proiect de activitate integratĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru...

21
1 PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA: 15.03.2019 PROPUNĂTOR: Buturugă Maria Magdalena NIVEL: grupa mijlocie TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?” TEMA PROIECTULUI: „Din lumea celor care nu cuvântă” TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Animalele din pădure” TEMA ZILEI: ,,Carnavalul din pădure” TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi FORMA DE ORGANIZARE: individual, în grupuri mici, frontal FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ADP+ALA1+ADE+ALA2 DOMENIUL ȘI CATEGORIA DE ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: DȘ + DȘ (activitate matematică+cunoașterea mediului) SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor matematice privind însușirea conceptului de număr natural în concentrul 1 -5; Sistematizarea și verificarea cunoștințelor copiilor cu aspecte caracteristice animalelor sălbatice (mediu, hrană, adăpost); Consolidarea capacităților și deprinderilor de cooperare, a comunicării și relaționării între preșcolari.

Upload: others

Post on 11-Sep-2019

20 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 15.03.2019

PROPUNĂTOR: Buturugă Maria Magdalena

NIVEL: grupa mijlocie

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”

TEMA PROIECTULUI: „Din lumea celor care nu cuvântă”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Animalele din pădure”

TEMA ZILEI: ,,Carnavalul din pădure”

TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: individual, în grupuri mici, frontal

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ADP+ALA1+ADE+ALA2

DOMENIUL ȘI CATEGORIA DE ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: DȘ + DȘ (activitate matematică+cunoașterea mediului)

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Consolidarea cunoștințelor matematice privind însușirea conceptului de număr natural în concentrul 1-5;

Sistematizarea și verificarea cunoștințelor copiilor cu aspecte caracteristice animalelor sălbatice (mediu, hrană, adăpost);

Consolidarea capacităților și deprinderilor de cooperare, a comunicării și relaționării între preșcolari.

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

2

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineață - ,,Viața în pădure” – metoda „Diamantul”

Rutine - „Chiar de nu ne vorbesc, eu tot le iubesc” (deprinderea de a ocroti și iubi animalele sălbatice)

Tranziții - „ În pădure” – joc cu text și cânt

„Plecăm la vânătoare” – joc distractiv

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE - activitate integrată

Activitate matematică + Cunoașterea mediului „În pădure” – joc didactic

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Obiective cognitive:

să numere corect crescător și descrescător în concentrul 1-5;

să raporteze corect numărul la cantitate și cantitatea la număr;

să formeze grupe cu 1, 2, 3, 4 și 5 obiecte;

să identifice locul fiecărui număr în șirul numeric;

să folosească un limbaj matematic adecvat;

să identifice vecinii unui număr;

să denumească animalele sălbatice;

să recunoască hrana animalelor sălbatice;

să recunoască adăpostul animalelor sălbatice.

să recunoască animalele carnivore/erbivore/omnivore

Obiective psihomotrice:

să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor.

Obiective afective:

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

3

participarea cu plăcere la activitatea propusă;

cooperarea cu colegii pentru realizarea sarcinilor primite.

SARCINA DIDACTICĂ:

Recunoașterea animalelor sălbatice;

Recunoașterea hranei/adăpostului/puiului animalelor sălbatice;

Raportarea numărului la cantitate în limitele 1-5;

Identificarea unui număr în șirul numeric;

Identificarea vecinilor unui număr.

REGULI DE JOC:

Copilul răspunde cerinței doar la numirea lui de către doamna educatoare prin formulele de joc;

Copilul va utiliza materialele puse la dispoziție, conform sarcinilor primite;

Răspunsurile corecte se încurajează și se aplaudă.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, versuri mobilizatoare, mânuirea materialelor, aplauzele, mișcarea, recompensa

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: observația, conversația, explicația, jocul, exercițiul, problematizarea, munca în echipă, metoda „mâna oarbă”, metoda

„ciorchinele”, metoda „posterul”.

Materiale didactice: tabla magnetică, planșe cu pădurea în diferite ipostaze, siluete de animale sălbatice, medalioane cu animale sălbat ice, jetoane cu

cifre

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A.1)

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

4

JOC DE ROL : „DE-A COFETARII” – pregătire prăjituri din aluat modelator

Obiective cognitive:

să transpună în joc aspecte ale vieții cotidiene;

să redea forme de dimensiuni și culori diferite, prin aplicarea unor tehnici alternative ale modelajului;

să manifeste creativitate și originalitate în interpretarea rolului de cofetar;

să respecte normele de igienă.

