proiect de lecțieinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:oancea-anghelesc… · -...

12
OANCEA-ANGHELESCU MONICA JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2 Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala Nr. 1 Perisoru Prof. Oancea Anghelescu Monica Data: 21.10.2017 Clasa: a V-a Proiect de lecție Disciplina: Informatică și TIC Titlul lecției: Notiunea de algoritm. Proprietati ale algoritmilor. Tipul de lecție: Predare-Invatare Durata: 50 minute Obiectivele operaționale: La sfârșitul lecției elevul va fi capabil: Ob1: să analizeze unele situații cunscute (mersul la cumpărături, prepararea unui fel de mancare etc.); Ob2: recunoasca algoritmul, pentru o problemă din viața cotidiană sau de la matematică; Ob3: utilizeze proprietatile algoritmului. Metode și procedee de instruire: - conversația, demonstrația, învățarea prin descoperire, problematizarea, exercițiul, munca individuală si munca in echipa Mijloace de învățare: - tablă, cretă, caietul elevului, calculatorul, fișa de lucru. Forma de organizare a lecției: - frontală, individuală, pe grupe Materialul bibliografic: - Carmen Diana Băicab și Melinda Emilia Coriteac, Informatică și TIC, Manual pentru clasa a V-a, editura Sigma, București 2017

Upload: others

Post on 20-Oct-2020

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    Unitatea de învățământ: Scoala Gimnaziala Nr. 1 Perisoru Prof. Oancea Anghelescu Monica

    Data: 21.10.2017

    Clasa: a V-a

    Proiect de lecție

    Disciplina: Informatică și TIC

    Titlul lecției: Notiunea de algoritm. Proprietati ale algoritmilor.

    Tipul de lecție: Predare-Invatare

    Durata: 50 minute

    Obiectivele operaționale:

    La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:

    Ob1: să analizeze unele situații cunscute (mersul la cumpărături, prepararea unui fel de mancare etc.);

    Ob2: să recunoasca algoritmul, pentru o problemă din viața cotidiană sau de la matematică;

    Ob3: să utilizeze proprietatile algoritmului.

    Metode și procedee de instruire:

    - conversația, demonstrația, învățarea prin descoperire, problematizarea, exercițiul, munca individuală si munca in echipa

    Mijloace de învățare:

    - tablă, cretă, caietul elevului, calculatorul, fișa de lucru.

    Forma de organizare a lecției:

    - frontală, individuală, pe grupe

    Materialul bibliografic:

    - Carmen Diana Băicab și Melinda Emilia Coriteac, Informatică și TIC, Manual pentru clasa a V-a, editura Sigma, București 2017

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    Desfășurarea activității

    Ob.

    operaționale

    Momentele lecției Durata Conținutul lecției Strategie

    didactică

    Evaluare

    1. Organizare 2 min. Asigurarea liniștii și a disciplinei; pregătirea

    materialelor necesare.

    Verificarea prezenței elevilor.

    conversația orală

    2. Verificarea

    calitativă/cantitativă

    a temei

    2 min Verificarea temei elevilor prin sondaj Conversația Orală

    Ob. 1

    3. Anunțarea temei si

    captarea atentiei

    10 min -Informarea elevilor asupra obiectivelor

    principale ale lecției

    “În cadrul orei de astăzi vom învăța despre

    datele cu care lucrează algoritmii”

    -Anuntarea și scrierea pe tabla a titlului

    lecției: “Noțiunea de algoritm .Proprități ”

    Captarea atentiei

    În viața de zi cu zi, pentru a realiza anumite

    activități, urmăm o serie de pași a căror ordine

    este bine definită. În exemplele ce urmează vom

    identifica elementele necesare pentru a realiza

    anumite activități, apoi pașii pe care îi urmăm și

    rezultatele.

