proiect didacti mem

6
PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2016 Unitatea de învățământ: Colegiul Național "Constantin Cantacuzino" Clasa: Pregătitoare C Învățător: Dumitru Liliana Susținător: Radu Manuela Disciplina: Matematică și Explorarea Mediului Unitatea tematică:„Aventurile familiei cangur” Subiectul:Adunarea și scăderea în concentrul 1-10 Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi Forma de realizare: lecție integrată (CLR,M.E.M) Competențe specifice: Matematică și Explorarea Mediului 1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31 5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-5 unități în concentrul 0- 31, cu ajutorul obiectelor Competențe integrate: Comunicare în limba română

Upload: manu

Post on 10-Jul-2016

214 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect activitate didactica

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didacti Mem

PROIECT DIDACTIC

Data:12.04.2016

Unitatea de învățământ: Colegiul Național "Constantin Cantacuzino"

Clasa: Pregătitoare C

Învățător: Dumitru Liliana

Susținător: Radu Manuela

Disciplina: Matematică și Explorarea MediuluiUnitatea tematică:„Aventurile familiei cangur”Subiectul:Adunarea și scăderea în concentrul 1-10Tipul lecţiei: consolidare de priceperi și deprinderi

Forma de realizare: lecție integrată (CLR,M.E.M)

Competențe specifice:

Matematică și Explorarea Mediului

1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31

5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor

Competențe integrate:

Comunicare în limba română

2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte

Obiective operaţionale:

1.1.2.- sa recunoasca cifrele de la 0 la 9, ca simboluri convenţionale ale

numerelor mai mici decât 10;

Page 2: Proiect Didacti Mem

5.2.2 sa rezolve probleme în care numerele sunt date obiectual sau figurate

prin semne simple:puncte, cerculeţe, linii etc.

5.2.3 sa identifice situatii contextuale care impun rezolvarea unor probleme prin adunare/scadere: am primit, a adus, au venit, au urcat, a spart, a dat, pleacă, zboară, s-au ofilit, au coborât etc. şi asocierea lor cu operaţia corespunzătoare

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul

Mijloace de învățământ : caiete auxiliare, carioci, coli de flipchart, Forme de organizare : frontal, individual, în perechi, în grup.

Evaluare: observarea sistematică, proba orală, aprecieri verbale

Bibliografie:

M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Matematica si

explorarea mediului– clasa pregătitoare”, Bucureşti, 2013.

SCENARIUL LECȚIEI

Momentele

lecţiei

Ob.

op.

Descrierea activităţii Strategii didactice

Activitatea susţinătoruluiMetode şi

procedee

Mijloace de

înv.

Forme de

organizare

Moment

organizatoric

Organizez colectivul de elevi, pregătesc

materialele necesare, asigur climatul favorabil

învățării.

Page 3: Proiect Didacti Mem

( 1 min)

Captarea și

orientarea

atenţiei

( 2 min)

MEM

4.2.1.

Dragii mei,

Sunt șoricelul Jerry și după cum știți fug de mult

timp de motanul Tom.Astăzi m-a prins,dar eu,isteț

cum sunt l-am facut sa-mi promita ca daca îi rezolv

problemele la matematică îmi dă drumul.Problema

e ca eu nu sunt atât de bun la matematica ,de aceea

am venit la voi.Ce spuneti,mă ajutați?

-explicația -frontal

Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

( 1 min)

Anunţ elevii că astăzi vom învăța Adunarea și

scăderea în concentrul 1-10,scăderea cu 1

-explicația

-conversația

-frontal

Reactualizarea

cunoștințelor

(5 min.)

Se realizează printr-o serie de ghicitori:

4 greieri și-o furnica/S-au oprit la-a mea

bunică./Vine și-o privighetoare/Oaspeți câți bunica

are? (4+1+1=6)

6 ursuleți se duc,dupa mure la bursuc/Însă 5 s-au

rătăcit/La bursuc câți au venit?

4 fete și-un balon /Au urcat în avion/Și-au zburat

fără zăbavă/Câți copiii erau în navă?

-conversația

-exercițiul

-frontal

Page 4: Proiect Didacti Mem

Dirijarea

învățării

( 20 min)

MEM

2.2.1.

Solicit elevilor să deschidă la pagina 10 caietul elevului .Le solicit să compăleteze prin numarare cifrele corespunzătoare și simbolurile care indică operația de scădere.Îi invit pe elevi la flipchart să completeze imaginea în așa fel încât să respecte operația de scădere dată.Le cer elevilor să completeze semnul grafic „-”(linie orizontală) în operațiile de scădere de la tablă și în tabelul de pe flipchart cu diferite culori.

-conversația

-explicația

-exercițiul

frontală

individual

Obținerea

performanței

( 10 min)

Le voi cere să formuleze enunțuri pe baza

imaginilor.

-exercițiul

-conversația

-grupuri de

câte 4

Asigurarea

retenției si a

transferului

(5 min)

Se realizează prin completarea unui rebus matematic:

1.Știința care se ocupă cu studiul numerelor./2. 5-2=/

3.Al doilea numar al adunarii ..../4.La matematica

lucram cu .../5.Lucrare scrisă sau....

Rezultatul A-B este semnul scăderii.

-exercițiul

Încheierea

activității

(1min.)

Fac aprecieri colective privind comportamentul şi

participarea la oră a elevilor. -frontal

Page 5: Proiect Didacti Mem