Obiective psihomotrice:

să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor;

să dezvolte motricitatea fină.

Obiective afective:

participarea activă pe tot parcursul activității;

exprimarea satisfacției de a finaliza lucrările în scopul utilizării lor la carnaval.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, jocul de rol;

Material didactic: medalioane cu animale, tăvi, sucitoare, aluat modelator, forme de prăjituri, bonete, șorțuri, planșete, mărgele.

BIBLIOTECĂ: „INVITAȚII LA CARNAVAL” – grafisme

Obiective cognitive:

să denumească animalele de pe fișa de lucru;

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

5

să traseze combinații de linii, unind punctele pentru a reda animale sălbatice, încadrându-se în spațiul dat;

să decoreze liber cu semne grafice învățate anterior invitația la carnaval;

Obiective psihomotrice:

să coordoneze miscările oculomotorii pentru redarea semnelor de limbaj scris;

să mânuiască corect instrumentul de scris;

să dozeze corect apăsarea instrumentul de scris pe foaia de hârtie;

să păstreze poziția corectă a corpului pe toată activitatea de scriere.

Obiective afective:

manifestarea curiozității și a interesului pentru finalizarea sarcinii;

valorificarea lucrările realizate în scopul utilizării lor pentru carnaval.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Material didactic: fișe individuale de lucru, carioca și creioane colorate.

ARTĂ: „Măști pentru carnaval” – pictură

Obiective cognitive:

să utilizeze ca element de limbaj plastic pata de culoare;

să aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale;

să denumească materialele și instrumentele de lucru.

Obiective psihomotrice:

să mânuiască corect materialele pentru realizarea sarcinilor;

să păstreze poziția corectă a corpului pe toată activitatea.

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

6

Obiective afective:

manifestarea originalității în creațiile proprii;

valorificarea lucrările realizate în scopul utilizării lor pentru carnaval.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: observația, conversația, explicația, exercițiul;

Material didactic: acuarele, pensule, pahare cu apă, palete de pictură, măști, șervețele.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A.2)

„Carnavalul din pădure” – miniscenetă

Obiective cognitive:

să interpreteze expresiv cântece individual și în grup;

să recite clar, corect și expresiv textul învățat.

Obiective psihomotrice:

să execute mișcări sugerate de textul cântecului și al poeziei.

Obiective afective:

manifestarea bunei dispoziții la programul propus prin cooperare și interes;

participarea activă la miniscenetă.

STRATEGII DIDACTICE:

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

7

Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul, jocul de rol;

Materiale didactice: costume, produsele activităților din ziua respectivă de la centrul Bibliotecă (invitațiile), Joc de rol (prăjiturile), Artă (măștile),

laptopul.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;

F. Grama, M. Pletea, C. Spânu, L. Culea, R. Fotache, A. Sesovici, Ghid pentru proiecte tematice- Activități integrate pentru preșcolari (3-5 ani),

Ed.DPH, 2008;

Glava, Adina; Tătaru, Lolica; Chiș , Olga; Piramida cunoașterii, Editura Diamant, Pitești, 2004;

Învățământul preșcolar şi primar- nr.1-2/2015 , Ed. Arlequin;

Lespezeanu, Monica, Tradițional și modern în învămământul preșcolar , Editura Omfal Esential, București, 2007 ;

M. Bulboacă, M. Alecu, Metodica activităților matematice în grădiniță și clasa I, Ed. Sigma, 1996;

S. Borțeanu, A. Vodi ă, 100 de întrebări, 100 de idei reușite- documentar privind organizarea „Întâlnirii de dimineață” în grădinița de copii, Ed.

Diamant, Pitești, jud. Argeș , 2013.

S. Breben, E.Gongea, G. Ruiu, M. Fulga, Metode interactive de grup- ghid metodic, Ed. Arves.

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ – 15 minute

Salutul ,,De mâini ne luăm/ Cercul mare îl formăm./ Dimineața ne-am trezit,/La grădiniță am venit!/ A-nceput o nouă zi/ Bună dimineața, copii!”

Copiii se așază pe scăunele care sunt dispuse în semicerc. Salutul pornește de la educatoare prin metoda complimentării; ea îl salută pe primul copil

din dreapta ei, strângându-i mâna și făcându-i un compliment; salutul se propagă în semicerc la fiecare copil.