    Gatirea unui fel de mancare

    Elemente necesare : 1kg de ceapă, o cană de

    ulei, diverse legume

    Pașii : - Curățarea cepei

    Conversatia si

    explicatia

    orală

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    - Tăierea cepei - Călirea cepei cu ulei - Tăierea legumelor - Prepararea ciorbei Rezultatul:

    O ciorbă gustoasă

    Ob.1

    Ob. 2

    Ob. 3

    4. Dirijarea învățării 20 min Analizand exemplele, putem observa

    urmatoarele:

    -In orice situatie prezentata se porneste de la ceva

    si se doreste obtinerea unui anumit rezultat.

    -In fiecare exemplu se opereaza cu diverse

    elemente, care sufera modificari (operatii) si cu

    ajutorul carora se obtin rezultate.

    Prin algoritm intelegem o succesiune de

    etape (operatii), bine definite si ordonate, care se

    pot aplica mechanic pentru ca, pornind de la

    anumite elemente, sa se obtina rezultatele dorite.

    Din punct de vedere informatica, algoritmul

    este o succesiune finita de pasi (operatii),

    realizati intr-o ordine bine definite, pentru ca

    pornind de la anumite date cunoscute, numite

    date de intrare, sa obtinem rezultatele dorite

    (informatii), numite date de iesire

    In exemplul de mai sus, datele de intrare se

    pot indentifica prin elementele necesare, iar

    datele de iesire prin rezultatele obtinute.

    Proprietati ale algoritmului 1. Finititudine este proprietatea algoritmilor

    de a furniza rezultatele dupa un numar finit de

    pasi realizati

    Determinarea tuturor zecimalelor numarului

    obtinut prin impartirea numarului 10 la 3 nu s-ar

    putea realiza pe baza unui algoritm cu numar finit

    Conversația,

    Învățarea prin

    descoperire

    Munca în echipă

    Problematizarea,

    Exercițiul

    Orală

    Analiza

    răspunsurilor

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    Ob. 1

    Ob. 2

    Ob. 3

    de pasi, deoarece numarul are o infinitate de

    zecimale.

    2. Claritatea este proprietatea algoritmilor prin care procesul de calcul (pasii

    parcursi) este descries precis, fara

    ambiguitatii.

    Secventa ,, Daca apa este fiarta, prepar un

    ceai sau prepar o cafea” nu este clara,

    deoarece operatia care se executa nu este

    unica. “Daca apa este fiarta, prepar un ceai

    altfel fierb apa in continuare” este o secventa

    clara, cu operatie unica de executie.

    3. Generalitatea: este proprietatea algoritmului prin care acesta este

    conceput pentru o clasa generala de

    problem, nu pentru o problema

    particulara.

    Algoritmul prin care interschimbam

    continutul a doua cesti dintre care prima

    contine cafea si a doua ceai. Interschimbarea

    celor doua continuturi se realizeaza folosind

    o a treia ceasca goala. Acest algoritm

    functioneaza la modul general, adica pentru

    orice continut ar fi in cele doua cesti (lapte,

    cacao etc.)

    4. Corectitudine: este proprietatea algoritmilor de furniza o soluție corectă.

    5. Unicitatea: este proprietatea algoritmilor de a furniza o solutie (date de iesire) unica

    pentru un anumit set de date de intrare,

    indiferent de numarul de efectuari ale

    algoritmului.

    Munca

    individual

    Conversația,

    Demonstrația

    Analiza

    răspunsurilor

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    6. Eficienta: este proprietatea algoritmilor de a furniza datele dupa un numar finit de

    pasi, chiar daca nu e cel mai mic numar

    de pasi. Algoritmul se considera

    ineficient in cazul in care datele sunt

    furnizate dupa un numar mai mare de

    pasi.

    In cazul algoritmilor de spalare a rufelor,

    putem realiza acest algoritm in doua

    modalitati: spalarea manuala, pe care o putem

    numi ineficienta si spalarea automata (

    masina de spalat rufe), care este variant

    eficienta a algoritmului

    7. Optimalitatea: este proprietatea algoritmilor de a furniza datele dupa un

    numar minim de pasi.

    In algoritmul de efectuare a cumparaturilor

    intr un supermarket, achizitionarea

    produselor de pe lista de cumparaturi

    accesand direct departamentele din care fac

    parte ( legume, fructe) ar determina ca

    algoritmul sa fie optim. In cazul in care

    achizitionarea produselor se face trecand prin

    toate departamentele de mai multe ori duce la

    un algoritm mai putin optim sau chiar

    ineficient.

