proiect de lecie clasa a vi-a
TRANSCRIPT
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 1/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
PROIECT DE LECȚIE
(CLASA A VI-A)
Unitate de învă are:ț Epoca Modernă
Tema: Manifestări ale absolutismului monarhic
Tipul lec iei-de comunicare i însu ire de noi cuno tin eț ș ș ș ț
Termeni-cheie:absolutism,monarhie absolută,monarhie universală,monarhie constitu ională,dinastie.ț
Personaliă i-cheie:Ludovic al XIV-lea,Elisabeta I,Petru cel Mare,Carol uintul.ț
Competen e specificeț
3.4. Locali!area "n tim# $i "n s#a%iu a &a#telor istorice de la s&'r$itul Evului Mediu $i din E#oca Modernă, #e ba!a surselor istorice .
3.5.(escrierea unui &a#t istoric de la s&'r$itul Evului Mediu $i din E#oca Modernă, utili!'nd in&orma%ii selectate din surse istorice, cunoscute sau la #rima vedere.
3.6. Com#ararea in&orma%iilor din surse istorice re&eritoare la un as#ect al civili!a%iilor de la s&'r$itul Evului Mediu $i din E#oca Modernă, "nvederea stabilirii unor asemănări $i a unor deosebiri
Obiective opera ionaleț
Obiectiv general!e a transmite cuno tin e despre manifestările i caracteristicile absolutismului monarhic în Europa"în secolele #$%-#$%%. ș ț ș
&ognitive 'ormative (titudinale
)* +a #lase!e in tim# si s#atiuevenimente si &a#te istorice.) +a o#ere!e corect cu termeniide s#ecialitate) Pre!entarea unor evenimenteistorice "n ordine cronoloică.
)/ Pre!entarea caracteristicilorabsolutismului monarhic,#e ba!a surselor istorice.)0 Enumerarea atribu iilor unuiț
monarh absolutist.
)1 2ormularea de o#inii cu #rivirela cau!ele i urmărileș
absolutismului monarhic.34 +tabilirea di&eren ei dintre oț
monarhie absolutistă i unaș
constitu ională.ț
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 2/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
$alori i atitudini ș
5 6es#ectarea dre#turilor &undamentale ale omului
5 (e!voltarea atitudinilor #ro-active "n via%a #ersonală $i cea socială
5 7ntrenarea 'ndirii #ros#ective #rin "n%eleerea rolului istoriei "n via%a #re!entă $i ca &actor
de #redic%ie a schimbărilor
)E*+)*E
Materiale ,rocedurale
-manualele alternative de clasa a $%-a
-tabla"creta
-laptop"proiector"ecran
-imagini"portrete istorice"fi e de lucru ș
-conversa ia eaminatorie"euristicăț -epunerea
-problematiarea
-tabelul conceptelor
-descoperirea
-compara iaț
SCHI A LEC IEIȚ Ț
L//etat c/est moi0
1 Statul sunt eu)
12udovic al #%$-lea"643-5")egele *oare7
T%M, %*TO)%& :+ec. XVI-XVII
*,( %+ Ț :Euro#a
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 3/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
.(bsolutismul monarhic-defini ieț
-2orma de uvernare "n care reele8monarhul9 de ine "n totalitate #uterea "n stat.ț
-Monarhie nelimitată
-7utocra ie 8din reacăț autosinur,;ratos#utere9
&auele instalării absolutismului monarhic &aracteristicile absolutismului monarhic
*.Centrali!area #olitică i s#orirea autorită iiș ț
monarhului.Lu#tele interne #entru #utere8"ntre nobilime iș
burhe!ie9.<evoia de siuran ă a #o#ula ieiț ț
/.Cri!ele economice
-6eele este stă#'n absolut-L=etat c=est moi8+tatul sunt eu,Ludovic al XIV-lea al 2ran ei9ț
-reele are titlul de >des#ot?-7tribu iile reelui sunt nelimitate-decide #oliticaț
internă i e@ternă,este ca#ul armatei siș
Aisericii,ini ia!ă lei.ț
-#o#orul este li#sit de dre#turi-o#o!i ia este re#rimată[email protected]!i ia s#aniolă careț ț
#ede#sea #e cei care criticau structura socială iș
#olitică a ării,sub #rete@tul că ace tia #uneau "nț ș
discu ie >ordinea lui (umne!eu?9.ț
Prima ară din Euro#a care a renun at la această &ormă de conducere a &ost 7nlia,care "n *1B devenea o monarhie constitu ională,"n careț ț ț
reele Diliam al III-lea de )rania8*1B-*439 avea #uterea limitată de o constitu ie.Princi#iul acestui ti# de monarhie,o#us celei absolute,esteț
următorul:
$e)ee domne(te*dar nu )uvernea" ă
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 4/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
(es&ă urarea lec ieiș ț
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 5/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
Oiectiv!"
