proiect de lectie sarmanul dionis

21
Proiect didactic Profesor:Bondoc Anisoara Clasa: a XI-a; Data: 14.01.2015 Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Viziunea interioară a fantasticului în Sărmanul Dionis, Mihai Eminescu Tipul lecţiei: predare-învăţare Competenţe generale: Obiective-cadru: OC 1 : dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; OC 2 : dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului scris; Obiective de referinţă: OR 1 : să identifice valorile stilistice ale motivelor fantastice; OR 2 : să recepteze sensului unui mesaj transmis; OR 3 : să recunoască şi să comparare tipurile de proză; OR 4 : să argumenteze propriul punct de vedere într-o discuţie liberă; Competenţe specifice: Obiective operaţionale: A.Cognitive: OC 1 : să relateze conţinutul nuvelei; OC 2 : să extragă trăsăturile fantasticului literar; 1

Upload: anita-bondoc

Post on 05-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

Clasa a XI-a

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

Proiect didactic

Profesor:Bondoc AnisoaraClasa: a XI-a;Data: 14.01.2015Obiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: Viziunea interioară a fantasticului în Sărmanul Dionis, Mihai EminescuTipul lecţiei: predare-învăţareCompetenţe generale: Obiective-cadru: OC1: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală; OC2: dezvoltarea capacităţii de exprimare a mesajului scris; Obiective de referinţă: OR1: să identifice valorile stilistice ale motivelor fantastice; OR2: să recepteze sensului unui mesaj transmis; OR3: să recunoască şi să comparare tipurile de proză; OR4: să argumenteze propriul punct de vedere într-o discuţie liberă;

Competenţe specifice: Obiective operaţionale:

A. Cognitive: OC1: să relateze conţinutul nuvelei; OC2: să extragă trăsăturile fantasticului literar; OC3: să se comenteze inserţia fantasticului în literatură; OC4: să coreleze fantasticul eminescian cu cel eliadesc;

B. Psihomotorii: OPM: să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare;

C. Afective: OA1: vor acorda importanţa corectitudinii ideilor exprimate; OA2: vor dovedi deschidere în analiza textului;

1

Page 2: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

Resurse:A. Bibliografice:A1: ştiinţifice:

Eminescu, Mihai, Proză literară, Editura „Minerva“, Bucureşti, 1983

A2: pedagogice:

Nicola, Ioan, Tratat de pedagogie, E.D.P., Bucureşti, 1996

A3: metodico-didactice:

Dumitru, Gherghina, Dănilă, Ioan et alii, Metodica predării şi

literaturii române în şcoala primară, gimnaziu şi liceu, Editura

„DIDACTICA NOVA“, Craiova, 2005

Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în

şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Editura „POLIROM“, Iaşi, 1999

B. Metodologice:

B1: Strategia didactică: mixtă

B2: Metode şi procedee: - conversaţia

- expunerea

- problematizarea

B3: Mijloace de învăţământ: - tablă

- caiete

- cartea

B4: Forme de organizare: - frontală

- individuală

C. Temporale: - numărul de ore: o oră

- durata lecţiei: 50 minute

2

Page 3: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

- locul lecţiei în modul: a doua după prezentarea trăsăturilor

nuvelei

3

Page 4: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

SCENARIUL DIDACTICEVENIMENTELE

LECŢIEI

Obiective

operaţionale

Conţinuturi şi

sarcini de

învăţare

Strategia didactică Evaluarea

Metode Mijloace Forme de

organizare

0. Moment

organizatoric

Sunt

organizate

condiţiile

propice

demersului

didactic.

1.Captarea atenţiei OC1

OA1

Interesul

elevilor este

stârnit printr-o

conversaţie

privind relaţia

realitate-lumi

fantastice

axată pe

conversaţia frontală

4

Page 5: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

1.Captarea atenţiei întrebarea: De

unde începe

fantasticul?, la

care elevii vor

trebui să aducă

diverse

răspunsuri

pentru a se

încerca să se

extragă

trăsăturile

fantasticului în

cele din urmă

şi a observa

limitele sale.

2. Enunţarea

obiectivelor

OC1 Vom analiza

trăsăturile

expunerea tablă frontală

5

Page 6: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

OA1 prozei

fantastic

e şi vom

urmări:

definiţiile

propuse

fantasticului,

evadarea din

spaţiul

contingent,

elemente

fantastice

prezente în

text, caracterul

filosofic,

personaje

fantastice,

incipitul,

6

Page 7: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

excipitul. Se

scrie titlul pe

tablă după

care se va

purta o

discuţie cu

elevii în ceea

ce priveşte

desfăşurarea

lecţiei fără nici

un fel de

probleme.

3.Actualizarea

cunoştinţelor

OC1 Se solicită

indicarea

definiţiei

fantasticului.

Conversaţia Frontală Analiza

răspunsurilor

acordate de

către elevi

7

Page 8: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

5.Dirijarea

învăţării

5.Dirijarea

învăţării

OC1

OC3

Se va

identifica tema

acestei nuvele:

povestea

sărmanului om

care a pierdut

paradisul şi

experienţa

metafizică a

lui Dionis. Pe

baza acestei

teme va fi

prezentat firul

narativ şi se

vor scoate în

Conversaţia

Conversaţia

Fişe de

lectură

Fişe de

lectură

Frontală

Frontală

Analiza

răspunsurilor

acordate de

către elevi

8

Page 9: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

OC1

OC3

evidenţă

motivele

fantastice:

cartea lui

Zoroastru

călătoria în

timp, locuirea

pe lună,

metempsihoza,

umbra. Tot

aici sunt

precizate şi

motivele

inserate în

nuvela

fantastică

Sărmanul

Dionis: lumea

conversaţia

Fişe de

lectură

frontală Analiza

răspunsurilor

elevilor

9

Page 10: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

5.Dirijarea

învăţării

ca vis,

metamorfoza,

călătoria,

cuplul sacru,

edenul selenar.

10

Page 11: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

6.Obţinerea

performanţei

OC3 Se analizează

comparativ

incipitul cu

excipitul

nuvelei.

Incipitul

prezintă teoria

relativităţii

timpului şi a

spaţiului a lui

Kant, iar

excipitul

dominat de

filosofia lui

Schopenhauer,

cele două

coordonate.

11

Page 12: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

7.Feedback

8.Evaluarea

OC1

OC1

Sunt trecute

în revistă trăsăturile

nuvelei fantastice

precizate la început.

Se fac aprecieri

generale şi

individuale cu privire

la activitatea

desfăşurată de către

elevi pe tot parcursul

lecţiei.

Conversaţia

conversaţia

Frontală

frontală

Analiza

răspunsurilor oferite

de către elevi

12

Page 13: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

9.Retenţia

10.Transferul

OC1

OC1

Se reactualizează

definiţia fantasticului.

a. intern

Se cere realizarea

fişei de lectură.

b. extern

Sper să evitaţi totuşi

amestecul

fantasticului în

realitate şi să stabiliţi

bine limitele realului.

Conversaţia

conversaţia

Carte Frontală

frontală

13

Page 14: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

14

Page 15: Proiect de lectie Sarmanul Dionis

15