    8. Verificabilitatea: este proprietatea algoritmilor prin care fiecare pas din

    algoritm poate fi verificat.

    9. Completitudinea: este proprietatea algoritmilor prin care se iau in

    considerare si cazurile particulare ale

    problemei generale.

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    -Uneori, în probleme pot să apară și date de

    manevră. Acestea sunt date temporare necesare

    algoritmului pentru a obține datele de ieșire pe

    baza datelor de intrare.

    „Un algoritm poate fi implementat cu ajutorul datelor. Acestea pot fi: date de intrare – valori cunoscute; date de manevră – valori intermediare, necesare pentru obținerea rezultatului; date de ieșire – rezultatul algoritmului.”

    Ob. 1

    Ob. 2

    Ob. 3

    5. Obținerea

    perfomanței

    14 min Se propune spre rezolvare următorul exercițiu:

    “ Grădina bunicilor este dreptunghiulară și are

    o lungime de 800 m, iar lățimea este jumătate din

    lungime. Ajut-o pe Elina să determine perimetrul

    și aria grădinii. Precizează care sunt datele de

    intrare, de manevră și de ieșire. Folosind

    blocurile grafice din grupul Operatori, ajută-l pe

    Scratchy să calculeze perimetrul și aria

    grădinii.”

    Exercițiul investigația

    6. Tema pentru acasă 1 min Ex.:

    „Bunicul a așezat în grădină cei 10 stupi, în linie

    dreaptă, astfel încât să fie egal depărtați unul de

    altul. Suprafața ocupată de un stup este un pătrat

    cu latura de 0,5 m. Știind că stupii sunt așezați pe

    o lungime de 14 m, determină care este distanța

    dintre doi stupi. Precizează care sunt datele de

    intrare, de manevră și de ieșire.”

    Conversația,

    explicația

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    7. Aprecieri generale

    și individuale

    1min -Aprecierea elevilor care s-au remarcat la lecţie

    -Se verifica daca au ramas nelamuriri /

    neclaritati

    Aprecieri

    verbale

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Perisoru

    Disciplina: Informatică și TIC Profesor: Oancea- Anghelescu Monica

    Clasa/Nr. de ore pe săptămână : a V-a, 1 oră

    Proiectul unității de invățare: Algoritmi și jocuri

    Nr. de ore alocate: 8

    Conținuturi Competențe specifice Activități de învățare Resurse Evaluare Observații

    C1. -Noțiunea de algoritm

    - Proprietăți ale

    algoritmilor

    2.1. Descrierea în limbaj natural

    a unor algoritmi pentru

    rezolvarea unor situații din viața

    cotidiană

    2.2. Identificarea datelor cu care

    lucrează algoritmii în scopul

    utilizării acestora în prelucrări

    3.2. Implementarea unui

    algoritm care conţine structura

    secvenţială şi/sau alternativă

    într-un mediu grafic interactiv

    3.3. Manifestarea creativă prin

    utilizarea unor aplicații simple

    de construire a unor jocuri

    digitale

    - descompunerea unui algoritm

    în pași (activitate pe un text

    scris)

    - completarea unui pas lipsă al

    unui algoritm familiar

    (căutarea unui cuvânt în

    dicționar)

    - ordonarea pașilor unui

    algoritm familiar (prepararea

    unui ceai; activitate pe bază de

    imagini)

    - scrierea unei expresii de

    calcul formate numai din

    constante (aria unei figuri)

    a. materiale: Film didactic

    (procesul de pregătire a

    unui produs culinar

    simplu), prospect de

    asamblare a unui obiect

    din piesele constitutive,

    imagini-suport pentru

    diverși algoritmi din viața

    cotidiană, manual sau fișe

    de lucru

    b. forme de organizare a

    activității: frontală,

    individuală

    - observare

    sistematică

    - fișe de

    lucru

    - teste

    C2. -Medii grafice

    interactive – elemente

    de interfață specific

    mediului graphic

    interactive – Scratch

    C3. -Clasificarea datelor cu

    care lucrează

    algoritmii în funcție de

    rolul acestora (de

    intrare, de ieșire, de

    manevră)

    C4. Constante și variabile

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    C5. Expresii (operații

    algoritmice,

    relaționare, logici;

    evaluarea expresiilor)

    - evaluări ale unei expresii cu

    variabile, pentru diverse valori

    ale variabilelor

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    Unitatea de învățare: Algoritmi și jocuri Data:......................... Numele elevului:.........................................