Prezența „Colegii ne-am întâlnit/ Cine oare n-a venit?”

Este numit un copil care va spune ce copii lipsesc.

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

8

Calendarul naturii „Calendaru-i încântat/ Că va fi iar completat/ Cu nori, ploaie sau furtună/ Mai bine cu vreme bună!”.

Sunt adresate următoarele întrebări:

Ce zi este astăzi? Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine?

În ce anotimp suntem? Ce anotimp s-a incheiat?

Cum este vremea? Cum ne-am îmbrăcat astăzi?

Copiii care răspund la întrebări, așază jetoanele la calendarul naturii conform cu realitatea.

Înviorarea „Stigă Soarele: „Scularea!”./ Toți încep înviorarea/ Mâinile le ridicăm/ Ne trezim și ne mișcăm.” ( Anexa 1)

Activitatea de grup ,,Viața în pădure” – metoda Diamantul, copiii trebuie să răspundă la ghicitori despre pădure și să completeze diamantul.

Noutatea zilei este prezența musafirilor în sala de grupă.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: CUNOAȘTEREA MEDIULUI + ACTIVITATE MATEMATICĂ – 30 minute

TRANZIŢIE: „În pădure” (Anexa 2) - copiii intră în sala de grupă pe versurile cântecului şi în timp ce se aşază pe scăunele dispuse în semicerc, se

aud bătăi în uşă. Este un curier care aduce o cutie. În aceasta se află materialele necesare pentru desfăşurarea activităţii, dar şi o scrisoare (Anexa 3) de la

Zâna Pădurilor prin care aceasta le spune copiilor că vor face o călătorie imaginară în pădure, dar pentru a putea călători îi roagă pe copii să fie cât mai atenţi

şi activi la activitate, să răspundă corect la întrebări, să rezolve corect sarcinile pentru a putea descoperi surpriza de la sfârşitul zilei.

Se anunță tema activității „Viața în pădure”, precum și obiectivele pe înțelesul copiilor. Pe parcursul jocului copiii vor fi aleși pentru a rezolva

sarcinile cu ajutorul baghetei prin expresia ritmată: „Bagheta se gândeşte şi pe…îl numește/poftește!”. Va răspunde doar copilul ales de baghetă, iar dacă

acesta întâmpină dificultăți va fi ajutat de către alți colegi. Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt aplaudați.

„Copii, veți recunoaște şi veți denumi animalele sălbatice, adăposturile, puii și hrana lor, veți aşeza animalele la locul corespunzător cerinței, veți

număra animalele şi veti asocia corect cifra corespunzătoare, identificând locul fiecărui număr în şirul numeric, răspunzând corect la întrebări.

La finalul activității, copiii vor fi invitaţi să se ridice pentru a ieși din sală executând mișcările sugerate de versurile:

„V-aţi gândit, v-aţi consultat,

Şi răspunsuri bune-aţi dat,

Dar timpul a expirat.

Acum să ne ridicăm

În rând să ne așezăm.

De-a vânătorii să ne jucăm.

(Anexa 4)

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

9

Copiii intră în sala de grupă și descoperă centrele de activitate pregătite, identifică materialele pe care le vor folosi şi ce vor

face la fiecare centru „Ne plimbăm printre măsuțe/ De aproape le privim/Ce găsim pe fiecare/ Să vedem dacă ghicim?”

Se explică copiilor sarcinile de lucru, după care, se vor împărţi la centre în funcție de imaginea de pe medalionul extras prin

metoda “Mâna oarbă”.

ALA I: La centrul joc de rol vor transpune aspecte ale vieţii cotidiene în interpretarea jocului „De-a cofetarii” şi vor reda

forme, de culori şi dimensiuni diferite, prin aplicarea unor tehnici alternative ale modelajului.

La centrul bibliotecă vor uni punctele din conţinutul imaginilor date, vor descoperi animalele sălbatice, realizând

invitația la carnaval.

La centrul artă vor picta, la alegere, măşti cu animalul preferat prin aplicarea culorilor pe suprafeţele date pentru

realizarea unor compoziţii proprii şi originale.

Înainte de începerea lucrului pe centre se vor executa mişcări de încălzire a musculaturii mâinilor.

Se urmărește activitatea copiilor şi se fac aprecieri pozitive asupra modului de lucru. Se acordă ajutor acolo unde este necesar.