S!ccesi!neamoment!"!i
"ec#iei si timp!"afectat
S!ccesi!neae"emente"or de con in!tț
Activitatea profesor!"!i Activitatea e"evi"or$etode% procedee%
mi&"oace de învă#ăm'nt
O(
O)
*eact!a"i+areac!no tin e"orș ț
,- min!te
-discutarea testului sus inut ț
de către elevi "n oraanterioară
-reca#itularea temelor studiate anterior
*.6e&orma reliioasă
.6ă!boiul de 3 de ani
(e&ini i termenul deț >re&ormăreliioasă?.
<umi i re#re!entan i 6e&ormei.ț ț
Enumera i &or ele #artici#ante laț ț
6ă!boiul de 3 de ani.
/Răspund întrebărilor adresate de către
profesor.
Conversa iațe!ristică%
e0aminatorie
An!n area temeiți a oiective"orș
Captarea aten ieiț
,- min
n lec ia de astă!i vomț
discuta des#remani&estările
absolutismului monarhic "n Euro#a,"n sec.XVI-XVII
Proiectea!ă o #re!entare ##t.
7nun ă tema care va &i studiată.ț
/Recep ionează tema expusăț
-Notează în caiete titlul
lec iei,timpul istoric i spa iul.ț ș ț
E0p!nerea
O(O)
O3
O4
O-
O1
2o'ndirea denoi c!no tin e%ș ț
2iri&area
învă ăriiț
,3 min
*.(e&ini ia termenului deț
>absolutism monarhic?
.Cau!ele a#ari ieiț
,caracteristici aleabsolutismului monarhic
.Monarhi absoluti ti "nș
Euro#a
Pre!intă elevilor o de&ini ie aț
absolutismului monarhic.
Invită elevii să identi&ice,cu aFutorul
manualului c'teva dintre cau!eleinstalării absolutismului monarhic"n Euro#a sec.XVI.Vine cu
com#letări.
+olicită elevilor să #re!inte cucuvintele lor de&ini ia termenului deț
absolutism monarhic.
Pro&esorul #re!intă cu aFutorul #roiectorului #rinci#alele
caracteristici ale unei monarhii
absolute.
Răspund solicitării profesorului.
Formulează întrebări dacă au
neclarită i.ț
Lucrează cu manualul,citesc,
răspund la întrebări.
Notează apoi pe caiete 3 cauze careau dus la instalarea absolutismului
monarhic.
Notează pe caiete 3 caracteristiciale absolutismului monarhic.
E0p!nerea
Tae"!"concepte"or
2escoperirea
ro"emati+area
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 6/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
Invită a#oi elevii să com#lete!e schema din &i a de lucru cuș
atribu iile #e care i le lua unț ș
monarh absolutist.
Pro&esorul #re!intă cu aFutorul #roiectorului c'teva imaini "nso iteț
de in&orma ii,ale #rinci#alilor ț
monarhi absoluti ti euro#eni dinș
sec.XVI-XVII.
Invită a#oi elevii să com#lete!etabelul din &i a de lucru.ș
(ni de
domnie
)ege arăȚ !inastie
n &inal #ro&esorul reali!ea!ă o scurtă e@#unere re&eritoare laconte@tul istoric "n care această
&ormă de conducere a &ost "nlocuităcu monarhia
constitu ională,valabilă i "nț ș
#re!ent.
+olicită elevilor să identi&icedi&eren a dintre cele dou ti#uri deț
conducere, in'nd cont de cele douăț
citate celebre:
.*tatul sunt eu
8.)egele domne te"dar nu ș guverneaă
Cele mai bune răs#unsuri sunt notate cores#un!ător.
Răspund solicitării profesorului.
Sunt aten i la prezentare i laț ș
explica iileț
profesorului.Formulează întrebăridacă au neclarită i.ț
Răspund solicitării profesorului.
Sunt aten i la expunere.ț
Răspund solicitării profesorului.
8/18/2019 Proiect de Lecie Clasa a Vi-A
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-de-lecie-clasa-a-vi-a 7/7
Data:20 mai 2014Profesor propunător:Costea AdrianUnitate de învățământ:Școaa !imna"iaă #$adu %odă& 'ete(ti
O(
O)
O3
'iarea cuno tin elor ș ț
15 min7
Pro&esorul rememorea!ă #rinci#alele momente ale
lec iei,invită elevii să e@#liceț termenii istorici Gcheie ai temei studiate.
2i@ea!ă tema #t. acasă
Pro#une elevilor reali!area unui #roiect #e carton du#le@ #e tema>Monarhi absoluti ti euro#eni "nș
sec. XVI-XVII.
Răspund solictării profesorului.
Formulează întrebări dacă doresc
mai multe informa ii referitoare laț
tema studiată.
Stabilesc împreună cu profesorulmodul de realizare al proiectului.
Conversa iaț
e!ristică
e0aminatorie