie şi le cer să o recunoască şi să o numească.Prezint în Power Point mutrițele emoționale și interpretarea

O.Op.6

Sunt atenţi la explicaţiile profesorului

Recunosc şi numesc „emoţiile” de pe mutriţe

explicaţia 3 min

Page 4: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

acestora

4.Desfăşura-rea activităţii

Citesc povestea adaptată „Răţuşca cea urîtă”. (anexa nr.1)Lucrul în grup. Vom completa fişa „Emoţiile răţuştei” (anexa nr.2)-Care sunt emoţiile trăite de răţuşcă?suparare, frica, tristete, mîhnire, amărăciune, ingrijorare, durere, bucurie, uimire....

1) -Plecând de la întîmplarea răţuştei, credeţi că si noi avem astfel de emoţii în fiecare zi? Am fost şi noi insultaţi, ponegriţi, numiţi cu cuvinte urîte?

1) -Aţi trăit vreodată astfel de emoţii? Daţi exemple de ce s-a întâmplat când aţi trăit o emoţie asemănătoare.-Daţi exemple de emoţii pe care le-aţi trăit astăzi.Ex.: „Ce fel de durere?”Distribui plasturii şi inimile de hârtie(fiecărui copil)„Vom discuta despre două tipuri de durere: durere fizică, în cazul căreia se poate folosi plasturele, şi durere emoţională, în care sentimentele sunt cele afectate”.Citesc următoarele situaţii şi rog copiii să ridice, in functie de durere cartonaşul corect (cel cu plasture sau cu inimioară).

Fizica:-Mergi pe bicicletă, cazi şi iţi sîngerează genunchii-Te joci cu colegii în curte, te iîmpedici şi te loveşti la mână.-Alergînd în pauză, te tamponezi cu un coleg cap în cap.

Emoţionala:- Ai pierdut o carte.-D-na învăţătoare te-a pedepsit pentru că ai minţit.

O.Op.2O.Op.4

O.Op.3

O.Op.5

Ascultă atenţi.Lucrează în grup.

Răspund la întrebări

Dau exemple de emoţii trăite in ziua respectivă.

Ridică un cartonaş,în funcţie de situaţia

Expunerea

Exerciţiul

Explicaţia

Demonstra-

15 min

5 min

Page 5: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

- Ai primit o notă bună.-Bunicii tăi au venit să te viziteze.- Ai fost numit cu cuvinte urîte.-Ţi-ai pierdut haina.-A trebuit să rămâi în clasă în timpul pauzei.-Reciţi o poezie în faţa clasei.-Nu ai reuşit să vizionezi desenul animat preferat.- Ai primit un cadou mult aşteptat.Ex. Cum te-ai simţi, dacă..... :

1) Cineva ar rîde de tine?2) Ai lovit un coleg?3) Ai spart un geam?4) Ai fost certat pe nedrept?5) Prietenul tău s-ar muta în alt oraş?6) Ţi s-ar împlini un vis?7) Ai fost notat cu nota maximă „10”?

O.Op.7

prezentată. ţia

Problematizarea 5 min

5.Evaluarea La finalul activitatii li se cere să indice emoţiile trăite în legătură cu şcoala prin mutriţele primite: bucurie, fericire, suparare, tristeţe, frică, ruşine, mirare, etc. – pe fişă Anexa nr.3Se discută despre modul cum se descurcă ca elevi, avînd mai multe sarcini, responsabilităţi.Copiii primesc cate o inimioară în care li se cere să deseneze o urare pentru a o susține emoțional pe rățușcă apoi o lipesc pe fișa cu lebădă. Anexa nr. 4Se fac aprecieri despre aportul elevilor la desfăşurarea activităţii.

O.Op.6 Copiii denumesc emoţiile lor trăite la şcoala în diferite situaţii prin diferite stari.

Copiii desenează.Copii îşi expun părerile despre activitate. Ce le-au plăcut?Ce au învăţat?Ce au înţeles?

Lucru în grup

ConversaţiaBrainstormingul

5 min

5min

Page 6: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 7: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 8: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 9: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Numele:.................................Clasa:..............

Fişă de evaluare

Desenează în pagină o faţă supărată şi pe cub o faţă bucuroasă.

Page 10: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 11: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 12: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 13: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Bibliografie:1. BĂBAN, Adriana (2001) Consiliere Educaţională Ghid

metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere Ed. „Ardealul” Cluj Napoca;

2. LEMENI, Gabriela, MICLEA, Mircea (2004) Consiliere şi Orientare Ghid de educaţie pentru carieră Ed. ASCR Cluj Napoca;

3. VERNON, Ann (2004) Consilierea în Şcoală Dezvoltarea Inteligenţei Emoţionale prin Educaţie Raţional- Emotivă şi Comportamentală Ed. ASCR Cluj Napoca;

4. www.didactic.ro;

Page 14: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Anexa 1 Răţuşca cea urîtă

Iată că a împlinit răţuşca 6 ani şi a venit timpul să meargă la şcoală. Mama ei, raţa a dus-o la şcoala animalelor, unde învăţau toate vietăţile pădurii.

Răţuşca era timidă şi îşi făcea griji cum o va aprecia oare învăţătoarea, cum o vor primi colegii.... oare la fel ca păsările din curte....?