Copiii observă lucrările de la fiecare centru și le analizează. Vom realiza o expozitie cu produsele de patiserie, una cu mastile

de carnaval si alta cu invitatiile. Le vom valorifica la momentul potrivit. Copiii vor fi apreciați pentru modul în care și-au desfășurat

activitatea.

TRANZIŢIE: „Animalele pădurii” (Anexa 4)- copiii sunt invitați să se ridice pentru a ieși din sala de grupă interpretând

versurile cântecului şi executând mişcările sugerate de text.

ALA II: Activitatea din această zi se finalizează prin miniserbarea ,,Carnavalul din pădure”. Copiii îi invită pe colegii de la

grupa mică la carnaval, se costumează și desfășoară un mic spectacol; recită, cântă și dansează; Se servesc prăjiturile și sunt

recompensați cu stimulente și diplome. Educatoarea le apreciază activitatea și comportamentul din cadrul acestei activități,

recomandându-le diseminarea informațiilor învățate si familiei sau cercului lor de prieteni.

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

10

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL

DIDACTIC CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Instrumente

Indicatori

I. MOMENT

ORGANIZATORIC

Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii:

- aerisirea sălii de grupă;

- aranjarea mobilierului;

- pregătirea materialului didactic.

II. CAPTAREA

ATENȚIEI

Activitatea zilei debutează cu ,,Întâlnirea de dimineață “

SALUTUL „De mâini ne luăm/ Cercul mare îl formăm/

Dimineață ne-am trezit,/ La grădiniță am venit!/ A-nceput o

nouă zi/ Bună dimineața copii „Ne învârtim, ne învârtim/

Ușor pe scăunel, locul ni-l găsim!

Copiii se așază pe scăunele și începând de la educatoare,

salutul „Bună dimineața!” și strângerea mâinii se propagă în

semicerc pe la fiecare copil.

PREZENȚA „Colegii ne-am întâlnit/ Cine oare n-a venit?”

Este numit un copil care va spune care sunt absenții.

CALENDARUL NATURII

„Calendaru-i încântat/ Că va fi iar completat./ Cu nori,

ploaie, vânt furtună/ Mai bine cu vreme bună!”

Sunt adresate copiilor următoarele întrebări:

Ce zi este astăzi? Dar ieri? Dar mâine?

În ce anotimp suntem? Ce anotimp s-a încheiat de curând?

Conversația

Observația

Conversaţia

Problemati-

Fotografiile

Copiilor

Calendarul

naturii

Conversaţia

Calendarul

naturii

Așază imaginile

corespunzatoare

anotimpului, stării

vremii, copiilor

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

11

Cum este vremea? Cum ne-am îmbrăcat azi?

În timp ce răspund la întrebări, copiii sunt solicitați să așeze

la calendar jetoanele cu imagini specifice anotimpului și vremii.

ACTIVITATEA DE GRUP

Se desfășoară jocul „Viața în pădure”, astfel: imaginea

diamantului este completată de copii răspunzând corect la

ghicitori astfel: pe primul rând PRIMĂVARA, pe al doilea rând

CIFRA 2 ȘI CIFRA 4, pe al treilea rând CARNIVOR,

ERBIVOR, OMNIVOR, pe al patrulea rând BÂRLOG,

VIZUINĂ, SCORBURĂ, CULCUȘ, pe al cincilea rând LUP,

VULPE, PISICĂ SĂLBATICĂ, pe al șaselea rând CIFRA 3 ȘI

CIFRA 5 și pe ultimul rând PĂDUREA.

Se recită în cor poezia „Stigă Soarele!”

zarea

Diamantul

Planșa

Diamant

Diamantul

prezenţi

Reţin regulile jocului

Răspund la ghicitori

Identifică cifrele,

animalele,

adăposturile

III. ANUNȚAREA

TEMEI ȘI A

OBIECTIVELOR

Se anunță tema activității „În pădure”, precum și

obiectivele, pe înțelesul copiilor. Copiii recunosc şi denumesc

animalele şi hrana acestora, aşază animalele la adăpostul

corespunzător, grupează, numără animale şi asociază corect cifra

corespunzătoare, identifică locul fiecărui număr în şirul numeric,

răspund la întrebări.

Conversația

Explicația

Expunerea

Ascultă şi reţin titlul

activităţii şi

obiectivele acesteia

IV.

REACTUALIZAREA

CUNOȘTINȚELOR

Se adresează întrebările:

- „Până la cât am învăţat să numărăm?” ( până la 5)

- „Numără crescător de la 1 la 5.”