    Fisa de lucru

    Algoritmi

    1. Completati punctele de suspensie, astfel incat afirmatiile sa fie adevarate , utilizand urmatoarele cuvinte:generala,

    scuccesiune, finititudine, definita, date de intrare, claritatea, date de iesire, particulara, unicitatea, mare.

    a) Din punct de vedere informatic algoritmul este o …………. finita de pasi (operatii), realizati intr-o ordine bine ……….,

    pentru ca pornind de la anumite date cunoscute, numite ……….. sa obtinem rezultate numite…………...

    b) …………….este proprietatea algoritmilor prin care procesul de calcul este descris precis, fara ambiguitati.

    c) Algoritmul se considera ineficient in cazul in care rezultatele sunt furnizate duma un numar mai …… de pasi.

    d) ………….este proprietatea algoritmilor de a furniza rezultatele dupa un numar finit de pasi.

    e) …………este proprietatea algoritmilor de a furniza o solutie (date de iesire) unica pentru un anumit set de date de

    intrare, indiferent de numarul de efectuari a algoritmului

    f) Generalitatea este proprietatea algoritmilor prin care acesta este conceput pentru o clasa …………de probleme, nu

    pentru o problema …………..

    2. Descrieti un algoritm din viata de zi cu zi, specificand datele de intrare, operatiile si datele de iesire

    Punctaj:

    1.)a-10p ; b-10p ; c-10p ;d-10p ; e-10p ; f-10p 2.) 30p 10p din oficiu

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2

    Unitatea de învățare: Algoritmi și jocuri Data:............................... Numele elevului:.........................................

    Fisa de lucru

    Algoritmi

    1. Completati punctele de suspensie, astfel incat afirmatiile sa fie adevarate , utilizand urmatoarele cuvinte:generala, scuccesiune, finititudine, definita, date de intrare, claritatea, date de iesire, particulara, unicitatea, mare.

    g) Din punct de vedere informatic algoritmul este o succesiune finita de pasi (operatii), realizati intr-o ordine bine definita,

    pentru ca pornind de la anumite date cunoscute, numite date de intrare sa obtinem rezultate numite date de iesire.

    h) Claritatea este proprietatea algoritmilor prin care procesul de calcul este descris precis, fara ambiguitati.

    i) Algoritmul se considera ineficient in cazul in care rezultatele sunt furnizate duma un numar mai mare de pasi.

    j) Finititudinea este proprietatea algoritmilor de a furniza rezultatele dupa un numar finit de pasi.

    k) Unicitatea este proprietatea algoritmilor de a furniza o solutie (date de iesire) unica pentru un anumit set de date de

    intrare, indiferent de numarul de efectuari a algoritmului

    l) Generalitatea este proprietatea algoritmilor prin care acesta este conceput pentru o clasa generala de probleme, nu

    pentru o problema particulara

    2. Descrieti un algoritm din viata de zi cu zi, specificand datele de intrare, operatiile si datele de iesire

    Prepararea unui ceai:

    Elemente necesare: o cana, plicuri de ceai, zahar, miere, lamaie, apa

    Pasi:

    -spalarea canii

    -fierberea apei

    -turnarea apei in cana si alegerea plicului de ceai

    -adaugarea de zahar sau miere si lamaie

    Rezultatul: un ceai delicios 1.) a-10p ; b-10p ; c-10p ;d-10p ; e-10p ; f-10p 2.) 30p 10p din

    oficiu

  • OANCEA-ANGHELESCU MONICA

    JUDETUL CALARASI , SERIA 1 ,GRUPA 2