În prima zi de şcoală, răţuşca a făcut cunoştinţă cu colegii ei, cu învăţătoarea, de care i-a plăcut foart mult... Învăţătoarea „Gîscă”, i-a ieşit în întîmpinare, i-a zîmbit larg şi a invitat-o să i-a loc în bancă. Răţuşca s-a salutat timid şi a vrut să zîmbească, dar i-a fost ruşine să nu rîdă colegii de ea, aşezîndu-se liniştită în banca indicată.La pauză un curcan mai înfoiat s-a apropiat şi a început să-i vorbească

- Vai, ce slută mai eşti, ai labe prea mari, puful penelor suriu, capul prea mare......!Colegii au început cu toţii să rîdă în hohote de comentariile curcanului şi se amuzau pe seama

bietei răţuşttte....Răţuşca a aplecat capul şi şi-a căutat de treabă, fiind foarte tristă de remarcile curcanului şi

de faptul că colegii rîdeau de prostiile spuse de acesta.... Doar nu este corect!Timpul trecea şi răţuşca s-a dovedit a fi o elevă liniştită, ascultătoare, răspundea numai

atunci cînd era întrebată, era sfioasă şi sîrguincioasă...., însă ea nu avea prieteni în clasă, colegii o evitau, unii din ei chiar îşi permiteau să facă glume pe seama ei. Ca şi păsările din curte, animalele de la şcoală o înghionteau, o împingeau, o respingeau...

Ea era tristă şi suferea mult din cauza răutăţilor colegilor ei, deoarece nu le făcuse-se nici un rău şi nu înţelegea de ce ei se comportă atît de urît cu ea, doar ea nu avea nici o vină că era mai urîtă decît toţi ceilalţi. Răţuşca se străduia să înveţe bine, să fie un exemplu pentru colegi...

Necătând la toată durerea şi suferinţa produsă de colegi, răţuşca era prietenoasă şi săritoare la nevoie, îi încuraja şi susţinea pe cei ce nu se discurcau la lecţii....

Dna învăţătoare i-a anunţat că se apropie vacanţa de iarnă şi înainte de a pleca în vacanţă vor pregăti un concurs. Clasa a fost împărţită în două echipe, colegii au început a se certa între ei, la cine în echipă va fi răţuşca, deoarece ambele echipe doreau ca ea să facă parte din echipele lor, deoarece cu un astfel de coleg în echipă nu poţi să nu cîştigi. Văzînd toată zarva, dna învăţătoare a rugat-o pe răţuşcă să ajute ambele echipe la concurs, astfel răţuşca a văzut de fapt că era apreciată de colegi. Ea era foarte bucuroasă că poate să ajute ambele echipe. Concursul a fost foarte frumos, ambele echipe au avut numai de cîştigat. Colegii au îndrăgit-o pe colega lor răţuşcă atît de mult încît şi-au cerut scuze că i-au produs atîta durere, şi doreau cu toţii să-i fie prin preajmă. În fiecare zi colegii o serviau cu delicii pentru răţuşte îi cereau sfatul şi se minunau cît de bine îi reuşeşte să fie o elevă exemplară, necătînd durerilor produse de ei.... Atunci Curcanul a întrebat-o ruşinat: - Dragă răţuşcă poţi să mă ierţi pentru toate necazurile provocate? - Sigur că te iert, dar promite-mi că nu vei mai produce nimănui o asemenea durere. Poţi să-ţi spun prin ce am trecut eu, ca să înţelegi cît de mult am suferit. Să ştii că de multe ori din cauza comportamentului vostru nu-mi doream să vin la şcoală, dar, pentru că îmi plăcea foarte mult să învăţ, îmi plăceau sarcinile şcolare şi îmi doream să învăţ cît mai multe veneam doar, doar veţi înţelege că nu am făcut nimănui nici un rău. Curcanul a plîns mult, cînd a înţeles cîtă durere a produs răţuştei prin vorbele lui necugetate şi-a cerut scuze şi a promis că nu v-a mai jigni în viaţă pe nimeni...., El a devenit un prieten adevărat pentru răţuşcă, chiar a invitat-o la el în ospeţie, iar răţuşca a acceptat cu plăcere să-l viziteze pe curcan în vacanţă.

Page 15: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Iată că a venit vacanţa, toate animlele au plecat pe iarnă în vacanţă, iar şcoala a rămas să aştepte elevii ei pînă la primăvară.

Page 16: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Anexa nr.2

Page 17: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Anexa nr.3

Page 18: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 19: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 20: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Anexa

Anexa nr.4

Page 21: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar
Page 22: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

UNDE TE DOARE?

Mergi pe bicicletă, cazi şi te juleşti la genunchi.(fizică)

Îţi moare animalul preferat.(emoţională/ tristeţe)

Bunicul tău este bolnav.(emoţională/ îngrijorare)

Reciţi o poezie la o serbare. (emoţională/ nervozitate)

Te joci pe terenul de joacă şi te loveşti la mână.(fizică)

Prietenul tău cade şi se loveşte destul de rău.(durere fizică pentru el; emoţională/ îngrijorare pentru tine).

Page 23: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Cartonaşele cu situaţii emoţionale:

Ţi s-a rupt un dinte.

Ai învăţat să faci exerciţii cu fracţii

Prietenul tău s-a lovit.

Ai pierdut o carte.

D-na dirigintă te-a pedepsit pentru că ai minţit.

Bunicii tăi au venit din alt oraş să te viziteze.

Page 24: Proiect Didactic Al Sedintei de Training Eu Sunt Scolar

Fratele sau sora ta este bolnavă.

Ţi-ai pierdut haina.

A trebuit să rămâi în clasă în timpul pauzei.

Ţi-ai făcut un nou prieten.

Nu ai reuşit să mergi la film