proiect de lectie lit pt copii

7
Proiect didactic Profesor: Ciubotaru Galina Institutia de învățământ: Instituția publică, Liceul teoretic ,, Spiru Haret” Data: 17.03.2015 Disciplina: Limba și literatura română Clasa: a IX-a „C” Timpul: 45 min. Subiectul: Lumea aventurilor, lumea lui Tom Sawyer. Tipul lecției: Atelier de lectură Competențe: 1. Utilizarea diverselor strategii de informare/documentare, în vederea abordării eficiente a comunicării orale și scrise. Subcompetențe: 1.1. Structurarea ideilor pentru prezentarea orală și scrisă a unei emisiuni TV; film; spectacol; a unei cărți citite independent; a unui subiect socio-cultural; a unui text de revistă/de ziar. Obiective operaționale: La finele lecției elevul va fi capabil : O1 Să-si exprime propriile interpretări, propriile impresii în legătură cu textul studiat. O2 Să sintetizeze conținutul unui text literar citit independent. Metode și procedee: Discuția; Eseul; Cercul pe roluri; Lucru în echipă.

Upload: galina-ciubotaru

Post on 02-Oct-2015

227 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

didactica

TRANSCRIPT

Proiect didacticProfesor: Ciubotaru GalinaInstitutia de nvmnt: Instituia public, Liceul teoretic ,, Spiru HaretData: 17.03.2015Disciplina: Limba i literatura romnClasa: a IX-a CTimpul: 45 min.Subiectul: Lumea aventurilor, lumea lui Tom Sawyer.Tipul leciei: Atelier de lecturCompetene: 1. Utilizarea diverselor strategii de informare/documentare, n vederea abordrii eficiente a comunicrii orale i scrise.

Subcompetene: 1.1. Structurarea ideilor pentru prezentarea oral i scris a unei emisiuni TV; film; spectacol; a unei cri citite independent; a unui subiect socio-cultural; a unui text de revist/de ziar.Obiective operaionale:La finele leciei elevul va fi capabil :O1 S-si exprime propriile interpretri, propriile impresii n legtur cu textul studiat.O2 S sintetizeze coninutul unui text literar citit independent.Metode i procedee: Discuia; Eseul; Cercul pe roluri; Lucru n echip. Bibliografie:Curriculum colar pentru disciplina Limba i literatura romn, clasele a V-a a IX-a, Chiinu, 2010.

Etapele leciei

Obiective operaionaleActiviti de nvare:exerciii, sarciniTehnologii didacticeEvaluareTimp

EvocareMoment organizatoric.Anunarea temei i obiectivelor.Profesorul le propune elevilor s se mpart n 4 echipe prin numrare de la 1 la 4, explicndu-le c astzi va fi o lecie special i ei vor trebui s joace anumite roluri.Prima echip se va numi: Avocaii;A doua echip: Regizorii;A treia echip: Detectivii;A patra echip: Experii sau Tom(ii).Profesorul explic n ce const fiecare rol.Experii sau Tom(ii) vor trebui s aduc informaii despre scriitor, s urmreasc dac ceilali expun corect informaiile despre roman.Regizorii vor realiza un eventual proiect al unei ecranizri a romanului.Detectivii vor realiza un dosar personal al personajului.Avocaii vor urmri activitatea Detectivilor i dac acetia vor spune vreo informaie greit despre Tom vor interveni, de asemenea ei vor evalua importana altor personaje pentru roman.DiscuiaSe evalueaz elevii din perspectiva originalitii. 5-7 min.

Realizarea sensuluiPentru a le uura munca profesorul le propune nite fie cu ntrebri.Anexa 1Anexa 2Anexa 3Anexa 4

Lucru n echipSe evalueaz originalitatea rspunsurilor.15-20 min.

ReflecieElevii expun oral ceea ce au realizat mpreun cu echipa lor, toi se implic n discuii, intervin cu completri.Cercul pe roluriSe evalueaz capacitatea elevilor de a interpreta unele aspecte literare i n alte domenii culturale.10-15 min.

ExtensiuneRedactai un eseu cu tema: Viaa este aventur; ndrznete!Limita 1 pagin.EseulNotarea elevilor5 min.

Anexa 1 Imagineaz-i c eti un regizor de cinema i vrei s realizezi un film artistic n baza textului citit .

n ce loc al oraului(satului)natal ai vrea s filmezi?De ce____________________________________________________?_n ce fragment este descris aezarea geografic ? Cu ce moment ai vrea s ncepi filmul?De ce?____________________________________________________________________________________________________________________Ce melodie ai pune pe parcursul filmului?__________________________________________________________________________________Descrie ncperea n care trebuie s filmezi_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Filmul tu poate avea episoade .Cte ai vrea s fie?__________________Cum le vei intitula? ________________

Anexa 2Buletinului de identitateal personajului literar. Numele: Vrsta: Adresa: nlimea: Culoarea ochilor: Culoarea prului: Semne distinctive: Caliti: Defecte: Gusturi: Talente: Anexa 3Axa vieii personajuluiTehnica: se mparte o coal de hrtie n dou, prin trasarea unei axe verticale. La unul dintre capete se scrie data naterii, iar la cellalt anul curent. Se mparte axa n intervale a cte 5 ani. Elevilor li se cere s-i aminteasc evenimentele mai importante din viaa lor i s le noteze, aezndu-le n ordine cronologic pe ax.Ulterior, le propunem elevilor s construiasc o ax a vieii personajului literar. De multe ori opera artistic poate fi lipsit de detalii precum data naterii, studiile sau alte momente eseniale din viaa eroului.Anexa 4Titlul textului citit _________________________ _____________Autorul______________________________________________tiu ceva despre autor:_________________________________________________________________________________________M-am ntlnit cu personajele_____________________________M-a impresionat momentul cnd___________________________Am trit sentimente de____________________________________ cnd__________________________________________________Textul m nva s_______________________________________A vrea s am un prieten ca personajul_______________________,deoarece_____Expresii frumoase, cuvinte magice___________________________Am gsit i un proverb,maxim la text_______________________