- „Numără descrescător de la 5 la 1.”

- „Ce animale sălbatice care trăiesc în țara noastă cunoaşteţi?”

- „Ce animale sălbatice care trăiesc în alte țări cunoaşteţi?”

Conversația

Exerciţiul

Joc-exerciţiu

Numără

crescător/descrescător

în limitele 1-5

Identifică animalele

sălbatice din țara

noastră și din alte țări

V. DIRIJAREA

ACTIVITĂȚII

Se prezintă sarcina didactică și regulile jocului.

Explicarea jocului:

Ascultă cu atenție și

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

12

Pe parcursul jocului, copiii vor fi aleși pentru a rezolva

sarcinile cu ajutorul baghetei prin expresia ritmată „Bagheta se

gândeşte şi pe…îl numește/poftește!”. Va răspunde doar copilul

ales de baghetă, iar dacă acesta întâmpină dificultăți va fi ajutat

de către alt coleg. Pentru fiecare răspuns corect copiii sunt

aplaudați și lăudați.

Varianta I : „Atent de vei fi, animale sălbatice vei descoperi”

Pe o planşă se va afla pictată o pădure. Pe masă, lângă

planșă, se află un coș cu animale sălbatice care trăiesc la noi în

țară și animale domestice, alt coș cu cifre. Copilul ales de

baghetă va identifica doar animalele sălbatice din țara noastră, le

va grupa după formă, le va număra, va forma șirul numeric, va

identifica locul unui număr în șirul numeric.

Se va desfăşura jocul de probă

Desfășurarea jocului

Jocul se va executa de către 5-6 copii. Răspunsurile

corecte sunt aplaudate, iar copiii care întâmpină dificultăţi sunt

ajutaţi de către alt coleg.

Copiii sunt permanent corectați dacă e cazul.

Varianta a II-a: „Recunoaşte adăpostul!”

Pe tabla magnetica se va afla o planşă sugestivă cu

adăposturile celor mai cunoscute animale sălbatice din țara

noastră: bârlogul, vizuina, scorbura și culcușul. Într-un coş se

vor afla siluete cu animale sălbatice. Copiii vor extrage câte un

jeton, vor recunoaşte animalul/ animalele şi îl/ le vor aşeza pe

imagine, la adăpostul corespunzător modului său de viață.

Desfășurarea jocului

Jocul se execută până când sunt aşezate pe planşă toate

animalele, apoi le vor număra şi vor asocia corect cifra

corespunzătoare numărului de animale de la fiecare adăpost.

Explicația

Conversaţia

Demonstrația

Problemati-

zarea

Jocul

Conversaţia

Explicația

Exercițiul

Demonstrația

Problemati-

zarea

Baghetă

magică

Imaginea

cu pădurea

Imagini cu

animale

sălbatice

Planşă

reprezenta-

tivă cu

câteva

adăposturi

cunoscute:

bârlog,

vizuină,

scorbură,

culcuș

Jocul

Exercițiul

Exercițiul

Problematiza-

rea

Jocul

rețin regulile jocului

Identifică animalul

sălbatic

Formează grupe de

animale sălbatice

Formează şirul

numeric

Numără animalele

sălbatice

Denumesc animalul și

adăpostul

Aşază numărul cerut

de animale sălbatice

pe planșa suport

Asociază corect cifra

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

13

Răspunsurile corecte sunt aplaudate, iar copiii care

întâmpină dificultăţi sunt ajutaţi de către alt coleg.

Copiii sunt permanent corectați dacă e cazul.

Varianta a III-a: „Răspunde repede și bine!”

Fiecare copil are cinci palete corespunzătoare numerelor de

la 1 la 5. Pe masă, lângă tabla magnetică, se află un coș cu

siluete de animale, astfel 5 vulpi, 4 lupi, 3 căprioare, doi urși și o

veveriță și cifre de la 1 la 5.

Dintr-un coş voi extrage bileţele pe care se află cerințe de

genul: ,,Așază două căprioare lângă râu!”, „Așază trei veverițe în

copac!”, „Așază patru vulpi lângă flori!” etc. Numesc un copil să

așeze animalele la planșă. Apoi solicit copiilor să ridice paleta cu

cifra corespunzătoare numărului animalelor așezate pe planșă.

Se va desfăşura jocul de probă

Desfășurarea jocului

Voi citi cât mai multe enunţuri atfel încât să fie solicitaţi

câţi mai mulţi copii.

