proiect de lectie studiile de piata

5
ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE, BUCUREȘTI PRACTICĂ PEDAGOGICĂ DEPARTAMENTUL DE PREGĂTIRE A PERSONALULUI DIDACTIC STUDENT: MINOIU ELENA LAVINIA PROFESOR COORDONATOR:IRINA BODNARI

Upload: lavinia-elena

Post on 16-Jan-2016

20 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Proiect de lectie dppd

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de Lectie Studiile de Piata

ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE, BUCUREȘTI

PRACTICĂ PEDAGOGICĂDEPARTAMENTUL DE PREGĂTIRE A PERSONALULUI DIDACTIC

STUDENT: MINOIU ELENA LAVINIA

PROFESOR COORDONATOR:IRINA BODNARI

Page 2: Proiect de Lectie Studiile de Piata

Scoala de aplicație: ’’Liceul teoretic Mihail Sadoveanu’’ Profesor îndrumător Irina Bodnari

Disciplina:Educație antreprenorială

Clasa: a X-a

Nivelul clasei:mediu

Proiect de lecție

Unitatea de învățare: Inițierea și derularea unei afaceri

Subiectul lecției: Studii de piață

Tipul lecției:mixtă(predare, formare de deprinderi și evaluare)

Competenţe specifice vizate:

1.1Definirea marketingului

2.1 Identificarea etapelor studiului de piață

3.1Identificarea etapelor unui studiu de piață eficient

Obiective operaţionale ale lecţiei: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

O1: definească cu propriile cuvinte marketingul

O2: explice ce presupune un studiu de piață

O3: să realizeze un studiu de piață

Desfășurarea lecției

Evenimente instrucționale

Timp alocat Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode, procedee și mijloace de învățământ

Modalități de evaluare

1.Captarea atenției

2min Ne prezentăm și încercăm să facem liniște

Elevii ascultă Conversația

2.Anunțarea subiectului lecției

2min Anunțăm titlul lecției: Studiile de piață

Elevii notează Metoda:-conversațiaMijloace: tabla

Observare sistematică

3. Reactualizarea cunoștintelor anterioare

5min Pune câteva întrebări: Ce credeți că este

Elevii răspund Metode:-conversația-explicația

-evaluare pe parcurs pe bază de întrebări

Page 3: Proiect de Lectie Studiile de Piata

necesare învățării care urmează

studiul de piață?Ce credeți că implică studiul de piață?Știți ce este marketingul?

-observare sistematică

4.Comunicarea noilor conținuturi

25min C1Profesorul definește etapele studiilor de piață(marketingul, analiza concurenței, identificarea segmentelor de piață)C2Profesorul explică ce implică fiecare etapăC3Profesorul enumeră tipurile de studii de piațăProfesorul face o schemă pe tablă

Elevii noteazăși cer lămuriri,

explicații

Metode:-conversația-explicația

-exemplificarea

Mijloace:-schema

-lucrul cu manualul

-fișa de lucru

-observare sistematică

-evaluarea pe parcurs

5.Asigurarea feedback-ului

Profesorul le distribuie câte un mini test grilă cu câteva întrebări fiecărui elev.

Elevii rezolvă testul

Metode:-rezolvareaForme:-individual

Mijloace:-fișa de lucru

-test de autoevaluare

6.Evoluția performanței

Pun câteva întrebări cu privire la neclaritatea testului

Elevii răspund Metode:-conversația-explicațiaForme:-individual

-întrebări de control

7.Fixarea cunoștințelor

Profesorul pune întrebări din ceea ce a predat pentru a se asigura ca au înteles cu toții

Elevii răspund -observare sistematică

8.Sarcini de munca independentă

Profesorul explică tema pentru ora

viitoare:Elaborarea unui studiu de piață

Elevii notează tema și cer lămuriri

Page 4: Proiect de Lectie Studiile de Piata