proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

Upload: hammerstorm

Post on 06-Jul-2018

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/18/2019 proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

    1/6

    Proiect de lec ieț

    CLASA III CLASA IV   DATA: 25 februarie 2016

     ÎNVĂ ĂTORȚ  : xyz ARIA CURRICULARĂ :

      Arte

     DISCIPLINA: AVAP

     SUBIECTUL: Farfurii decorative

    TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi iș

    deprinderi

    COMPETENTE VIZATE :C1 Formarea priceperilor i deprinderilor de aș

    utiliza elementele limba!ului pla"tic #ntr$o

    compozi ie%ț  

    C2 &ezvoltarea capacit' ilor de a analiza oț

    ima(ine arti"tic' utiliz)nd o te*nolo(ie adecvat'%

    OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

    +1 , "' recunoa"ca diferitele tipuri de liniifolo"ite la decorarea unor obiecte%

    +2 , "' reprezinte diferite tipuri de linii-

    re"pect)nd criteriile date .(ro"imea- pozi ia-ț

    forma "pa ial'/%ț

    + , "' realizeze lucr'ri ori(inale- #n

    conformitate cu indica iile dateț %

    +5$ "' or(anizeze "pa iul dat #ntr$o compozi ieț ț

     pla"tic' ec*ilibrat'%

    +6$ "' evalueze i autoevalueze lucr'rile pe bazaș

    criteriilor de evaluare

     STRATEGII DIDACTICE:

      1. METODE ŞI PROCEDEE :

    $ explicaia%

    $ conver"aia%

     DATA: 25 februarie 2016

     ÎNVĂ ĂTOR:Ț  xyz ARIA CURRICULARĂ:

      +m i "ocietateș

     DISCIPLINA: "torie

     SUBIECTUL:

    Alexandru cel 3are- cuceritorul +rientului

    TIPUL LECŢIEI : predare

    OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Pe parcur"ul activit'ii didactice- elevii vor fi

    capabili:

    +1$ "' identifice anii de domnie ai re(elui

    Alexandru 3acedon%

    +2$ "' de"crie evenimentele importante din via aț

    re(elui%

    +$ "' prezinte cronolo(ic evoluia aciunilor#ntreprin"e de Alexandru cel 3are%

    +4$ "' rein' importana i urm'rile

    evenimentelor prezentate #n lecie%

    +5 $ "' definea"c' termenii i"torici noi .falan('

    macedonean'- *e(emonie- 3e"opotamia/%

    +6$ "' utilizeze termenii i"torici dai #n contexte

    noi%

    +$ "' di"cute pe baza textelor din manual i acelor date #n timpul leciei

      STRATEGII DIDACTICE:

      1. METODE ŞI PROCEDEE:

      $ explicaia%

      $ conver"aia%

      $ ob"ervaia%  $ munca independent'%

    2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE:

  • 8/18/2019 proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

    2/6

    $ ob"ervaia%

    $ munca independent'%

    $ exerci iulț %

    $ demon"tra iaț %

    $ dialo(ul diri!at%

      2. MATERIAL DIDACTIC :

    $ farfurii decorate %

    $ farfurii din carton%

    $ acuarele%

    $ pen"ule%

    $ pa*ar cu ap'%

    $ erve eleș ț %  3. FORME DE ORGANIZARE 

    $ frontal

    $ individual

     4. EVALUARE 

      $ continu'- final'% 

    5. LOCUL DE DESFĂŞURARE : "ala de cla"'

     6. RESURSE TEMPORALE : 50 minute 

    7. BIBLIOGRAFIE :

    3aria Cri"tea- 7duca ie pla"tic' iț ș

    didactica educa iei pla"tice #n #nva 'm)tul colarț ț ș

    i pre colar- 3ini"terul 7duca iei i Cercetarii-ș ș ț ș

    Proiect pentru #nv' 'm)tul rural- 8ucure ti- 200ț ș

      $ fie de lucru%

      $ manual%

      3. FORME DE ORGANIZARE 

      $ frontal%

      $ individual%

    4. EVALUARE 

      $ continu'- final'% 

    . LOCUL DE DESFĂŞURARE : "ala de cla"'

    !. RESURSE TEMPORALE : 50 minute 

    ". BIBLIOGRAFIE:

    3i*ai 3anea- Ana 9apovi '- Aureliaț

    Fier'"cu- Istorie, manual cla"a a V$a%  8ern"tein- P 3ilza- Istoria Europei, vol.I,

    n"tit7ur- 2000- p12$1

  • 8/18/2019 proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

    3/6

     SCENARIU DIDACTIC 

    CLASA III CLASA IV  1. Moment organizatoric

      e a"i(ur' condiiile optime pentrude"f'urarea activit'ii didactice.

    7levii "e pre('te"c pentru or'

    .1 minut/

    2. Captarea atenţiei

     7levii vor interpreta Cântecul culorilor 

    .2 minute/

     

    3. Reactualizarea cunoştinţelor

     7levii vor veni pe r)nd la tabl' pentru a de"ena:

    linie fr)nt' de"c*i"' i #nc*i"'- linie #ntrerupt'-ș

    linie orizontal'- linie vertical'- linie oblic'- linie

    "ub ire- linie (roa"'ț

    .10 minute/

    4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

    unt adre"ate urm'toarele #ntreb'ri:

    $ Care "unt culorile principale;$ &ar culorile "ecundare;$ Care "unt culorile reci;$ &ar culorile calde;$ Ce "unt alb "i ne(ru;

      V' propun ca a"t'zi "' demon"tr'm c' liniileau i rol decorativș

    a/ Prezentarea materialului%

     e analizeaz' farfuriile expu"e #n cla"'

     b/ ntuirea modelului%

      Putem ob"erva cum linia i punctul au rolș

    decorativ

    Prezint modelele realizate de mine i daușindica ii a"upra modului in care trebuie "'ț

    lucreze

    . Moment organizatoric

      e a"i(ur' condiiile optime pentrude"f'urarea activit'ii didactice.

    7levii "e pre('te"c pentru or'

    .1 minut/

    2. Captarea atenţiei

    7levii vor completa rebu"ul i vor de"coperi peș

    verticala colorat' cu (alben numele unui "tat din

    antic*itate

    +?A9

    1 ucce"orul lui ?raian2 @nde "$a na"cut ?raian

  • 8/18/2019 proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

    4/6

     

  • 8/18/2019 proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

    5/6

  • 8/18/2019 proiect de lectie 1 pentru joi 25.02.2016.docx

    6/6

     E*icitori de"pre culori

    unt macul dintr$un lan de (rau-

    &e lan(a "picul auriu-7u "unt culoare ca de foc .ro"u/

    Cire"ele din ram le coc

    unt o (utuie "au o para-

    au "unt o fata balaioara-

    Ca "oarele pe cer "enin .(alben/

    Caldura eu va dau -din plin