Răspunsurile corecte sunt aplaudate, iar copiii care

întâmpina dificultăţi sunt ajutaţi de către alți colegi.

Jocul

Explicația

Conversaţia

Exercițiul

Demonstrația

Problemati-

zarea

Jocul

Jetoane cu

animale

sălbatice

Jetoane cu

cifre

Palete cu

cifre

Coş cu

bileţele

Exercițiul

Problematiza-

rea

Jocul

corespunzătoare

numărului de animale

sălbatice

Recunosc cifra

corespunzătoare

numărului de animale

așezate pe planșă

VI. OBȚINEREA

PERFORMANȚEI

Complicarea jocului

Copiii se vor împărţi în trei grupe în funcţie de animalul de

pe medalion. Pe mese se vor afla planşe cu metoda

„ciorchinele”, precum şi jetoane cu animale carnivore, erbivore,

omnivore.

Fiecare grupă va trebui să aşeze pe „boabele de strugure”

câte un animal care se hrănește cu carne, cu plante, cu carne și

plante.

După ce fiecare grupă va termina de sortat şi aşezat

imaginile pe boabele de strugure, voi asambla ciorchinele,

Problemati-

zarea

Explicația

Exercitiul

Conversaţia

Ciorchinele

Planşe cu

metoda

„Ciorchine-

le”

Jetoane cu

animale ,

obiecte,

imagini cu

Jocul

Metoda

,,Ciorchinele”

Raportează corect

imaginile animalelor

sălbatice la modul de

hrană al acestora

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

14

planşele pe rând şi vom analiza corectitudinea îndeplinirii

sarcinilor. Copiii primesc aprecieri pentru modul in care au

lucrat.

Pe tranzitie copiii ies din sala de grupa.

hrana

diferitor

animale

VII. ASIGURAREA

RETENȚIEI ȘI A

TRANSFERULUI

Copiii intră în sala de grupă și descoperă centrele de

activitate pregătite, identifică materialele pe care le vor folosi şi

ce vor face la fiecare centru „Ne plimbăm printre măsuțe/ De

aproape le privim/Ce găsim pe fiecare/ Să vedem dacă ghicim?”

Se explică copiilor sarcinile de lucru, după care, se vor

împărţi la centre în funcție de imaginea de pe medalionul extras

prin metoda “Mâna oarbă”.

La centrul joc de rol vor transpune aspecte ale vieţii

cotidiene în interpretarea jocului „De-a cofetarii” şi vor reda

forme, de culori şi dimensiuni diferite, prin aplicarea unor tehnici

alternative ale modelajului.

La centrul bibliotecă vor uni punctele din fișa de lucru

dată şi vor descoperi animalele sălbatice care trăiesc la noi în

țară.

Conversația

Explicaţia

Explicația

Conversaţia

Demonstrația

Jocul

Observaţia

Exercițiul

Explicația

Conversaţia

Lucrul

individual

Sorţuri

Sucitoare

Cocă

Boneţele

Planşete

Forme

prăjituri

Mărgele

Fişă de

lucru

Creioane

colorate

Conversaţia

Joc de rol

Fişă de lucru

Copiii observă

centrele de activitate

si intuiesc materialele

de lucru

Transpun aspecte ale

vieţii cotidiene în

interpretarea jocului

„De-a cofetarii”

Redau forme, de

culori şi dimensiuni

diferite, prin aplicarea

unor tehnici

alternative ale

modelajului.

Unesc corect puncte

Denumesc animalul

sălbatic din fișa de

lucru

Decorează invitația la

carnaval

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

15

La centrul artă vor picta, la alegere, măşti cu animalul

sălbatic preferat prin aplicarea culorilor pe suprafeţele date

pentru realizarea unor compoziţii proprii şi originale.

Înainte de începerea lucrului pe centre se vor executa

mişcări de încălzire a musculaturii mâinilor.

Se urmărește activitatea copiilor şi se fac aprecieri

pozitive asupra modului de lucru. Se acordă ajutor acolo unde

este necesar.

Copiii observă lucrările de la fiecare centru și le

analizează. Vor fi apreciați pentru modul în care și-au desfășurat

activitatea. Vom expune lucrările de la fiecare centru, urmând să

oferim invitațiile colegilor de la grupa mică.

Sunt invitați să se ridice pentru a ieși din sala cântând

„Aricioaica” .

