proiect didactic 20 educatie antreprenoriala

Upload: marius-simina

Post on 29-Oct-2015

44 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

as

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt

Propuntor

Clasa

Data

Ora

Obiectul

Subiectul

Tipul leciei

Obiective cadru

Obiective de referin

Resurse procedurale

Resurse materiale

BibliografieColegiul Naional Traian Lalescu, ReiaIancu Lidia Lcrimioara

X

17 februarie 20129.00 9.50

Educaie antreprenorialResursele financiarensuire de noi cunotine Identificarea unor fapte, procese i concepte specifice domeniului tiinelor sociale i a relaiilor dintre acestea, prin intermediul conceptelor specifice tiinelor sociale i umane

Explicarea unor fapte, fenomene, procese specifice domeniului tiinelor sociale prin intermediul modelelor teoretice

O1 s defineasc resursele financiareO2 s enumere posibilitile de obinere de resurse financiareO3 s defineasc leasing-ulO4 s defineasc fondurile nerambursabile

O5 s analizeze avantajele i dezavantajele modalitilor de obinere a resurselor financiareO6 s lucreze n echip

O7 s evalueze munca celorlalte echipe

conversaia, explicaia, problematizarea, lucrul n echipemanual, tabla, creta, caiete, stilou, pix, material suplimentar Lazr Natalia, Mitrache Maria, Educaie antreprenorial, manual pentru clasa a X-a, editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2005, pagina 42-44Suport de curs i aplicaii coala antreprenorial, modulul I Iniierea afacerii, Oradea, 2009, pagina 168 - 172

Ministerul Eucaiei i Cercetrii Consiliul Naional Pentru Curriculum, Programe colare pentru ciclul superior al liceului, Educaie antreprenorial, clasa a XII-a, Bucureti, 2006, pagina 3

Ob.Strategii didactice

Etapele lecieiDeTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorOrganizarea nvriiRes.

proce-Res.

mate-

ref.C.G.I.duraleriale

1. Organizarea clasei pentru lecie1Stabilesc linitea i ordinea necesare unei bune desfurri a orei de educaie antreprenorial. Fac prezena la or.Elevii se pregtesc pentru lecie.

2. Captarea ateniei

1Deoarece ora trecut ai spus c v-ar place s lucrai mai mult n echip, astzi vom lucra n echipe.Elevii ascult explicaiile.

D

I

R

I

J

A

T

CO

N

V

E

R

S

A

I

A

3. Reactualizarea cunotinelor10n cteva cuvinte se va reaminti ce s-a fcut ora trecut la ore.Elevii vor spune pe scurt ce presupune un chestionar.

4. Anunarea subiectului1Astzi, la ora de Educaie antreprenorial vom discuta despre Resursele financiare.Elevii ascult explicaiile profesorului.

5. Desfurarea lecieiO1O2O3O4O5O6

O7

35

Se vor forma 5 echipe. Fiecare echip va trage un bilet de unde va reiei ce tip de modalitate de finanare trebuie s studieze.Dup ce s-a stabilit ce studiaz, fiecare echip va primi materialele suplimentare.

Folosindu-se de manual i de materialele primite, echipele trebuie s scoat ideile principale despre ce presupune modalitile de finanare.

Pentru a studia materialul i a scrie n caiete caracteristicile modalitii de finanare studiate, echipele au la dispoziie 10-15 minute.

Dup cele 10-15 minute, un reprezentaant din fiecare echip va prezenta modalitatea respectiv i va scrie pe tabl ideile principale.

Cele 5 posibiliti de obinere a resurselor financiare sunt:

- fonduri proprii sau fonduri obinute de la familie, prieteni- creditul bancar

- credite externe

- leasing-ul

- fonduri nerambursabile

La sfritul proiectului de lecie sunt anexate materialele primite de echipe.

Echipa care i prezint cel mai bine modalitatea de obinere a fondurilor va primi un punct.

Echipa ctigtoare este desemnat de echipe. Fiecare echip va vota care echip a prezentat cel mai bine, neavnd voie s se voteze pe sine.Elevii ascult explicaiile profesorului, dup care efectueaz sarcina de lucru.

G

R

U

P

E

G

R

U

P

EGR

U

P

EC E

O X

N P

V L

E I

R C

S A

A

I

I A

A

LU

C

R

U

L

N

E

C

H

I

P

E

C E

O X

N P

V L

E I

R C

S A

A

I

I A

A

M T C

A A A

N B I

U L E

A A T

L E

U

LM T C

A A A

N B I

U L E

A A T

L E

M T C

A A A

N B I

U L E

A A T

L E

U

L

6. Asigurarea reteniei1Se va face o scurt recapitulare a leciei nvate.Elevii particip la recapitulare.

7. Aprecieri1

Se fac aprecieri colective i individuale asupra comportamentului elevilor i activitii lor la or.Elevii sunt ateni la aprecieri.

PAGE 3