Explicaţia

Conversaţia

Observaţia

Lucrul

individual

Observaţia

Conversaţia

Măşti

Acuarele

Pensule

Pahar cu

apă

Şerveţele

Fişă de lucru

Conversaţia

Lucrările

copiilor

Denumesc materialele

şi instrumentele de

lucru

Utilizează ca element

de limbaj plastic pata

de culoare

Aplică cu pensula

culoarea pe

suprafeţele date pentru

realizarea unor

compoziţii originale;

Evaluează lucrările

proprii și ale altor

copii

VIII. EVALUAREA

ȘI ÎNCHEIEREA

ACTIVITĂŢII

Activitatea din această zi se finalizează prin miniserbarea

„Carnavalul din pădure” unde, alături de invitați, copiii cântă,

recită, dansează și se manifestă liber-creativ, primesc prăjituri.

Se apreciază modul de lucru și comportamentul copiilor

din timpul activității, recomandându-le să disemineze în rândul

familiei și în cercul lor de prieteni toate noutățile aflate în

Explicația

Demonstrația

Jocul de rol

Exercițiul

Conversația

Măşti

Decor

Invitații

Prăjituri

Stimulente

Jocul

Exercițiul

Serbarea

Recită și interpetează

expresiv cântece și

poezii

Participă la joc

Respectă regulile

jocului

Raportează rezultatele

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

16

această activitate.

Ca răsplată fiecare dintre ei va primi câte o diplomă.

Diplome

Conversația

copiilor la cerinţele

activităţii

ANEXA 1

,,ÎNVIORAREA”

STRIGĂ SOARELE: „SCULAREA!

TOȚI ÎNCEP ÎNVIORAREA.

MÂINILE LE RIDICĂM,

NE TREZIM ȘI NE MIȘCĂM.

TOATĂ LUMEA-I SĂNĂTOASĂ?

HAI RĂSPUNDEȚI!” - „SĂNĂTOASĂ!”

„TOATĂ LUMEA E FRUMOASĂ?

HAI RĂSPUNDEȚI!” „E FRUMOASĂ!

DE LA MIC ȘI PÂN’ LA MARE

FACEM TOȚI ÎNVIORARE

ȘI ÎNCEPEM ÎNCĂLZIREA

CA SĂ SE-NTĂRESCĂ FIREA”.

PALMELE SPRE SOARE, LUNGI, LE RIDICĂM

ȘI APOI SPRE IARBA VERDE LE ALPECĂM

1, 2, 3, 4 – 1, 2, 3, 4, 5 ÎNC-ODATĂ.

PALMELE SPRE SOARE, LUNGI LE RIDICĂM

ȘI APOI SPRE IARBA VERDE LE ALPECĂM

1, 2, 3, 4 – 1, 2, 3, 4, 5 .

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

17

FACEM FOARFECA ISTEAȚĂ

SĂ NE FIE DULCE-N VIAȚĂ

ȘI SĂRIM CU ÎNDRĂZNEALĂ

SĂ NU ȘTIM DE OBOSEALĂ.

AȘEZĂRI, CA DUPĂ FLORI

SĂ FIM ZILNIC RUMIORI.

REFREN

ȘI ACUMA, LA FLOTĂRI,

AM AJUNS LA CUGETĂRI.

MÂINILE DE LA PĂMÂNT

LE MAI ÎNDOIM PE RÂND.

CU SPINAREA DRAPTĂ SPĂM

FACEM O FLOTARE BUNĂ

ȘI ACUM NE ODIHNIM.

NOI SĂRIM CA VEVETIȚA,

CUM MAI SARE ȘI CĂPRIȚA,

VULPEA CU UN IEPURAS

SARE PÂNĂ LA IMAȘ.

TREI PURCEI ȘI O PISICĂ,

IEZII SAU UN URSULICĂ

TOȚI SĂRIM SĂ FIM MAI MARI!

HAI ȘI TU, ACUMA SARI!

IAR ACUM LA ÎNCHEIERE

ÎNCĂLZIREA-I ÎN PUTERE

Page 18: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

18

RELAXĂM CORPUL ÎNDATĂ

ȘI ÎNVIORAREA-I GATA.

MÂINILE LE SCUTURĂM

ȘI ZÂMBIM, NE BUCURĂM

CĂ LA NOI ÎNVIORAREA

DEVENI O SĂRBĂTOARE.

ANEXA 2

SCRISOAREA DE LA ZÂNĂ

Dragi copii,

V-am trimis această cutie eu, Zâna Pădurilor, pentru că am auzit că vă plac foarte mult

animalele sălbaticee. În ea veţi descoperi multe lucruri frumoase cu care veţi porni într-o

călătorie în lumea minunată. În cutie se află şi o baghetă magică pe care i-am trimis-o doamnei

educatoare cu care ea îi va alege doar pe copiii cuminți să răspundă la întrebări, folosind o

formulă magică. V-am mai trimis şi o surpriză, dar o veţi descoperi abia la sfârşitul activităţii şi

numai dacă veţi fi atenţi, veţi răspunde corect la întrebări şi veţi rezolva corect sarcinile.

Vă urez mult success!

Cu drag, Zâna Pădurilor

Page 19: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

19

ANEXA 3

„ÎN PĂDURE”

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE ȚOPĂIE UN IEPURAȘ

ARE URECHIUȘE LUNGI ȘI ÎN COADĂ-UN BULGĂRAȘ.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE SE PREUMBLĂ MOȘ MARTIN

EL CULEGE FRAGI ȘI MURE, ARE COȘULEȚUL PLIN.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE O VULPIȚ-ADULMECA

E TARE ȘIREATĂ VULPEA, SĂ TE-NȘELE VA-NCERCA.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE UN BURSUC E STRÂNGĂTOR

LUI ÎI PLACE MULT PORUMBUL ȘI ÎL STÂNGE CU MULT SPOR.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE

EA ARE BLĂNIȚA FINĂ ȘI BOTIC DE CATIFEA.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDUREVEVERIȚELE CULEG

NUCI, ALUNE,GHINDE BUNE, ȚOPĂIE ȘI SE ÎNTREC.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE ÎL GĂSIM ȘI PE ARICI.

Page 20: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

20

E PRIETENOS, GHIDUȘUL, DAR NU-I PLACE SĂ-L ATINGI.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

TOATĂ ZIUA PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC

CASA LOR ESTE PĂDUREA PE CARE O OCROTESC.

ÎN NATURĂ PRIN PĂDURE ANIMALE VIEȚUIESC.

ANEXA 4

„LA VÂNĂTOARE”

PLECĂM LA VÂNĂTOARE, PLECĂM LA VÂNĂTOATE

NE-AM LUAT BINOCLUL, NE-AM LUAT BINOCLUL.

NU MI-E FRICĂ, NU, NU, NU.

-VAAAAAAAI! CE VEDEM ÎN FAȚĂ?

-UN TUFIȘ ÎNALT.

-SĂ TRECEM PRIN EL! FÂȘ, FÂȘ, FÂS……

PLECĂM LA VÂNĂTOARE, PLECĂM LA VÂNĂTOATE

NE-AM LUAT BINOCLUL, NE-AM LUAT BINOCLUL.

NU MI-E FRICĂ, NU, NU, NU.

-VAAAAAAAI! CE VEDEM ÎN FAȚĂ?

-UN RÂU ADÂNC!

-SĂ TRECEM PESTE EL! SPLAȘ! SPLAȘ! SPLAȘ!

PLECĂM LA VÂNĂTOARE, PLECĂM LA VÂNĂTOATE

NE-AM LUAT BINOCLUL, NE-AM LUAT BINOCLUL.

NU MI-E FRICĂ, NU, NU, NU.

-VAAAAAAAI! CE VEDEM ÎN FAȚĂ?

Page 21: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ filesă aplice cu pensula culoarea pe suprafețele date pentru realizarea unei compoziții originale; să denumească materialele și instrumentele

21

- O BALTĂ CU NOROI.

-SĂ TRECEM PRIN EA! FLEOȘC! FLEOȘC! FLEOȘC!

PLECĂM LA VÂNĂTOARE, PLECĂM LA VÂNĂTOATE

NE-AM LUAT BINOCLUL, NE-AM LUAT BINOCLUL.

NU MI-E FRICĂ, NU, NU, NU.

-VAAAAAAAI! CE VEDEM ÎN FAȚĂ?

-UN BÂRLOG MERE!

-SĂ MERGEM SPRE EL! PAS! PAS! PAS!

DOUĂ URECHI MICI,UN NĂSUC UMED,COLȚII ASCUȚIȚI

DA, MI-E FRICĂ, DA, MI-E FRICĂ!

FUGI! FUGI! FUGI!